Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stalpii-punti termice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Am destul de multi stalpi si am inteles ca ei cosntituie "punti termice".
Ce pot face eu pt a rezolva problema?
Ce optiuni as avea?
Multumesc!

Edited by AC09, 13 March 2010 - 10:26.


#2
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
pana sa isi izoleze stalpii de beton de la casa cu polistiren, pe exterior, o matusa de-a mea avea permanet igrasie in bucatarie, datorita pozitionarii respectivului stalp pe nord si a umezelii inerente din bucatarie. Dupa placare, problema a disparut. Betonul "trage" prin fenomenul de capilaritate de aceea se folosesc sisteme de drenaj + izolare hidro a fundatiei in jurul casei , iar  la diferente de temperatura exterior/interior apare invariabil condensul . Nu ramane decat sa incerci sa micsorezi diferenta de temperatura prin placare cu polistiren.

#3
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
O idee- nu stiu daca buna sau nu- ar fi sa pui in dreptul stalpilor si grinzilor polistiren de densitate mai mare decat in dreptul zidariei.

#4
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Intenția ta este lăudabilă  :clapping: , dar ideea nu este una rentabilă. Cîștigul obținut la termoizolare prin majorarea densitații este infim în comparație cu investiția. ;)

Edited by raduk, 14 March 2010 - 17:41.


#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
A  pune extrudat pe stilpi, centuri si soclu este o solutie pt a nu avea aceste punti termice?...sau este cum spune Raduk...ca daca este asa o las naibii de investitie  :D

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Vezi ce a zis baldovica - izolezi tot peretele pe exterior fara sa lasi nimic neizolat si nu prea mai conteaza ca ai punti termice.  Ce zice raduk e ca n-are rost sa izolezi cu cel mai dens polistiren pentru ca densitatea nu face mare diferenta.

A, si izolezi si mansarda, podul deasupra (adica in exteriorul) grinzilor sau planseului.

#7
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Raduk ai editat? Mi-ai dat un raspuns care m-a pus pe ginduri...

#8
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu trebuie să-ți faci griji. Teoretic, ar fi trebuit ca (,) cărămida să iasă în afara stîlpilor și grinzilor, pentru ca acestea să poată "primi" un strat mai gros de polistiren față de pereții de cărămidă. Astfel, la final, ai fi avut peste tot o aceeași (sau cît mai apropiată) valoare a rezistenței termice.
Din cîte știu eu, la tine casa are deja pereții ridicați. Că să compensezi diferența de rezistență termică dintre beton și cărămidă și ca fațada să iasă dreaptă (fără diferențe între stîlpi/grinzi și pereți), ar trebui să faci calculul grosimii polistirenului pentru zona de beton (stîlpi/grinzi) și să aplici aceeași grosime și la pereții de cărămidă, deci un consum mai mare de polistiren.
În practică, mai toată lumea face așa cum a spus și blimpyway.  :peacefingers:

#9
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc...asa voi face...ce m-as face fara voi? :blush:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate