Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#703
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai da, ca si epifiza isi face treaba ei.....

#704
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Doar ca aici discutam de suffolk nu de turcana. Eu rezultatele le-am obținut pe turcana. Sincer asta e singurul aspect care pare cel mai probabil,parerea mea...

#705
gabush86

gabush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2011
Salutare tuturor, sunt din iasi si incep prezentarea cum ca voi deveni si eu de curand crescator de oi pe langa albinele (in nr mai mare) si celelalte animale din batatura (porci pasari in nr mai mic ). Am citit postul cap coada si am cateva intrebari/nelamuriri.
Urmeaza sa imi iau 50 de carabase pe care intentionez sa le montez pe viitor cu dorper, avand in vedere ca e o rasa care fata de 3 ori in 2 ani,cum ar arata un calendar al montelor si fatarilor pe o astfel de perioada, si care este succesul de reusita a unui astfel de proces .

#706
gabush86

gabush86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2011

View Postgabush86, on 10 noiembrie 2014 - 14:48, said:

succesul de reusita a unui astfel de proces .
rata de succes

nu gasesc butonul de editare

#707
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Stie cineva cine tine registrele genealogice pt rasa pura in romania?

Monta la dorper nu te va ajuta. Nu stiu cum transmite dorperul caracterul poliestric permanent, insa stiu sigur ca nu e permanent decat ciclul. Fertilitatea poate fi scazuta in anumite perioade ale anului.

Am uitat concluzia: va trebui sa faci selectie la f1 si sa incerci sa te reintorci pe dorper pt a ajunge la rezultate.

#708
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postshaolyn, on 10 noiembrie 2014 - 17:47, said:

Stie cineva cine tine registrele genealogice pt rasa pura in romania?

"Documente de acreditare pentru conducerea registrului genealogic la specia ovine."

#709
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
il sun maine pe sefu.... dar nu stiu de ce cred ca anarzul imi va da un raspuns in doi peri... saptamana viitoare imi vine importul si as vrea sa tin un nucleu de rasa pura certificata. cu controlul reproductiei si a performantelor. vedem ce iese...

#710
pierre8

pierre8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.12.2010
buna seara
pe la sf lui octombrie am luat oile si caprele de la stana,  am observat una ca se scarpina dar nu am dat prea multa atentie, astazi m-am uitat mai atent si am vazut ca are raie. Ce ma invatati sa fac (stiind ca in mod normal ar trebui sa fie gestante) sa le fac acum la toate ceva (ce) sau sa astept sa termine fatarile sau sa-i fac numai oitei la care am vazut ca are. Ciobanul a zis ca le-a facut si poate a scapat aceasta.

#711
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Tratamentele profilactice anti-scabioase se fac vara, imediat dupa tuns. In perioada asta, e cam problematica eficienta tratamentului. Se pot face aspersari dorsale cu antiparazitare externe, dar este nevoie sa se orienteze jetul in asa fel incat sa ajunga la piele.....

#712
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Buna,

Cum a fost desfacerea mieilor anul asta in Romania?



#713
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
PUTIN AJUTOR

  Am luat si eu de o luna niste turcane.Am facut urmatorul tratament:
-In 20 Decembrie le-am dat pt Agalaxie si trebuie repetat la 21 zile.
        Dar as vrea sa le dau si pt anaerobioza si nu stiu cand
       sa le fac.?FAC dupa repetarea pt agalaxie si nui nici o problema?
         deorece berbecii omul de la care leam luat i-a bagat la
        1Septembrie  sau sa le dau dupa ce fata?

      La multi ani tuturor si An Nou fericit!


#714
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Ce se aude despre plata subventiilor la ovine pentru anul 2014?

#715
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Buna ziua gospodari,am si eu nevoie de un sfat de la dvs.crescatori mai experimentati de ovine.Eu cresc cateva caprite de vreo 5 ani ,dar anul trecut am adoptat si 2 oite ,si acum am o problema care ma depaseste , poate ma ajuta cineva (pana reusesc sa dau de vet.-ul din zona).Una din oite pare batranica(nu ma pricep cu dentitia sa-i aproximez varsta),anul trecut a fatat in martie cam greu: cu vet-ul la tel.i-am scos eu mieluta ,in toamna nu am mai dus-o la stana (la berbec) ,aveam de la cealalta oita un mascul care in septembrie avea 6luni.Putea sa ramana gestanta cu acest carlan? Problema care o am acum este ca azi dimineata nu s-a ridicat deloc la mancare ,am incercat sa o ridic eu si nu am reusit nicicum ,are burta foarte mare(parca are 2),nu are contractii,nu da semne de neliniste,am pus mana pe abdomen dar....nu simt nimic(poate nu am tinut unde trebuie),ugerul e lasat dar nu este tare ,si vulva pare mai mare.Ce trebuie sa fac ,credeti ca se apropie de fatat ,sau o fi grasa si are vreo problema.Nu am vazut carlanul sa faca in toamna ceva (se juca cu ieditele)la oite nu l-am vazut ,e posibil sa fi luat miel de la el ?Nu stiu daca am fost destul de clara in explcatii dar imi gasesg greu cuvintele cand sunt ingrijorata.

#716
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
E posibil sa fie gestanta dar poate are si alta problema
Trebuie văzută de veterinar

#717
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
http://www.vetonline.ro/toxiemia.html
Cauta vet-ul urgent!

#718
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014

View Posttita_76, on 03 februarie 2015 - 10:16, said:

Buna ziua gospodari,am si eu nevoie de un sfat de la dvs.crescatori mai experimentati de ovine.Eu cresc cateva caprite de vreo 5 ani ,dar anul trecut am adoptat si 2 oite ,si acum am o problema care ma depaseste , poate ma ajuta cineva (pana reusesc sa dau de vet.-ul din zona).Una din oite pare batranica(nu ma pricep cu dentitia sa-i aproximez varsta),anul trecut a fatat in martie cam greu: cu vet-ul la tel.i-am scos eu mieluta ,in toamna nu am mai dus-o la stana (la berbec) ,aveam de la cealalta oita un mascul care in septembrie avea 6luni.Putea sa ramana gestanta cu acest carlan? Problema care o am acum este ca azi dimineata nu s-a ridicat deloc la mancare ,am incercat sa o ridic eu si nu am reusit nicicum ,are burta foarte mare(parca are 2),nu are contractii,nu da semne de neliniste,am pus mana pe abdomen dar....nu simt nimic(poate nu am tinut unde trebuie),ugerul e lasat dar nu este tare ,si vulva pare mai mare.Ce trebuie sa fac ,credeti ca se apropie de fatat ,sau o fi grasa si are vreo problema.Nu am vazut carlanul sa faca in toamna ceva (se juca cu ieditele)la oite nu l-am vazut ,e posibil sa fi luat miel de la el ?Nu stiu daca am fost destul de clara in explcatii dar imi gasesg greu cuvintele cand sunt ingrijorata.
Buna. E foarte interesant sa ne spui daca oaia mai consuma sau nu furaje. In cazul in care mănâncă iti recomand sa ii dai porumb boabe in doze mici si repetate. In caz de cetoza asa cum a publicat colegul este nevoie de aport de furaje concentrate dar atentie ca poti foarte usor sa o duci in acidoza-intoxicatie...de aceea am zis doze mici si repetate. In caz ca nu consuma voluntar ii introduci in gura graunte de porumb si poate ai norocul sa mestece...cu rabdare si doar cu porumb salvezi animalul in cazul in care e vb de cetoza.( poti sa iti dai seama daca e sau nu cetoza mirosindu-i respiratia in cazul in care e un miros acetic-otet sunt sanse ff mari sa fie cetoza.)
Sa auzim de bine.colegii medici veterinari sa nu se supere pe mine dar in calitate de student am reusit sa "salvez" o pacienta doar cu boabe de porumb cumparate din banii mei de la kaufland;)

#719
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Multumesc frumos pentru promtitudinea raspunsurilor,dupa amiaza s-a ridicat s-a plimbat putin ,a mancat doar lucerna ,sper sa fie bine  vetul vine abia vineri e plecat din localitate (concediu cu copiii),la acidoza m-am gandit si eu i-am dat apa cu bicarbonat dimineata cand am gasit-o ,dar ma intrebam daca ar putea fi gestanta .Multumesc inca odata doamne"ajuta tuturor.

#720
alexdimi

alexdimi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.02.2015

View Postterravitis, on 08 septembrie 2014 - 16:42, said:

rasa sufolk... tratamentul nu il cunosc, insa au fost folositi bureti intravaginali timp de 14 zile, urmat de injectie la scoatere si introdus berbeci turma a doua zi... sezon,sfarsit luna august...

schema de tratament cu bureti poate suferi unele modificari benefice. daca urmaresti schema pe un site strain , ea este diferita de cea recomandata in Romania.
Eu fac injectia in ziua 12 si in ziua 14 scot buretele. O folosesc de vreo 3 ani cu succes garantat. nu am avut sub 90% fatari, cu multe gemelare.

Pentru monta in extrasezon ( aprilie-mai) folosesc implanturi. Sunt mai ieftine, mai putina manopera si cu rezultate fff bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate