Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#487
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Anul asta am pus in primavara trei sorturi de ceapa, rosie, roze si alba, n-am mai pus traditionala ceapa galbena Stuttgart din lipsa de spatiu...
La anul ma bate gandul sa incerc ceva 'de expozitie' ailsa Craig...
pana atunci, ceapa roze si alba...

Attached Files

  • Attached File  002.JPG   408.08K   26 downloads
  • Attached File  005.JPG   288.82K   30 downloads
  • Attached File  006.JPG   118.85K   28 downloads


#488
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Uitasem sa pun si poza cu ceapa rosie...nu e chiar de expozitie, dar e gustoasa...
Posted Image

Attached Files

  • Attached File  001.JPG   437.66K   29 downloads


#489
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
aia alba e cam infecta, o fi buna de gatit, e cam lemnoasa. aia rosie nu are treaba cu ceapa de apa iar la gatit rosia nu imi place, oricum e cam iute pt o rosie.
una peste alta n afara de ceapa verdebeu am renuntat complet, n merita munca nici pe departe..

#490
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
De unde ai mai scos-o si pe asta cu ceapa alba iute si lemnoasa???...ca e cam dea-ndoaselea...la mine e cea mai dulce si zemoasa!?!
Singurul lucru cu care sunt total de acord e ca 'nu se merita' sa-ti pierzi vremea cu ceapa...dar decat sa lasi parloaga, arunci acolo un arpagic si mai vedem...ca oricum se mananca si se consuma...
;)
In rest sunt alte altenative, in special cele din rasad, gen ceapa de apa sau bunching...
Cei profi merg pe ceaclama...direct din samanta...

Edited by subway_guru, 08 August 2015 - 22:43.


#491
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Parinte, te`au pacalit aia la arpagic :D
Si la mine a fost f buna ceapa alba, si f mare. La anul mai pun, de ceapa rosie m`am lecuit ca se strica prea repede parca.

#492
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
ma, acuma depinde si de ce fel de ceapa alba...oi fi eu nebun dar chiar plemp nu sunt.
cat despre arpagic...mai trebuie si plivita, sapaligita, etc...daca voua va plac activitatile astea cultural recreative e foarte bine:lol::lol:

#493
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, acum cinstit vorbind am luat si eu odata o tzeapa cu ceapa alba de import supermarket, iute ca focul, de m-a boscorodit consoarta inlacrimata, dar asta a fost doar exceptia ce confirma regula, ceapa alba=dulce si zemoasa...
In ce priveste sapaliga am mai expus tactica mea bio la usturoi si ceapa, un strat de 2cm de nisip peste bulbisori economiseste cam trei sapaligi...imbunatateste apoi prin incorporare terenul greu argilos...si scuteste ceva exercitii fizice inutile...
;)
Ceapa rosie e ok la salate ca efect decorativ, in rest nu prea difera de cea uzuala galbena...

#494
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postsubway_guru, on 08 august 2015 - 22:40, said:

De unde ai mai scos-o si pe asta cu ceapa alba iute si lemnoasa???...ca e cam dea-ndoaselea...la mine e cea mai dulce si zemoasa!?! ...
Asa stiam si eu, ca cea albă în interior e mai dulce, dar cu frunzele exterioare de culoare galbenă, nu albă.

View Postsubway_guru, on 08 august 2015 - 22:40, said:

... Singurul lucru cu care sunt total de acord e ca 'nu se merita' sa-ti pierzi vremea cu ceapa...dar decat sa lasi parloaga, arunci acolo un arpagic si mai vedem...ca oricum se mananca si se consuma...
Ceapa cere mai putina munca fata de alte legume, permite densitati mari, se poate cultiva si la semiumbra, rezista la ger, nu e perisabila, se consuma in cantitati mult mai mari fata de usturoi.

View Postsubway_guru, on 08 august 2015 - 22:40, said:

... In rest sunt alte altenative, in special cele din rasad, gen ceapa de apa sau bunching...
Cei profi merg pe ceaclama...direct din samanta...

Legumele bulboase pentru grădina ta – cultivare, sfaturi utile, înmulțire:
* Ceapa – Allium cepa L.
* Tehnica culturii cepei ceaclama – Ceapa de Egipt- Allium cepa L. f.bulbiferum – Tehnica culturii cepei de apă -Cultura cepei de stufat

#495
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
As dorii si eu cateva sfaturi pentru anumite soiuri de ceapa semanata din toamna din seminte
A mai semanat cineva sau stie cineva mai multe detalii despre aceste soiuri:SHINTO  F1, ECHO F1, EXTRA EARLY GOLD F1, SWIFT, RADAR, sau ELECTRIC, sau daca imi puteti recomanda altceva este binevenit
Nu stiu daca si cat de riscant este semanatul direct din samanta si cat de des trebuie irigata, as vrea sa incerc cu 1 ha sa vad daca se merita si cat de devreme iasa
Multumesc anticipat, orice idee fie pro sau contra este binevenita, astept pareri.......

Edited by katalyn03, 12 August 2015 - 22:17.


#496
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postkatalyn03, on 12 august 2015 - 21:56, said:

Nu stiu daca si cat de riscant este semanatul direct din samanta si cat de des trebuie irigata, as vrea sa incerc cu 1 ha sa vad daca se merita si cat de devreme iasa.

* Cultura cepei prin semanat direct. Revedeti si prima pagina.

#497
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Multumesc, dar vroiam sa imi spuna cineva din experienta nu din "carti". Am citit mult si ca se scoate 100 tone la ha, din cauza asta ........

#498
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
În România, producţia cultivată în câmp, sere şi solarii şi în grădinile familiale, în perioada 2013-2014 (insse.ro - COMUNICAT DE PRESĂ /2015)

Suprafaţa cultivată cu ceapă:
* Anul 2013 --> 32.000 ha
* Anul 2014 --> 30.000 ha

Producţia:
* Anul 2013 --> 392.000 tone
* Anul 2014 --> 387.000 tone

Productivitatea medie anuală (calculată):
* Anul 2013 --> 12,25 tone /ha
* Anul 2014 --> 12,90 tone /ha

În ce condiții cultura de ceapă este rentabilă și în România? (articol scris de preşedintele Asociaţiei Producătorilor de Ceapă din România)

Edited by Eugen_D, 13 August 2015 - 14:30.


#499
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Cate kg de NPK 15 15 15 se pot baga maxim sub aratura

Edited by katalyn03, 26 August 2015 - 07:28.


#500
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postkatalyn03, on 26 august 2015 - 07:28, said:

Cate kg de NPK 15 15 15 se pot baga maxim sub aratura
cat te tine buzunarul.

#501
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View PostNOSZTALGIA, on 27 august 2015 - 19:58, said:


cat te tine buzunarul.
Nu asa se face agricultura colegu...
Daca dai prea mult azot se impute ceapa in 7 zile dupa recoltare, asa ca mai gandeste-te

#502
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postkatalyn03, on 26 august 2015 - 07:28, said:

Cate kg de NPK 15 15 15 se pot baga maxim sub aratura

Nu stiu daca te ajuta 15-15-15! .... un 18-46-0 ar fi mai util: putin azot (sa nu intre ceapa in vegetatie cruda in
gerul iernii), mult fosfor sa ajute la inradacinare si zero potasiu!
Ca si cantitate: este utila o analiza a solului! ... daca nu pui ceapa dupa ceapa (ar fi buna o pauza de 3-4-5 ani
pentru a putea repune ceapa in aceeasi sola) m-as risca cu 50-80 kg/ha de 18-46-0!
Asteapta si alte pareri!

View Postkatalyn03, on 28 august 2015 - 06:32, said:

Daca dai prea mult azot se impute ceapa in 7 zile dupa recoltare.....

Azotul se administreaza primavara devreme (cea mai mare parte) si la mijlocul perioadei de vegetatie (o mica
parte) .... nu dai azot in ultima perioada de vegetatie!
Ceapa se impute daca nu a fost usca bine inainte de stocare, daca a fost cu boli, etc!

#503
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
buna seara
a semanat cineva ceapa de legatura din seminte?
ce parere aveti?

#504
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Da,am pus 2 ani la rand,urmand sfaturile lui 'guru' si mi-a adus un profit bunicel.
O data am folosit seminte de la Tokita(via Ciproma) iar alta data de la Bejo.
Ideea e sa poti iesi cu ea exact cand nu mai este pe piata cea din arpagic.

Edited by pyxysh, 29 October 2015 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate