Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#217
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postxsulea, on 13th February 2012, 21:16, said:

offf... O intrebare mai am si eu pt. cunoscatori... M-au cam inghetat cartofii de samanta in pivnita ... mai am vreo sansa sa fac ceva cu ei in primavara ? in afara sa ii arunc? multumesc anticipat
  porcul fratioare...dar acuma la moment.. daca sunt toti inghetati daca nu asteapta la primavara sa vezi care da coltul...

Edited by vasiuca, 14 February 2012 - 08:54.


#218
SabauCornel

SabauCornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.03.2011
Sa iti inghete 1.5t samanta ii umpic d paguba. nu?

#219
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011

View PostSabauCornel, on 14th February 2012, 13:29, said:

Sa iti inghete 1.5t samanta ii umpic d paguba. nu?
  nu am scos si de mai jos sa vad daca erau toti sloi...daca sunt toti degerati paguba e de 1500 lei... dar  cred ca o sa satur porcii cu cartofi...

#220
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postxsulea, on 14th February 2012, 17:52, said:

nu am scos si de mai jos sa vad daca erau toti sloi...daca sunt toti degerati paguba e de 1500 lei... dar  cred ca o sa satur porcii cu cartofi...
proba simpla .. iei un cos de cartofi sii duci la caldura .. in casa de exemplu in cateva ore vezi care e treaba cu ei.
si la mine in depozit au ingheetzat dinspre perete dar astept caldura care ii va sorta negresit

#221
Vantelegar

Vantelegar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2012

View Posttavktm, on 9th February 2011, 21:51, said:

Marturisesc ca nu ma pricep deloc bine la cartofi, insa as vrea sa intreb cum putem scapa de coropisnite cred, cred ca ele mananca din cartofii din pamant ! Sau e imposibil ? Sa fie alt animal ?

Nici eu nu stiu exact, doar am primit plangeri de la ai mei.

toamna,prin octombrie faci gropi in pamant,cam 50-60 cm,pe care le umpli cu paie amestecate cu balegar.acolo se vor aduna peste iarna blestematele,la caldura.in primavara cum se zvanta prin gradina,destupi gropile,scoti paiele si dai foc.

#222
geon_dear

geon_dear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2012

View Postlickuricix, on 16th October 2010, 17:28, said:

Salut,

de curand am intrat si eu in lumea omenilor care au o mostenire la tara si incerc sa profit putin , pentru consumul propriu de aceasta. Am crescut la tara deci nu imi este straina munca la camp, dar anumite lucruri ma cam depasesc. De exemplu de cativa ani cultiv cartofi, fara prea mare succes, cartofii sunt mici si nu foarte multi. Dar anul acesta ceva s-a schimbat, toamna trecuta (2009) am lasat in pamant tuberculii aceia mici, ca nu am ce sa fac cu ei, n-am animale etc, am zis ca o sa inghete etc. Apoi in primavara am arat. Prin martie- aprilie cand lumea incepea sa puna cartofi surpriza, cartofii mei aveau cam 10-15 cm inaltime. peste tot unde a fost cultura de cartofi anul trecut. I-am lasat in pace apoi in continuarea lor am pus cultura obisnuita ca in fiecare an. in timpul verii am recoltat cartofi extraordinari de mari si de frumosi, fix din cei care au ramas peste iarna in pamant.

A venit toamna am cules cartofii. surpriza din nou, cartofii rasariti de la mama lor superbi, mari. cel mai sectaculos lucru a fost un cuib din care mi-am umplut galeata si nici un cartof mic , incredibil!!! - am cules in total 1 sac de cartofi frumosi si 3/4 de sac cartofi putini mai mici si mici.  

cei din cultura obisnuita nu prea mari. iar specimene mari nu exista. Ce se intampla, asta iarna au fost minus 20 de grade si nu au inghetat desi i-am lasat intentionat sa inghete ! ma tenteaza sa repet experimentul si in anul acesta. o sa schimb si solul o sa pun gunoi de grajd si in fiecare cuib o sa pun si cenusa. cultiv cartofi in zona bistrita - nasaud. materialul de semanat l-a cumparat cu 4-5 ani in urma din piata de la un brasovean.

In gradina nu folosesc ingrasaminte decat gainat de gaina dizolvat in apa si lasat la macerat toata primavara si vara( am completat doar cu apa) si nu il folosesc la cartofi ca noah.. si asa e destul de putin. totusi imi aduca minte de cand eram copil de cartofii imensi care ii obtineau bunicii mei ... acum ii vad doar in piete ca nu stiu cum sa ii obtin. m agandesc sa cumpar si niste cartof dulce ( american ) am cumparat si este foarte bun la gust, dar e extrem de scump. cica nu il afecteaza colorado. dar de asta de unde sa cumpar seminte?
Stratul de zapada a tinut de cald si cartofii ramasi nerecoltati nu au degerat, asa s-a intimplat si la mine,  fenomenul are loc rar, in 2012 nu cred ca va ramine ceva nedegerat, solul a inghetat pe o adincime de 1 m. Ca ati obtinut o productie mai buna se datoreaza faptului ca au rasarit mai devreme, 4 saptamini(asa reiese din text, ca erau rasariti cind vecinii plantau) conteaza enorm. Eu cultiv cartofi de citiva ani-intre 500 si 3000 mp, secretul este fertilizarea terenului din belsug cu gunoi de pasare sau complexe, plantatul cit mai devreme cu cartofi incoltiti si la adincime mica si soiul sa fie timpuriu. Ca exemplu, fratele meu a plantat niste cartofi din productia mea,  pe care eu  i-am dat ca sa-i dea la  porci, dar a facut-o cu 2 saptamini mai devreme decit mine, pe sol arat din toamna si fertilizat cu gunoi. Eu nu am reusit sa ar din toamna, eu irig cu picatura, el nu a irigat(in 2011 a plouat binisor). A obtinut o productie dubla fata de mine, care am cumparat saminta certificata, produsa in Brasov. Am plantat si saminta olandeza, de 100 000 kg, dar cu 3 saptamini mai tirziu- am facut mai nimic cu ea, a avut si o boala-tuberculii i-am recoltat plini de pete

#223
djlove

djlove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 09.11.2005
sunt curios anul acesta cati mai cultiva cartofi pentru vanzare, tinand cont de preturile care au fost

#224
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postdjlove, on 9th March 2012, 14:37, said:

sunt curios anul acesta cati mai cultiva cartofi pentru vanzare, tinand cont de preturile care au fost
eu! :thumbup: sunt unul

#225
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
ati inceput plantatul cartofilor.???

#226
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009

View Postxsulea, on 19th March 2012, 12:43, said:

ati inceput plantatul cartofilor.???
Problema rezolvata ! Am cumparat un sac de 25 kg cu samanta de cartofi Desire ,certificata in Olanda si pentru consumul casei ar trebui sa fie suficienta(360 cuiburi/1 cartof ).
Dar nu am gasit prea multe informatii despre acest cartof si mai ales daca samanta a fost folosita si in anii urmatori.
Poate ma ajuta cineva cu raspunsuri.

#227
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
Un singur cartof ai pus in cuib?

#228
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Asa e normal.
Tu cati pui de obicei ?


Anul acesta nu am pus cartofi decat pentru familie.
Am pus Desire, samanta din productia de anu trecut, am mai pus un soi de cartof roz tot de anu trecut(ceva soi bun de pe la Covasna) si am mai luat azi doua tipuri de cartofi roz din piata, ceva soiuri din Ungaria, sa vedem ce iasa.

#229
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postxsulea, on 19th March 2012, 13:43, said:

ati inceput plantatul cartofilor.???
am terminat.. ne-a luat campania deodata.

#230
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ei, ce faceai de vindeai semanatoarea? :naughty:

#231
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postkatlin, on 26th March 2012, 20:45, said:

Ei, ce faceai de vindeai semanatoarea? :naughty:
:kisstogether:
pai am vandut-o bre.! am vandut-o.

#232
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si ai luat alta? Cu ce ai semanat cartoful?

#233
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postkatlin, on 26th March 2012, 21:34, said:

Si ai luat alta? Cu ce ai semanat cartoful?
hai sa fim seriosi doar nu te gandesti ca l-am pus cu mana si cu galeata

#234
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
eu am plantat 60 de ari de cartofi cu mana...
dupa ce am discuit bine terenul...am intins sfoara pe teren si am insirat cartofii...apoi am intrat cu tractorul printre randuri si i-am acoperit cu rarita ...
in lipsa de utilaje si fonduri mici...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate