Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Parere usi pliante

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cry3200a

cry3200a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2010
Vreau sa imi schimb usa de la camera mea cu una plianta din motive de spatiu (usa se deschide in interior spre perete iar de la toc pana la perete sunt 15CM, iar eu vreau sa pun 2 incinte acoustice pe acel perete iar usa nu se va mai putea deschide calumea dupaceea) m-am uitat pe la Practiker si am gasit ceva la 100lei, ma intereseaza ce parere aveti despre ele sunt ceva de ele? in camera mea am instalat un priector pentru filme si bass-ul este destul de puternic din subwoofer oare va vibra foarte tare usa incat sa faca zgomot?, am vazut ca sunt modele cu sina si jos unde este pragul oare sunt mai rezistente acelea? se inchid bine macar?

Multumesc

#2
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
Din pacate, ca tot ce-i bun in viata, "cati bani dai, atatia face"!... :( La 100 RON nu iei altceva decat o simpla placa articulata - aproape ca o cortina - pe care literalmente, o sufla vantul!... (un wafer gol la mijloc, cu un minim de nervuri).
Pragul de jos ar fi un minim de decenta necesar, daca vrei sa stea ca lumea in cadrul usii.
O usa din bucati "adevarate" e ceva mai scumpa, ajunge pe la 200-300 RON. Astea sunt mai grele si diferenta se simte!
Oricum, sa nu te astepti la cine stie de izolare fonica, e mai mult pentru intimitate decat pentru izolare de vreun fel (fonica, termica, curenti de aer...)

#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Am vazut prin Praktiker usi armonica la 300 RON si iti confirm ca nu mereu "cat dai atata face".

Sorin a zis bine, aceste usi ieftine sunt ca o foaie de ceapa. Eu am asa ceva la baie si la WC.
Izolatia fonica este 0. Vibreaza in draci la bass. Daca totusi in zona usii se anuleaza bass-ul, poti sa scapi cu asa ceva.
Testul este: pui ceva cu bass si te duci cu urechea in zona usii. Daca presiunea acustica este mai mica, e bine. Bass-ul nu este uniform in toata camera, poti sa te joci si cu pozitionarea subului.

Degeaba are sina si sus si jos, acele sine au un joc masiv, nu este ceva de precizie. Vezi daca se poate monta o usa glisanta, dar pretul pentru asa ceva este mult mai mare (peste 2000ron)

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Parereri si parerei sau poate si chestie de intrebuintare sau montaj . Din acelasi magazin am si eu una ieftina , montata la un wc in mansarda , 6 ani de folosinta , functioneaza si arata impecabil .
Este adevarat nu izoleaza fonic dar nici nu putem cere asa ceva de la ea . In definitv numele de usa este pretentios pt ea . Se poate chema foarte bine , paravan mobil ...
Este totusi o solutie de compromis in caz de spatii strimte si imposibile .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate