Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#469
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Gabi nu mai este in tara si nici nu se mai intoarce prea curand.

#470
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Aveti idee de unde pot lua un kilogram de arpagic. Am fost prin piete si inca nu a aparut.

#471
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View PostDDuras, on 12 martie 2010 - 14:42, said:

eu cred c-o sa te pun sa dai scris, cu semnatura, ca ai inteles despre ce vorbim noi aici. ce semanatoare frate ???? ca nu-mi incape pe porti ! deci,deci,deci NOI CULTIVAM CHESTIILE ASTEA IN CURTILE NOASTRE.
Inca o data si declar abandon ... cedez nervos  Posted Image




macar zi ce e samanta aia drajata ...
  Atunci de ce se numeste    Profesional Zone ????

#472
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
A semanat cineva seminte de ceapa de toamna?
Este mai bun randamentul?

#473
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
a semanat un vecin de al meu si a vanduto acum trei saptamani .nu stiu care e randamentul dar pretul de vanzare a fost 1.5 la angro luata de acasa.parca spunea ca trebuiea semanata mai deasa.

#474
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Fratilor, eu vreau sa mai pun o tura de ceapa pt. frunze, dar nu se mai gaseste arpagic. Anul asta n`am mai pastrat.
Ar merge direct cu ceapa d`asta mare, noua de anul asta? Sau trebuie sa fie musai de anul trecut ca sa incolteasca repede?

#475
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Postrid, on 15 iulie 2015 - 10:24, said:

Fratilor, eu vreau sa mai pun o tura de ceapa pt. frunze, dar nu se mai gaseste arpagic. Anul asta n`am mai pastrat.
Ar merge direct cu ceapa d`asta mare, noua de anul asta? Sau trebuie sa fie musai de anul trecut ca sa incolteasca repede?
Nu pot sa iti recomand ceva, pentru ca nu am incercat
Ce productii ati scos anul acesta la ceapa?

#476
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postrid, on 15 iulie 2015 - 10:24, said:

Fratilor, eu vreau sa mai pun o tura de ceapa pt. frunze, dar nu se mai gaseste arpagic.

Se gasesc seminte! Posted Image

View Postkatalyn03, on 15 iulie 2015 - 22:14, said:

Ce productii ati scos anul acesta la ceapa?

Productie putin mai mica: am plantat tarziu (a baltit apa) si inca nu am scos-o pe toata!
Ceapa rosie, plantata primavara, a "mers" ok! ... a pus cineva ceapa rosie din arpagic din toamna?

#477
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am pusa din primavara ceapa rosie, e mica...cumva la jumate in raport cu cea galbena. de fapt in fiecare an e la fel...o pun mai mult de fite :)

#478
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
rid, pentru ceapa verde trebuia sa iei aminte la guru si sa o virezi pe isikura. e buna dar acum cred ca e cam tarziu.

#479
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am avut anul trecut, nu mai e timp. Imi trebuie din bulb daca vreau sa am ceapa verde toata toamna. O sa risc cu niste ceapa de la supermarket, poate gasesc mai mititica.

#480
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Doar sa nu faca direct fusti...n-am incercat niciodata asa ceva la vremea asta, imi dau si eu cu parerea...
Arpagic nu cred ca mai gasesti la ora asta...poate doar daca stii pe cineva care cultiva asa ceva pentru toamna si sa-ti dea ceva direct din brazda...

Edited by subway_guru, 17 July 2015 - 23:45.


#481
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
A cultivat cineva ceapa neirigat deloc? Sau mai bine zis daca a facut cineva diferenta intre irigat si neirigat?

Edited by katalyn03, 19 July 2015 - 06:24.


#482
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu prea cred ca se poate cultiva ceapa pe neirigat....,de fapt se poate cultiva dar sigur o sa ai o productie de rasul curcilor.

#483
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postkatalyn03, on 19 iulie 2015 - 06:24, said:

A cultivat cineva ceapa neirigat deloc? Sau mai bine zis daca a facut cineva diferenta intre irigat si neirigat?

View Postsilesax, on 19 iulie 2015 - 10:10, said:

nu prea cred ca se poate cultiva ceapa pe neirigat....,de fapt se poate cultiva dar sigur o sa ai o productie de rasul curcilor.

Daca pleci de la arpagic este ok! ... diferente vor fi, dar nu ai "productie de rasul curcilor"!
Daca pleci de la seminte nu este ok! ... trebuie apa!

Eu am facut rasad la Wolf f1, rosie de Firenze, etc ... am udat si am fost multumit de productie!

#484
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Imi poate spune si mie un coleg daca merge forata o fantana de 200 la al doilea strat de apa in camp, pt irigarea a minim 1 ha de ceapa. Ma refer daca are debit de apa, tin sa mentionez ca  in raza de cel putin 10km nu exista sursa de apa. Si daca puteti sa imi dati alte idei de irigare, in afara de "ce o da Dunezeu"


#485
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am vazut cand s-a construit canalizarea in braila un utilaj care avea o sapa rotativa cu diametrul de 1,2 m daca nu mai mult si sapa in jos vreo 25-30 de m .....daca ai face si tu un put cu diametrul si adincimea de mai sus sigur ai putea trage cu motopompa pentru a avea apa pentru un ha.....problema e ca utilajul era imens si probabil costa o groaza sa il aduci .
mai exista posibilitatea sa faci un put cum ai zis tu si niste gropi cu folie sa captezi apa in cateva zile cu pompa cu debit mic din put apoi sa o irigi prin aspersie la cateva zile cand stringi si tu in gropi vreo 400 de tone de apa.....
si la o varianta si la alta costul de productie va fi crescut fata de cei ce iriga mai mult moca,(ca mine)......ceia ce o sa te faca sa nu poti concura la pret cu ceilanti si o sa ai un profit mic sau deloc.
la ceapa la radacinoase ....pretul il fac producatori mari ,cei mici au cam renuntat ..cel putin asa este pe la noi .
asa ca e cam nasoala treaba.

#486
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
http://forum.softped...fantani-puturi/
diametrul putului nu conteaza ci doar debitul stratului acvifer in care te intepi + corectitudinea executarii/punerii in functiune/exploatarii putului
eu am un put la a3a panza ~42m echipat cu pompa de 5mc/h care cel mai mult a functionat 3ore neintrerupt

katalyn03
debitul o sa-l stii doar dupa ce sapi putul
din cate stiu eu (in zona IF) se plateste cam 140 lei/ml pt put cu teava valrom si cam 80lei/ml pt put cu tuburi din beton-nu recomand
de ce vrei la al 2-lea strat de apa? In teorie pt un debit mai mare ai putea capta ambele panze in acelasi put dar astfel vei altera apa din panza 2, lucru nu prea legal si nici moral

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate