Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#415
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
(iar despre miei si iezi c-am care este pretul pe kg.)


Mieii in zona noastra (cluj) si imprejurimi anul trecut a fost 8,5 - 9 lei pe kg.
Iezii nu se cumpara numai de pasti ,aici nu prea merita ,si laptele nu-l ia mai nimeni, bataie de joc 90 de bani /litru .
Eu de la 100 de oi (pt ca si eu numai  2011 toamna mi-am cumparat 100 de oi turcane dar normale nu nu stiu  ce ) am muls din mai pana in septembrie pana la 30 de litri la o mulsa .Dar difera de ce vrei sa faci cu mieii ii separi seara restul zilei ii lasi sa suga .....etc .,sau ce vrei sa faci cu laptele in ce directie vrei.Cam asta-i ideea ,trebuie sa ai rabdare si daca ai drag de oite alfel......!
Asa ca fa-ti calculele asa cum trebuie .
Numai bine!

Edited by horia66, 05 January 2013 - 14:52.


#416
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Salutare bubuman22, am si eu o intrebare: cat lapte iti da o turcana intr-o lactatie daca lasi mielul la oaie sa suga doar o luna si apoi sa-l hranesti cu fan si concentrate si sa poti mulge tu laptele pt a face branza, mersi.

#417
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
pt. valeriu76

citeste aici:

http://agroromania.m...cana-11413.html

In practica ii altceva ,depinde de multi  factori:cel mai important cate oi ai si de-aici incep problemele ,cum le cresti ce piata de desfacere ai la branza,ce vrei sa faci cu mieii,, is multe.
Si cu mielul sa-l intarci la o luna apoi n-ai facut  treaba ca te costa concentratele ,cu fan la miei ii cam slab(trebuie lucerna ,iarba buna)si dupa ce tragi linie esti pe minus.

Poate gasesti sfaturi mai bune la altii.

#418
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Multumesc pt raspuns,te-ai gandit la incrucisare cu friza daca vrei lapte mai mult? sau daca vrei miei mai buni pt carne sa incerci o rasa de carne? Ma gandesc ca doar cu o incrucisare cu una din cele doua rase(lapte sau carne) se poate face si profit mai bun, tu ce parere ai ?

#419
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Revin iar cu niste intrebari poate stupide pentru uni, dar nu am gasit raspuns inca la aceasta dilema Posted Image  Cati ani traieste o oaie? Cati ani este apt pentru reproductie? Si ce fac ciobani cu oile batrane?

Edited by s_atty, 07 January 2013 - 17:16.


#420
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
nu am timp acum insa o sa iau topicul de la 0 sa il citesc. mi se pare foarte tare. defapt e de departe cel mai tare topic de pe sp.

mult succes si numai bine!

#421
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
La multi ani tuturor Ionilor!
Ce se aude cu subventia la ovine - caprine pentru anul 2012? Cand se vireaza banii?

#422
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 bubuman22, on 04 ianuarie 2013 - 10:28, said:

Dar din fecale pot sa spuna daca au ceva la plamini,sau lipsa de vitamine,sau galbeaza?
In fecale se regasesc oua de la majoritatea viermilor, atat de la cei care paraziteaza plamanii cat si de la cei aflati in ficat, in (pre)stomace si intestine.

 bubuman22, on 04 ianuarie 2013 - 10:28, said:

Si sa le iau si la oile slabe coprocultura?
Mai ales de la acestea!

 bubuman22, on 04 ianuarie 2013 - 10:28, said:

Veterinarul nostru nu-i super dar cine stie?
Nu trebuie sa fie "super" ca sa trimita niste probe la laborator.

Sa auzim numai de bine!
Felician

 s_atty, on 07 ianuarie 2013 - 17:10, said:

Cati ani traieste o oaie?
Media este de 6-7 ani, dar exista si exceptii care trec de 10 ani. Vorbesc aici de varsta medie pana la care o oaie este tinuta intr-o turma. Criteriul principal pentru care o oaie este scoasa din efectiv (vorbesc de o oaie fara probleme de sanatate) nu este insa varsta ei ci starea dentitiei. Atunci cand oaia incepe sa isi piarda dintii ea nu mai poate sa consume suficiente furaje incat sa acopere atat necesarul pentru sustinerea functiilor vitale cat si pentru o eventuala productie de lapte si, ca urmare, se reformeaza (se scoate din efectiv).

 s_atty, on 07 ianuarie 2013 - 17:10, said:

Cati ani este apt pentru reproductie?
In general, pana la sfarsitul vietii (productive). Nu luam in calcul pe cele lasate sa ajunga varste "matusalemice".

 s_atty, on 07 ianuarie 2013 - 17:10, said:

Si ce fac ciobani cu oile batrane?
Le dau la taiat.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#423
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Va multumesc mult!

#424
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
Pt  " Berbecutul''


Ms mult. Intre timp s-a intimplat o chestie ,:un caine ciobanesc  ce l-a adus de-acasa  asociatul meu anul trecu ca sa se invete cu oile a rupt   o oiae
asa din senin de picior si n-a murit, dar colegul a dus-o acasa s-o taie si surpriza: ficatul era plin de goange cu picioruse (galbeaza) .
Oaia a cumparat-o impreuna cu inca trei ce le-am cumparat de l-a cineva .Doctorul  a zis sa le dam evomec + ,banuiesc ca trebuie sa le dam la toate.
Dar evomecu rezolva si problema viermilor intestinali,si a celor din plamani?
Zicea ca nu are restrictie in gestatie.

#425
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu unul nu sunt prea incantat de evomec plus. Daca ar fi oile mele as alege un dovenix, de exemplu.

#426
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 horia66, on 09 ianuarie 2013 - 11:50, said:

Eu unul nu sunt prea incantat de evomec plus. Daca ar fi oile mele as alege un dovenix, de exemplu.

Si eu la fel!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#427
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
Dar  Dovenix este bun la galbeaza ,viermi intestinali si din plamani? Deci este un produs din gama premium sau de mijloc?
Eu am bagat berbecii la 1 octombrie ,are vreo restrictie in gestatie , sau doar in ultima luna?? Si trebuie repetat la 7-10 zile
Eu v-am zis ca dr e asa si asa.

Mersi si in continuare de ajutor..

Cu stima  Sergiu

#428
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cauta si tu "dovenix prospect" pe goagal, citeste-l, si ce nu intelegi ne-ntrebi ...

P.S. Vezi ca este un "spil" in cazul parazitozelor hepatice grave (infestatii masive), cu animale foarte slabite (si gestante): produsele bune, administrate in dozele terapeutice pot fi letale ! Adica pot produce moartea animalului. De ce ? Pentru ca distrug in asemenea hal toti acei paraziti, acestia odata morti elimina niste toxine si ficatul saracu' nu mai face fata... Si gasesti oaia dimineata cu roatele-n sus...

Asadar, in cazul unor infestatii masive, si animale foarte slabite, o iei usurel: prima administrare este la 1 treime din doza terapeutica recomandata. Dupa doua saptamani repeti cu 2 treimi din doza recomandata si inca dupa 2 saptamani, administrezi doza terapeutica intreaga. Capisci ?

Edited by horia66, 10 January 2013 - 00:17.


#429
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
""Rumegãtoare: 10 mg/kg corp sau 1 ml DOVENIX per 25 kg corp - injectie subcutanatã In cazul Fascilozei acute si a Parafilariozei la vitei, doza poate fi mãrita la 1,3 ml per 25 kg corp."

Oile care-s normale dau 1,3ml de 2 ori,, sau prima 1 ml si a-2-a 1,3 ml ??;  iar la cele slabe dau asa cum ati scris mai sus..

MS.

Si apropo de atatea medicamente date dupa ureche faza ii rea de tot. Pt .ca  citeam de'' falsa capiala '' la care e bun acest produs ,anul trecut mi-a  murit o oaie banuiesc  din aceasta cauza,pt ca oaia se tot punea jos mai gemea si mergea tot invers.Am sunat un crescator cu renume( nu dau nume ), deci nu cioban,si m-a pus sa-i dau antibiotic si sa- i dau sange afara din ureche .A doua zi am gasit oaia moarta in saivan. Cei mai multi crescatori  si ciobani vechi ei asa  cred si confunda marfa cu ambalajul

Mersi .

#430
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1,3 ml per 25 kg corp.

Dar vezi ca oile tale ar trebui sa aiba minim 40 kg, deci calculezi in consecinta (minim 2-2.2 ml per cap).

#431
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
Am inteles ms.
1.  Da ,pai eu asa calculam cam 1,3ml /25kg, oaia cam la 50 kg oaia (ma gandeam cam 2,5-2,6 ml / cap oaie)
2.  Acelea slabe ma urc pe cantar cu ele in brate pe un cantar de baie ca sa le dau cam exact cum ai spus : de 3 ori .

P.S Deci la pct 1. trebuie repetata doza sau numai o data si doza recomandata (2,5-2,6/50kg)????

    Multa sanatate  SERGIU

Scuze  revin "horia 66" in prospect scrie doza unica, numai in infestari masive se repeta doza, dar
nu stiu ce inseamna infestari masive.

  Multa sanatate  SERGIU

#432
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
dragi colegi de forum, doresc sa va urez un an mult mai bun decat cel care a trecut, plin de lucruri pozitive!
Azi in timp ce trebaluiam prin curte m-am tot gandit la un subiect cat mai atractiv...si m-am gandit asa....
Asa dar dupa lunga introducere vreau sa va intreb cam care este cheltuiala produsa de o oaie in decurs de un an...fiecare putem avea cheltuieli diferite in functie de dotari, si de posibilitatea de producere a furajelor.
Eu cheltuielile sintetizez astefel:
1 furajare- fan, cereale, pasune
2 cheltuieli cu ciobanii
3 tratamente periodice/vaccinari

iar la venituri:
1 mielul
2 laptele
3 lana.

Sper sa vi se para un subiect interesant de dezbatut pentru crescatori. Aceste calcule vreau sa mi le fac si eu, asa ca am sa postez si eu rezultatul curand...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate