Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#739
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
http://parasitipedia...639&Itemid=2917

#740
littleboyblue

littleboyblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2015
Bună ziua!

Am doi mieluți de 3 săptămâni care brusc nu mai pot sta în picioare din cauză că gleznele de la picioarele din spate se fac cârlig când mieii se ridică. Niciun veterinar nu mi-a dat un răspuns. Un prieten mi-a spus că a pățit la fel cu 3 mieluți. Sper să poată fi ajutați.
Specific că mamele lor sunt foarte lăptoase, bine hrănite, și mieii arată foarte bine. Le-am administrat Selevit, AD3E și Multivita Vet.
Aștept cu recunoștință un răspuns.

#741
littleboyblue

littleboyblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.04.2015

 littleboyblue, on 24 aprilie 2015 - 14:48, said:

Bună ziua!

Am doi mieluți de 3 săptămâni care brusc nu mai pot sta în picioare din cauză că gleznele de la picioarele din spate se fac cârlig când mieii se ridică. Niciun veterinar nu mi-a dat un răspuns. Un prieten mi-a spus că a pățit la fel cu 3 mieluți. Sper să poată fi ajutați.
Specific că mamele lor sunt foarte lăptoase, bine hrănite, și mieii arată foarte bine. Le-am administrat Selevit, AD3E și Multivita Vet.
Aștept cu recunoștință un răspuns.
Mulțumesc.

#742
alexdimi

alexdimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.02.2015
Și - au revenit mielutii?
Când ai administrat selevit ul?

#743
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Buna. Dupa cativa ani grei in care am incercat sa am ceva rezultate bune vreau sa va arat ce am obtinut din niste turcane normale langa care am adus doi berbeci hampshire si niste berbeci turcani cu valoare ridicata.Attached File  uploadfromtaptalk1434313769354.jpg   3.87MB   84 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1434313825674.jpg   2.13MB   80 downloads

#744
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
ugere primipare, adulte (01-02/2014), miei

Attached Files

  • Attached File  roma.jpg   141.61K   72 downloads


#745
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Stimati colego voi ce folositi pentru tenie la miei?

#746
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Albendazoale...

#747
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Pentru ca e vara, iata 2 proiecte culturale despre...oi:

Un film islandez premiat la Cannes:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sJZ58TFUjMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si unul romanesc despre transhumanta ( ce poate fi sprijinit AICI ):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QbdnkDyruiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#748
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

 catalinchis, on 24 iunie 2015 - 08:21, said:

Stimati colego voi ce folositi pentru tenie la miei?
douvistome ii cel mai bun pt tenie la miei. respecti dozajul, le dai dimineata pe stomacul gol si ii lasi vreo 2 ore dupa sa nu manace si sa nu bea apa. daca au tenie o sa arunce tot.

#749
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Bună ziua.

Am cumpărat și eu 5 țurcane. Oi n-am avut până acum, dar am capre. Lumea spune pe aici pe la noi, că oile nu trebuie ținute iarna în grajd, fiindcă fac râie. Eu știam că râia e provocată de paraziți, nu de căldura din grajd. Am posibilitatea să le fac un țarc afară, acoperit în trei părți cu prelată, dar mi-ar fi plăcut să le țin cu caprele în grajd. O să facă râie chiar dacă le fac Ivomec înainte de stabulație?

#750
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa fim seriosi. Sunt prea multe legende in lumea satului. Ca oile fac raie daca le tii in adapost, ca purceii fac limbrici daca le dai lapte, ca vacile se umfla fiindca au inghitit un paianjen (Posted Image ), ca la caprele gestante sa nu le dai drob de sare, ca sa nu pleci Martea de-acasa ca ai ghinion, ca sa nu dai bani pe 1 Ianuarie, ca dai tot anu' (saracii copii cu sorcova ...) si altele.

La ovine, ca tratament anti-scabios preventiv, imbaierea dupa tundere, cu un anti-parazitar extern, e sfanta.

 Anton79, on 04 august 2015 - 14:58, said:

O să facă râie chiar dacă le fac Ivomec înainte de stabulație?
Daca au mai avut raie si n-au fost tratatate corespunzator, cam da. Si fiind cojocul gros, o sa o vedeti (raia) de-abia prin iarna .....

#751
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

 horia66, on 05 august 2015 - 08:06, said:

Sa fim seriosi. Sunt prea multe legende in lumea satului. Ca oile fac raie daca le tii in adapost, ca purceii fac limbrici daca le dai lapte, ca vacile se umfla fiindca au inghitit un paianjen (Posted Image ), ca la caprele gestante sa nu le dai drob de sare, ca sa nu pleci Martea de-acasa ca ai ghinion, ca sa nu dai bani pe 1 Ianuarie, ca dai tot anu' (saracii copii cu sorcova ...) si altele.

La ovine, ca tratament anti-scabios preventiv, imbaierea dupa tundere, cu un anti-parazitar extern, e sfanta.


Daca au mai avut raie si n-au fost tratatate corespunzator, cam da. Si fiind cojocul gros, o sa o vedeti (raia) de-abia prin iarna .....

Pe aia cu păianjenul n-o știam, în rest, aici sunt de actualitate toate cele pe care le-ați menționat :)
Le-am tuns în mai, sunt mieluțe de anul trecut, cu voia lui Dumnezeu, vor făta anul ăsta prima dată. De tuns nu le mai pot tunde (sau pot?), ca să le îmbăiez, cum ați spus.

#752
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Anton79, on 05 august 2015 - 09:36, said:


De tuns nu le mai pot tunde (sau pot?), ca să le îmbăiez, cum ați spus.
Se mai pot tunde o data, dar lana se toarce greu, fiind prea scurta. E bine de prins perioada asta cu canicula pentru tuns, si cat mai repede, ca prin octombrie cand se raceste vremea sa fie acoperite.

#753
Sukiriki

Sukiriki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2015
Buna
Tatal meu are o stana cu oi si acum are o problema. In ultima saptamana i-au murit 6 miei, veterinarul pare depasit de situatie, nu stie cauza. Au descoperit un cheag de sange la inima, ceea ce ar indica infarct sau embolism cardiac cred. Ce ar fi putut cauza asta oare?  Daca ati mai intalnit asemenea cazuri va rog ajutati-ma. Multumesc anticipaat

Edited by horia66, 30 September 2015 - 18:06.
post dublu


#754
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am o oita ( posibil gestanta ), care de aseara nu mai vrea sa manance porumbul ( de cateva zile le dau boabele intregi, pana acu' le-am macinat si de cand a venit gerul, le-am dat si putin mai mult ~ 0.8 kg. / oaie / zi in 2 portii 0.4 dimineata si 0.4 seara )... n-am vazut-o sa bea apa si tremura usor, pare ca are frisoane...ieri s-a zbenguit prin zapada si alerga vesela, azi am scos-o la plimbare si a mai ciugulit pe ici pe colo, mai roade coaja de pe niste copacei sau de la niste laturoaie de brad, a luat putina otava ( inainte manca cu gura plina ) si pare ca nu se mai misca asa lejer. Are cineva idee ce poate avea ?
Azi nu le-am mai dat deloc porumb ( o sa le pun putin macinat in seara asta sa vedem care mananca )...

Attached Files



#755
raimond

raimond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.12.2008
raia apare atunci cand i se creaza  un anumit confort  umezeala  caldura  lipsa tratament  si lipsa ventilatie a adapostului

#756
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 happyhippie, on 03 ianuarie 2016 - 16:11, said:

Am o oita ( posibil gestanta ), care de aseara nu mai vrea sa manance porumbul ( de cateva zile le dau boabele intregi, pana acu' le-am macinat si de cand a venit gerul, le-am dat si putin mai mult ~ 0.8 kg. / oaie / zi in 2 portii 0.4 dimineata si 0.4 seara )... n-am vazut-o sa bea apa si tremura usor, pare ca are frisoane...ieri s-a zbenguit prin zapada si alerga vesela, azi am scos-o la plimbare si a mai ciugulit pe ici pe colo, mai roade coaja de pe niste copacei sau de la niste laturoaie de brad, a luat putina otava ( inainte manca cu gura plina ) si pare ca nu se mai misca asa lejer. Are cineva idee ce poate avea ?
Azi nu le-am mai dat deloc porumb ( o sa le pun putin macinat in seara asta sa vedem care mananca )...

S-au facut bine oitele, erau prea imbuibate si nu mai rumegau. Le-am turnat pe gat cate 0.5 L dintr-un coktail format din, ulei de floarea soarelui, suc de rosii, zeama de varza si apa calduta. Azi au rumegat si au mancat aproape normal. De-acum nu mai pupa porumb...numai fan :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate