Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#145
sfatuitor

sfatuitor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.05.2010

View Postgino2006, on 9th May 2010, 09:18, said:

am pus anul asta pentru prima data ceapa in gradina aprox 10 mp seminte de ceapa si sunt tare curios cum va iesi.
In mod normal daca ai folosit o samanta cu germinatie buna si ai semanat la inceputul lui martie ,daca adancimea de semanat nu a depasit 1cm si daca i-ai dat apa  cind a avut nevoie(trebuie tinut cont si de precipitatiile cazute) nu are cum sa  nu iasa. Ar fi fost buna o tavalugire dupa semanat ca sa se prinda samanta, in gospodarie e simplu de facut un mini tavalug din plastic cu diametru de 10-15 cm umplut cu nisip si apoi inchis la capete,ce poate fi manevrat cu ajutorul cozii de la furca montata pe un suport de imbinare cu tavalugul,Daca vrei sa fii gradinar aceasta scula  nu trebuie sa lipseasca  la semanatul semintelor mici) urmat apoi de o irigare de rasarire (in lipsa aspersoarelor se poate face cu o stropitoare  cu palnia foarte fina pentru ca solul  sa nu faca crusta.Atentie la raritul plantelor.Functie de soi media plantelor de ceapa rezultate din samanta insamantata direct nu trebuie sa depaseasca 70(+ - 10)/m2.Daca ai mai multe ,rareste-le.Daca nu ai ingrasaminte natrurale foloseste-le pe cele foliare  lichide (micro si macroelemente minerale)deoarece se resorb in sol in mai putin de 30 de zile.La analiza unei cepe  in momentul recoltarii nu se vor gasi urme de chimicale. Sper ca munca ta sa fie incununata de succes.

#146
ica10

ica10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2010
Buna ziua tuturor,

Sunt noua in domeniul asta si ma gandeam ca poate ma ajutati cu un raspuns la o dilema. Am cumparat seminte de ceapa de legatura, hibrizi, mi s-a spus ca se seamana direct, si ca nu este nevoie sa le mai repic daca au distantele necesare intre ele. Ceea ce nu stiu eu, si poate ma lamuriti dvs, cat timp dureaza de la semanat pana la recoltat ceapa verde?

Va multumesc anticipat,

Ica

#147
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de unde cumpar arpagic din zona brailei?

#148
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Am semanat arpagicul intre 20-25 octombrie.
Acum a rasarit si a crescut (datorita caldurii si umiditatii) cam mult!
Are o inaltime de 15-18 cm. Urmeaza gerul! Frunzele verzi si tinere
vor fi afectate de ger!
Sa tai frunzele de la nivelul solului?
Sa le culc la sol?
As vrea sa acopar suprafata respectiva cu frunze dar mie teama:
frunzele (pe care trebuie sa le colectez din alta parte si sa le transport acolo)
vor aduce si alte "bucurii" cu ele (melci, boli, paraziti, etc).
Ce ma sfatuiti?

#149
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsilesax, on 12th October 2010, 06:46, said:

de unde cumpar arpagic din zona brailei?

de la o piata din zona brailei

#150
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
In week-end se anunta temperaturi negative!

#151
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postdanutz_2009, on 21st November 2010, 11:07, said:

Am semanat arpagicul intre 20-25 octombrie.
Acum a rasarit si a crescut (datorita caldurii si umiditatii) cam mult!
Are o inaltime de 15-18 cm. Urmeaza gerul! Frunzele verzi si tinere
vor fi afectate de ger!
Sa tai frunzele de la nivelul solului?
Sa le culc la sol?
As vrea sa acopar suprafata respectiva cu frunze dar mie teama:
frunzele (pe care trebuie sa le colectez din alta parte si sa le transport acolo)
vor aduce si alte "bucurii" cu ele (melci, boli, paraziti, etc).
Ce ma sfatuiti?
Cum adica ai semanat arpagicul?Asta se planteaza ca orice bulb la o anumita adancime(5-10cm).Dar daca totusi ai facut greseala sa-l semeni asa se explica rasarirea precoce,caz in care i-ti recomand sa-l invelesti cu folie,ca un mic solar si in doua saptamani ai ceapa verde.Daca ai ''semanat'' o suprafata marisoara poti vinde surplusul chiar inainte de sarbatori cand are un pret de ''o pui''.

#152
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ce intreb eu si ce mi se raspunde?!?
Am plantat arpagicul cum trebuie, cand trebuia!
Daca totusi am facut greseala......care greseala?
Nu vreau ceapa verde, nu vreau afaceri!
Vreau ceapa mare la vara!
Pot sa-l tund la nivelul solului fara repercursiuni in primavara?

#153
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanutz_2009, on 26th November 2010, 20:46, said:

Nu vreau ceapa verde, nu vreau afaceri!
Vreau ceapa mare la vara!


Lasa-o asa cum a crescut si la anu ai ceapa din arpagic de nota 10.
Nu te stresa prea tare, ca patesti ceva. :naughty:
Asa trebuie sa fie ceapa din arpagic plantat toamna, cu 4-6 frunze.

#154
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postdanutz_2009, on 26th November 2010, 09:46, said:

!
Daca totusi am facut greseala......care greseala?
?
Ai spus ca l-ai semanat,asta era greseala.Pentru ceapa mare (uscata) de vara arpagicul se ''seamana'' primavara.

Edited by alinutzik, 27 November 2010 - 20:03.


#155
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postalinutzik, on 27th November 2010, 19:59, said:

Ai spus ca l-ai semanat,asta era greseala.Pentru ceapa mare (uscata) de vara arpagicul se ''seamana'' primavara.


Cica e mult mai bine sa-l semeni, plantezi, de toamna, astfel incat iarna sa-l prinda bine inradacinat. ;)

#156
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Posttrestie-de-balta, on 27th November 2010, 08:16, said:

Cica e mult mai bine sa-l semeni, plantezi, de toamna, astfel incat iarna sa-l prinda bine inradacinat. ;)
Pai de ce ar fi mai bine sa stea 9 luni in pamant?Eu plantez in Martie-Aprilie si in August e gata,fara batai de cap plus ca in restul timpului terenul se poate folosi pentru alta cultura.Am plantat si eu acum vre-o luna,dar pentru ceapa verde nu uscata.

#157
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postalinutzik, on 27th November 2010, 20:36, said:

Pai de ce ar fi mai bine sa stea 9 luni in pamant?Eu plantez in Martie-Aprilie si in August e gata,fara batai de cap plus ca in restul timpului terenul se poate folosi pentru alta cultura.Am plantat si eu acum vre-o luna,dar pentru ceapa verde nu uscata.


Pentru ca acum avem toamna intr-o marti si primavara intr-o vineri merge la fel de bine si primavara, dar cand plantezi 3-5-50 ha si trebuie sa pastrezi arpagicul peste iarna la 1-2*C, sau la peste 18*C ca-ti vernalizeaza si face tulpini florifere in proportie destul de mare.
De asta e indicat plantarea de toamna. :naughty:

#158
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Posttrestie-de-balta, on 27th November 2010, 08:44, said:

Pentru ca acum avem toamna intr-o marti si primavara intr-o vineri merge la fel de bine si primavara, dar cand plantezi 3-5-50 ha si trebuie sa pastrezi arpagicul peste iarna la 1-2*C, sau la peste 18*C ca-ti vernalizeaza si face tulpini florifere in proportie destul de mare.
De asta e indicat plantarea de toamna. :naughty:
E posibil sa ai dreptate,dar cred ca se poate aplica doar pe suprafete extrem de mici,pentru consum propriu.Eu de ex. nu consider rentabil sa tin arpagicul in pamant atata timp plus ca mie i-mi trebuie si aspect comercial si productie mare,deci ar trebui mult mai multe tratamente.Si apoi nu toata ceapa  se face la fel de mare sa o poti valorifica,deci merge inapoi in pamant pt.ceapa verde si astfel se inchide cercul.Citeam undeva ca exista un soi de ceapa ce are randament undeva la 1800-2000%,stii ceva de treaba asta?

#159
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postalinutzik, on 27th November 2010, 21:14, said:

E posibil sa ai dreptate,dar cred ca se poate aplica doar pe suprafete extrem de mici,pentru consum propriu.Eu de ex. nu consider rentabil sa tin arpagicul in pamant atata timp plus ca mie i-mi trebuie si aspect comercial si productie mare,deci ar trebui mult mai multe tratamente.Si apoi nu toata ceapa  se face la fel de mare sa o poti valorifica,deci merge inapoi in pamant pt.ceapa verde si astfel se inchide cercul.Citeam undeva ca exista un soi de ceapa ce are randament undeva la 1800-2000%,stii ceva de treaba asta?

N-ai inteles, ce ti-am zis eu se aplica la suprafete mari atunci cand vrei ceapa uscata din arpagic.
Plantarea de toamna asigura o productie mai mare ca cea de primavara.


Stiam ca dintr-un ha de seminceri obtii samanta si mai apoi arpagic in anul II pentru 50 ha, deci 1/50, dar nu 1/2000, poate ca greutate.

Cred ca am dreptate, ca asa scrie prin cartile mele si asa am vazut cum se comporta ceapa cand faceam experimente. :naughty:

Problema e ca daca nu pastrezi arpagicul peste iarna la 1-2 *C sau la peste 18 *C, vei avea un procent destul de mare de bulbi care vor face seminte datorita fenomenului de vernalizare.

#160
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Posttrestie-de-balta, on 27th November 2010, 09:54, said:

, poate ca greutate.
La greutate ma refer.Era ceva de genul ca plantezi 100kg de ceapa de samanta si obtii pana la 2000kg de ceapa/100m.Daca mai gasesc i-ti trimit link-ul sa vezi despre ce e vorba.Mie unul mi se pare imposibil sa obtii 200to/ha.

#161
sfatuitor

sfatuitor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.05.2010

View Postica10, on 7th October 2010, 15:09, said:

Buna ziua tuturor,

Sunt noua in domeniul asta si ma gandeam ca poate ma ajutati cu un raspuns la o dilema. Am cumparat seminte de ceapa de legatura, hibrizi, mi s-a spus ca se seamana direct, si ca nu este nevoie sa le mai repic daca au distantele necesare intre ele. Ceea ce nu stiu eu, si poate ma lamuriti dvs, cat timp dureaza de la semanat pana la recoltat ceapa verde?

Va multumesc anticipat,

Ica

Daca doreati sa scoateti ceapa verde la legatura era mai util sa plantati bulbi de ceapa care aveau dimensiunile in diametru de 3-4 cm.Ati fi scos la primavara de la fiecare bulb intre 3 si 6 fire in functie de marimea bulbului plantat. Oricum daca ati "comis-o" veti scoate  ceapa verde cu o intirziere de pina la 2 luni fata de arpagic care  poate fi valorificat chiar de la inceputul lui februarie.
Trebuie stiut un lucru.La temperaturi sub 5 grade celsius culturile  in cimp liber stagneaza, fie ele si hibrizi.In plus fara semanatori de precizie (se gasesc  din cele pe un rind pentru uz  de pina la 0.5 ha) este dificil  sa faci o dozare care sa nu necesite raritul  sau repicatul.

#162
sfatuitor

sfatuitor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.05.2010

View Postalinutzik, on 27th November 2010, 21:36, said:

Pai de ce ar fi mai bine sa stea 9 luni in pamant?Eu plantez in Martie-Aprilie si in August e gata,fara batai de cap plus ca in restul timpului terenul se poate folosi pentru alta cultura.Am plantat si eu acum vre-o luna,dar pentru ceapa verde nu uscata.


Pentru ceapa verde arpagicul nu va sta 9 luni in pamint.Daca se planteaza la mijlocul lui nov. in caz de iarna blinda ,catre sfirsitul lui feb. ai ceapa verde obtinura din stufat. Daca se planteaza din arpagic cu dimensiuni  de 0,8- 1.6 ceapa verde  se va valorifica mult mai tirziu si doar din plantele ce rezulta la rarit. deoarece acest calibru este destinat pentru obtinerea bulbilor de consum.Avantajul major al plantarii din toamna consta in  obtinerea  unor productii mai mari in conditiile in care planta beneficiaza de  precipitatiile  cazute in perioada toamna iarna. In plus nu vor exista conditii de atac al larvelor de musca cepei  la venirea caldurii si nici al manei.Vom avea si mai putine buruieni.Conditia primordiala este ca  arpagicul sa fie plantat la adincimi de 3-5 cm si sa intre in iarna cu 4-5 frunze. Chiar daca va fi geruit si pierde  frunzele inima plantei ramine neafectata.Un alt avantaj  al semanarii din toamna este ca  se recolteaza cu aproape o luna mai repede decit ceapa obtinuta din arpagic semanat in primavara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate