Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

hidroizolare pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dambovitaRO

dambovitaRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2009
buna ziua
ca intotdeauna cand nu gasesc solutii la pb legate de casa vin si intreb aici
este vorba de niste pete de umezeala care au aparut pe pardoseala in ultima vreme cand a nins abundent si acum zapada se topeste
fundatia casei are 90cm, elevatia are in medie 60cm, umplutura in interior este de pamant si pietris in ultimul strat. peste elevatie am turnat sapaarmata de egalizare de aprox 8cm, dupa care am pus fasii de bitum-carton late de 30cm peste care am zidit
cam asta este toata "termo si hidro izolarea" mea
cu ce trebuie sa hidroizolez pentru a evita formarea petelor de umezeala?
vreau sa termoizolez pardoseala cu termobethon
cand trebuie facuta hidroizolarea? inainte sau dupa turnarea sapei termoizolante?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Ai trotuarele turnate? Ai hidroizolație de jur împrejurul casei sub trotuare și care urcă pe fundație și centură?
Dacă nu, asta trebuie să faci!

Dacă vrei să hidroizolezi suplimentar, pardoseala, fă-o înainte de turnarea șapei. Nu te complica cu termobeton, nu izolează la fel de bine ca polistirenul. Pune un extrudat de 5, după ce hidroizolezi, apoi șapă normală, iar dacă te țin finanțele, pune și o șapă autonivelantă subțire, dacă vrei să ai o pardoseală perfectă.

Oricum, nu te apuca prea repede de zonele unde ai parchet, pentru că trebuie să ai șapa foarte bine uscată, să nu ți se umfle parchetul. Dacă poți, înainte de a pune parchetul, ia o mostră de șapă, ca să vezi dacă umiditatea ei îți permite montajul fără griji al parchetului!.

Vezi , să hidroizolezi neapărat și băile de la etaj, dacă ai, pentru că altfel riști ca la primul duș mai intensiv împreună cu nevasta, să faci inundație în parter.

#3
dambovitaRO

dambovitaRO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2009

 Digix, on 20th February 2010, 19:50, said:

Ai trotuarele turnate? Ai hidroizolație de jur împrejurul casei sub trotuare și care urcă pe fundație și centură?
Dacă nu, asta trebuie să faci!

Dacă vrei să hidroizolezi suplimentar, pardoseala, fă-o înainte de turnarea șapei. Nu te complica cu termobeton, nu izolează la fel de bine ca polistirenul. Pune un extrudat de 5, după ce hidroizolezi, apoi șapă normală, iar dacă te țin finanțele, pune și o șapă autonivelantă subțire, dacă vrei să ai o pardoseală perfectă.

Oricum, nu te apuca prea repede de zonele unde ai parchet, pentru că trebuie să ai șapa foarte bine uscată, să nu ți se umfle parchetul. Dacă poți, înainte de a pune parchetul, ia o mostră de șapă, ca să vezi dacă umiditatea ei îți permite montajul fără griji al parchetului!.

Vezi , să hidroizolezi neapărat și băile de la etaj, dacă ai, pentru că altfel riști ca la primul duș mai intensiv împreună cu nevasta, să faci inundație în parter.
nu am trotuar perimetral, nici etaj
dami si mie mai multe detalii despre cum sa hidroizolez dejur imprejurul casei
cu ce sa hidroizolez inaintea sapei? ce marca nu prea scumpa sa folosesc?
mersi

#4
raduposirca

raduposirca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2010
Salut baieti!
In urmatoarea luna ma apuc de construit o pivnita 10m lungime pe 4m latime
Am nevoie de ceva sfaturi de la profesionisti.
Cum si unde pot sa deschid un topic pe aceasta tema??

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 raduposirca, on 22nd February 2010, 20:49, said:

Salut baieti!
In urmatoarea luna ma apuc de construit o pivnita 10m lungime pe 4m latime
Am nevoie de ceva sfaturi de la profesionisti.
Cum si unde pot sa deschid un topic pe aceasta tema??
La ce fata ai,te poate accepta oricine in topicul lui..:)
descchide tot in sectiunea unde esti,si vezi pe urma daca administratorii il muta undeva sau nu.posibil ca aceasta tema sa se fi discutat si inainte...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate