Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cartoful

- - - - -
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#199
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdinpoplaca, on 25th December 2011, 04:06, said:

Din cat a citit pe net ca sa scapi de gandacul de colorado poti planta  fasole intre cartofi. La gandacul de colorado nu-i place fasolea iar la gandacul de fasole nu-i plac cartofii. Asa se protejeaza una pe alta.
Din ce ai citit pe net nu reiesea ca au daunatori comuni ? :scratchchin:
Ca-n realitate este putin altfel !

View Postdinpoplaca, on 25th December 2011, 04:06, said:

Mamaruta de asemenea distruge larvele gandacului de colorado. Problema e ca vo toti lucrati numai cu pesticide cea ce face gandacul de colorado rezistent dupa cativa ani si in acelasi timp pesticidele omoara si insectele benefice ca si mamaruta, si chiar si albinele care ajuta la polenizarea altor plante, asa ca suces la otravire si distrugeti-va pamantul si sanatatea in continuare.
Daca ai de dat telefoane acum de sarbatori in Poplaca intreaba oamenii de acolo de cat timp folosesc acelasi insecticid.Intreaba si daca cumva este nevoie sa mareasca doza pentru a fi eficient.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu practica lor.Dar nici cu mamaruta care va distruge toate insectele daunatoare.Despre rata de inmultire a daunatorilor/mamaruta ce ne poti spune ?Dar cu exemple din practica ta ,nu cu texte gasite aiurea pe net .
Din experienta mea , mamaruta nu este afectata de dozele recomandate de insecticide.Mor daunatorii dar mamaruta nu.Ramane flamanda si atunci musca orice .Sa nu ai parte de muscatura unei mamarute ! Ioi !
In lipsa hranei zboara in cautarea altor surse.

Esti mai potrivit pentru permacultura decat pentru agricultura.

#200
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postmircea11s, on 25th December 2011, 22:03, said:

......Intreaba si daca cumva este nevoie sa mareasca doza pentru a fi eficient....
O maresti pana unde?

View Postmircea11s, on 25th December 2011, 22:03, said:

Din experienta mea , mamaruta nu este afectata de dozele recomandate de insecticide.Mor daunatorii dar mamaruta nu.Ramane flamanda si atunci
Din cate am citit eu cand dai cu pesticide moare tot.

#201
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postdinpoplaca, on 25th December 2011, 05:28, said:

Asta e un video interesant cum sa cresti cartofi fara as sapi pamantul. Ii cresti direct pe iarba cu niste paie deasupra. Si au fost udati doar o data, la pantare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q1OShZZUt0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
probabil ca nici ploaie nu a fost.  :thumbup:

View Postdinpoplaca, on 25th December 2011, 04:06, said:

Din cat a citit pe net ca sa scapi de gandacul de colorado poti planta  fasole intre cartofi. La gandacul de colorado nu-i place fasolea iar la gandacul de fasole nu-i plac cartofii. Asa se protejeaza una pe alta.

Mamaruta de asemenea distruge larvele gandacului de colorado. Problema e ca vo toti lucrati numai cu pesticide cea ce face gandacul de colorado rezistent dupa cativa ani si in acelasi timp pesticidele omoara si insectele benefice ca si mamaruta, si chiar si albinele care ajuta la polenizarea altor plante, asa ca suces la otravire si distrugeti-va pamantul si sanatatea in continuare.
probabil esti din poclaca... vreau sa te vad cum lucrezi 30 de hectare de cartofi pe pae si fara pesticide si insecticide .. cand reusesti asa ceva ma anuntzi te rog si pe mine?

#202
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postvasiuca, on 26th December 2011, 17:39, said:

probabil ca nici ploaie nu a fost.  :thumbup:


probabil esti din poclaca... vreau sa te vad cum lucrezi 30 de hectare de cartofi pe pae si fara pesticide si insecticide .. cand reusesti asa ceva ma anuntzi te rog si pe mine?

El probabil crede ca o planeta intreaga se hraneste cu stilu asta permaculturisto-ecologic ,

#203
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View Postvasiuca, on 26th December 2011, 17:39, said:

probabil esti din poclaca... vreau sa te vad cum lucrezi 30 de hectare de cartofi pe pae si fara pesticide si insecticide .. cand reusesti asa ceva ma anuntzi te rog si pe mine?
Pai chestia cu paie e pentru cei care au cateva straturi in gradina. Cred ca 99 la suta din oameni nu planteaza 30 hectare ci doar cat la trebuie pentru uz personal, de aceea pun eu accentul pe metode nechimice si fara ierbicidare.

#204
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postmateimateimatei, on 26th December 2011, 18:22, said:

El probabil crede ca o planeta intreaga se hraneste cu stilu asta permaculturisto-ecologic ,
sunt destui care vin la piatza si intreaba ati folosit ingrasaminte chimice?
parca astea ar fi la inceputuri..

View Postdinpoplaca, on 26th December 2011, 18:24, said:

Pai chestia cu paie e pentru cei care au cateva straturi in gradina. Cred ca 99 la suta din oameni nu planteaza 30 hectare ci doar cat la trebuie pentru uz personal, de aceea pun eu accentul pe metode nechimice si fara ierbicidare.
mai omule aici discutam despre hectare de cultura sau macar ari.. cat despre straturi nici acolo nu [poti cultiva fara pesticide sau tratamente pentru boli.

#205
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Uite am gasit ceva pe net.
http://en.wikipedia....o_potato_beetle

Spune ca gandacul de colorado a dezvoltat rezistenta la toate insecticidele majore, iar daca-l stropesti omori odata cu el si inamici lui naturali care incearca sa-l tina sub control. Dezvolta imunitate foarte repede la orice insecticid nou.
mai spun aici ca in absenta pesticidelor inamici naturali ai gandacului de colorado , pot sa se inmulteasca in numere foarte mari incat sa tina sub control gandacul de colorado.

"Still, in the absence of insecticides natural enemies can sometimes reach densities capable of reducing Colorado potato beetle numbers below economically damaging levels."

Uite ce a spus Albert Einstein : "If the bee disappears from the surface of the earth, man would have no more than four years to live. No more bees, no more pollination ? no more men!"

Tradus aproximativ: "daca albinele dispar de pe suprafata pamantului, omenirea ar avea nu mai mult de 4 ani sa traiasca. Nu albine, nu polenizare,... nu omenire"

Toti cei care au albine in europa se plang ca albinele  lor mor intr-un numar alarmant in zonele agricole unde se folosesc pesticide. la fel in america. Pe langa albine, o gramada de alte insecte si microorganisme din pamant au aceeiasi soarta.

Edited by dinpoplaca, 26 December 2011 - 18:54.


#206
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
:scratchchin: , destept a fost Einstein!
Se pare ca s-a priceput si la agricultura.
Pacat ca nu a vorbit romaneste.....sa inteleaga toti!

#207
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdinpoplaca, on 26th December 2011, 05:17, said:

O maresti pana unde?
Consatenii tai (si nu doar ei ) ar trece la marirea dozei de  Calypso daca nu ar mai avea efect doza recomandata asupra gandacului.Dar inca nu este cazul ,pentru ca insecticidul are efect la doza recomandata.Si toate tratamentele le fac cu acelasi insecticid.Si asta nu-i bine.Substantele active cu care se fac tratamentele  trebuiesc alternate tocmai pentru a nu creea forme rezistente la o anumita substanta activa .

View Postdinpoplaca, on 26th December 2011, 05:17, said:

Dezvolta imunitate foarte repede la orice insecticid nou.
mai spun aici ca in absenta pesticidelor inamici naturali ai gandacului de colorado , pot sa se inmulteasca in numere foarte mari incat sa tina sub control gandacul de colorado.
Vezi ca la Dezbateri Agricole este un subiect despre permacultura.Dezvolta acolo ideile citite pe net.

Edited by mircea11s, 28 December 2011 - 20:56.


#208
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Eu cred ca gandacul de colorado numai e o problema pentru cartofi.

#209
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postzscf, on 29th December 2011, 21:22, said:

Eu cred ca gandacul de colorado numai e o problema pentru cartofi.
mai sunt unii care ii aduna in galeata cred ca ei au rezolvat problema

#210
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

View Postvasiuca, on 31st December 2011, 21:08, said:

mai sunt unii care ii aduna in galeata cred ca ei au rezolvat problema
stiu si eu pe cineva care face asta dar pe o suprafata mica(200mp),spune ca ii face ecologici.Dar la cate chimicale bagam in noi nu cred ca e cazul sa ni se puna pata pe tratarea gandacului de colorado la cartofi :D

#211
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
Salutare...  sunt incepator in cultivarea cartofului..si am cumparat in toamna 1,5 t cartof samanta din soiul riviera ...si ii tin in beci in saci de plasa... imi da si mie cun cunoscator un sfat despre cand sa ii pun in laditze la incoltit si dupa aia unde sa ii tin ...tot in beci  sau la lumina si caldura...   ms anticipat.

#212
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postxsulea, on 18th January 2012, 13:22, said:

Salutare...  sunt incepator in cultivarea cartofului..si am cumparat in toamna 1,5 t cartof samanta din soiul riviera ...si ii tin in beci in saci de plasa... imi da si mie cun cunoscator un sfat despre cand sa ii pun in laditze la incoltit si dupa aia unde sa ii tin ...tot in beci  sau la lumina si caldura...   ms anticipat.
La inceputul lui martie daca ii pui cu mina ,daca ii pui mecanic cam cu doua saptamini inainte de plantare daca au coltii prea mari la plantarea mecanizata se rup coltii.Succes.

#213
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postxsulea, on 18th January 2012, 13:22, said:

Salutare...  sunt incepator in cultivarea cartofului..si am cumparat in toamna 1,5 t cartof samanta din soiul riviera ...si ii tin in beci in saci de plasa... imi da si mie cun cunoscator un sfat despre cand sa ii pun in laditze la incoltit si dupa aia unde sa ii tin ...tot in beci  sau la lumina si caldura...   ms anticipat.
conteaza in ce zona vrei sa/i cultivi .. si cand vrei sa/i culegi 1500 de kk ai pentru 50de ari ca sa/i pui la incoltit ai nevoie de suprafata

#214
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011

View Postvasiuca, on 24th January 2012, 20:22, said:

conteaza in ce zona vrei sa/i cultivi .. si cand vrei sa/i culegi 1500 de kk ai pentru 50de ari ca sa/i pui la incoltit ai nevoie de suprafata
   colegu... am vreo 200 de lazi de plastic  ...si vreau sa ii pun in lazi la incoltit...e bn?     cu tot respectul...fi un pik mai explicit. sall ms

View Postarmandoaxinia, on 18th January 2012, 15:29, said:

La inceputul lui martie daca ii pui cu mina ,daca ii pui mecanic cam cu doua saptamini inainte de plantare daca au coltii prea mari la plantarea mecanizata se rup coltii.Succes.
dupa ce ii pun in lazi la incepultul lunii martie...trebuie sa ii scot din beci la lumina si caldura? ms anticipat

#215
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postxsulea, on 25th January 2012, 14:04, said:

colegu... am vreo 200 de lazi de plastic  ...si vreau sa ii pun in lazi la incoltit...e bn?     cu tot respectul...fi un pik mai explicit. sall ms


dupa ce ii pun in lazi la incepultul lunii martie...trebuie sa ii scot din beci la lumina si caldura? ms anticipat
Ii pui intro magazie nu-i lasi afara in soare ca se vestejesc.

#216
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
offf... O intrebare mai am si eu pt. cunoscatori... M-au cam inghetat cartofii de samanta in pivnita ... mai am vreo sansa sa fac ceva cu ei in primavara ? in afara sa ii arunc? multumesc anticipat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate