Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat pentru un teren

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Buna ziua as vrea niste sfaturi cu privire in alegerea unui teren. Am gasit un teren superb, inconjurat de munti, are apa, lumina insa nu are inca canalizare. Probabil mai incolo or sa puna si canalizare dar inca nu are. Niciodata nam mai cumparat un teren si de aceea va cer sfatul. Intro parte a terenului e apa, mi sa spus ca are apa proprie. Primaria a facut un tub in pamant si am inteles ca apa se scoate cu o pompa speciala. Voi stiti ceva de asta? In alta parte are un stalp d e lumina caruia inca nu iam facut proba. In weekendu asta fac proba la tot.  Am sa fac si studiul solului. Ce altceva imi recomandati sa fac.. la ce ar trebui sa ma uit? Daca vreu sa fac si o piscina cum fac cu canalizarea?

Edited by Andrine, 12 March 2010 - 00:24.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cam greu de crezut că vei găsi un teren înconjurat de munți, care să mai aibe și canalizare! Fă-ți fosă direct, că sunt șanse care tind către zero ca să pună primăria canalizare la munte.

#3
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Scuzama dar ce este aia fosa? inafara de fosa este si alta optiune?

Edited by raduk, 12 March 2010 - 20:30.
citarea inutilă a postului precedent


#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
fosa septica sau statie de epurare - pentru tratarea mai mult sau mai putin apelor uzate si distribuirea, infiltrarea apei tratate in sol.

#5
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Gandeste-te daca te duci in Europa ,poti cumpara acest teren, cu aceleasi privelisti, (natura, munti ,paduri) , asa o sa intelegi daca exista ceva mai bun(frumos) decat ai gasit, la banii respectivi. Utilitatile ,or sa vina sau ti-le faci singur.Exista fosa septica din plastic ca un recipient cu capac care nu deverseaza in pamant , ci ramane si este golita de masini vidanjoare. Gasesti solutii cand vrei si aici in Romania, totul este sa cauti. Nu ma intreba, eu am vazut in afara Berlinului aceasta solutie, sigur o gasesti si in Romania.

#6
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Eu nu locuiesc in Romania, locuiesc in venezuela si nas shimba venezuela pentru nimic in lume. Am sa ma interesez de aceste fose septice care se cumpara, multumesc pentru idee.

Edited by raduk, 12 March 2010 - 20:30.
citarea inutilă a postului precedent


#7
iu_li

iu_li

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.01.2010
La ce distanta se afla terenul de: locaitate importanta, mijloace de transport, drum pietruit (cum este drumul pe timp de ploaie), stalp de curent, supermarket, piata, scoala, etc. Cum este orientat terenul fata de punctele cardinale si fata de calea de acces (cum o sa fie orientata casa). Daca este pericol de inundatii, avalanse, alunecari de teren. Care este calitatea si cantitatea apei si adincimea la care se afla. Suprafata pe care faci gardul sa fie cat mai patrata pt a te proteja de animale salbatice sau hoti. Situatia juridica a terenului etc. :rolleyes:

#8
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008
Pai terenul e la 2 min de noul drum national pe care lau facut, pana acolo e de pamant cu pietre, de la strada  toate drumurile sunt asfaltate, ca sa ajungi la magazine poti sa o iei si pe jos, cu masina faci vreo 5 min. La scoala la fel. Unde sunt eu f rar ploua... stalpul de curent si apa sunt la intrarea terenului. Pozitia terenului mmm partea cu strada este pe est terenul ar veni cumva pe vest cu nordul normal in sus adica in nord. lol cu nordul in sus haha imi aduce aminte de bancul cu politaii cnad plantau arboli cu verdele in sus. Casa o fac cu orientare spre nord ca sa fie racoroasa, la ce caldura e acolo, nici nu vreau sa aud de sud. Pericol de inundatii avalanse de pietre pentru ca zapada nu exista si alunecari de teren nu cred dar oricum o sa verific.... mi sa spus ca tubul de apa nu stiu cu se numeste in romana are 15 metri adancime si e gros de 4 pulgadas, nu stiu cei aia pulgada, poate or fi inch. Terenul este dreptunghiulare este 55m x 178m. E totul in regula?

Edited by raduk, 12 March 2010 - 20:30.
citarea inutilă a postului precedent


#9
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Dap, pulgadas sunt toli - http://translate.goo...#es|en|pulgadas

Andrine, tre' sa deschizi undeva un subiect despre cum ai ajuns sa-ti iei teren in Venezuela, sau pe un blog ceva ca mi se pare foarte palpitant..

Sfaturile cred ca trebuie sa le obtii acolo, poate la primarie, notari sau avocati de imobiliare, eventual pe forumuri. Ce se stie pe aici e aaaalta chestie. Important e sa ai voie sa construiesti pe terenul ala, sa ti se spuna ce anume e voie sa construiesti si care sunt impozitele anuale pe teren si locuinta.  Si taxele pe ridicarea locuintei sau achizitionarea terenului, cum verifici legalitatea proprietarului (vanzatorului) care pretinde ca-i terenu lui samd. Maaaare atentie la tepe si tepari, daca nu cunosti termenul se refera la escrocherii si escroci care incearca sa-ti ia banii si sa nu cumperi de fapt nimica. Chiar si pe vremea lui Ceausescu li s-a vandut unor americani turisti pensionari creduli diverse imobile sau statuia lu Mihai Viteazu, chestii din astea. Ma gandesc ca nici venezuelenii nu-s dusi prea mult la biserica.

PS fiind la ecuator nu mai conteaza unde-i nordul, oricum te-ai intoarce tot in cap te bate soarele.

Edited by blimpyway, 12 March 2010 - 21:01.


#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAndrine, on 12th March 2010, 00:02, said:

.........


te rog, incearca sa scrii corect pentru ca nu vreau sa te sanctionez. multumesc

#11
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View Postblimpyway, on 12th March 2010, 19:49, said:

Dap, pulgadas sunt toli - http://translate.goo...#es|en|pulgadas

Andrine, tre' sa deschizi undeva un subiect despre cum ai ajuns sa-ti iei teren in Venezuela, sau pe un blog ceva ca mi se pare foarte palpitant..

Sfaturile cred ca trebuie sa le obtii acolo, poate la primarie, notari sau avocati de imobiliare, eventual pe forumuri. Ce se stie pe aici e aaaalta chestie. Important e sa ai voie sa construiesti pe terenul ala, sa ti se spuna ce anume e voie sa construiesti si care sunt impozitele anuale pe teren si locuinta.  Si taxele pe ridicarea locuintei sau achizitionarea terenului, cum verifici legalitatea proprietarului (vanzatorului) care pretinde ca-i terenu lui samd. Maaaare atentie la tepe si tepari, daca nu cunosti termenul se refera la escrocherii si escroci care incearca sa-ti ia banii si sa nu cumperi de fapt nimica. Chiar si pe vremea lui Ceausescu li s-a vandut unor americani turisti pensionari creduli diverse imobile sau statuia lu Mihai Viteazu, chestii din astea. Ma gandesc ca nici venezuelenii nu-s dusi prea mult la biserica.

PS fiind la ecuator nu mai conteaza unde-i nordul, oricum te-ai intoarce tot in cap te bate soarele.

Multumesc pentru sfat, maine plec sa vad terenul si daca totul este in regula o sa-l cumpar. Merci pt sfat trebuie sa recunosc ca am emotii. Despre Venezuela o sa deschid un topic in partea cu emigrari, cred. Aici nu cred ca am multe taxe, proprietarul mi-a spus ca plateste echivalentul a 9 dolari pe an ca taxa pentru acest teren, taxa de proprietar, am uitat cum mi-a zis el exact,  dar trebuie sa verific permisul de contructie, oricum aici in venzuela nu este ca in romania, cred ca in satul ala lumea nici n-are permis de contructie... adica nu sunt chiar atat de multe formalitati ca la noi. Oricum acuma o sa verific toate actele, sotul meu deja a vorbit cu un avocat.

Edited by conu71, 14 March 2010 - 13:03.
daca mai stau inca o data sa repar in urma dvs, ne luam la revedere


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate