Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#289
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010

View Postfrancix89, on 28 ianuarie 2014 - 16:26, said:

Chiar vinerea trecuta am fost la Avrig si am cumparat 1500 kg samanta, sunt in plase de 25 si chiar frumosi cartofii, calibrati.

ce suprafata ai estimat ca vei planta cu 1500 kg? sunt frumosi cartofii? cam ce marime? poate pui o poza.Ceva extratimpuriu aveau in stoc?

#290
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Aproximativ 0.5 ha la o distanta de 30-33 cm pe rand cu randuri la 75 cm , cartofii sunt de marimea 30-55 ca medie au undeva la 70g bucata ( am cantarit si numarat cartofii dintr-o plasa) ,sunt frumosi , pun astazi si o poza cu jelly.Nu am intrebat de alte soiuri pentru ca stiam ca au doar marabel, laura si jelly, dar si marabel este destul de timpuriu la 90 de zile , nu e el carrera la 75 dar pentru mine e sufucient ca nu ma intereseaza neaparat timpurietatea.

Pt neamanole , anii trecuti am vazut cartofii microambalati in Dedeman si baumax.

#291
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Attached File  2014-02-11 13.45.24.jpg   177.3K   80 downloadsAttached File  2014-02-11 13.45.19.jpg   216.45K   74 downloads
Deci cum am spus soiul Jelly

#292
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Multumesc ptr informatie

#293
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
imi puteti spune si mie un nume de iebicid pt cultura de cartofi care a dat rezultate la voi? in special pt holbura sau amestec de ierbicide.

#294
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postciprilauran, on 23 februarie 2014 - 09:21, said:

imi puteti spune si mie un nume de iebicid pt cultura de cartofi care a dat rezultate la voi? in special pt holbura sau amestec de ierbicide.
Cu Titus si adjuvantul Trend.Intrebi si la cei care comercializeaza astfel de substante ca ei sunt bine pregatiti si te indruma cum si in ce fel.

#295
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
A-ti pus careva cartofii? La mine in zona au inceput sa se puna in pamant

#296
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Foarte interesant dar nu toti stim zona in care esti tu. La mine la Giurgiu este inca destul de ud si sper sa nu ploua si pe la 1 Martie sa pun si eu.
Erbicid am folosit stomp si sencor preemergent si pentru ca am avut posibilitatea sa irig prin aspersie am avut foarte putine buruieni.

#297
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009

View Postciprilauran, on 23 februarie 2014 - 09:21, said:

imi puteti spune si mie un nume de iebicid pt cultura de cartofi care a dat rezultate la voi? in special pt holbura sau amestec de ierbicide.
Pentru volbura nu vei gasi erbicid , atat Titusul 25 cat si cele pa baza pe metribuzin(Sencor,As Forte, Surdone) nu combat volbura dar e bine sa le folosesti contra celorlalte tipuri de buruieni , oricum volbura apare in a doua parte a vegetatiei la cartof si incepe sa creasca abia dupa ce rugii de cartof se lasa in jos , deci nu afecteaza asa de mult productia.

Cartofii timpurii merg pusi in pamant mai ales in zonele sudice,pentru o recolta timpurie, dar sa fie bine acoperiti cu pamant nu cumva sa apara un mic ger si sa-i afecteze .

#298
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postrhdghdhs, on 23 februarie 2014 - 12:32, said:

A-ti pus careva cartofii? La mine in zona au inceput sa se puna in pamant
Afara sau in solar?

Am pus si prospectul,sa numai existe dubii.

Attached Files



#299
mihdan

mihdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2014
A cumparat cineva cartofi de samanta de la Solana? Niste preturi aflam si noi?

Sau de la Institutul de cercetare a cartofului Brasov?

#300
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
La Solana nu stiu preturile , le poti trimite un mail sau ii poti suna sa afli pretul, in schimb la institut sunt 2.65 clasa A Christian si 3 lei E Roclas si Christian,cel putin asa scrie pe site.

Edited by francix89, 23 February 2014 - 14:46.


#301
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Mi se par niste preturi exagerate,chiar prea mari pentru costurile acestei culturi.

View Postfrancix89, on 11 februarie 2014 - 16:01, said:

Attachment 2014-02-11 13.45.24.jpgAttachment 2014-02-11 13.45.19.jpg
Deci cum am spus soiul Jelly
Salut Francix.Ai incercat pana acum soiul Finka de la europlant?

#302
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Finka din cate stiu e adus numai pe comanda din Germania, ei cultiva alte soiuri in Romania, aveau in toamna alte soiuri timpurii Liliana parca si Europrima, detaliile le vei gasi pe pagina de germania.
Astea sunt costurile la cartof, ajung pana la 20000 la ha daca ai problema cu nematozii si folosesti si samanta certificata dar daca te organizezi putin iti mai inmultesti si tu samanta  acestea scad considerabil.

#303
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Inseamna ca nu e prea bine adaptat la conditiile de la noi ca altfel il aveau marii fermieri,ce m-a atras la el in descriere a fost extratimpuriitatea.Inmultirea samantei se poate face dar in zona ta a Brasovului,Covasnei etc pe cand in zonele mai calduroase nu poti obtine aceleasi rezultate si scade productia chiar la jumatate fata de samanta certificata sau luata din zona Transilvaniei.

#304
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Cred ca s-ar putea inmulti samanta si in sud, problema e lipsa spatiilor de depozitare si bineinteles problema precipitatiilor.

#305
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am plantat ieri o parcela de vreo 300 mp cu cartofi . Care ar fi urmatoarea "mutare" in ideea preventiei  ?

#306
mihdan

mihdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2014
Ar trebui sa dai cu un erbicid in preemergenta, adica inainte sa rasara cartoful

Dual gold, sencor

In ce zona a tarii? Ai folosit samanta certificata?

Nu ai insamantat cam tarziu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate