Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#109
Luciand12

Luciand12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2012
salut
as dori si eu niste inf despre aceste pasari, as vrea sami deschid o mica ferma cu vreo 50 pentru inceput as dori niste sfaturi

#110
vab

vab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2005
Salut,
ma gandesc si eu sa cresc cateva prepelite (50 pentru inceput) pentru familie (pentru inceput).
Din cele scrise in acest topic am cam inteles despre ce este vorba, dar mai am cateva nelemuriri:
1. ma gandesc sa le gazduiesc intr-o pivnita. Sa inteleg ca acolo nu se mai poate sta din cauza mirosului, chear daca o sa curat in fiecare zi?
2. cum pot sa reglez temperatura? In momentul de fata este ca in pivnita ... sub nicio forma pestre 18 grade (poate doar vara), dar nici inghetatnu este. Pot sa folosesc un bec pentru incalzire locala a custii? Cum pot sa calculez? Aveti ceva detalii? Sau trebuie alt  sistem de incalzire?
Daca ele se incalzesc singure, cam care ar fi temperatura optima din camera, in asa fel incat in cusca se fie 18-25 grade (am inteles ca in acest interval le merge bine)?
Merita sa le confectionez o mica incapere din lemn, puitin mai mare decat cusca si sa o izolez bine, in ideea sa le cresc in curte? In aceasta situatie ce fac iarna? Dar vara?
Multumesc.

#111
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012
Va salut,
Numele meu este Teo Cimpean, sunt din Cluj-Napoca si cresc prepelite de aproximativ un an si jumatate. Urmaresc acest forum de mult timp, dar mai mult alte subiecte, activitatea in acesta fiind destul de rara. Sper sa ne adunam si aici un grup de crescatori pentru a face schimb de experienta si a creste interesul pentru aceasta activitate.

View Postvab, on 28 decembrie 2012 - 19:06, said:

Salut,
ma gandesc si eu sa cresc cateva prepelite (50 pentru inceput) pentru familie (pentru inceput).
Din cele scrise in acest topic am cam inteles despre ce este vorba, dar mai am cateva nelemuriri:
1. ma gandesc sa le gazduiesc intr-o pivnita. Sa inteleg ca acolo nu se mai poate sta din cauza mirosului, chear daca o sa curat in fiecare zi?
2. cum pot sa reglez temperatura? In momentul de fata este ca in pivnita ... sub nicio forma pestre 18 grade (poate doar vara), dar nici inghetatnu este. Pot sa folosesc un bec pentru incalzire locala a custii? Cum pot sa calculez? Aveti ceva detalii? Sau trebuie alt  sistem de incalzire?
Daca ele se incalzesc singure, cam care ar fi temperatura optima din camera, in asa fel incat in cusca se fie 18-25 grade (am inteles ca in acest interval le merge bine)?
Merita sa le confectionez o mica incapere din lemn, puitin mai mare decat cusca si sa o izolez bine, in ideea sa le cresc in curte? In aceasta situatie ce fac iarna? Dar vara?
Multumesc.

1. Depinde mult de aerisirea sau ventilatia pe care o poti asigura. Daca nu poti sa ventilezi pivnita va mirosi si daca faci curat zilnic, dar nu se va ajunge sa "nu se mai poata sta".
2. La o temperatura de 10 grade in incapere poti mentine un randament bun de ouat (80%), daca furajarea este corespunzatoare. Becurile sunt foarte bune pentru a produce caldura si functioneaza perfect pentru maternitati, dar la prepelita ouatoare trebuie sa oferi intervale de 16-18 ore lumina/zi, deci in restul timpului trebuie alta metoda de incalzire.
Cred ca temperatura optima de 22-24 (sau 18-25) grade se refera la temperatura din incapere si nu la cea din cusca, respectand densitatea de max 40 capete la 0.5mp cusca, dar s-ar putea sa gresesc.

#112
vab

vab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2005
De aerisit, iarna presupun ca este mai probllematic, din cauza frigului si a curentului. Am geamuri la pivnita in care intentionez sa montez cusca, dar ma gandesc ca o sa raceasca.
Pentru incalzit mai am posibilitatea sa montez o serpentina legata la centrala termica a casei, cred ca sub cusca. Are cineva un astfel de sistem? Ceva detalii?

#113
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012
Nu ai posibilitatea in pivnita sa compartimentezi o incapere mai mica (aprox. 1.5/1.2m) cu placi rigips sai osb? Ti-ar fi mult mai usor cu lumina, caldura si ventilatia!
Cu incalzire sub cusca grabesti uscarea excrementelor si vei creste tare umiditatea in adapost.

#114
vab

vab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2005
Da, as putea sa compartimentez. Teozone, ai cumva un proiect? Cum pot sa mentin o temperatura constanta si sa realizez o instalatie de aerisire, fara sa afecteze pasarile in mod negativ?

#115
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012
Nu am un proiect facut. Cand am amenajat "cotetul" prepelitelor m-am bazat pe ce am mai vazut, pe ce stiam si ceva carti. La un numar de sub 100 de prepelite nu ai nevoie de cine stie ce proiect pentru ca este destul de usor sa mentii parametrii nu optimi, dar acceptabil.
Depinde destul de mult si cat esti dispus sa investesti.
Pentru a mentine temperatura constanta poti face serpentina de la instalatia din casa si sa pui un robinet termostatat. Reglat la 15 grade, garantat va fi suficient sa ai productie si peste iarna. Daca vrei sa ti mai multe si sa fi economic, te duci spre o temperatura de aproximativ 20 de grade. Dar... la o incapera de 1.5/1.2 probabil ca pasarile vor produce suficienta caldura chiar si peste iarna.
Curatenie cel putin odata la 2 zile! Daca folosesti jgheab pentru adapare, limpezit in fiecare dimineata si pusa apa proaspata.
Pentru ventilatie, fiind vorba de copartiment in pivnita, poti sa faci la aproximativ un metru de sol o gura de admisie cu diametrul de 10cm (pe unde va intra aer din pivnita), si aproape de tavan sa pui un ventilator care sa scoata aerul afara (asemanator celor de la hote). Asa scapi si de o mare cantitate de praf si vapori de apa. Vara il dai mai tare si te scapa si de excesul de caldura, desi fiind vorba de pivnita, poate nu se va pune problema.
Pentru aerisire te poti baza si pe un sistem de ventilatie naturala, in care in loc de ventilator, pur si simplu pui un tub prin care sa iasa aerul afara, dar nu stiu cum va functiona cu gura de admisie facuta in pivnita si nu in exterior.

Acestea sunt doar niste pareri bazate pe minima experienta pe care o am si din ce am mai citit. Nu strica sa mai ceri si alte sfaturi, poate ceva mai avizate.

#116
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
m-ar interesa si pe mn alte retete de furajare pt ele,nu doar cea de la inceputul forumului,pt ca nu vreau sa cumpar furaj gata pregatit,avand porumbul si graul.

#117
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012
Reteta de furajare prepelite ouatoare.

Daca alegeti sa preparati singur furajul sa va asigurati ca amestecati bine componentele. La un consum de 30g pe zi sunt mari sansele sa nu consume din toate ingredientele daca nu sunt amestecate corespunzator.

Edited by Teozone, 31 December 2012 - 13:57.


#118
vab

vab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.12.2005
Ok Teozone. Am inteles ideea si suna interesant. Pentru inceput trebuie sa masor temperatura medie in acea pivnita. Din cate am inteles pe forum, prepelitele oricum se incalzesc singure intr-o oarecare masura. Intr-un microclimat asa cum l-ai descris, cam cate grade este mai mare temperatura fata de exterior, fara incalzire suplimentara?
Si pentru ca este 31.12 va doresc un an Nou fericit.

#119
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
stie cnv daca li se face vrun vaccin,sau niste pastile, dupa ce au fost scosi din ou?

#120
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012

View Postvab, on 31 decembrie 2012 - 18:26, said:

Ok Teozone. Am inteles ideea si suna interesant. Pentru inceput trebuie sa masor temperatura medie in acea pivnita. Din cate am inteles pe forum, prepelitele oricum se incalzesc singure intr-o oarecare masura. Intr-un microclimat asa cum l-ai descris, cam cate grade este mai mare temperatura fata de exterior, fara incalzire suplimentara?
Si pentru ca este 31.12 va doresc un an Nou fericit.

Intradevar ele ridica temperatura in incaperea in care stau, dar nu stiu sa-ti zic la cate grade fata de exterior. Daca ai 5 grade in pivnita poti sa fi sigur ca nu e nevoie de incalzire suplimentara.


View Postzeo_win, on 02 ianuarie 2013 - 22:05, said:

stie cnv daca li se face vrun vaccin,sau niste pastile, dupa ce au fost scosi din ou?

Cel mai bine te poate indruma un medic veterinar, luand in considerare conditiile in care le ti, contactul cu alte animale, etc.
Eu de cand am prepelite nu le-am dat nimic in afara de Polivit.

Am si eu o intrebare legata de acest subiect: daca perioada de exploatare ajunge la 2 ani, nu ar trebui facuta una-doua deparazitari interne pe an?

P.S. Va doresc tuturor un an plin de impliniri si fericire si Dumnezeu sa va binecuvinteze!

#121
zeo_win

zeo_win

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.12.2009
cum pot avea o umiditatea mai mare la incubatoarele, din astea ieftine si simple. nu are verificator de umiditate, i-am pus eu termometru digital?

#122
lady_bird

lady_bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.12.2009

View PostTeozone, on 04 ianuarie 2013 - 01:14, said:


Am si eu o intrebare legata de acest subiect: daca perioada de exploatare ajunge la 2 ani, nu ar trebui facuta una-doua deparazitari interne pe an?

P.S. Va doresc tuturor un an plin de impliniri si fericire si Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Buna, cate prepelite cresti tu? Ziceai ca te ocupi de asta de un an jumatate. Te intreb pentru ca durata medie de exploatare pentru ouatoare este de 300-320 de zile(din ce informatii am gasit chiar la o firma care vinde pasari), chiar dupa 8 luni ouatul incepe sa scada, deci incep sa nu mai fie rentabile, asta in cazul in care te intereseaza aspectul asta, sau o faci doar pentru consum propriu?
As vrea sa te mai intreb cum le valorifici la terminarea perioadei de exploatare?
Mutumesc.

#123
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012

View Postzeo_win, on 09 ianuarie 2013 - 20:59, said:

cum pot avea o umiditatea mai mare la incubatoarele, din astea ieftine si simple. nu are verificator de umiditate, i-am pus eu termometru digital?

Pune apa in ambele alveole sau chiar peste ele si acopera bine partea de jos a incubatorului cu o patura.

View Postlady_bird, on 10 ianuarie 2013 - 13:27, said:


Buna, cate prepelite cresti tu? Ziceai ca te ocupi de asta de un an jumatate. Te intreb pentru ca durata medie de exploatare pentru ouatoare este de 300-320 de zile(din ce informatii am gasit chiar la o firma care vinde pasari), chiar dupa 8 luni ouatul incepe sa scada, deci incep sa nu mai fie rentabile, asta in cazul in care te intereseaza aspectul asta, sau o faci doar pentru consum propriu?
As vrea sa te mai intreb cum le valorifici la terminarea perioadei de exploatare?
Mutumesc.

In momentul de fata am un nucleu de 80 de capete. Capacitatea crescatoriei este de aprox. 200 capete adulte si 200 pui sub 3 saptamani, dar este populata in functie de cerere.
Ma ocup de asta de un an si jumatate, dar ca activitate adiacenta. Deocamdata sunt student si asta este preocuparea mea principala.
Ma intereseaza si partea economica, dar, in anumite conditii, consider rentabil si un procentaj de ouat de peste 60%. Cand am inceput am primit niste prepelite de un an de la un prieten care avea ferma. O parte le-am taiat si restul m-am gandit sa le tin sa vad cum este. Dupa jumatate de an (deci la 1,5 ani) aveau un procent de ouat in jur la 70%. De aici si intrebarea mea.
Totusi, punctul tau de vedere m-i se pare mai corect. Nu este rentabil sa fac deparazitarile la varsta asta.

La terminarea perioadei de exploatare au 2 variante: le dau pentru consum la cei care nu sunt deranjati ca sunt batrane (prieteni, neamuri) sau le sacrific eu si le dau la caini.

#124
andreip68

andreip68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2012
Stie cineva care sunt prevederile legale dpdv sanitar-veterinar (ma refer la legi,ordine ANSVSA,etc) pt. cei care vor sa vanda cu carnet de producator si/sau PFA?

#125
Lavinia0907

Lavinia0907

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2013
Buna dimineata ! Am si eu o intrebare....Pe 17 feb. am pus incubatorul ( 1600 de oua ). Temperatura a fost buna, varia intre 38-38,5 grade, umiditatea la fel, buna...insa cand a inceput sa scoata..pana sa deschid incubatorul sa iau puii mergea totul perfect.....au iesit 150 de pui....dupa ce l-am deschis si am luat puii ( cand i-am luat pe toti iesiti din ou temperatura arata 36 de grade ) randamenul a scazut...am scos azi 50...maine 10..si la sfarsit inca 3...stiti sa imi spune-ti ce se intampla? Multumesc!

#126
Teozone

Teozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.01.2012

View PostLavinia0907, on 04 februarie 2013 - 10:09, said:

Buna dimineata ! Am si eu o intrebare....Pe 17 feb. am pus incubatorul ( 1600 de oua ). Temperatura a fost buna, varia intre 38-38,5 grade, umiditatea la fel, buna...insa cand a inceput sa scoata..pana sa deschid incubatorul sa iau puii mergea totul perfect.....au iesit 150 de pui....dupa ce l-am deschis si am luat puii ( cand i-am luat pe toti iesiti din ou temperatura arata 36 de grade ) randamenul a scazut...am scos azi 50...maine 10..si la sfarsit inca 3...stiti sa imi spune-ti ce se intampla? Multumesc!

Prin 17 feb. te referi la 17 ian., nu? In ce zi au inceput sa iasa primii pui? De unde provin ouale care le-ai pus la incubat? Ce incubator ai? In ultimele zile ai crescut umiditatea/ pulverizat ouale? Ai verificat ouale ramase sa vezi daca s-a format ceva in ele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate