Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Inrebare: Prepelitele pot fi crescute si altfel decat in baterii / custi ? Am inteles ca daca-s libere, ar zbura..da' daca facem un tarc de 5 pe 5 m caruia ii ingradim si partea de sus ( ca sa nu poata sa zboare ) si punem acolo vreo 50 de pasari, oare s-ar putea ? Ma gandesc doar in varianta pentru consumul de oua in cadrul familiei.

#20
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcatalina_c, on 21st March 2010, 23:49, said:

de obicei masculii sunt initiatorii razboiului iar celelalte femele il continua...
un lucru pe care l-am auzit de la 2 crescatori (tata/fiu).
daca vrei sa nu se bata cand le pui din custi diferite ai 2 variante
1. le amesteci (introduci pasarea noua in cusca) pe intuneric.
2. bagi mana in dejectiile din tavita si ungi pasarea noua pe spate (pt a mirosi ca si celelalte).
nu am verificat nici una din metode. nici nu stiu daca sunt mit/basme.
dar poate ajuta pe cineva...

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatilinus, on 22nd March 2010, 15:16, said:

un lucru pe care l-am auzit de la 2 crescatori (tata/fiu).
daca vrei sa nu se bata cand le pui din custi diferite ai 2 variante
1. le amesteci (introduci pasarea noua in cusca) pe intuneric.
2. bagi mana in dejectiile din tavita si ungi pasarea noua pe spate (pt a mirosi ca si celelalte).
nu am verificat nici una din metode. nici nu stiu daca sunt mit/basme.
dar poate ajuta pe cineva...
La ale mele a inceput "bazdacul" cam la 2 luni dupa ce le-am luat (l-am luat mature)! Deci tot timpul trebuia sa fie un sef si un prost! Pe sefi chiar i-am scos si le-am dat si "omorul" sa vada cum e! Degeaba! Dupa un timp o luau de la capat! Le-am aratat si pisica! Tot degeaba! Cand au venit caldurile mari si mirosul devenise pestilential, "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte", ca tot era un film cu numele asta!
PS Bine ca nu trebuie sa ne ungem si noi!

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdorel232004, on 22nd March 2010, 15:57, said:

Pe sefi chiar i-am scos si le-am dat si "omorul" sa vada cum e! Degeaba! Dupa un timp o luau de la capat! Le-am aratat si pisica! Tot degeaba!


Ahhahahahahah! Esti tare, man. Mai bine le organizai la toti o excursie pe traseul abator- magazin- tigaie, ca sa vada ce patesc daca nu sunt cuminti.  :lol:

#23
catalina_c

catalina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.07.2009
prepelite in voliera poti sa cresti, ca pe niste papagali. insa nu te astepta sa iti faca oua. dupa ce am citit eu nu fac oua daca sunt crescute in voliera, libere. si inca ceva: ele nu clocesc (asta daca te-ai gandit sa le inmultesti fara un incubator).
am 200 si ceva de prepelite si peste 2 saptamani o sa am in plus vreo 200 si ceva  ;)

#24
vali_hd_2001

vali_hd_2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.10.2007
Salutare!

Felicitari pentru topic.

Ceva informatii suplimentare despre cresterea prepelitelor gasiti aici

#25
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

View Posthappyhippie, on 22nd March 2010, 11:16, said:

Inrebare: Prepelitele pot fi crescute si altfel decat in baterii / custi ? Am inteles ca daca-s libere, ar zbura..da' daca facem un tarc de 5 pe 5 m caruia ii ingradim si partea de sus ( ca sa nu poata sa zboare ) si punem acolo vreo 50 de pasari, oare s-ar putea ? Ma gandesc doar in varianta pentru consumul de oua in cadrul familiei.

Sunt foarte sensibile la temperatura si curenti de aer.
Un minim absolut este de 18-19 grade, daca vrei si oua. Deci iarna, primavara nu prea poti sa le scoti afara. Puii sigur nu poti sa-i tii in curent si frig, se imbolnavesc foarte repede.
Poti sa le cresti la sol, intr-o hala (magazie), dar nu vad avantajul, atat timp cat nu umbla libere sub soare, si tot sub un bec isi traiesc viata.

#26
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postlokki, on 23rd March 2010, 09:55, said:

Sunt foarte sensibile la temperatura si curenti de aer.
Un minim absolut este de 18-19 grade, daca vrei si oua. Deci iarna, primavara nu prea poti sa le scoti afara. Puii sigur nu poti sa-i tii in curent si frig, se imbolnavesc foarte repede.
Poti sa le cresti la sol, intr-o hala (magazie), dar nu vad avantajul, atat timp cat nu umbla libere sub soare, si tot sub un bec isi traiesc viata.

Multumesc, am inteles, pare foarte logic ce spui. Da' oare in libertate, ele cum traiesc ? Sau poate mor foarte multe in anotimpurile friguroase ?

#27
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postlokki, on 23rd March 2010, 09:55, said:

Poti sa le cresti la sol, intr-o hala (magazie), dar nu vad avantajul, atat timp cat nu umbla libere sub soare, si tot sub un bec isi traiesc viata.
Probabil sa gandea sa le faca cu 1 sau 2 in fata, nu cu 3, daca respectam numerotatia de la gaini (1 pe sol cu acces in spatiu liber, 2 pe sol, 3 in baterii)!

#28
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postdorel232004, on 23rd March 2010, 10:19, said:

Probabil sa gandea sa le faca cu 1 sau 2 in fata, nu cu 3, daca respectam numerotatia de la gaini (1 pe sol cu acces in spatiu liber, 2 pe sol, 3 in baterii)!

Nu ma gandeam la asta, ci doar sa fie cat de cat mai aproape de habitatul lor natural, sa poa' sa se miste intr-un anumit spatiu limitat.

#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posthappyhippie, on 23rd March 2010, 10:22, said:

Nu ma gandeam la asta, ci doar sa fie cat de cat mai aproape de habitatul lor natural, sa poa' sa se miste intr-un anumit spatiu limitat.
La ce mici sunt si ele si ouale lor risti sa calci pe ele sau sa nu le mai gasesti! Dar o voliera si un adapost (am vazut poze la gaini) cred ca merg facute, fara sa te gandesti la rentabilitate!

#30
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

View Posthappyhippie, on 23rd March 2010, 10:19, said:

Multumesc, am inteles, pare foarte logic ce spui. Da' oare in libertate, ele cum traiesc ? Sau poate mor foarte multe in anotimpurile friguroase ?


Specia domesticita difera foarte mult de stramosul natural. Cele salbatice care traiesc in padure, in habitat natural au cu totul alte caracteristici: viata mai lunga, adaptate foarte bine la zbor, clocesc oua in mod natural, dar numarul de oua este de 12-20 pe an :). nu cred ca vrei sa cresti prepelite care fac 10 oua.
Cele domesticite sunt cu totul diferite: nu mai au abilitati de zbor, nu mai clocesc, fac MULTE oua, dar sunt si mult mai sensibile.

Edited by lokki, 23 March 2010 - 10:46.


#31
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postlokki, on 23rd March 2010, 10:45, said:

Specia domesticita difera foarte mult de stramosul natural. Cele salbatice care traiesc in padure, in habitat natural au cu totul alte caracteristici: viata mai lunga, adaptate foarte bine la zbor, clocesc oua in mod natural, dar numarul de oua este de 12-20 pe an :). nu cred ca vrei sa cresti prepelite care fac 10 oua.
Cele domesticite sunt cu totul diferite: nu mai au abilitati de zbor, nu mai clocesc, fac MULTE oua, dar sunt si mult mai sensibile.

Multumesc de lamuriri. Indr-adevar, la 10 oua pe an mai bine fac excursii in padure si caut oule prepelitelor salbatice :D

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalina_c, on 22nd March 2010, 18:24, said:

am 200 si ceva de prepelite si peste 2 saptamani o sa am in plus vreo 200 si ceva  ;)
Si cum mai merge treaba cu ele? Se mai cauta?

#33
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Buna ziua,
Ma intereseaza si pe mine ce fel de gratar se foloseste pentru custile de prepelite si de unde se poate procura. Pe internet nu am reusit sa gasesc prea multe informatii in afara de faptul ca este din plasa zincata. Cica ar fi o firma pe centura Bucurestiului care aduce din Italia atat plasa pentru asa zisa podea cat si pentru pereti din Italia, insa nu am gasit cum se numeste. Cusca mea va fi din lemn supraetajata, ma intereseaza numai partea de jos pe care stau prepelitele. Urmeaza sa o incropesc cum ajung la tara si gratarul este singurul element care imi lipseste, nu stiu de unde sa-l gasesc.
Multumesc !

#34
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Vezi si pe aici:
http://www.depozit-o...plase-si-sarma/

#35
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postliviumircea, on 10th February 2011, 11:17, said:

...
ma intereseaza numai partea de jos pe care stau prepelitele. ...

Eu nu-ti recomand ca "pardoseala" custii sa fie formata numai din plasa metalica. De ce ? Pentru ca aceste gratare din plase produc leziuni ale tegumentului picioarelor, pasarea miscandu-se cu greutate, fara a mai putea sa ajunga la furaje sau la apa. Si dupa ce-o sa inceapa sa-ti moara, o sa te intrebi "de ce ?".

Mult mai bine ar fi ca pardoseala care este in contact direct cu picioarele pasarilor sa fie din sipci de lemn, destul de dese (cam 1 cm intre ele), iar sub aceste sipci se poate fixa un gratar din plasa de sarma. Lemnul (in special cel de conifere) este mult mai bland cu tegumentul picioarelor...

Inca ceva: daca le intretii supra-etajat, va trebui sa ai ca^te o tavita in care sa se adune dejectiile de la fiecare nivel - nu sa curga dejectiile de la cele de sus in capul celor de jos ...  :nonobad:

#36
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Posthoria66, on 10th February 2011, 17:06, said:

Eu nu-ti recomand ca "pardoseala" custii sa fie formata numai din plasa metalica. De ce ? Pentru ca aceste gratare din plase produc leziuni ale tegumentului picioarelor, pasarea miscandu-se cu greutate, fara a mai putea sa ajunga la furaje sau la apa. Si dupa ce-o sa inceapa sa-ti moara, o sa te intrebi "de ce ?".

Mult mai bine ar fi ca pardoseala care este in contact direct cu picioarele pasarilor sa fie din sipci de lemn, destul de dese (cam 1 cm intre ele), iar sub aceste sipci se poate fixa un gratar din plasa de sarma. Lemnul (in special cel de conifere) este mult mai bland cu tegumentul picioarelor...

Inca ceva: daca le intretii supra-etajat, va trebui sa ai ca^te o tavita in care sa se adune dejectiile de la fiecare nivel - nu sa curga dejectiile de la cele de sus in capul celor de jos ...  :nonobad:
Multumesc de info Horia, intr-adevar custile vor fi supraetajate, adica respectiva cusca va arata ca un dulap, inchisa pe laterale cu pefeleu subtie iar pe spate cu plasa. Am luat in considerare cam tot ce trebuie pentru constructie, in schimb, stiu de la o cunostinta care a crescut ca la respectivele pasari ca sa oua trebuie sa le faci curatenie zilnic. El imi zicea ca imediat ce le facea curat, schimba apa si mancarea incepeau prepelitele sa oua si deveneau si mai active. Mi-ar fi foarte la indemana sa fac podeaua numai din sipci de lemn distantate, insa, in cazul acesta ma lovesc de problema curateniei. Dejectiile vor ramane pe respectivele sipci si nu pot curata ca in cazul plasei zincate, adica sa scot si schimb ziarul sau hartia de sub plasa respectiva. In cazul plasei, se schimba hartia iar 1 data sau la 2 saptamani se scoate plasa si se curata/dezinfecteaza.
Am tot vezut pe itnernet custi de vanzare, stiu ca este o plasa anume cu anumita distanta intre ochiuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate