Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#4195
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010
Am hotarat pana la urma sa imi fac geamul in 2 bucati,una fixa si una mobila, culoarea mooreiche, cu 3 foi de sticla(4s-t4-lowe),rulou suprapus si am avut de ales din urmatoarele oferte:
1)salamander 40mm pret 1100euro                                 =4950 lei
2) rehau euro briliant de 40mm pret 1165euro                =5242 lei
3)veka 5camere de 40mm pret 1240euro                        =5580 lei
4) rehau euro design86 de 44mm pret 1252euro            =5634 lei
5)veka 5camere 42mm pret 1264                                    =5688 lei
6)veka 7camere pret 1400euro                                       =6300 lei
feroneria la rehau ii siegenia si la celelalte ii roto nt

Deci dupa ce am analizat matematic toate ofertele, m-am informat pe internet cat la suta% din casa reprezinta un geam(aprox25%) si restul de 75% sunt peretii am ales oferta cea mai ieftina, adica geamul cu profil salamander streamline!
Am vrut sa aleg Veka, deoarece toata lumea il lauda, m-am gandit si la grosimea optima de 44mm, dar calculele nu m-au impresionat asa de tare incat sa dau diferenta aia de bani pe veka si pe grosimea de 44mm. Si hai sa scriu si aici cum am calculat:
am cautat coeficientul de transfer termic al peretelui din caramida de 30cm si l-am considerat de 3,5 si coeficientul de la geamul din prima oferta de 1,1 si am facut asa 3.5*3+1.1=11,6 si se imparte la 4 si rezulta coeficientul total de 2,9.
Daca as fi ales geamul de la veka cu 7camere si coeficientul de transfer termic la geam de 0,6 atunci era asa 3,5*3+0,6=11,1 impartit la 4=2,77
Deci dupa cum vedeti diferenta dintre coeficientul total al casei oferit de veka si salamander ii de 2,9-2,77=0,13 si diferenta de bani ii de 6300-4950=1350 Ron!
Pt mine aceasta diferenta de bani a fost decisiva si ma gandesc ca mai bine aloc aceasta suma pt izolarea pe exterior al peretilor, deoarece acolo chiar se va simti diferenta la factura de gaz!
Am mai gasit pe site asta o alta formula de calcul si am ajuns la acelasi rezultat ca si cel prezentat mai sus http://www.nwradu.ro...area-peretilor/

In concluzie(parere personala), daca ai bani si nu ai ce face cu ei, sau daca faci usor banii, atunci eu zic ca se merita sa investesti in cele mai tari si mai calitative geamuri, dar daca esti bugetar(ca si mine), nu merita sa dai nici 200lei in plus pe o diferenta de 0.1 sau 0,2 W/m2k!
Am uitat sa scriu ca ofertele de mai sus sunt pt 2 geamuri cu dimensiunile de 180 pe 157cm si decizia de a avea 3 foi de sticla( tripan ) este mai mult din punct de vedere fonic(stau langa o cale ferata si un atelier auto) si apoi din pct de vedere termic!
Daca am luat o decizie buna, asta ramane de vazut in timp, oricum o sa fie mai bune decat actualele mele geamuri care au implinit varsta legala de pensionare!

#4196
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Ai facut o alegere buna,si te sfatuiesc sa-i intrebi pe cei care-ti vor executa ferestrele daca pot sa-ti ofere tripan de 44mm pt. ca asa ceva exista la Streamline.

#4197
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010

View Postbengal, on 19 ianuarie 2014 - 17:27, said:

Ai facut o alegere buna,si te sfatuiesc sa-i intrebi pe cei care-ti vor executa ferestrele daca pot sa-ti ofere tripan de 44mm pt. ca asa ceva exista la Streamline.
mi-a zis ca nu poate sa imi ofere de 44mm, pt ca asa are baghetele incat sa dea 40mm

#4198
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Si nu poate sa comande baghete de 44mm sau are o jena?

#4199
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Pentru izolare fonica nu te va ajuta un tripan cu foi de 4mm. Macar una din foi sa fie grosime diferita (6 mm). Iti spun din experienta. Probabil cei de aici vor confirma.

#4200
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010

View Postbengal, on 19 ianuarie 2014 - 17:35, said:

Si nu poate sa comande baghete de 44mm sau are o jena?
Posted Image nu stiu ce are si nu cred ca mai pot sa schimb ceva, ca deja am dat si banii si astept sfarsitul saptamanii viitoare sa vina sa mi le monteze. La montaj trebuie sa fiu atent la vreun detaliu anume? Sau la mai multe?

View Postbicosu, on 19 ianuarie 2014 - 17:36, said:

Pentru izolare fonica nu te va ajuta un tripan cu foi de 4mm. Macar una din foi sa fie grosime diferita (6 mm). Iti spun din experienta. Probabil cei de aici vor confirma.

pai o sa imi dau eu seama dupa ce le pun, daca sunt mai bune tripanele decat termopanele din pct de vedere fonic, deoarece  o sa am  camere cu tripan si termopan(pus acu vreo 6-7ani)

Edited by pascutz, 19 January 2014 - 19:53.


#4201
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Din păcate, nu te prea ajută tripanul dpdv fonic dacă nu are foi de sticlă de grosimi diferite.

Attached File  2 vs 3 layers.jpg   150.36K   94 downloads

#4202
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
acest topic se continuă aici. an nou, topic nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate