Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

demisol locuibil

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
am citeva nelamuriri privind constructia unui demisol locuibil (vor exista 2 dormitoare la demisol iar deasupra va fi un living cu bucatarie si o mica baie stuctura fiind din lemn fiind foarte simplu cel mai complicat fiind demisolul locuibil )
suprafata 5.5X5.5 adincime 1.5  
1. se poate turna din beton facind cofraj numai pe partea de interior iar cealalta parte folosinduse drept cofraj pamintul (se pune folie cu crampoane inainte de turnare)
2 din calaburi de fundatie cei cu gaura in iei ?
va rog sa ma ajutati cu pareri si sugesti
(mai bine zis caut o solutie constructivain care sa pot sa construiesc acest demisol fara sa trebuiasca sa fac o groapa mai mare decit perimetrul 5.5X5.5 din motive stict de spatiu la 1 m se afla alta cladire propietate asa este conformatia terenului si nu pot sub nici o forma sa fac o groapa  mai mare care sa ma lase sa fac hidroizolatia  pe exterior )
Va multumesc
tin sa precizez ca pinza freatica este la adincime mare aproximativ 8-10 metri

Edited by badilescu, 21 February 2010 - 12:56.


#2
badilescu

badilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 12.02.2008
nici o sugestie?

Edited by raduk, 21 February 2010 - 17:12.
citarea inutilă a postului precedent


#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
buburuzele nu asigura hidroizolarea necesara mai ales ca vrei sa si locuiesti in acel demisol.
solutia este sapatura, folie de pvc, perete de beton 5cm armat cu cu plasa de 4, inclusiv pardoseala, obtii o cuva de beton cam ca la fose, pe care faci izolatie cu membrana termosudabila in 2 straturi si apoi lipesti polisiren si peste torni betonul de 10-12 cm( armat cu min 2 plase de 6, sau mai ieftin fi8 la 20cm, tot 2 plase) , beton care va fii defapt elementul de rezistenta.
spor la lucru.

punctul 2 imi scapa nu-mi pot imagina ce sunt calburi de fundatie.

Edited by raduk, 21 February 2010 - 17:13.
citarea inutilă a postului precedent


#4
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 septimiu80, on 21st February 2010, 17:09, said:

solutia este sapatura, folie de pvc, perete de beton 5cm armat cu cu plasa de 4, inclusiv pardoseala, obtii o cuva de beton cam ca la fose, pe care faci izolatie cu membrana termosudabila in 2 straturi si apoi lipesti polisiren si peste torni betonul de 10-12 cm( armat cu min 2 plase de 6, sau mai ieftin fi8 la 20cm, tot 2 plase) , beton care va fii defapt elementul de rezistenta.

asta ar insemna sa faca doua cofraje ? unul pentru stratul de 5 , apoi dat jos , dupa care refacut ?

#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
da.e mai ieftin decat sa faca zidarie plina pe contur, tencuita pentru a putea face izolatia.
trebuie si termoizolat asa rezolva ambele probleme. ( stiu ca intrebarea e mai mult pentru a explica lui badilescu despre ce e vb. :) )

Edited by raduk, 21 February 2010 - 18:01.
citarea inutilă a postului precedent


#6
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
am inteles
ziceam si eu ca poate ar mai fi alta varianta cu un rand de zidarie de boltari de ciment 18 , 2 randuri de hidroizolatie , polistiren apoi un strat de beton armat de 10
toate privite de la exterior spre interior
dar daca varianta cu 2 cofraje ar fi mai ieftina atunci o fi mai acceptabila varianta ta

#7
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Arhitectul mi-a recomandat pt demisol ingropat cca. 2m, izolatie cu membrana termosudabila in 2 straturi plus zidarie pe contur cu caramida plina, fara termoizolatie, datorita suprafetei destul da mare care sta in pamant si care ar trebui sa preia inertia termica a pamantului. De asemenea caramida plina asigura si ea un anumit grad de termoizolatie. Solutia este destul de scumpa, caramida plina fiind destul de scumpa, dar arhitectul sustine ca este cea mai consacrata si verificata in timp metoda de a izola un demisol. In plus ofera protectie maxima antiradica, lucru care ma intereseaza in mod direct. Exista si alte alternative, care sa includa obligatoriu si protectia antiradica?

#8
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

De asemenea caramida plina asigura si ea un anumit grad de termoizolatie.
Ceramica absoarbe umiditate. Caramida plina lasata "goala" in pamant va fi umeda mai tot timpul.
Nu stiu in ce masura conductivitatea termica la caramida plina e afectata de umiditate.

Caramida plina Siceram are conductivitatea termica de 0,55 W/mK ceea ce inseamna ca:
- izoleaza de 15 ori mai prost ca polistirenul expandat (0,040 W/mK)
- izoleaza de 20 de ori mai prost ca polistirenul extrudat, folosit la termoizolatii sub cota zero (0,030 W/mK)
- izoleaza de 2 ori mai bine decat betonul (1,2 W/mK)
- izoleaza de 2 ori mai prost decat o caramida termoeficienta (0,25 W/mK)

PS: demisolul meu tot locuibil e si l-am termoizolat cu extrudat, pe exterior.

Edited by lifestyle2000, 31 March 2010 - 23:16.


#9
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Am o casa cu demisol. La calcan nu s-a facut nicio hidroizolatie, pe celelalte 3 laturi am mers pe solutia ieftina: dupa decofrare si uscare beton, s-a vopsit cu 3 straturi de Apla Hydrostop, apoi s-a pus o folie maro cu bule. Casa a fost finisata la exterior, dar inca nu am turnat trotuarele. Nu am toate burlanele montate asa ca toata apa de pe acoperis s-a scurs laga peretele casei (iar iarna asta am avut precipitatii multe). Ei bine, nu am avut probleme cu subsolul si sunt convins ca dupa ce torn trotuarele si montez burlanele nu va mai fi ud pamantul lipit de zid.

Apa nu circula de jos in sus. Daca ai o latura la calcan, pe acolo nu vei avea apa (pamantul de la calcan va fi uscat), Pe langa celelalte laturi daca pui trotuar de 1m latime, nu va intra apa la un demisol de 1.5m adancime in pamant.

#10
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

demisolul meu tot locuibil e si l-am termoizolat cu extrudat, pe exterior.

Sunt de acord ca polistirenul extrudat este cea mai buna solutie pt termoizolatie, dar problema mea cea mai importanta este protectia antiradica. Casa este construita in zona de munte, am f. multe radacini de salcam si destul de multi copaci batrani pe care nu ma indur sa-i tai deoarece solul are nevoie sa fie fixat in continuare. Am citit cate ceva de membrane antiradice dar nu stiu daca sunt o solutie de anduranta.  In plus, demisolul fiind cca 2/3 ingropat in pamant, arhitectul sustine ca anvelopand cu extrudat pierd inertia termica a pamantului, adica o media de cca 7-8 grade cu plus pe timp de iarna, ceea ce nu-i de aruncat, mai ales la o casa ce urmeaza a fi incalzita cu centrala cu combustibil solid. Rog colegii de forum sa ma consilieze pe tema protectiei antiradice in primul rand, solutii pt termo si hidroizolatii fiind destul de multe. Mai greu este sa gasesti o solutie integrata care sa le includa pe toate cele trei si sa nu te rupa la buzunare.

#11
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Dic1, on 1st April 2010, 18:15, said:

[...] Apa nu circula de jos in sus. [...]
Cît de sigur ești de afirmația făcută?

#12
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Dic, dupa cum a sugerat si Raduk, faci o greseala.
Infiltratiile intr-un demisol/subsol pot proveni din mai multe surse:
apa din precipitatii - umezeala solului cu sau fara presiune hidrostatica
datorita unui sezon mai ploios se ridica nivelul panzei freatice etc.

Daca ai un studiu geo favorabil care indica nivelul panzei freatice ca fiind destul de jos si in orice conditii date el nu poate interactiona cu demisolul atunci e ok (pe jumatate).
Problema e ca nu ai facut o hidroizolatie, in adevaratul sens, ci doar ai aplicat o amorsa bituminoasa (care nu inlocuieste hidroizolatia desi aduce un aport).
Membrana HDPE (folia cu crampoane) e doar pt protectie mecanica a hidroizolatiei (a membranei bituminoase) ea nu hidroizoleaza desi multi cred ca daca e din pvc nu trece nimic de ea (partial adevarat , problema e etanseitatea).

Quote

In plus, demisolul fiind cca 2/3 ingropat in pamant, arhitectul sustine ca anvelopand cu extrudat pierd inertia termica a pamantului, adica o media de cca 7-8 grade cu plus pe timp de iarna, ceea ce nu-i de aruncat
Cota de inghet e la - 90cm sa spunem. Asta inseamna ca pana la -90 cm vei avea aprox 0gr temp. exterioara (temp. solului). De la -90cm pana la -1,50m temperatura solului nu va creste spectaculos.
In alte cuvinte : e ca si cum ai avea o casa incalzita fara termoizolatie si 0 gr. afara. E tot aia.

Inertia solului se refera la capacitatea pamantului de a inmagazina si ceda caldura dar inertia asta se foloseste in cu totul alt context (geotermie, pompe de caldura etc.).

In cazul tau: demisol incalzit la +22gr., sol=0gr, pereti din beton fara termoizolatie, de unde crezi ca va "absoarbe" pamantul energie termica?  :naughty:
Exact din caldura peretilor tai incalziti cu multi bani dati pe combustibil. Asta se traduce in pierderi termice, chiar insemnate la un demisol intreg.
Pt a folosi asa-zisa inertie termica din jurul demisolului ar insemna ca materialul denumit "sol" sa nu piarda caldura absorbita, sa o stocheze si sa o cedeze la nevoie. Ar insemna sa "termoizolezi" solul  :D

Edited by lifestyle2000, 01 April 2010 - 21:25.


#13
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Rationamentul tau este corect. Iti Multumesc Dar dati-mi o solutie si pt. protectie antiradica.

#14
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Protectie anti-radica?  :unsure:
Te referi cumva la anti-radon?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Radon
Attached File  radon_entry.jpg   62.67K   133 downloads

#15
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Sunt de acord cu hidroizolatii facute cu simt de raspundere acolo unde este cazul. Dar daca prin natura constructiei nu este nevoie, nu vad de ce s-ar investi bani (o latura mare este la calcan, o latura mica are o terasa de 3m latime, cealalta latura mica are scara de intrare in casa si rampa de garaj, a mai ramas o latura mare care nu are trotuarele trase si unde nu am avut infiltratii).
Panza freatica este undeva la 11m, la studiul geo s-a oprit forarea pe la 4.5m cand au dat de nisip. A fost pamant tare si uscat pana pe la vreo 3m cat s-a sapat.
Ultimele 6 luni au fost destul de pline de precipitatii. Nu am avut probleme cu infiltratii in subsol desi casa nu are trotuarele trase si nici burlanele montate (iar apa de pe acoperis curge la 20-30cm de casa). Dupa montarea burlanelor (scurgerea apei se va face direct in teava pluviala si la canal) si turnarea trotuarelor, eu cred ca va creste nivelul de aparare impotriva intemperiilor.

LE: Depsre termoizolare... Demisolul este termoizolat la exterior cu extrudat (soclul si vreo inca 15-20cm in pamant), plus un strat de polistiren pus pe tavanul demisolului. Arhitectul mi-a spus ca nu este nevoie sa pun extrudat si in pamant. Daca in casa vor fi 20-25grade, ma multumesc cu un 15 grade in demisol cand afara vor fi -10grade sa zicem.

Edited by Dic1, 06 April 2010 - 09:53.


#16
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Este vorba de protectie antiradacina! Scuze pt exprimarea nefericita! Membrana aceea cu crampoane hdpe am inteles ca nu este nemaipomenita!

#17
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Membrana cu crampoane este pentru drenaj, astfel incat apa de langa fundatie sa se scurga in pamant cat mai repede. Daca ai 2-3m de betoane langa casa, nu vad de unde sa vina radacini.

#18
llaure

llaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.03.2006
Un copac matur isi poate intinde radacinile pe o raza de 7-8 metri, adincimea de pivotare depasind adincimea unui demisol.

O solutie recomandata de un diriginte de santier ar fi o sapatura in palnie pe langa demisol si umplerea acestui volum cu refuz de ciur. Teoretic acest volum ar rezolva si problema drenarii si cea a protectiei antiradacina deoarece, spune el, radacinile nu se pot dezvolta intr-un mediu drenat/uscat. A mai intalnit cineva implementata o astfel de solutie? Vi se pare viabila?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate