Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#343
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Chirurgical - se extirpa cornul rupt.

#344
Parfumul1234

Parfumul1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.03.2012

View Posthoria66, on 6th August 2012, 19:46, said:

Chirurgical - se extirpa cornul rupt.
Daca se bandajeaza strans nu se vindeca ? caci daca se va extirpa cornul rupt va trebui si celalalt si nu prea imi place ideea......multumesc oricum de raspuns!

#345
arnautul

arnautul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2007
salutare

sunt nou pe aici si ma bate gandul sa deschid o ferma de oi langa bucuresti. avem ceva teren, tata s-a nascut in familie de ciobani si are habar si sper sa iasa. am tot studiat problema si ma gandeam ca poate exista cineva pe aici care a obtinut fonduri ue si ma ajuta cu niste sfaturi.

#346
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostParfumul1234, on 7th August 2012, 10:26, said:

Daca se bandajeaza strans nu se vindeca ?
Daca ti se rupe o unghie, oricat de strans ai bandaja-o, pentru ca aceasta nu este un tesut viu, nu se mai lipeste la loc. La fel si in cazul coarnelor rupte, odata desprins varful de restul cornului, acesta nu mai are cum sa faca "corp comun" cu restul cornului.

View PostParfumul1234, on 7th August 2012, 10:26, said:

caci daca se va extirpa cornul rupt va trebui si celalalt si nu prea imi place ideea......multumesc oricum de raspuns!
Trebuie sa recunosc ca nici mie nu-mi place ideea ca trebuie rupt si celalalt corn! De ce ar trebui? Crezi ca o oaie cu un corn mai lung si unul mai scurt da mai putin lapte sau mai putina carne sau lana? Sau vrei sa o duci la vreo expozitie? In acest caz, oricum nu ar mai avea aspectul dorit chiar daca i-ai rupe si celalalt corn....

Sa auzim, totusi, numai de bine!
Felician

#347
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
salutare; sunt nou si as dori sa stiu ,daca bag berbeci in oi la 1 octombrie e bine

#348
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In sensul ca, dupa tine, 1 Octombrie ar fi prea devreme, sau prea tarziu ? Mie unuia, mi se pare deja cam tarziu, sa-ti fete la sfarsit de Februarie, inceput de Martie. Miei mici la Pasti inseamna paguba, nu castig.

E-adevarat ca trebuie sa bagi un pic de concentrate in mame, ca sa aiba lapte si sa aiba mieii din ce creste... dar, cum zice evreul: "ca sa castigi bani, trebuie sa bagi bani..." !

La anu' Pastele e pe 15 Aprilie, vinzi mieii doar de-o luna ?

Edited by horia66, 11 September 2012 - 21:23.


#349
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
buna,cer sfatul deoarece oile sunt  batrane ,putin slabite nutret nu am de prea buna calitate.specific ca oile l-am cumparat acum 2 sapt.si am facut tratament . pastele la anu am inteles ca este in 5mai nu ma intereseaza castigu la anu ci oile sa le protejez si sa-mi creasca bine mielele. cum  sunt la inceput vreau sa creasca efectivul.a-mi cer scuze pt cum explic lucrurile. ma puteti sfatui si altfel de cum gandesc eu.multam

Edited by esflorinelu, 12 September 2012 - 15:26.


#350
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postesflorinelu, on 12 septembrie 2012 - 15:25, said:

pastele la anu am inteles ca este in 5mai

Imi cer scuze, asa se pare, cu toate ca aici scrie altfel:
Attached File  Pasti2013.doc   176K   15 downloads

Daca vrei doar sa pastrezi mieii si incet-incet sa innoiesti turma, e ok si la 1 octombrie. Dar tot trebuie sa bagi ceva concentrate in mame, mai ales daca spui ca-s slabite.

#351
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
ok,acum va rog sa-mi spuneti ce a-mi idicati in privinta concentratelor:porumb,lucerna orz,ovas sau concentrate la sac si cand sa ancep si cantitatea

apropo,ce rasa de caini imi indicati pentu paza oilor tinind cont ca vara le urc la munte

#352
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Un amestec de porumb 70% + srot de fl. soarelui 30% - cca. 500 grame per zi per cap incepand de acum si pana cand fata, iar dupa ce fata inlocuiesti porumbul cu tarate de grau. Fa^n de lucerna de buna calitate la discretie. Tratamente antiparazitare interne corect efectuate acum si cu 2 saptamani inainte de fatare. Majoritatea tratamentelor antiparazitare interne se fac cu rapel (repetare) la 18-21 de zile de la prima administrare.

Porumbul si srotul de floare uruite la dimensiuni mari, NU faina.

Edited by horia66, 12 September 2012 - 16:38.


#353
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
eu l-am facut evomec +si dupa 14zile o solutie pe gura nu stiu cum o cheama . ce-mi indicati pt.primavara si ce ati spus dv.repetarea sa fie cu 2 sapt. inaite sau primul tratament

d-nu horia sunt din caras-severin intr-o zona de deal cu alt de 500m, oile sunt turcane.vreau sa-mi fac un saivan tipul 3 pereti si unul mic inchis pt.2-3 zile cind fata saivanul cu3 pereti vreau sa-l fac cu posibilitatea de prelungire cind oi avea mai multe.imi puteti da o dimensiune si anume latimea si inaltimea

#354
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Inainte de fatare poti administra un antiparazitar oral (solutie, de fapt suspensie...). Sa fie cu 2 saptamani inainte de fatare ultima administrare (adica repetarea). Ideea e ca pana la fatare sa se elimine 90% din parazitii interni, astfel incat mieii sa se contamineze cat mai putin de la mame.

Nu sunt niste dimensiuni stas pt. saivan, il faci in sa fel incat sa ai loc suficient sa te misti in el si oile sa aiba loc sa fete si sa-si alapteze mieii, sa nu se inghesuie la hranitori si la adapatori. La fel, inaltimea o faci in asa fel incat sa poti circula lejer inauntru cu o furca cu fan in spinare.

Citeste si aici: http://forum.softped...jduri-padocuri/

#355
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
va multumesc mult. sa dea domnul namai bine.

#356
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
buna ziua,ma gandesc la ce rasa de berbec sa bag in oi ca sa creasca productia de lapte dar sa nu piarda calitatile de turcana(rezistenta la boli si interperi) si metisi sa nu fie afectati in productie de zona de munte si zapada

#357
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ai citit tot topicul ?

#358
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
citit,dar putine informati despre incrucisari cu turcana.totusi tind sa merg pe incrucisarea cu sarda unde pot gasi inf.(areal,defecte,adaptare si sensibilitate la boli)

#359
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da' de ce nu cu Friza (http://ro.wikipedia....i/Friză_(ovine)) ?

Sau un metis Turcana x Friza x Lacaune (http://www.informati..._oi_Lacaune.php).

Edited by horia66, 14 September 2012 - 12:47.


#360
esflorinelu

esflorinelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.09.2012
d-nu horia,scuzati ca nu am mentionat dar nu prea as vrea sa shimb prea mult caracteristicile turcanei doar sa inbunatatesc produc. de lapte,iar daca fac o infuziune cu doua rase o data nu cred ca pot sa-mi dau seama la produsi ,schibarile produse ,bune sau rele din care dintre  cele 2 rase provin.ca sa produc eu metisu, un pic dificil, deoarece costa iar ca sa-l cumpar nu pre ma incred deoarece o combinatie intre 3rase ,ce caracteristici urmaresc.dar pe viitor o sa incerc ce mi-ati spus va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate