Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#397
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Adreseaza intrebarea lui jumborom,s-a facut o asociere in iarna trecuta pentru cumpararea de trifender,as fi participat si eu dar tocmai ramasesem fara solar,asa ca nu pot spune cat de bun este.Imi aduc aminte ca furnizorul era un nene de prin Covasna,iar acest produs a fost conceput special pentru cultura cartofului.Jumborom te va lamuri,nu stiu sa fi refuzat vreodata pe careva de pe SP.

#398
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
pana la urma ce este mana si ce se intampla cu frunzele de se scorojesc asa?
sa intelegem mai bine bola asa pt ca nu lasa cartoful sa creasaca pana la final.

Edited by redbotos, 18 December 2015 - 10:42.


#399
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006


View Postzscf, on 15 decembrie 2015 - 18:59, said:

dar sunt si unele soiuri mai rezistente la mana.
nominalizează, te rog, niște soiuri rezistente la mana. Mulțumesc


#400
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Carrera alb si Bellarosa rosu.

#401
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

View Postzscf, on 04 ianuarie 2016 - 22:46, said:

Carrera alb si Bellarosa rosu.
De unde pot cumpara soiurile mentionate,categoria elita 28-35mm?Stii?Spui?Cantitati de ordinul cateva kbucati,nu tiruri intregi.

#402
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Din zona Brasovului,Covasnei. Ce cantitate vrei sa cumperi,ce inseamna la tine ''cateva bucati'' ? ca doar nu e branza :))

#403
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Scuze,m-am exprimat oarecum incorect:cateva kbucati inseamna cateva mii de bucati.Eu vreau ca tuberobulbii sa fie din categoria elita.De cateva ori am achizitionat de aici: http://www.sem-luca....tofi-de-samanta ,la un pret rezonabil (cca 9 lei/50buc),dar fara sa stiu pana in momentul achizitionarii ce soi este.Dupa cum vezi,descrierea lor este doar in alb si rosu,asa ca am avut intr-un an soiul dore,altadata nicola etc.

Sa-mi spuna cineva cum schimb numele unui link,pentru a nu fi considerat reclama.Mersibeco!Posted Image

Edited by biburadu, 14 January 2016 - 09:09.


#404
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Elita nu cred ca gasesti , poate clasa A, la elita cartofii vin cu aproximatv 1 Euro/kg din olanda , deci nu vad cum i-ai gasi mai ieftin aici.
Oricum nu e mare diferenta intre Elita si clasa A, chiar si clasa B e buna pentru cultura de consum.
Incearca la Europlant Sibiu  pentru Bellarosa , Solfarm din Covasna pentru Carrera si Bellarosa ,trimite cate un mail la ei sau suna-i  , oricum trebuie sa-i transporti tu.

#405
Ovidiu91

Ovidiu91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.10.2007
In covasna si cam peste tot in țara la clasa A ii zice elita si la clasa B înmulțire.eu anul trecut am avut producție mai mare la înmulțire decat la elita.

#406
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
9lei/50buc inseamna cam 1,50-1,60eur/kg, nu asta ar fi problema,ci faptul ca in Romania nu prea ai de unde alege...uite-aici:http://www.vetoburgonya.com/arlista.De ce la noi trebuie mail sau telefoane pentru o oferta de pret?!Ca sa stim de unde mama dracu' plecam...aici,toate se dau cotite,poate-poate pe asta-l "fac" un pic la pret...la romion am trimis mail,la care raspunsul a fost:soiurile pe care le doriti se aduc numai din Olanda,ce cantitate doriti?"Te fac sa-ti fie rusine ca vrei numai cateva mii de bucati , ca doar nu se duc pana acolo pentru atata lucru...Asta la cartofi,pentru ca la legume,zilele trecute,la o firma care se respecta(importator direct) pe sine dar isi respecta si clientii, mi s-a desfacut un plic de 500 sem.tomate,pentru a mi se oferi doar 100,cate doream.Klastorf se numeste.Posted Image

#407
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Calibrul 28-35 nu o sa-l gasesti la noi , toata samanta este peste 35 mm, am cumparat eu anii trecuti de la Europlant si greutatea medie era de 70 g parca deci undeva la 3,5kg la 50 bucati si asa e un caz fericit ca am mai luat si de la institutul din BV si erau de toate marimile, de la marimea unei nuci pana la marimea unui grapefruit.
Daca tot gasesti in zona ta samanta  asa ieftina eu zic sa cumperi de acolo.

Edited by francix89, 14 January 2016 - 14:47.


#408
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Mergi in depresiunea Transilvaniei ca acolo gasesti ingineri care au suprafete mari si tot ei produc si cartofi de samanta dar nu din sortimentul elita cum vrei tu.Cum ti-a spus si colegul Francix cumperi clasa A sau clasa B si o sa faci o productie buna.

#409
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012

View Postfrancix89, on 14 ianuarie 2016 - 14:47, said:

Calibrul 28-35 nu o sa-l gasesti la noi , toata samanta este peste 35 mm, am cumparat eu anii trecuti de la Europlant si greutatea medie era de 70 g parca deci undeva la 3,5kg la 50 bucati si asa e un caz fericit ca am mai luat si de la institutul din BV si erau de toate marimile, de la marimea unei nuci pana la marimea unui grapefruit.
Daca tot gasesti in zona ta samanta  asa ieftina eu zic sa cumperi de acolo.
Il gasesti la Semluca,asa cum am spus la #403,il mai gasesti prin baumax sau dedeman,dar scumpi tare,si culmea,produsi de o intreprindere individuala din jud.Brasov.De la Europlant am luat in urma cu doi ani  marabel,calibrul 35-55.Am fost destul de multumit.

View Postzscf, on 14 ianuarie 2016 - 16:40, said:

Mergi in depresiunea Transilvaniei ca acolo gasesti ingineri care au suprafete mari si tot ei produc si cartofi de samanta dar nu din sortimentul elita cum vrei tu.Cum ti-a spus si colegul Francix cumperi clasa A sau clasa B si o sa faci o productie buna.
Daca am pofta de bomboane,nu mananc pepeni.Oricum,multumesc pentru raspunsuri.Mai caut.

#410
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Nu e vorba de bomboane sau pepeni.Eu iti spun si poate sa-ti confirme si Francix,categoria elita nu gasesti la noi in tara  decat poate pe eticheta.Si chiar daca ai gasi,clasa A si clasa B iti da o productie mai buna.Elita este pentru inmultire, o astfel de cultura se preteaza pentru producatori certificati ,adica sa recoltezi un numar cat mai mare de tuberculi de calibru mic pentru plantat anul urmator.

#411
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Am obosit ...nu trebuie sa fie produsi in ...ci doar sa-i pot cumpara din...nah,tara lui foaie verde...http://www.romion.ro...anta-24/page-1/...http://www.solana.ro...ofi-de-samanta/...http://www.kertimag....se.php?prod=127 ...si nu confunda elita cu superelita sau cu baza sau cu prebaza.Mai caut.

#412
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
da de exemplu , eu vreau sa comant un sac de casrtofi samanta , aproximativ 50 de kg prin curier, de unde comand asa ceva?
si in zona dornelor unde pamantul e cam acid si pietros , ce soi se preteaza?

#413
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
buna forumisti.Va rog sa imi spuneti pt recoltare cartof ce masina (combina)este mai buna.Stiu ca Grime sunt cele mai bune dar si mai scumpe dar wulmaus ,hagedorn,hassia,epple.Cine detine asemenea utilaje sa ne spuna si noua plusuri si minusuri.
Multumesc.

#414
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Conteaza mai mult starea utilajului decat marca, si eu sunt in cautarea unei combine dar gasesti destul de greu una in stare buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate