Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

renovarea unui apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Carett

Carett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.10.2009
salutare oameni buni!
in curand urmeaza sa intru in posesia unui apartament cu  4 camere care necesita o renovare serioasa.
in prezent nu dispune de niciun fel de imbunatatiri, zugraveala din casa fiind cea initiala, din anii 70... am contactat o echipa de mesteri, care au recomandari bune, ce mi-au facut masuratorile de rigoare si care au sarcinile urmatoare:
- pus faianta, gresie in hol, bucatarie si cele 2 toalete
-parchetat sufrageria si 3 dormitoare
-zugravit in toata casa, cu glet in prealabil si sapa acolo unde se impune
- de darmat 2 pereti de la camara pentru a largi bucataria
- de schimbat cada
- de a repara tamplaria ferestrelor, avand in vedere ca urmeaza a pune termopan in toata casa
- de zugravit si pus gresie pe balcon
- demontat tocurile de la usile de interior...doresc sa le schimb cu unele noi


suprafata casei este 80 mp, plus balcon de 7mp

e, si aici intervine rugamintea mea..mesterii mi-au cerut 14000 ron pentru lucrare
avand in vedere ca nu am idee asupra preturilor practicate pe piata, va rog sa imi spuneti daca pretul solicitat de acestia este unul corect si normal.
precizez ca oamenii au o reputatie buna si au zis ca finalizeaza lucrarea in termen de o luna si ceva.
va multumesc frumos

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Locatie? (Oras)

#3
Carett

Carett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.10.2009
bucuresti

Edited by raduk, 20 February 2010 - 21:36.
citarea inutilă a postului precedent


#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Daca vrei, pot sa sun un amic care are firma de constructii si sa ii fac intrebarea. Lasa-mi te rog un PM cu un nr de telefon si discutati intre voi.

Edited by raduk, 20 February 2010 - 21:36.
citarea inutilă a postului precedent


#5
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
@carett, ceea ce faci tu in apartament exact asta am facut si eu acum 2 ani, parca ar fi topic-ul meu  :coolspeak: , inclusiv faza cu daramat 2 pereti pt a largi bucataria si gresie pe balcon.
Revenind la subiectul tau, intrebarea e, mesterii sunt de la o firma sau sunt ei ....mesteri si le fac pe toate???
Eu, defapt ai mei, am lucrat cu o firma, tot santierul a tinut 2 luni iar costurile catre firma au fost de vreo 15-16000 euro, manopera si materiale pt sape, pereti, glet, rigips si vata minerala, profile pt rigips si multe altele.
Ca sa vezi daca e pret bun sau nu, in functie de cati mesteri sunt si cat preconizeaza ca lucreaza ca nr de zile, vezi cat iese costul pe zi lucrata de mester. Stiu ca in general pe finisaje se plateste cam 80-100ron pe zi, dar fiecare treaba cam are pretul ei, asta pt firma, adik de glet-uit un pret pe mp2, pentru faianta/gresie alt pret pe mp2, etc etc. De ex daca sunt 4 mesteri, a cate 42 zile lucratore * 80ron/zi/mester inseamna  13440 ron. Daca sunt mai mult de 4 cu atat mai bine...

#6
Carett

Carett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.10.2009

View PostCuteGuy, on 20th February 2010, 19:35, said:

Daca vrei, pot sa sun un amic care are firma de constructii si sa ii fac intrebarea. Lasa-mi te rog un PM cu un nr de telefon si discutati intre voi.


mersi de raspuns..nu vreau sa contactez pe altcineva, doresc sa stiu daca pretul oferit e ok

#7
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005

View PostCarett, on 20th February 2010, 20:44, said:

mersi de raspuns..nu vreau sa contactez pe altcineva, doresc sa stiu daca pretul oferit e ok
e "acolo" :) Pana sa astept raspunsul tau, am sunat si cam tot pe-acolo mi-a dat. Diferenta nu era foarte mare (in jos); veo 2000 ron.

#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
in 140 mil numai mana de lucru e mult - in banii astia ar tb sa iti traga si electrica noua si sa iti faca si instalatia sanitara - dupa mine e pret dat la plezneala poate tine si ii luam banii...

daca esti interesat si de o a doua opinie/alt pret pm me - daca ai de facut NUMAI ce ai scris in lista cred ca iti scot un pret de aproximatv 100-120 mil max...

Edited by belogerer, 20 February 2010 - 19:55.


#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View PostCarett, on 20th February 2010, 19:15, said:

salutare oameni buni!

- pus faianta, gresie in hol, bucatarie si cele 2 toalete
-parchetat sufrageria si 3 dormitoare
-zugravit in toata casa, cu glet in prealabil si sapa acolo unde se impune
- de darmat 2 pereti de la camara pentru a largi bucataria
- de schimbat cada
- de a repara tamplaria ferestrelor, avand in vedere ca urmeaza a pune termopan in toata casa
- de zugravit si pus gresie pe balcon
- demontat tocurile de la usile de interior...doresc sa le schimb cu unele noi


suprafata casei este 80 mp, plus balcon de 7mp
parchetat adica laminat?
aia cu gletul unde se impune trebuie specificat clar unde si ce suprafata au considerat in banii astia
in rest un pret destul de bun, daca aveai de la ei cantitatile considerate si preturile pe mp poate ca era mai usor de decis.
altfel e un pret destul de ok insa peste medie pentru un ap de 4 cam in conditiile in care nu schimba usi, nu se ocpa de partea de instalatii sau  electrica.
mai merge negociat.

Edited by septimiu80, 20 February 2010 - 19:53.


#10
Carett

Carett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.10.2009

View PostCuteGuy, on 20th February 2010, 19:49, said:

e "acolo" :) Pana sa astept raspunsul tau, am sunat si cam tot pe-acolo mi-a dat. Diferenta nu era foarte mare (in jos); veo 2000 ron.
thanks...

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ar trebui să profiți și tu de criză! În București e inflație de muncitori care nu au de treabă pe vremea asta!
Dacă îl scoți la 10000 RON, mai faci și tâmplăria și scapi de reparațiile ulterioare în jurul geamurilor.
Reparația la tâmplăria de lemn e fix-pix, nu prea ajută!
Te obligă cineva să bați palma cu ei? La urma urmei sunt banii tăi și tu hotărăști!

Edited by Digix, 20 February 2010 - 20:07.


#12
Carett

Carett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.10.2009

View Postseptimiu80, on 20th February 2010, 19:52, said:

parchetat adica laminat?
aia cu gletul unde se impune trebuie specificat clar unde si ce suprafata au considerat in banii astia
in rest un pret destul de bun, daca aveai de la ei cantitatile considerate si preturile pe mp poate ca era mai usor de decis.
altfel e un pret destul de ok insa peste medie pentru un ap de 4 cam in conditiile in care nu schimba usi, nu se ocpa de partea de instalatii sau  electrica.
mai merge negociat.

adik monteaza parchetul laminat pe care il voi cumpara eu
fata de lista ar ai fi ceva...balconul fiind deschis..i-am rugat ca sa umple extremitatile acestuia pina sus...vreau sa pun rafturi de sus pina jos...in prezent extremitatile acestuia nu cuprind perete pina sus.
cam asta ar fi

#13
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostDigix, on 21st February 2010, 09:02, said:

Ar trebui să profiți și tu de criză! În București e inflație de muncitori care nu au de treabă pe vremea asta!
Dacă îl scoți la 10000 RON, mai faci și tâmplăria și scapi de reparațiile ulterioare în jurul geamurilor.
Reparația la tâmplăria de lemn e fix-pix, nu prea ajută!
Te obligă cineva să bați palma cu ei? La urma urmei sunt banii tăi și tu hotărăști!

Fix pix sunt mai multe de acolo din lista...in speta daramat camara si dat jos tocurile vechi..nici laminatul nu e mare filozofie daca e sapa buna si parchetul ok....

Dar cu toata criza nu iti munceste nimeni pe gratis...mai sunt si ceva instalatii de facut pe acolo si preturile ai crescut chiar daca lumea are impresie ca e criza...

#14
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008
E destul de bine,

se poate si la 10 mii dar se poate si la 17 mii

depinde si la ce calitate lucreaza

Edited by raduk, 28 February 2010 - 15:14.
citarea integrală a postului precedent


#15
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Asta cu calitatea versus pret e marea pacaleala a romanilor intetinuta cu buna stiinta de anumiti constructori - vezi doamne daca ceri un pret corect nu lucrezi bine/ingrijit/etc.. suntem prea snobi unii si avem deprinderea gresita sa judecam ca ieftin/mai ieftin este automat prost..

Aprecierea SE FACE NUMAI vazand lucrari anterioare si discutand cu beneficiarul lucrarii respective. Am refacut nu o data lucrari executate de mesteri "buni" (adica extrem de scumpi) care de fapt si-au batut joc de materiale si beneficiar.

Edited by raduk, 24 February 2010 - 06:40.
citarea inutilă a postului precedent


#16
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008
Posibil, insa eu ieftin si bine nu am vazut. Daca o echipa isi face socoteala sa isi scoata 50 de lei pe zi de om, dupa parerea mea e imposibil sa lucreze bine.

Edited by raduk, 24 February 2010 - 06:40.
citarea inutilă a postului precedent


#17
darieto

darieto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2010
Pretul dupa parerea mea este foarte bun. In ceea ce priveste calitatea, ai spus ca sunt recomandati, poti merge sa vezi o lucrare recomandata de ei ca sa-ti faci o idee. Iar cei ce-ti spun ca ,, la glafuri si tocuri e fix-pix, parchetul laminat la fel tot pix-fix, de daramat ce sa-ti mai spun, te uiti la perete si cade singur, si unde crezi , tocmai jos in camion cade, etc... ,, la un moment dat o sa vezi ca ajungi sa le ceri tu bani la mesteri pentru ca le dai posibilitatea sa plece dimineata de acasa. Iar cei ce fac socoteala cu zilele si cat pe zi le revine, gresesc foarte mult. Nu trebuie sa faci socoteala in buzunarul nimanui. Pretul e pe lucrare si mp, poti trata la pret si atat, daca-ti convine bine, daca nu, altii.. dar nu-i poti spune,, da ce nene, cat vrei sa castigi?,, e munca lui.
Eu daca am de instalat un program la calculator, sau orice altceva si chem un mester in IT, ma rezolva in jumatate de ora, ce fac, ia maestre 10 lei, sa ai de tigari, ce vrei pa juma de ora de munca? Asa ca ..... Ca si idee, pretul pe mp de renovare poate ajunge si la 200 / 300 de euro, bineanteles, asta presupune lucrari mult mai complexe fata de ce ai tu de facut, dar un 40 de euro / mp , pentru ce e de facut e ok.

#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
darieto...cati pereti de camara comunista ai dat tu jos in viata ta?

Vrei sa facem pariu ca un perete de camara de bloc in maxim 60 min singur singurel il dau jos, il car la ghena/container/etc si dau si o matura...?

Tocurile de usi vechi idem...nu are voie sa iti ia mai mult de 20 min unul sa il scoti din perete...

Nu mai vb aiurea ca sunt lucruri care intr-adevar dureaza/sunt mai greu de facut/etc dar si fix pix-uri ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate