Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#361
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Rasarirea la cartofii plantati toamna a fost de peste 90 % insa nr tulpinilor la cuib afost mai mic decit la cei plantati primavara;de aici a rezultat o masa mai mare la cuibul de primavara fata de toamna. Un aspect pozitiv la pl de toamna ,cartofii cu cca 10-20% mai mari decit cei de primavara.Una peste alta,plantarea de toamna nu aduce mare lucru!

#362
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
buna, am vreo 3-4ari de cartofi pusi intr-un loc in care ajung cam rar din diferite motive, am reusit sa le fac doar un prasit cu inaltat bilonul, nici un fel de tratament  si cum era de asteptat au suferit,astazi am gasit doar vrejurile inca verzi dar fara frunze, in cuiburi cei mai mari erau ca pumnul cei mai mici ca oul de gaina deci nu foarte rau si acum intrebarea, cat as mai putea amana recoltarea astfel incat sa-i pot  pastra peste iarna?

Edited by nicu_gh, 13 July 2015 - 19:17.


#363
avidtzu

avidtzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.03.2009
Buna ziua
Am plantat pentru consum propriu aprox 100 mp cu cartofi. Au rasarit si s-au dezvoltat foarte bine vegetativ, problema ca nu au inflorit si ulterior vrejurile au incepu sa se ingalbeneasca si au cazut la pamant.
I-am udat, prasit  , musuroit , tratamente nu am dat deloc ca nu a fost cazul, nu am avut atac de colorado si nici de mana. Puteti sa-mi spuneti si mie de ce nu au inflorit si legat ?

#364
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
dar cartofi au facut?

#365
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postavidtzu, on 20 iulie 2015 - 13:39, said:

Buna ziua
Am plantat pentru consum propriu aprox 100 mp cu cartofi. Au rasarit si s-au dezvoltat foarte bine vegetativ, problema ca nu au inflorit si ulterior vrejurile au incepu sa se ingalbeneasca si au cazut la pamant.
I-am udat, prasit  , musuroit , tratamente nu am dat deloc ca nu a fost cazul, nu am avut atac de colorado si nici de mana. Puteti sa-mi spuneti si mie de ce nu au inflorit si legat ?
Am avut și eu, acum doi ani, un soi de cartofi albi(luați din piață) care nu au înflorit și care au produs foarte mult. Ai tăi au ceva cartofi?

View Postnicu_gh, on 13 iulie 2015 - 19:16, said:

buna, am vreo 3-4ari de cartofi pusi intr-un loc in care ajung cam rar din diferite motive, am reusit sa le fac doar un prasit cu inaltat bilonul, nici un fel de tratament  si cum era de asteptat au suferit,astazi am gasit doar vrejurile inca verzi dar fara frunze, in cuiburi cei mai mari erau ca pumnul cei mai mici ca oul de gaina deci nu foarte rau si acum intrebarea, cat as mai putea amana recoltarea astfel incat sa-i pot  pastra peste iarna?
Dacă pământul are ceva umiditate poți să—€”i lași fără probleme o lună, poate chiar mai mult(până încep să încolțească)

Edited by Octavian_A, 20 July 2015 - 16:21.


#366
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
umiditate are inca destul de buna, deci scot in fiecare saptamana 2-3 cuiburi si le verific starea, daca dau semne de incoltire trecem la recoltat, mutumesc

#367
avidtzu

avidtzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.03.2009
Exact,  sunt un soi de cartofi albi - mi i-a dat un vecin spunea ca sunt rezistenti la atacul de mana si colorado,asa au fost. Am scos cateva cuiburi , in unele se formasera ceva cartofi , in altele deloc. Oricum eu stiam ca dupa ce infloresc incep sa se formeze tuberculii, de aia sunt cam nedumerit , oare am gresit cu ceva de nu au legat ?

#368
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
I—am prășit de două ori și stropit cu dithane și mospilan tot de două ori în rest nimic deosebit. Poate trebuiau udați de câteva ori.

Edited by Octavian_A, 21 July 2015 - 10:13.


#369
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
Mă confrunt și eu cu o problemă.
Nu am întilnit-o în alți ani.
Acum sînt căldurile acèstea toride. Și deși îi ud (seara) la 2-3 zile frunzele încep să se veștejească începînd de la vîrf.
Să fie mană ? Să fie din cauza apei ce se evaporă ?
Cartofii sînt micuți , cît cireșele sau nucile. Ar mai avea o lună de stat.
Attached File  uploadfromtaptalk1437663354572.jpg   129.19K   57 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1437663364330.jpg   105.65K   56 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1437663373202.jpg   131.08K   57 downloads

Attached Files



#370
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmcjohn, on 23 iulie 2015 - 16:59, said:

Cartofii sînt micuți , cît cireșele sau nucile. Ar mai avea o lună de stat.

Cine vrei tu sa-ti hraneasca cartofii? ... tulpinile alea bolnave si uscate?

#371
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanutz_2009, on 23 iulie 2015 - 21:15, said:


Cine vrei tu sa-ti hraneasca cartofii? ... tulpinile alea bolnave si uscate?
Acum 3 zile nu aveau absolut nimic !
Erau cîțiva cu frunza mai galbenă. M-am gîndit că nu au apă. Și i-am udat, seara , după apus.
Ieri, o parte dintre ei aveau necroză (se maroneau frunzele, începînd de la vîrf.) Și azi îs gata ! 1/2 din ei au rămas fără frunze.
Cei mai micuți, nedezvoltați, încă mai au frunze verzi. Cei peste 30 cm, majoritatea sînt duși .:( .

#372
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca seman cartofi in luna aprilie la sfirsit adun ceva tuberculi toamna sau .....doar cirese ca si colegul???

#373
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Anul asta am cultivat 500 mp cu cartofi,a fost al 3 lea an in care am cultivat cartofi (albi);productia a fost excelenta,dar nu am putut folosii jumatate din ea din cauza ca melcii(limax,din aia fara cochilie)au "sapat" in ei facandu-i buni de aruncat.
Intrebarea mea este cum pot sa previn/scap de melcii astia??pt ca la anu vreau sa maresc suprafata cultivata si nu vreau sa patesc la fel.

#374
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mesurol incorporat cand ii semeni si la prasile si novadim cind ii irigi la picatura.

#375
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Sile,de unde mesurol?Daca stii vreo sursa,da un semnal!

#376
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
din pacate nu cred ca mai sunt surse DAR-iei un litru de novadim apoi faci urluiala de calibru mare la moara,apoi cerni urluiala (de porumb) cu sita sa ramana doar bucatile mai mari de porumb sa nu mai aiba malai. apoi cu 20kg de daia cernuta si cu 1 l de novadim amesteci bine bine apoi lasi la soare sa se usuce si gata .
arunci si incorporezi cand pregatesti terenul ,la semanat la prasit si cand mananca lighioanele mor.
voi de unde cumparati samanta de cartofi??

#377
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Eu am cumpărat 10 kg sămânță de cartof soiul Bellarosa din supermarket. Mi-au ieșit 6 rânduri de aproximativ 20 m distanțate la 75 cm. Instalație de picurare, mulcire cu paie, stropit cu mospilan și dithane și am obținut 6 saci de cartof calitatea I. Cu sămânța din piață este loterie. Prețul a fost de 7 lei pentru 2.5 kg.

Edited by Octavian_A, 03 December 2015 - 11:36.


#378
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cit avea un sac din cei 6 ,cate kg?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate