Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cosmote pierde clienti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
In urma cu ceva timp se laudau cu aprox 6.5 mil de clienti.
Iata ce zice un articol de pe www.dailybusiness.ro
Cosmote a reusit sa atraga cei mai multi clienti noi, anul trecut. In trimestrul patru, compania a adaugat 321.500 de clienti, iar pe intreg anul 2009 a atras 1,02 milioane. Per total, la finele lunii decembrie 2009, Cosmote cumula 5,89 mil. clienti, la jumatate fata de primul clasat, Orange Romania.

LE: Din graba am mancat o litera din titlul acestui topic, rog un moderator sa corecteze.

Edited by Bukovina, 04 March 2010 - 09:39.


#2
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Asta e marketing tipic grecesc... :D

#3
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostBukovina, on 4th March 2010, 09:30, said:

In urma cu ceva timp se laudau cu aprox 6.5 mil de clienti.
Iata cee zice un articol de pe www.dailybusiness.ro
Cosmote a reusit sa atraga cei mai multi clienti noi, anul trecut. In trimestrul patru, compania a adaugat 321.500 de clienti, iar pe intreg anul 2009 a atras 1,02 milioane. Per total, la finele lunii decembrie 2009, Cosmote cumula 5,89 mil. clienti, la jumatate fata de primul clasat, Orange Romania.

LE: Din graba am mancat o litera din titlul acestui topic, rog un moderator sa corecteze.
:rolleyes:  Mah sa stii ca sunt cam nesimtiti sau agresivi nu stiu cum sa le zic astora de la COSMOTE...
Si vorbesc de atunci cand trebuie sa-ti platesti factura iar TU ca abonat SI OM , mai si uiti...
Pai atunci sa te tii "taica"...
Au niste texte care pe unii indivizi pot ofensa, mai ales prin tonul lor, cel putin spus impunator , mai ca i-as zice ORDIN , iar tu esti sclavul lor...
Am un amic ce nu are nici o problema sa le plateasca 10 facturi odata , si pe care l-a deranjat tonul celor de la Cosmote , "n-shpe"  mesaje CU ACELASI TON , si s-a dus frumos la cosmote si si-a reziliat contractul i-a injurat/aratat obrazul  , le-a "explicat" celor unde si-a incheiat contractul ca SE PISA PE RETEAUA LOR , si uite asa a ramas la numarul vechi de VODAFONE  ce are ... muuuuulti ani  in retea(printre primele ce au aparut odata cu Vodafone/connex   :thumbup:
Poate ca pierd clienti si din alte motive NESIMTITII DE LA COSMOTE , dar eu stiu...
deja nici nu ma mai intereseaza (sunt pe Vodafone  :peacefingers:  )

#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca in T4 au castigat 300.000 de clienti, inseamna ca in T3 aveau in jur de 5.5 mil de clienti. De la 6.5 la 5.5 mil de clienti e diferenta mare.

#5
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
Cosmote nu a crescut, in aceste cifre sunt inclusi si  clientii preluati de la Zapp. In jur de 350.000 de clienti. Daca nu am lua in calcul clientii zapp, am vedea faptul ca nu au crescut asa cum afirma ei. Eu sunt numarat de 3 ori de catre cosmote, pt ca am 3 telefoane de la zapp nefolosite de aproapte un an, dar care inca functioneaza pe no pay. Adioca pot fi apelat pe ele. Legat de crestere la venituri, titlul potrivit era "Cosmote a redus pierderile la 22 Mil euro" dar normal grecului ii place sa se joace cu cuvinte....

#6
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
In urma cu 2-3 ani toti cunoscutii mei care aveau cosmote il foloseau ca si telefon secundar pentru numarul de minute, tot orange era principalul. Intre timp cei de la orange au bagat si ei sute de minute in retea si lumea a considerat ca nu mai e nevoie sa umble cu doua telefoane si au renuntat la cosmote. Probabil cei 5.5 mil de clienti sunt multumiti de servicii si vor ramane in retea. eu nu vad o crestere prea mare a numarului de clienti in urmatorii ani avand in vedere ca 80% din clienti folosesc cartele preplatite.

#7
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Lasati prostiile si aberatiile :

Din raportul lor oficial :

   31 dec 2008 - 5,894,056 clienti
   31 dec 2009 - 6,920,816 clienti (nu sunt inclusi clientii Zapp).

Sursa : http://www.ote.gr/po...inalresults.pdf
           la pagina 10.

Se poate inchide acest thread.

#8
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
noi comentam ce zic cei de la dailybusiness, o fi gresit ei.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
asta cu aproape 7 milioane de clienti cosmote nu o cred  :lol:

#10
PanaramaFlavia

PanaramaFlavia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 24.10.2008
bello ia cauta tu pe gulgel galgal googles mucles lui vanghelie si o sa vezic a sunt inclusi clientii preluati de la zapp

Cosmote Romania si-a redus cu 58% pierderile operationale in 2009, la 22,1 milioane euro

Joi, 25 februarie 2010,

Cosmote Romania a inregistrat anul trecut o pierdere operationala de 22,1 milioane euro, in scadere cu 58,1% fata de anul anterior, potrivit datelor grupului elen OTE. Pe de alta parte, veniturile operatorului au crescut anul trecut cu 36,1% pana la 423,2 milioane euro comparativ cu 2008, in timp ce profitul operational inainte de depreciere si amortizare (OIBDA) aproape ca s-a triplat pana la 66 milioane euro.

?Suntem foarte multumiti de performanta companiei in ultimul an, avand in vedere contextul unui mediu economic instabil si al unei piete saturate si deosebit de competitive. Am ramas lideri atat in ceea ce priveste atragerea de noi clienti cat si la portabilitate, fiind sustinuti de o retea de distributie puternica si de cel mai relevant portofoliu de produse si servicii. Succesul inregistrat in 2009 ne permite sa facem fata mai bine provocarilor din 2010, an in care ne vom concentra pe segmentul corporate si pe piata serviciilor in banda larga?, a declarat Konstantinos Apostolou, director financiar al Cosmote Romania.

In ultimul trimestru al anului trecut, Cosmote a inregistrat o pierdere operationala de 12,8 milioane euro, cu 70,7% mai mare decat in acelasi trimestru al anului anterior.

Cosmote aproape de a ajunge la sapte milioane de utilizatori

In privinta numarului total de utilizatori (n.r numar SIM-uri active), acesta a depasit 6,92 milioane utilizatori la sfarsitul lui 2009, in ultimul trimestru al anului trecut compania reusind sa atraga inca 321.527 de noi clienti. Cifra se situeaza la jumatatea numarului de noi clienti pe care compania reusise sa-i atraga in ultimul trimestru din 2008, respectiv 647.633 utilizatori.

In urma achizitiei Zapp, finalizata in octombrie 2009, Cosmote a ajuns la o cota de piata de peste 23% in Romania, iar in baza licentei 3G ce a apartinut Zapp, operatorul pregateste noi servicii de internet broadband.

Edited by PanaramaFlavia, 04 March 2010 - 10:59.


#11
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostBukovina, on 4th March 2010, 09:30, said:

In urma cu ceva timp se laudau cu aprox 6.5 mil de clienti.
Iata ce zice un articol de pe www.dailybusiness.ro
Cosmote a reusit sa atraga cei mai multi clienti noi, anul trecut. In trimestrul patru, compania a adaugat 321.500 de clienti, iar pe intreg anul 2009 a atras 1,02 milioane. Per total, la finele lunii decembrie 2009, Cosmote cumula 5,89 mil. clienti, la jumatate fata de primul clasat, Orange Romania.

LE: Din graba am mancat o litera din titlul acestui topic, rog un moderator sa corecteze.
diferenta aia e la prepay, adica o cartela din 3 la purtator a fost dezactivata
la abonamente nu prea vad cum au pierdut clientii, pentru ca au avut tot timpul oferte peste concurenta

#12
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

Quote

bello ia cauta tu pe gulgel galgal googles mucles lui vanghelie si o sa vezic a sunt inclusi clientii preluati de la zapp
Dar ce oțărâți "este"... La operatorii din ro un număr prepay ieșit din perioada de grație și reintrodus în sistem spre vânzare se consideră doi clienți...


View Postgabigowriel, on 4th March 2010, 09:40, said:

:rolleyes:  Mah sa stii ca sunt cam nesimtiti sau agresivi nu stiu cum sa le zic astora de la COSMOTE...
si uite asa a ramas la numarul vechi de VODAFONE  ce are ... muuuuulti ani  in retea(printre primele ce au aparut odata cu Vodafone/connex
Vai vai ce motiv bun de rămas în rețea. Asta pe lângă abonamentul de 3 euro cu 25 de minute incluse în rețea desigur... Astea sunt texte a la domnul mares. Lasă-le pentru el.

Edited by kineceler, 04 March 2010 - 13:30.


#13
anero_black

anero_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 12.01.2010
toti astia cu telefonia mobila isi numara clientii incluzand numarul de cartele prepay vandute strict. acesta nu e numar de clienti... e numarul de simuri activate in retea. vor sa vada numarul real cat de cat???? atunci sa numere abonatii apoi sa faca o statistica detaliata a prepay... numai eu am aruncat vreo 4 cartele pana acum...

#14
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postanero_black, on 5th March 2010, 23:51, said:

toti astia cu telefonia mobila isi numara clientii incluzand numarul de cartele prepay vandute strict. acesta nu e numar de clienti... e numarul de simuri activate in retea. vor sa vada numarul real cat de cat???? atunci sa numere abonatii apoi sa faca o statistica detaliata a prepay... numai eu am aruncat vreo 4 cartele pana acum...

Doar 4 ai aruncat, eu schimbam cate una pe luna. Cand vroiam sa fac plati prin sms cumparat cate o cartela, dupa care o aruncam. Cred ca in ultimii 2 ani am aruncat vreo 25 cartele  , cele mai multe pe Orange.

#15
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

View PostHamutovski, on 4th March 2010, 09:33, said:

Asta e marketing tipic grecesc... :D
Pana la urma Cosmote este grecesc sau nemtesc ca nu mai inteleg, ba ote ba dt...Oricum daca e grecesc grecii sunt cam pe duca din punct de vedere economic...

#16
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
E o corcitură.  :lol: Dar nu văd ce relevanță are. DT nu are toate acțiunile OTE deci va rămâne și ceva elen prin el.

Edited by kineceler, 06 March 2010 - 19:40.


#17
danieltunea

danieltunea

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 88
  • Înscris: 02.11.2008

View PostGabyyy93, on 6th March 2010, 18:56, said:

Doar 4 ai aruncat, eu schimbam cate una pe luna. Cand vroiam sa fac plati prin sms cumparat cate o cartela, dupa care o aruncam. Cred ca in ultimii 2 ani am aruncat vreo 25 cartele  , cele mai multe pe Orange.


                   Pai...daca stau lucrurile cum spuneti voi si eu am fost in ultimii ani ”vreo 30 de clienti” deoarece cam de 7-8 ori pe an merg in strainatate si (in ultimii ani datorita preturilor acceptabile) cumpar cartela noua la care mai adaug ceva credit pentru ca asa mi-i se pare cel mai ieftin mod de a putea suna din strainatate fara sa fiu dependent de nu stiu ce abonamente facute pe nu stiu ce perioade.
                 Dar....asta sa insemne ca SIM-urile achizitionate de mine se numesc clienti ai retelei chiar daca au fost incarcate doar o data??? dupa care pur si simplu le-am aruncat???

#18
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Lasati naiba clientii ....numarul de clienti. Veniturile sunt tot ce conteaza iar Cosmote singurul operator de pe piata care are venituri in crestere. Pana si RDS a intrat pe scadere cu veniturile in 2009.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate