Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

R.C.S. > R.D.S. > Digi.cablu Digital >D.V.B-C >Al doilea operator de televiziune digitală S.D.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13846 replies to this topic

#11467
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Pentru a avea Humax trebuie un abonament ceva mai mare? Eu il am pe acela Baza 24lei.

#11468
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

View Postlaur70, on 10th April 2010, 19:05, said:

[aspect ratio]
Si de ce a fost doar pe digital?
DunaTV transmite digital emisiuni si in 4:3 si in 16:9 (adica panoramic). Mai exista si alte aspecte standard, square (nu se foloseste) si 2.21:1 (se foloseste foarte rar, la anumite filme), dar in 95% din cazuri sunt utilizate proportille 4:3 si 16:9. Faptul ca se vede 16:9 nu are legatura cu HD. Singura legatura e ca rezolutiile HD au mereu 16:9 (1280x720 sau 1920x1080, faceti voi imparteala).
Pentru a se vedea corect un canal 16:9 pe tv-urile analog, care sunt majoritatea 4:3, se pun benzile negre pe un receiver (operatie numita letterboxing) si se retransmit asa mai departe. Din pacate, vad ca RDS re-encodeaza aceste canale si le transmit tot 4:3 in digital, cu toate ca ar putea lasa semnalul 16:9 original (vezi ProCinema). De aceea pe LCD-uri se vad filmele in centrul ecranului...
Ar fi trebuit sa lase canalele in original, cu semnale de WSS (wide screen signal), ceea ce ajuta scart-ul sa comute TV-ul in 16:9 automat (sau sa lase boxul sa puna benzile negre, daca s-a specificat astfel).

#11469
nicky28tm

nicky28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.01.2008

View Postdacianova, on 10th April 2010, 22:10, said:

Ma disperaaaaa :wallbash: :madanimated:  Le-am aranjat... 20 buc. M-am uitat la ele.... Erau aranjate. Am inchis conserva si mi-a spus "salvare date in curs"... Zic: taca ca-i de bine. Deschid conserva: Surpriza.... Toate aranjate!!! Cum schimb pe primul canal.... Iarasi zapacite. Ma dispera... Imi vine sa plang dupa Technisat. Numai ca ala nu stia Nagra. Asa e dupa ce te inveti cu un lucru nemtesc si treci la un turcism  :thumbdown:
Si am mai gasit o chestie: La HBO sunetul nu e Dolby. Merge numai stereo si mono. Conserva de rahat :rantcurse:

1. La HYUNDAI digital cable reciver NU vei putea sa aranjezi canalele in ordinea dorita de tine;
2. HBO DD nu este tot timpul, ci doar la unele filme, si cand este ai optiunea de a alege DD

View Postmusicall, on 10th April 2010, 22:11, said:

Pentru a avea Humax trebuie un abonament ceva mai mare? Eu il am pe acela Baza 24lei.

Ori platesti chirie 6 ron /luna ori achizitionezi pachetul Cinestar sau HBO

#11470
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmihaipopm8, on 10th April 2010, 22:07, said:

am luat zilele acesteea Humax-ul + cartela de la RDS (Cluj Napoca) ; se vede asemanator cu Technisat k3x (speram sa fie mai bine :) )

meniul e acceptabil , se pot ordona canalele in ordinea preferata  ;instalarea canalelor e rapida;
telecomanda ma dispera un pic (are unele butoane mai mici ...) dar per total e ok


cei cu dvb-c pe tv mai prind ceva? ; sau e codata toata grila ? (scuze daca s-a mai scris pe forum despre acest subiect...)

Sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau ... eu prind in continuare in Cluj-Napoca cu lg-ul cu dvb-c aproape tot (nu am canalele ero(t)ice si Star-urile)

#11471
lup_andrei

lup_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 01.02.2010
Voua vi se pare HD transmisia Real-Barca? Parca turul s-a vazut mai bine...

Edited by lup_andrei, 10 April 2010 - 22:00.


#11472
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postnicky28tm, on 10th April 2010, 21:27, said:

Ori platesti chirie 6 ron /luna ori achizitionezi pachetul Cinestar sau HBO
1. Sigur e asa ?
2. Nu exista pachetu cinemax la analogic
3. "digi cablu digital" are cinemax dar nema oferta
4. tarifele sunt cele de aici ? sau cele de la digital

Edited by megafanro, 10 April 2010 - 22:01.


#11473
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View PostSatmarean, on 10th April 2010, 22:06, said:

O chestie care cel putin mie m-i se pare interesanta... FashionTV post din pachetul extra analogic nu a fost transferat pe digital, insa merge in continuare pe analogic. Care sa fie motivul?? Chiar nu exista interes ptr acest canal? Eu ma indoiesc. Nu cred ca este vorba de ceva legat de drepturi de difuzare. Dar mai stii...

Nu cauta logica acolo unde nu exista... adica la RCS. :deadtongue: Numai daca incerci sa intelegi ce e in capul lor te apuca disperarea...
Tu spui de Fashion TV...

- da' de Travel Channel (singurul canal dedicat turismului) care a disparut total aiurea ce sa mai spui? A fost atitia ani in grila de cablu digitala, iar in analogic au refuzat sa-l introduca...
- da' Paprika TV (singurul canal gastronomic) care a fost eliminat instant fara urma
- da' M6 (poate cel mai variat canal frantuzesc) care a fost scos desi RCS plateste pentru el si se afla in grila doar in citeva orase printre care si Brasov...

... si alte si alte decizii total aiurea. Uneori ma gindesc ca fac intentionat asa ca sa enerveze abonatii... <_<

#11474
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008
GOOOL RMA 0-1FCB (Messi min 33) Hai ca cu postul Digi SPORT HD pot sa spun ca ne rasfata RDS-ul!

#11475
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Astia de la DIGISport nu-s instare sa faca o transmisiune calumea la un meci? E asa greu sa sincronizeze sunetul si imaginea. E enervant sa il auzi pe comentator zicandu-ti faze inainte de a se intampla.

Edited by andreyvsjoker, 10 April 2010 - 22:49.


#11476
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008

View Postaljarreau, on 10th April 2010, 22:29, said:

Nu cauta logica acolo unde nu exista... adica la RCS. :deadtongue: Numai daca incerci sa intelegi ce e in capul lor te apuca disperarea...
Tu spui de Fashion TV...

- da' de Travel Channel (singurul canal dedicat turismului) care a disparut total aiurea ce sa mai spui? A fost atitia ani in grila de cablu digitala, iar in analogic au refuzat sa-l introduca...
- da' Paprika TV (singurul canal gastronomic) care a fost eliminat instant fara urma
- da' M6 (poate cel mai variat canal frantuzesc) care a fost scos desi RCS plateste pentru el si se afla in grila doar in citeva orase printre care si Brasov...

... si alte si alte decizii total aiurea. Uneori ma gindesc ca fac intentionat asa ca sa enerveze abonatii... <_<
Pai una din strategiile de marketing e frustrarea consumatorului.

View Postandreyvsjoker, on 10th April 2010, 22:48, said:

Astia de la DIGISport nu-s instare sa faca o transmisiune calumea la un meci? E asa greu sa sincronizeze sunetul si imaginea. E enervant sa il auzi pe comentator zicandu-ti faze inainte de a se intampla.
Ar fi frumos daca ar introduce o pista audio cu comentariul celor din Spania.

#11477
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
=)) Voi va plangeti de comentatorii de la DigiSport , da' sa vedeti in ce hal a fost transmis meciul ASTRA-CRAIOVA
de cei de la GSP TV cu stropi de ploaie pe camerele de luat vederi , nici mama lu  :devilred: nu le stergea pt ca acoperea
tot ecranul si se vedea totul neclar cand lua unghiul camerelelor de sus. Si mai ziceau ei ca sunt cei mai profesionisti in transmiterea meciuriilor...

#11478
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002

View Postandreyvsjoker, on 10th April 2010, 23:48, said:

Astia de la DIGISport nu-s instare sa faca o transmisiune calumea la un meci? E asa greu sa sincronizeze sunetul si imaginea. E enervant sa il auzi pe comentator zicandu-ti faze inainte de a se intampla.
CONFIRM! E groaznic sa stii dinainte finalitatea unii atac dupa cat de tare tipa comentatorul!
Chiar, unde ar trebui dat telefon pentru a semnala eroarea?

#11479
boggie

boggie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.09.2004

View Postsharp_razor, on 10th April 2010, 23:53, said:

Pai una din strategiile de marketing e frustrarea consumatorului.


Ar fi frumos daca ar introduce o pista audio cu comentariul celor din Spania.
Sau o pista cu sonorul de fond de pe stadion fara niciun comentariu cum am inteles ca este/era la boom. Messi abia facuse preluarea si comentatorul deja tipa gol.

View Postdantim1, on 10th April 2010, 23:57, said:

Chiar, unde ar trebui dat telefon pentru a semnala eroarea?
http://www.digisport.ro/contact-media

Edited by boggie, 10 April 2010 - 23:05.


#11480
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
am scos cartela din Humax si canalele tot merg (Cluj Napoca) inclusiv HBO

sa inteleg ca nu le-au codat inca?

ceea ce e funny e ca mergeau si pe Technisat (fara cartela) dar cei de la RDS m-au sunat (+ sms) si mi-au spus ca nu o sa imi mai mearga canalele ( -> HBO) daca nu schimb decodorul

interesant

#11481
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View Postmihaipopm8, on 10th April 2010, 23:19, said:

am scos cartela din Humax si canalele tot merg (Cluj Napoca) inclusiv HBO

sa inteleg ca nu le-au codat inca?

ceea ce e funny e ca mergeau si pe Technisat (fara cartela) dar cei de la RDS m-au sunat (+ sms) si mi-au spus ca nu o sa imi mai mearga canalele ( -> HBO) daca nu schimb decodorul

interesant

le codeaza azi sau maine (duminica) .

#11482
sharp_razor

sharp_razor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 28.06.2008

View Postmihaipopm8, on 10th April 2010, 23:19, said:

am scos cartela din Humax si canalele tot merg (Cluj Napoca) inclusiv HBO

sa inteleg ca nu le-au codat inca?

ceea ce e funny e ca mergeau si pe Technisat (fara cartela) dar cei de la RDS m-au sunat (+ sms) si mi-au spus ca nu o sa imi mai mearga canalele ( -> HBO) daca nu schimb decodorul

interesant
Nu codeaza inca HBO-ul pt ca inca nu au terminat de distribuit la toti care aveau Technisat (unul dintre ei is si eu)

Edited by sharp_razor, 10 April 2010 - 23:23.


#11483
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
cum o activez?
inteleg ca se poate online ...

digifilm 1,2  e optiune extra? adica platesc in plus ?





View PostShieu, on 11th April 2010, 00:21, said:

le codeaza azi sau maine (duminica) .


#11484
marius80

marius80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.10.2005
o intrebare: la rds exista stb cu inregistrare cum are upc? as vrea sa trec pe rds cu toate serviciile

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate