Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#415
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna Francix89.Pe ce marca mergi si cam cat ar face una pe un rand cu buncar hidraulic ?Dar cele care baga in saci care au in spate acel tambur rotitor ca un cos cat ar face.Astea sorteaza in doua categorii mari si mici?
Multumesc si tine-mă la curent daca ai cumpărat ceva.

#416
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vreun norocos pe aici cu multi euroi prin cont? Subventie de 11.000 E/ha.

#417
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Baieti(si fete), care-s cele mai problematice buruieni dicotiledonate din cultura cartofului?

#418
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
La noi hrisca urcatoare. E foarte greu de combatut, nici erbicidul total nu o prea distruge.

#419
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am tot citit aici dar nu prea m-am elucidat. Am cumparat niste samanta la caserola ungureasca. Pe ea scrie ca ar fi cartofi timpurii. Am ceva nelamuriri:
1. Cum e mai bine sa pui cartofii? Facut sant cu rarita si pus cartofii pe sant, apoi acoperiti cu sapa? Sau facut cuib cu cuib cu sapa?
Varianta a doua e mult mai obositoare ... de aceea intreb, care e mai buna?
2. Ce ingrasamant sa pun in pamant langa cartof la semanare? Care ar fi cel mai indicat? Din pacate nu am ingrasamant de origine animala (nu am animale in curte). Exista ceva ingrasamant care sa suplineasca ingrasamantul animal? Sau sa il inlocuiasca? Am vazut diverse ingrasaminte in Dedeman ... dar nu stiu ce sa iau. Ceva gen Terrafertil ar fi bun?
Multumesc anticipat.

LE nu pun cantitati industriale, doar pentru consumul propriu. Suprafata are undeva la 200 mp.

Edited by XL700VA, 22 March 2017 - 20:20.


#420
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Punei pe sant
dacă vrei natural i a ogrevit sau italpolina.cred că si terafertilul este bun
Dacă nu îngrasăminte 16.16.16 sau 15.15.15.

#421
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
A folosit cineva acest Terrafertil? M-ar avantaja ca se gaseste usor la Dedeman. Complexele 15.15.15 sau 16.16.16 sunt numai la saci mari ... si nu prea am ce face cu un sac intreg.

#422
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păstrezi si pui si la anu .pui toamna si ari.

Edited by silesax, 22 March 2017 - 20:50.


#423
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce termen de valabilitate (aproximativi) au acesti saci de complexe? Nu expira?

#424
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cât teren ai ?

#425
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Doar gradina casei ... aproximativ 1200 mp.

#426
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Un sac de 50 kg nu e mult


Bagăl pe tot si încorporeazăl cu motosapa.

#427
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am intrebat de termenul de valabilitate, pentru ca intamplator aveam o "treime de sac" de acum 2 ani. Dar se pare ca termenul de valabilitate este 12 luni. http://www.atayurt.r...omplexe NPK.pdf

#428
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dute de aici cu un an,sant bune.

#429
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Salutare colegii ! Trebuie sa pun cartofii pentru consum propriu. Solul de la mine este unul mai negru si care strange tuberculii in formare .De hranitor este foarte hranitor si tine bine apa. Am vazut pe youtube un filmulet, pe care nu-l mai gasesc neam, cred ca la rusi, faceau rigolele cu motocultorul, femeile aruncau samanta de cartof pe fundul rigolelor, apoi alte femei veneau si umpleau rigola cu paie, pana la nivelul de sus. Ultima operatiune, nenea cu motocultorul la care avea atasat un cadru cu discuri laterale in unghi, venea si astupa rigola cu pamant peste acele paie, dupa el se vedea o dunga aurie de la paie pe motul rigolelor acoperite.  Ma gandesc sa fac si eu la fel in speranta ca acele paie mai imbunatatesc din structura solului in rigole si lasa tuberculii sa creasca mai mari. Dar in acelasi timp, sa nu ma muncesc degeaba sau sa fac vreo boacana, va intreb si pe voi cei mai experimentati daca ar fi folositor sa procedez asa. O avea samanta destul contact cu pamantul sa dezvolte viitoarea planta ? Ma gandesc si ca sulul poate nu ajunge cat trebuie la samanta, printre acele paie care invelesc samanta ca o camasa peste care vine pamant ca un...plover...

#430
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu cred ca solul negru nu la sa cartofi sa creasca..nu cred.

#431
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Daca e sol 'greu' eu cred...pe bune!
Toate radacinoasele se dezvolta mult mai bine in teren afanat.
Experienta cu cartofi in paie are colegul road...cu rezultate bune!
Posted Image

Edited by subway_guru, 23 March 2017 - 17:55.


#432
remusro

remusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
Este un sol ,, greu ,, dupa cum spune si colegul de mai sus. Foarte bun  pentru culturi insa daca nu-l munesti la timpul lui, sa fie umezit, in 2-3 zile nu mai faci nimic cu el, se fac bolovani tari si e un chin. Il stiu de aproape o jumate de secol :). subway_guru, treaba cu cartofii in paie am urmarit-o si eu in diverse filmulete pe youtube. Eu nu ma refeream la ceva de genul permacultura...exclusiv in paie ci la cultura in sol, pe rigole acoperite, dar cu adaos de paie ca o manta...cumva combinat sol cu paie, sa lase tuberculul sa creasca. silesax, pamantul asta cand e ud il faci ca pe mamaliga in mana insa daca il lasi o zi-doua la soare, se face un bolovan de dai cu el in ciment si nu se sparge. Nu poate fi lucrat foarte bine si cu motosapa decat atunci in ziua cand e putin umed, mai apoi...adio. De arat...la fel. Cand e ud, ies niste brazde cat roata carului, cand e uscat, nu se poate ara. Singura solutie, la radacinoase, ar fi irigarea des, la 3 maxim 4 zile...dupa cum e de cald. Dar eu nu sunt in timpul saptamanii la gradina. N-am incercat irigarea prin picurare la cartof. La tomate da, iar toamna am gasit sub folia de mulcire pamantul cat de cat afanat pe o adancime de max. 15 cm in conditii de brazda ridicata si banda cu gauri din 10 in 10 cm. Mi-ar fi mult mai la indemana irigarea prin aspersie saptamanal. Insa tot as mai vrea si imbunatatirea texturii solului .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate