Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#361
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postesflorinelu, on 12 septembrie 2012 - 17:03, said:

eu l-am facut evomec +si dupa 14zile o solutie pe gura nu stiu cum o cheama . ce-mi indicati pt.primavara si ce ati spus dv.repetarea sa fie cu 2 sapt. inaite sau primul tratament

sunt din caras-severin intr-o zona de deal cu alt de 500m, oile sunt turcane.vreau sa-mi fac un saivan tipul 3 pereti si unul mic inchis pt.2-3 zile cind fata saivanul cu3 pereti vreau sa-l fac cu posibilitatea de prelungire cind oi avea mai multe.imi puteti da o dimensiune si anume latimea si inaltimea
Am citit toate postarile tale de pe acest forum cat si de pe celalalt si incer sa-mi dau si eu cu parerea.
Mai intai, daca vrei sa retii pentru reproductie mielutele ce urmeaza sa fie fatate in primavara viitoare, ar fi trebuit deja sa lasi berbecul intre oi. Cu cat sunt fatate mai devreme, cu atat vor fi mai mari in toamna viitoare. Cu cat vor fi fatate mai tarziu, cu atat vor fi mai mici iar sansele de a deveni "tobosari" peste vara vor fi mai mari.
Referitor la constructia saivanului, incearca sa respecti urmatoarele conditii:
  • deschiderea sa fie orientata catre Sud sau Est. Ideal ar fi catre Sud, dar daca vanturile dominante sunt pe directia Sud-Nord, atunci deschiderea ar trebui sa fie catre Est;
  • saivanul trebuie asezat cu lungimea pe directia vanturilor dominante;
  • trebuie sa asiguri in saivan o suprafata de cel putin 2 mp pe cap de oaie iar in padoc de cel putin 3-4 mp pe cap de oaie;
  • trebuie sa asiguri 7-9 mc de spatiu pe cap de oaie in interiorul saivanului. Ca urmare, saivanul trebuie sa aiba o inaltime de cel putin 2,5 metri la streasina si de cel putin 5-6 metri la coama;
  • latimea saivanului ar trebui sa fie de cel putin 10 metri;
  • padocul trebuie sa aiba o usoara panta pentru a nu balti apa in padoc;
  • referitor la materialul de costructie pentru saivan, cauta sa fie cat mai ieftin cu putinta. Nu ai nevoie de pereti din caramida pentru ca saivanul "cu 3 pereti" nu are decat rolul de a feri oile (si mai ales mieii) de intemperii. Cel mai important aspect este ca saivanul sa aiba cei 3 pereti foarte etansi, astfel incat sa nu permita curentii de aer!
  • daca doresti un spatiu de rezerva pentru oi in primele zile dupa fatare, trebuie sa te gandesti ca acesta sa fie dimensionat pentru aprox. o treime din efectivul de oi mame.
Cu privire la rasa, pentru a imbunatati productia de lapte la turcane, cea mai buna combinatie este, de departe, cea cu Sarda. Am vazut rezultate exceptionale ca urmare a acestei combinatii! Este important ca rasele sa se potriveasca si la lana. Nu ca lana ar mai avea vreo importanta pe piata ci pentru ca oile se comporta diferit la conditiile de mediu. De ex. turcanele, nu au nicio problema sa fie tinute in ploaie pentru ca firul lung si gros de lana permite scurgerea apei. Nu acelasi lucru se poate spune despre merinos sau tigaie a caror cojoc este ca un burete, astfel ca atunci cand ploua ele pastreaza "buretele cu apa" cateva zile pe spate. De aceea, daca doresti sa vii cu berbec de Friza sau Lacaune peste turcane, trebuie sa stii ca hibrizii nu vor mai avea lana de turcana (cu avantajele ei) ci mai degraba de spanca.

Referitor la tratamentele antiparazitare, ultimul pe care trebuie sa-l faci va fi cand le bagi la iernat. Odata ce nu le mai scoti la pascut ele nu se mai contamineaza cu alti paraziti, asa ca alte tratamente antiparazitare nu-si mai au rostul. Nu ma refer aici la situatiile in care oile au raie sau paduchi sau capuse. In aceste cazuri oile ar trebui imbaiate (preferabil acum, cand inca nu este prea frig). Daca oile au raie, oile ar trebui imbaiate de 2 ori la un interval de aprox. 10 zile.
Tot cu privire la tratamente, pe la mijlocul gestatiei oile trebuie vaccinate contra anaerobiozelor (cel mai bun vaccin pe piata romaneasca este Coglavax-ul), vaccinare care trebuie repetata cu o luna inainte de fatare.

Sa auzim numai de bine!
Felician

Edited by Berbecutul, 20 September 2012 - 08:10.


#362
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Vin cu o intrebare poate cam aiurea,berbecutii de la ce varsta sunt apti pentru monta?

#363
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
8-10 luni.

Edited by horia66, 25 September 2012 - 23:29.


#364
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postspaily, on 25 septembrie 2012 - 19:34, said:

berbecutii de la ce varsta sunt apti pentru monta?
Intrebarea este formulata destul de ambiguu. Daca te referi la varsta la care ei pot fi folositi la monta, raspunsul l-ai primit de la Horia. Daca, insa, te referi la varsta la care ei incep sa monteze (ma refer aici la monte fecunde) aceasta este de 4-5 luni. Bineinteles, exista diferente intre rase, in sensul ca exista rase mai precoce si rase mai tardive (la acestea varsta primei monte fecunde urca la 6-7 luni).

Sa auzim numai de bine!
Felician

#365
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, incep la 4-5-6-7 luni, dar rata de insucces este destul de mare, sau viceversa, rata de succes este destul de mica ...

#366
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Buna ziua, sunt nou pe aici si as dori si eu cateva sfaturi de la d-nu Horia,d-nu Felician cat si de la ceilalti participanti la forum, sunt din judetul Braila si as dori sa cumpar cateva oi 50-80 maxim, din cate am mai citit pe net am vazut ca rasa Merinos s-ar preta zonei noastre de campie,dvs ce sfat imi dati? Mentionez ca as dori sa ma axez mai mult pe rasa de carne,multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.

#367
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postvaleriu76, on 26 septembrie 2012 - 16:20, said:

as dori si eu cateva sfaturi de la d-nu Horia,d-nu Felician cat si de la ceilalti participanti la forum, sunt din judetul Braila si as dori sa cumpar cateva oi 50-80 maxim, din cate am mai citit pe net am vazut ca rasa Merinos s-ar preta zonei noastre de campie,dvs ce sfat imi dati? Mentionez ca as dori sa ma axez mai mult pe rasa de carne,multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.
Pentru a-ti putea oferi sfaturi cat mai pertinente incearca sa dezvolti subiectul si sa ne dai cat mai multe detalii despre planurile tale. Incearca sa iti raspunzi la urmatoarele intrebari:
  • De ce vreau sa cresc oi?
  • De ce vreau doar maxim 50-80 oi?
  • De unde voi cumpara aceste oi?
  • Ce adapost am la dispozitie pentru ele?
  • Cine va avea grija de ele si in ce conditii (de ex. cat costa sa angajez un cioban)?
  • Cata experienta am in acest domeniu?
  • Cata pasune am la dispozitie si in ce conditii (concesiune de la primarie, proprietate personala, arenda, etc.)?
  • Cat ma costa pasunea pe an?
  • Cat teren am disponibil pentru a-mi face furajele (fan, graunte, etc.)?
  • Cu ce utilaje voi lucra acest teren?
  • Cu ce costuri estimez sa obtin furajele?
  • Cui voi vinde produsele obtinute de la oi si la ce pret? Aceasta este de fapt prima intrebare la care ar trebui sa ai deja un raspuns inainte de a te apuca de aceasta afacere.
Asteptam sa ne spui si noua la ce concluzii ai ajuns dupa ce ai raspuns la aceste intrebari.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#368
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Buna ziua,va salut d-nu Felician si multumesc pt raspunsuri,doresc sa cresc oi pt ca imi plac oile...dar nu pot sa ascund faptul ca imi plac si vacile,dar m-am gandit la oi pt ca as putea sa le vand mai repede in zona noastra cand sunt sarbatorile in special de Pasti,la vaci e mai complicat cu vanzarea laptelui f ieftin si cum cota de lapte va disparea din 2015 ..cred ca va fi o mare agitatie pe piata din cauza pretului mic din cauza celor din Ungaria si Polonia,acum sa revin la oile mele,doresc doar 50-80 maxim pt ca atat imi permite bugetul momentan,pt ca imi doresc sa le montez cu berbec dorper si costa si el destul.Sunt cateva anunturi de vanzare mioare si miei aici in jud Braila,deci le voi cumpara aproape de casa,adapostul urmeaza sa il fac si m-as bucura daca mi-ati da un sfat cum sa-l fac mai economic dar sa fie bun pt animale.Am terenul la marginea satului...inca e extravilan...am mult teren parloaga acolo cu iarba,mai e si pasunea din sat a primariei si mai e si posibilitatea sa le tin la cioban din primavara pana in toamna....mentionez ca as putea sa stau si eu de ele dar ma ocup si de legumicultura si o sa-mi trebuiasca un ajutor atunci...inca nu m-am hotarat exact unde le voi tine.Ca si teren am luat in arenda 3 ha sa le cultiv cu lucerna...sper sa-mi ajunga,iar grauntele le iau la schimb cu legume sau pe bani( acum e 1ron kg) de la satenii de aici.Experienta nu am decat doar din ce am citit pe net si prin carti,mi-ar placea sa merg la cineva care creste multe oi si sa stau pe langa el cateva luni si sa capat experienta practica ca e mult mai bine asa...dar nu cunosc pe nimeni deocamdata.Daca voi avea eu grija de ele vreau sa incerc fatarea de 3 ori in 2 ani si ar fi mai avantajos asa...De vandut miei de Pasti nu cred ca ar fi probleme plus ca pe internet vad ca sunt multe cereri de cumparare de oi,mioare,miei etc,astept in continuare sfaturile dvs si al celorlalti membrii,multumesc anticipat.O zi buna!

Mentionez ca am arendat doar 3 ha pt inceput, cand imi voi mari efectivul de animale voi arenda mai mult teren ,produsele de la oi cum ar fi branza pt inceput le pot vinde in Braila unde locuiesc parintii mei,la un pret mai mic decat din piata de lactate din cartier deoarece nu voi mai plati taxele pietei si nu mai pierd timpul pe acolo si imi voi permite sa am pretul mai mic,clienti sunt destui aici in cartier,vine vara un cetatean cu masina si vinde toata branza(in jur de 50kg) in 2-3 ore...doar ca el are pretul la fel ca la piata  si tot o vinde. Cand voi avea mai mult animale si produse lactate imi fac pfa sau intreprindere individuala si atunci voi putea sa vand si la magazine, dar deocamdata eu zic ca ma descurc asa cum v-am spus...pana la marirea efectivelor,dar eu mai mult vreau sa ma axez pe oi de carne. O zi buna.

#369
dorutheos

dorutheos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2012
Bine v-am gasit,
..dragi colegi,dupa cum vedeti sunt nou pe forum,dar sunt nou(incepator) si in experienta.Si cand spun asta,o spun pe bune.Pana la cei 44 de ani m-am ocupat si ma ocup in continuare cu altceva,dar asta are mai putina importanta.De ceva vreme ma preocupa acest gand,si anume sa cresc cateva mioare...dar nu stiu mai nimic despre cresterea lor.Va rog frumos sa ma indrumati catre un material din care sa invat acest lucru.Multumesc pentru intelegere.

#370
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Manual de "cresterea ovinelor si caprinelor", de la orice facultate de zootehnie din tara.

#371
dorutheos

dorutheos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2012
...multumesc  d-nul horea....dar as prefera ceva pe internet daca se poate.Cu toate ca vad din postarile dumneavoastra ca o sa invat destul de mult.

#372
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
pai, poate-l gasesti si pe internet ...

Edited by horia66, 04 October 2012 - 21:16.


#373
dorutheos

dorutheos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2012
...il tot caut...!

...ce imi recomandati in privinta achizitionarii de mioare...eu sunt din Gorj.Sa incep cu o mioara s-au cu mai multe odata ?Am la tara gradina disponibila cca 30-40 ari.Multumesc.

Edited by dorutheos, 04 October 2012 - 22:02.


#374
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Salut, daca vrei cumva sa iti maresti efectivul de animale pe viitor incearca pt inceput cu 10-15 mioare si un berbec, eu zic ca nu sunt multe si te poti obisnui cu ele  si sa inveti despre oi cam ce ar trebui, eu sunt la fel ca tine la inceput dar eu vreau sa-mi iau mai multe vreo 50 minim si un berbec de rasa,aici predomina rasa merinos in zona noastra de campie de sud-est.

#375
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postvaleriu76, on 27 septembrie 2012 - 09:12, said:

Buna ziua,va salut d-nu Felician si multumesc pt raspunsuri,doresc sa cresc oi pt ca imi plac oile...dar nu pot sa ascund faptul ca imi plac si vacile,dar m-am gandit la oi pt ca as putea sa le vand mai repede in zona noastra cand sunt sarbatorile in special de Pasti,la vaci e mai complicat cu vanzarea laptelui f ieftin si cum cota de lapte va disparea din 2015 ..cred ca va fi o mare agitatie pe piata din cauza pretului mic din cauza celor din Ungaria si Polonia,acum sa revin la oile mele,doresc doar 50-80 maxim pt ca atat imi permite bugetul momentan,pt ca imi doresc sa le montez cu berbec dorper si costa si el destul.Sunt cateva anunturi de vanzare mioare si miei aici in jud Braila,deci le voi cumpara aproape de casa,adapostul urmeaza sa il fac si m-as bucura daca mi-ati da un sfat cum sa-l fac mai economic dar sa fie bun pt animale.Am terenul la marginea satului...inca e extravilan...am mult teren parloaga acolo cu iarba,mai e si pasunea din sat a primariei si mai e si posibilitatea sa le tin la cioban din primavara pana in toamna....mentionez ca as putea sa stau si eu de ele dar ma ocup si de legumicultura si o sa-mi trebuiasca un ajutor atunci...inca nu m-am hotarat exact unde le voi tine.Ca si teren am luat in arenda 3 ha sa le cultiv cu lucerna...sper sa-mi ajunga,iar grauntele le iau la schimb cu legume sau pe bani( acum e 1ron kg) de la satenii de aici.Experienta nu am decat doar din ce am citit pe net si prin carti,mi-ar placea sa merg la cineva care creste multe oi si sa stau pe langa el cateva luni si sa capat experienta practica ca e mult mai bine asa...dar nu cunosc pe nimeni deocamdata.Daca voi avea eu grija de ele vreau sa incerc fatarea de 3 ori in 2 ani si ar fi mai avantajos asa...De vandut miei de Pasti nu cred ca ar fi probleme plus ca pe internet vad ca sunt multe cereri de cumparare de oi,mioare,miei etc,astept in continuare sfaturile dvs si al celorlalti membrii,multumesc anticipat.O zi buna!

Mentionez ca am arendat doar 3 ha pt inceput, cand imi voi mari efectivul de animale voi arenda mai mult teren ,produsele de la oi cum ar fi branza pt inceput le pot vinde in Braila unde locuiesc parintii mei,la un pret mai mic decat din piata de lactate din cartier deoarece nu voi mai plati taxele pietei si nu mai pierd timpul pe acolo si imi voi permite sa am pretul mai mic,clienti sunt destui aici in cartier,vine vara un cetatean cu masina si vinde toata branza(in jur de 50kg) in 2-3 ore...doar ca el are pretul la fel ca la piata  si tot o vinde. Cand voi avea mai mult animale si produse lactate imi fac pfa sau intreprindere individuala si atunci voi putea sa vand si la magazine, dar deocamdata eu zic ca ma descurc asa cum v-am spus...pana la marirea efectivelor,dar eu mai mult vreau sa ma axez pe oi de carne. O zi buna.

Mai intai, scuze pentru intarzierea cu care revin cu raspunsul pe forum.
Mai apoi, cu privire la cele pe care ti le-am scris saptamana trecuta, acestea au avut rolul de a te ajuta sa-ti incropesti un mic plan de afaceri. Nu am dorit neaparat sa am eu un raspuns ci am dorit ca tu sa-ti raspunzi mai intai tie. Am considerat ca intrebarile acelea sunt esentiale pentru a te ajuta sa vezi unde te afli. Citindu-ti raspunsurile nu pot sa spun ca mi-am atins scopul. Adica, am avut impresia ca treci prea usor peste anumite aspecte. Sa le enumeram:
  • Prima achizitie de oi doresti sa fie de 50-80 capete, pentru ca "atat iti permite bugetul", dar inca nu stii la ce pret vei cumpara oile, nu ai inca un adapost pentru ele si nu stii nici cat o sa te coste acel adapost. Ma intreb, totusi, cat de mare este bugetul de care dispui, sau mai bine zis cat de "elastic" este daca poti sa-l intinzi dupa cum o cere situatia?
  • Nu spui mai nimic despre suprafata de pasune disponibila si, mai ales, in ce conditii. O fi ceva teren "parloaga", dar ce suprafata are? Daca acesta nu este terenul tau, faptul ca acum este parloaga, nu inseamna ca va ramanea asa pentru totdeauna. O fi si ceva pasune de la primarie, dar esti sigur ca este disponibila si, mai ales, este disponibila pentru tine? E posibil ca pe acea pasune sa fie si alte animale si tu sa nu fii bine primit pe ea. Nu spui nici la ce suprafata de pasune te-ai gandit ca vei avea nevoie pentru oile tale. E bine sa stiii de la inceput cat teren disponibil pentru pasunat vei avea pentru a sti care va fi dimensiunea finala a turmei. Spun asta pentru ca exista o dimensiune minima a turmei de oi de la care afacerea incepe sa devina rentabila (de la cateva sute de capete in sus).
  • O chestiune extrem de importanta este cea referitoare la ingrijirea lor. Adica, cine va sta cu ele? Cu siguranta iti pot spune ca daca vei sta tu cu ele nu vei avea timp si pentru legumicultura. Ca urmare, va trebui fie sa angajezi un cioban (ai luat in calcul salariul lui?), fie, asa cum ai zis, sa le dai la cioban din primavara pana in toamna! Din punctul meu de vedere, ambele variante sunt proaste pentru ca, lipsit fiind de experienta, odata date oile in seama lor vei fi la cheremul lor. Ca sa ma exprim mai plastic, din momentul in care le-ai dat oile in primire ei vor fi cu mana pe "ouale" tale. Cum nu-ti convine ceva si le reprosezi, asa te strang de oua!
  • Experienta nu inseamna informatii teoretice culese din diverse carti sau de pe net ci inseamna practica. Din pacate, experienta practica nu se poate inlocui cu nimic. Ideea ta de a petrece cateva luni la o ferma de oi este laudabila. Nu trebuie insa sa te astepti ca o sa vina vreun crescator de oi la tine sa te roage sa vii sa lucrezi la el ci trebuie ca tu sa-i cauti pe ei. Eu ma stiu cu presedintele Asociatiei Crescatorilor de oi din Braila si, daca esti cu adevarat interesat sa inveti meseria de oier, te pot pune in legatura cu el.
  • Mi s-a parut ca ai trecut destul de usor si peste "comercializarea produselor". Cred si eu ca nu este o problema sa vinzi mieii de Paste, dar la ce pret? Nu uita ca din vanzarea mieilor trebuie sa-ti achiti toate cheltuielile si sa iti mai ramana si ceva profit.
  • Ai lasat fara raspuns intrebarile legate de utilajele necesare pentru producerea furajelor (a fanului) si cele legate de costurile pe care le estimezi cu producerea fanului.
Inainte de a incheia, mai am un singur sfat: pune pe hartie toate cheltuielile si toate castigurile pe care crezi ca le vei avea si vezi ce rezulta. Daca vrei, ne poti comunica si noua rezultatul.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#376
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
buna seara,tuturor.d-nu felician va multumesc pt sfat,cu miei aveti dreptate am gresit prea tarziu am bagat berbeci 25 sept tata ma derutat cu faza ca fata an iarba si cresc mai repede miei.anul asta am bagat berbeci de turcana erau mai ieftini.acum ca sunt acasa am stat cateva zile la oi multe lapada muci inclusiv milele,maine le dau solutie pe gura.problema este ca am o oaie tanara care e mai slaba.mananca dar se culca des pe piept,barta şi la picioare are un fel de mancarime,iar cand se ridica de jos se intinde putin dubios parca işi intoarce partea din spate a burti apoi pleca cam grabita dar i se cam impleticesc picioarele.veterinarul mi-a zis sa o tai ca are plamani lipiti vreau sa vad ce face dupa ce ai dau maine solutia si dupa ce le imbaiez.ce pareri aveti dv.astept nerabdator va multumesc doamne ajuta.

#377
dorutheos

dorutheos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2012
...m-au c-am dezamagit conditiile puse de Berbecutul..ce-i drept c-am asa sta treaba pana la urma.Trebuie avuta mare atentie.Luasem lucrurile mai simplu,dar vad ca altfel stau.Oricum gandul a ramas si pana la urma o sa realizez ceea ce mi-am propus,dar va mai dura ceva timp.
O sa ridic o asa zisa problema care pana acum nu a fost discutata,probabil  ca nu este rentabila,dar oricum ar fi o sa o pun aici pe forum sa vad si parerea celor cu experienta.Pana ma pun pe picioare cu oitele mele,ma gandeam sa cumpar cateva oi,nu m-am gandit inca,cate....si sa le dau la un cioban sa le pasca tot sezonul,iar eu la anumite intevale de timp sa-mi iau branza,laptele,lana s-au carnea...nu toate odata ci una doua din ele,de exemplu carne si branza...ma gandesc ca probabil trebuie platit ciobanul nu?Dumneavoastra ce spune-ti?

#378
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Salutare,va multumesc pt raspunsuri si sfaturile pretioase d-nu Felician.V-am urmarit postarile si interviurile despre rasa dorper, pot sa spun ca sunt placut impresionat de calitatile si rezistenta lor la intemperii si ca sunt nepretentioase la hrana si ca nu trebuie hranite cu concentrate ca celelalte rase.Eu in primavara vreau sa-mi cumpar vreo 10 oi si 1-2 berbeci din tara sau din austria,aici ma puteti ajuta dvs daca cunoasteti crescatori de dorper care sa aibe de vanzare.Unu din avantaje ar fi ca la vanzarea unei oi sau berbec poti obtine triplu fata de vanzarea unei oi din rasa autohtona iar ca si hrana la fel de 3 ori mai putin,e una sa hranesti 30 de oi si sa obtii aceeasi suma pe care o poti obtine hranind doar 10 oi dorper si pe deasupra fiind si mai prolifice decat cele autohtone iti poate fata de 3 ori in 2 ani cate 2 miei.Cele 3 ha imi vor ajunge pt oile dorper si inca 2 ha parloaga de pe langa terenul meu...de langa terenul meu incepe terenul arabil al comunei.Deci m-am gandit ca oile dorper fata o data in plus fata de rasa autohtona si e si mai prolifica si mai castig cativa miei in plus pe care ii voi vinde ca mioare la un pret triplu fata de rasa merinos,asa nu va mai trebui nici sa le tund sau sa le mulg ca nu necesita la rasa dorper si nu le mai duc nici la cioban deoarece le voi tine intr-un tarc cu gard electric unde am o mica pasune de 2500mp langa terenul meu si unde mai pot suplimenta hrana cu lucerna de pe camp.

Iar pt iarna am citit intr-un interviu de-al dvs ca pt o oaie pt toata iarna ii ajunge 25-30 de baloti de fan, v-as ruga sa-mi spuneti la ce greutate si dimensiune sunt balotii de care vorbeati si ce alta hrana le mai dati pe timp de iarna...inafara de orz sau ovaz pt oi cand sunt gestante...tot de la dvs am citit.

In legatura cu suma pe care o am pt cumpararea oilor dorper dispun de vreo 5000 euro...pt adaposturi am alti bani.Am incercat sa iau legatura cu 2 crescatori care au anunturi pe net despre angajarea la ferma dar din pacate se ocupase posturile, daca ma puteti ajuta cu domnul de la asociatia din Braila v-as fi recunoscator, va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate