Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Protejare lemn sageac pazie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna ziua

Am dat pe sageac cu ulei de in, doi ani la rand, dar acum parca s-a dus de tot acel ulei si ar trebui dat din nou.
Ca o concluzie, nu cred ca este o solutie foarte buna acest ulei de in, intrucat la 1 an de la aplicare parca s-a evaporat.
Tot cautand pe net informatii despre ce si cum trebuie procedat, am observat ca la produsele recomandate, sadolin, policolor, kober, fisele tehnice  nu precizeaza daca se pot folosi pe un lemn tratat anterior cu ulei de in sau industrial.Mai mult, am observat ca este necesara o smirgheluire temeinica a suprafetelor in cauza.Acest lucru este greu daca nu imposibil de facut cu simt de raspundere, cocotat pe ultima treapta a unei scari.
A gasit cineva un produs pretabil pentru o astfel de protectie care sa nu necesite smirgheluirea lemnului?
Multumesc

#2
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Din pacate eu nu, o sa pun peste lambriuri pvc, imi pare rau, alta solutie nu am gasit.

Edited by raduk, 15 March 2010 - 18:35.
citarea inutilă a postului precedent


#3
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 cretu22, on 15th March 2010, 13:44, said:

Buna ziua

Am dat pe sageac cu ulei de in, doi ani la rand, dar acum parca s-a dus de tot acel ulei si ar trebui dat din nou.
Ca o concluzie, nu cred ca este o solutie foarte buna acest ulei de in, intrucat la 1 an de la aplicare parca s-a evaporat.
Tot cautand pe net informatii despre ce si cum trebuie procedat, am observat ca la produsele recomandate, sadolin, policolor, kober, fisele tehnice  nu precizeaza daca se pot folosi pe un lemn tratat anterior cu ulei de in sau industrial.Mai mult, am observat ca este necesara o smirgheluire temeinica a suprafetelor in cauza.Acest lucru este greu daca nu imposibil de facut cu simt de raspundere, cocotat pe ultima treapta a unei scari.
A gasit cineva un produs pretabil pentru o astfel de protectie care sa nu necesite smirgheluirea lemnului?
Multumesc
Smirgheluirea temeinica iti va asigura un strat finisat uniform care va si suge uniform substanta pensulata.Daca dai peste o suprafata imbibata cu ulei in prealabil,solutia nu va mai intra in profunzime,atata tot.dar daca uleiul a fost dat de un an,lemnul este ca si cel netratat.

#4
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate