Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
alan9697

alan9697

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.02.2010
Dai cautare la Esaplax 0,5 m. E produsa de Cavatorta Italia si importata de "Barbatilalucru" (in engleza). Costa 300 lei si are 25 m lungime. Are ochiuri patrate de 12,7 mm, electrosudata, zincata, plastificata. In 2002 m-am dus la ei degeaba. Nu lucrau decat cu dealeri, acum sunt si mai mari. Suna-i si afla dealerul cel mai apropiat.

Fiind tot la inceput am gresit si eu facand custile din lemn. Tu hotarasti pe banii tai, dar sunt rafturi vopsite in camp electrostatic 150x30x75 cm la 45 lei. Faci 5 custi (in 150 cm) cu latimea plasei (50 cm) si lungime maxim 100 cm. "Pardoseala" (plasa) va fi inclinata din spate spre fata 5 cm (10%) ca sa vina ouale sub jgheabul hranitor. Sub plasa pui cartoane (absorbante) sau tavi tabla pt dejectii. Tot perimetrul (peretii) va fi din rabitz.  

E cea mai practica, ieftina, curata si comoda cusca. Agati de rabitz hranitori metalice pe lungimi si adapatori plastic pe laterale. Intri la ele doar o data pe zi. Ce vezi pe net la tipuri de custi costa mult, sunt grele, le manevrezi greu, etc. Dar nu vei gasi nimic din lemn. De ce oare?  

Intr-o astfel de cusca intra 250 ouatoare si nu costa mai mult de 180 lei si are 5 kg nepopulata. Poti spala, dezinfecta, etc totul cu apa fara probleme de umiditate (lemn), rugina (metal). Ai gasit ceva mai bun ? Nu cauta! Pierzi timp.

Bafta!

#38
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 alan9697, on 11th February 2011, 20:36, said:

Dai cautare la Esaplax 0,5 m. E produsa de Cavatorta Italia si importata de "Barbatilalucru" (in engleza). Costa 300 lei si are 25 m lungime. Are ochiuri patrate de 12,7 mm, electrosudata, zincata, plastificata. In 2002 m-am dus la ei degeaba. Nu lucrau decat cu dealeri, acum sunt si mai mari. Suna-i si afla dealerul cel mai apropiat.

Fiind tot la inceput am gresit si eu facand custile din lemn. Tu hotarasti pe banii tai, dar sunt rafturi vopsite in camp electrostatic 150x30x75 cm la 45 lei. Faci 5 custi (in 150 cm) cu latimea plasei (50 cm) si lungime maxim 100 cm. "Pardoseala" (plasa) va fi inclinata din spate spre fata 5 cm (10%) ca sa vina ouale sub jgheabul hranitor. Sub plasa pui cartoane (absorbante) sau tavi tabla pt dejectii. Tot perimetrul (peretii) va fi din rabitz.  

E cea mai practica, ieftina, curata si comoda cusca. Agati de rabitz hranitori metalice pe lungimi si adapatori plastic pe laterale. Intri la ele doar o data pe zi. Ce vezi pe net la tipuri de custi costa mult, sunt grele, le manevrezi greu, etc. Dar nu vei gasi nimic din lemn. De ce oare?  

Intr-o astfel de cusca intra 250 ouatoare si nu costa mai mult de 180 lei si are 5 kg nepopulata. Poti spala, dezinfecta, etc totul cu apa fara probleme de umiditate (lemn), rugina (metal). Ai gasit ceva mai bun ? Nu cauta! Pierzi timp.

Bafta!


Ai niste poze?

#39
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 alan9697, on 11th February 2011, 22:36, said:

Dai cautare la Esaplax 0,5 m. E produsa de Cavatorta Italia si importata de "Barbatilalucru" (in engleza). Costa 300 lei si are 25 m lungime. Are ochiuri patrate de 12,7 mm, electrosudata, zincata, plastificata. In 2002 m-am dus la ei degeaba. Nu lucrau decat cu dealeri, acum sunt si mai mari. Suna-i si afla dealerul cel mai apropiat.
Fiind tot la inceput am gresit si eu facand custile din lemn. Tu hotarasti pe banii tai, dar sunt rafturi vopsite in camp electrostatic 150x30x75 cm la 45 lei. Faci 5 custi (in 150 cm) cu latimea plasei (50 cm) si lungime maxim 100 cm. "Pardoseala" (plasa) va fi inclinata din spate spre fata 5 cm (10%) ca sa vina ouale sub jgheabul hranitor. Sub plasa pui cartoane (absorbante) sau tavi tabla pt dejectii. Tot perimetrul (peretii) va fi din rabitz.  
E cea mai practica, ieftina, curata si comoda cusca. Agati de rabitz hranitori metalice pe lungimi si adapatori plastic pe laterale. Intri la ele doar o data pe zi. Ce vezi pe net la tipuri de custi costa mult, sunt grele, le manevrezi greu, etc. Dar nu vei gasi nimic din lemn. De ce oare?  
Intr-o astfel de cusca intra 250 ouatoare si nu costa mai mult de 180 lei si are 5 kg nepopulata. Poti spala, dezinfecta, etc totul cu apa fara probleme de umiditate (lemn), rugina (metal). Ai gasit ceva mai bun ? Nu cauta! Pierzi timp.
Bafta!
Salut, daca ai niste poze mi-ar fi de mare ajutor. Esti din Ploiesti ? Te intreb deoarece as avea nevoie si de oua pentru clocitoare in vederea popularii si daca tot esti forumist si la indemana pentru mine (Ploiesti) ar fi o treaba buna. La ce rafturi vopsite in camp electrostatic te referi ? Cele standard din comert care se gasesc in Pratiker , Brico samd ?

#40
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
am dat un google si am gasit : http://www.1001case....criere-completa
Despre asta vorbesti tu ? Adica se poate folosi ca si podea, numai pentru pereti sau la ambele ?

#41
alan9697

alan9697

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.02.2010
Asta e si poti s-o folosesti unde vrei.
Eu o folosesc podea si la iepuri. Si am d-aia de 70 cm lungime si 6-10 kg. Podea din lemn scrie la carte pt iepuri, insa cand citesti ... nu miroase.
Aceasta plasa plastificata nu se corodeaza de la gainatul prepelitelor ( guano), se spala (spre deosebire de lemn), tine cald (spre deosebire de metal), permite circulatia aerului mai bine ca la orice. Costa, dar face toti banii. Eu o folosesc de 8 ani si e ca noua. Poti cu lemnul ajunge la asemenea uzura? Never!
La pereti nu merita. Rabitz sau plasa zincata. Curatenia e mama sanatatii! Nu vrei sa stii cum miroase lemnul imbibat! Si tot la "heavy metal" ajungi!
Bafta!

#42
vetrisoaia

vetrisoaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.12.2010

 alan9697, on 11th February 2011, 22:36, said:

Dai cautare la Esaplax 0,5 m. E produsa de Cavatorta Italia si importata de "Barbatilalucru" (in engleza). Costa 300 lei si are 25 m lungime. Are ochiuri patrate de 12,7 mm, electrosudata, zincata, plastificata. In 2002 m-am dus la ei degeaba. Nu lucrau decat cu dealeri, acum sunt si mai mari. Suna-i si afla dealerul cel mai apropiat.

Fiind tot la inceput am gresit si eu facand custile din lemn. Tu hotarasti pe banii tai, dar sunt rafturi vopsite in camp electrostatic 150x30x75 cm la 45 lei. Faci 5 custi (in 150 cm) cu latimea plasei (50 cm) si lungime maxim 100 cm. "Pardoseala" (plasa) va fi inclinata din spate spre fata 5 cm (10%) ca sa vina ouale sub jgheabul hranitor. Sub plasa pui cartoane (absorbante) sau tavi tabla pt dejectii. Tot perimetrul (peretii) va fi din rabitz.  

E cea mai practica, ieftina, curata si comoda cusca. Agati de rabitz hranitori metalice pe lungimi si adapatori plastic pe laterale. Intri la ele doar o data pe zi. Ce vezi pe net la tipuri de custi costa mult, sunt grele, le manevrezi greu, etc. Dar nu vei gasi nimic din lemn. De ce oare?  

Intr-o astfel de cusca intra 250 ouatoare si nu costa mai mult de 180 lei si are 5 kg nepopulata. Poti spala, dezinfecta, etc totul cu apa fara probleme de umiditate (lemn), rugina (metal). Ai gasit ceva mai bun ? Nu cauta! Pierzi timp.

Bafta!


alan...pune te rog niste poze cu custile tale de prepelite, chiar si alea de iepuri daca vrei...

zici ca astea nu ar fi bune? ca scumpe nu mi se par

http://www.custianim...epelite-nivel#1

#43
danieli

danieli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 15.01.2004
Cofrajele pentru oua de prepelita stie cineva cam la ce pret sunt?
Eu am gasit pe net la 0,35 lei (24 oua) (si cam 10 lei transport prin posta pe 100 cofraje). E bun pretul?

Dan

Edited by danieli, 02 March 2011 - 12:34.


#44
mag_vali

mag_vali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.05.2005
as fi interesat de unde pot cumpara "rafturi vopsite in camp electrostatic 150x30x75 cm la 45 lei". mersi mult

#45
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011
Deci, ca un scurt rezumat al topicului, pana acum:
1)ouale provenite de la gaini crescute in baterii (blamatele oua cu cifra 3 in fata) nu sunt bune pt sanatatea omului, pt ca ar contine nu stiu ce hormoni de stress, stress datorat traiului in baterii. Ouale de prepelite (la fel, crescute in baterii) sunt foarte, foarte bune, fiind recomandate ca medicament. Am inteles bine pana acum? Sau........
2)prepelitele din ziua de azi sunt autoimune, nu prea se imbolnavesc, dar sunt foarte sensibile la curent, temperatura, alimentatie, zgomote, samd......
3)ocupa spatiu mic, pot fi cu usurinta crescute intr-un apartament, in balcon, dar miros de iti muta nasul........


A, si inca ceva......priviti si va minunati.

http://www.eva.ro/sa...icol-18682.html

Edited by iepuratorul, 26 June 2011 - 00:16.


#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 iepuratorul, on 26th June 2011, 01:28, said:

Ouale de prepelite (la fel, crescute in baterii) sunt foarte, foarte bune, fiind recomandate ca medicament. Am inteles bine pana acum?
Daca gasesti pe cineva care creste "la sol" prepelite pt. oua, sa ne spui si noua!

#47
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011

 dorel232004, on 26th June 2011, 15:20, said:

Daca gasesti pe cineva care creste "la sol" prepelite pt. oua, sa ne spui si noua!
Imi cer scuze daca am deranjat, nu asta a fost intentia mea. Si departe de mine de a spune ca prepelitele se cresc la sol. Nu, pentru bune rezultate economice prepelitele se cresc foarte bine in baterii, mananca relativ putin, fac o productie buna de oua, au o carne de o calitate deosebita, etc, etc. Dar de aici si pana la a recomanda ouale de prepelita ca si medicament....e totusi cale lunga. In lipsa unor dovezi stiintifice clare, indubitabile, as invita totusi la cumpatare in afirmatii. Multi cumparatori de oua de prepelita sunt oameni suferinzi, bolnavi. Nu le mai vindeti iluzii, dati-le o sansa la vindecare.
A, intre noi fie vorba....si eu intentionez sa ma apuc de crescut prepelite (si pentru oua, dar si pentru carne) pentru consum familial, dar nu datorita proprietatilor supermiraculoase de a vindeca orice boala, ci pur si simplu pentru un aport de proteine. Tot in baterii le voi creste.
Inca o data, nu am absolut nimic impotriva cresterii in baterii a prepelitelor, ci am ceva impotriva celor care fac afirmatii nedovedite.

#48
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 iepuratorul, on 26th June 2011, 21:19, said:

Dar de aici si pana la a recomanda ouale de prepelita ca si medicament....e totusi cale lunga. In lipsa unor dovezi stiintifice clare, indubitabile, as invita totusi la cumpatare in afirmatii. Multi cumparatori de oua de prepelita sunt oameni suferinzi, bolnavi. Nu le mai vindeti iluzii, dati-le o sansa la vindecare.
Marile concerne iti vand medicamente pe bani grei si, dupa cativa ani, cand vad ca te-au imbolnavit de altele, le retrag si nu mai comenteaza nimeni! Dar cand le introduc pe piata au dovezi stintifice, indubitabile cum zici, ca fac minuni! Te fac bine sau mai bine spus te fac sa nu mori si in schimb iti fac ficatul sau altceva, praf!
Eu am avut o baterie de prepelite si, ai sa razi, la toti care le-am dat. au constatat o imbunatatire a starii de sanatate! Inclusiv la parintii mei! La ei s-a cunoscut si la analizele medicale! Acum ma indoiesc ca functiona la toti autosugestia!
Deci tu ce zici: sa cumpere lumea pe milioane medicamente atestate stintific (dar care pot da efecte secundare la greu) in loc sa cumpere oua de cativa lei neatestate (dar care in cel mai rau caz nu iti fac nimic)!
Si te mai miri ca suntem pe primul loc la consumul de medicamente din Europa!

#49
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011
Speranta de viata a oamenilor in ultimele doua secole a crescut foarte mult, iar marile concerne, de care pomenesti, au avut un rol mai mare (in opinia mea) in realizarea acestui lucru, decat toate prepelitele din lume.
A, uite o idee de afaceri: pe la TV zic astia ca Ministerul Sanatatii (printre altele) e in mare criza, nu mai are bani pt medicamente. Sunt suta la suta convins ca daca ministrul aude de binefacerile oului de prepelita va actiona in consecinta. Cum ar fi sa nu mai fii inscris pe lista unui medic, ci a unui prepelitar de familie?
Si daca acest minunat ou ar scoate si argintul viu, Mama Omida ar deveni o amintire.
PS: cat despre autosugestie.....psihicul uman nu trebuie subestimat. Niciodata.

Edited by iepuratorul, 26 June 2011 - 21:43.


#50
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu spun ca toata medicina si efectele ei sunt de aiurea, ci doar te indemn la reflectie!
Eu cunosc destui care au fost deportati in siberia si au ajuns pe la 90 de ani si sunt sanatosi tun! S-au facut experiente pe soareci si s-a constatat ca daca mananca mai putin traiesc mai mult!
Studiile se platesc de cei cu bani! Daca vreun prepelitar ar vrea sa faca un studiu (dar ma indoiesc ca ar dispune de atata banet), imediat s-ar gasi concerne farmaciste sa-i demonteze experimentul, ca aici e vorba de miliarde! Doctorii i-au comision de la cei cu medicamente (a fost si reportaj la tv) in functie de vanzari! De ce ar recomanda cineva ceva ieftin si la indemana tuturor? Nu ai vazut si cu homeopatele ce scandal e? Eu am dat la copii mei si a avut efecte remarcabile! Dar sunt ieftine si nu te intoxica! De cele naturiste nu-ti mai zic, ca e prea mult pt tine!
Te intreb si eu acum: daca tot consumam medicamente la greu, de ce nu suntem o populatie sanatoasa?
Auzi si tu"dovezi indubitabile"! Cine iti da asa ceva la orice in ziua de azi?

 iepuratorul, on 26th June 2011, 22:40, said:

PS: cat despre autosugestie.....psihicul uman nu trebuie subestimat. Niciodata.
Asa e! Dar functioneaza numai la oua de prepelita? La medicamente nu merge?

#51
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011
Dorel, daca am deranjat, inca o data imi cer scuze. De ce nu suntem o populatie sanatoasa? Nu stiu, dar sunt ferm convins ca suntem o populatie mai sanatoasa. Zici ca prepelitarii nu au bani de studii; pai de ce nu au? Ca doar vand solutia tuturor problemelor de sanatate.
Am mai spus, si repet: si eu intentionez ca in viitorul apropiat sa ma apuc de crescut prepelite, in baterii, cu furaj din comert, pentru consum familial. Dar.....sa fim mai ponderati in declaratii, asta e tot ce am cerut. Nu am zis ca oul de prepelita e nociv (intre noi fie vorba, eu sunt ferm convins ca nici ouale cu cifra 3 nu sunt nocive), dar nici nu cred ca cineva va lua premiul Nobel pentru medicina datorita oului miraculos.
Dovezi indubitabile........speranta de viata a crescut, indubitabil, datorita medicinei moderne.
Cat despre remarca asta   >De cele naturiste nu-ti mai zic, ca e prea mult pt tine!< iti multumesc.
Iar cu autosugestia in cazul medicamentelor....corect.

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 iepuratorul, on 26th June 2011, 23:43, said:

Dorel, daca am deranjat, inca o data imi cer scuze.
Nu m-ai deranjat tu, dar n-am fost de acord cu faptul ca tu vroiai dovezi indubitabile de la niste amarati, cand astia iti vand tot felul de otravuri, peste tot, si le cumperi fara probleme, cu sau fata dovezi si pe bani grei!

 iepuratorul, on 26th June 2011, 23:43, said:

De ce nu suntem o populatie sanatoasa? Nu stiu, dar sunt ferm convins ca suntem o populatie mai sanatoasa.
Daca a crescut speranta de viata nu inseamna ca suntem si mai sanatosi! Cred ca agonizam mai mult pana murim!

 iepuratorul, on 26th June 2011, 23:43, said:

Zici ca prepelitarii nu au bani de studii; pai de ce nu au? Ca doar vand solutia tuturor problemelor de sanatate.
Pai hai sa gandim putin: ca sa faci un studiu, pe langa aprobari de la tot felul de ministere, ai nevoie de un spital, un doctor, voluntari, sute de analize, timp de cativa ani, toate pe bani! Crezi tu ca exista in Romania ferme de milioane de capete, asociate, ca sa dispuna de asa putere financiara?

 iepuratorul, on 26th June 2011, 23:43, said:

nu cred ca cineva va lua premiul Nobel pentru medicina datorita oului miraculos.
Pai asta nu se dadea politic, ce treaba are cu oul?

 iepuratorul, on 26th June 2011, 23:43, said:

Dovezi indubitabile........speranta de viata a crescut, indubitabil, datorita medicinei moderne.
Eu nu ma refeream la dovezi de genul asta: Mananc, deci ma hranesc, cuget, deci exist, respir, deci traiesc, etc! Ci la vreo oferta de ceva!

Foarte multe medicamente au substante gasite in plante, viermi, gandaci, etc, deci in natura! Dar subs activa din ele e putina, ca sa te tina in viata, ca sa cotizezi, nu sa te vindeci! Deci, daca ai putea gasi in natura subs de care ai nevoie, ai scapa mai repede si...mult mai ieftin! Unii batrani si nu numai, au leacuri din plante la f. multe boli! Nu mai vorbesc de triburile izolate de prin jungla, unde tot trimit concernele oameni ca sa le afle secretele ca sa le bage ei, dupa aia, in medicamente, pe bani grei!

#53
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011
Daca a crescut speranta de viata nu inseamna ca suntem si mai sanatosi! Cred ca agonizam mai mult pana murim!
Ba da, Dorele, exact asta inseamna, ca suntem mai sanatosi.

Pai hai sa gandim putin: ca sa faci un studiu, pe langa aprobari de la tot felul de ministere, ai nevoie de un spital, un doctor, voluntari, sute de analize, timp de cativa ani, toate pe bani! Crezi tu ca exista in Romania ferme de milioane de capete, asociate, ca sa dispuna de asa putere financiara?
Si pe langa toate astea, pe care le-ai punctat foarte corect, mai e nevoie si de ceva dovezi. Si plus de asta, OK, in Romania e destul de greu (mai ales ca sunt si oameni mai rezervati, asa, ca mine) dar pe plan mondial chiar sa nu se gaseasca nimeni sa faca un asa studiu? Ma mir......




Aha, in sfarsit un mic compromis......substanta activa din medicamente se gaseste si in natura (deci si in oul de prepelita), dar in cantitati mici.. Hai ca ne apropiem.....Deci nu crezi ca ar trebui sa fim putin mai ponderati in declaratii?
Nu de alta, dar daca te ia raceala, cred ca mai degraba iai o aspirina, decat sa te apuci sa rozi coaja de pe salcii, nu? Ca acidul acetil-salicilic e acelasi, indiferent de unde provine.
Asa si cu fantasticul ou de prepelita.....e bine sa il consumi, nu sustin contrariul, contine totusi o gramada de minuni necesare unei bune dezvoltari a organismului uman (proteine, glucide, vitamine, microelemente, etc...) dar sa nu iti pui toata baza in el ca....agonizezi mai putin.

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 iepuratorul, on 27th June 2011, 00:37, said:

dar pe plan mondial chiar sa nu se gaseasca nimeni sa faca un asa studiu? Ma mir......
Dar esti tu sigur ca nu exista? Poate ca foitele alea care circula, cu efectele benefice ale acestor oua, sunt traduse de prin alte limbi! Daca stii japoneza, ca la ei sunt multe prepelite, poate gasesti ceva si ne spui si noua! Majoritatea crescatorilor de prepelite de la noi au cate 5-20 de custi si mai fac si ei un ban sa nu crape de foame!

 iepuratorul, on 27th June 2011, 00:48, said:

Daca a crescut speranta de viata nu inseamna ca suntem si mai sanatosi! Cred ca agonizam mai mult pana murim!
Ba da, Dorele, exact asta inseamna, ca suntem mai sanatosi.
Nu neaparat! Acum iti mai fac astia un bypas, mai sunt si antibioticele, mai un transplant, o dializa, insulina, inainte crapai fara ele! Asta inseamna ca esti mai sanatos?

 iepuratorul, on 27th June 2011, 00:48, said:

Nu de alta, dar daca te ia raceala, cred ca mai degraba iai o aspirina, decat sa te apuci sa rozi coaja de pe salcii, nu?
Nu ai auzit ca nu e buna? E prea ieftina!

 iepuratorul, on 27th June 2011, 00:48, said:

Asa si cu fantasticul ou de prepelita.....
Cat te costa un tratament cu oua de prepelita? Cateva zeci de mii de lei vechi! In cel mai rau caz nu-ti face nimic, zici si tu ca ai mancat niste oua ceva mai scumpe (oricum sunt mai bune decat cele de gaina)! Nu saraceste nimeni din asta!
Dar ce nu inteleg de ce nu te revolti tu cand astia iti fac reclama la detergenti ca iti scot toate petele si nici pomeneala de asa ceva, mancare care e nemaipomenita si e numai din e-uri, sucuri de fructe care nu au nimic cu fructele s.a.m.d. si te legi de niste oua facute de amarati care le vand cu 0,2-0,3 ron/buc, dar care nu au dovezi stintifice! Ai baut aspartam in coca cola la greu si acum cica nu e bun! Zaharina cica e sau nu e cancerigena! DDT-ul e cancerigen, dar am stropit zeci de ani cu el, de nu mai iese din pamant nici acum! Si pot sa-ti dau exemple pana maine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate