Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#3025
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Posted Image

Attached Files



#3026
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
euriobontul, se zice ca e bine sa ii desenezi unuia care nu pricepe lucruri simple deci apreciez efortul Posted Image Eu totusi as prefera varianta povestita.

Din desenul nr 3 am dedus ca suruburile se desurubeaza pe partea ventrala (de pe burta) deci hotul nu are cumva acces la aceste suruburi ca sa desfaca capacele ornament ce-i asigura acces la balamale. Intrebare: hotul nu poate desface capacelele ornament cu o ranga fara sa mai surubareasca? Vizual capacele alea sunt niste plastice ordinare care par gata sa zboare cat colo la prima tentativa mai barbateasca.

PS: are cineva prag de aluminiu la usa sa depuna marturie despre eficienta sau ineficienta acesteia? Un vanzator de magazin de cartier cu usa cu prag aluminiu mi s-a plans ca-i bate vantul pe sub usa si se simte cum trage frigul iarna. M-a bagat la idei si sunt tentat sa cer solutia mai putin eleganta dar aparent mai eficienta, prag toc de fereastra din pvc. Posted Image

Edited by dcg, 17 November 2012 - 19:48.


#3027
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postdcg, on 17 noiembrie 2012 - 19:46, said:

euriobontul, se zice ca e bine sa ii desenezi unuia care nu pricepe lucruri simple deci apreciez efortul Posted Image Eu totusi as prefera varianta povestita.

PS: are cineva prag de aluminiu la usa sa depuna marturie despre eficienta sau ineficienta acesteia? Un vanzator de magazin de cartier cu usa cu prag aluminiu mi s-a plans ca-i bate vantul pe sub usa si se simte cum trage frigul iarna. M-a bagat la idei si sunt tentat sa cer solutia mai putin eleganta dar aparent mai eficienta, prag toc de fereastra din pvc. Posted Image

nici eu nu recomand pragurile de aluminiu. sunt multe de povestit, deci nu!

View Postdcg, on 17 noiembrie 2012 - 10:25, said:

Sper ca nu spun prostii dar clasa B inseamna plastic reciclat. Tu ai ales sa mergi pe alb iar cele de clasa B s-ar putea sa se ingalbeneasca in timp, mai ales cele expuse actiunii directe a soarelui.

cele care au in compozitie plumb se ingalbenesc.clasa b nu ar trebui sa insemne neaparat plastic reciclat dar traim in romania. toate profilele au plastic reciclat in ele dar una este sa ai 10-15% si una este sa ai ca la coextrudat 50%

vreti un secret? stiti ca niciodata nu m-am ferit sa spun pe fata anumite lucruri: effectline de la veka este cu plastic reciclat albit. de aia incerc sa ofertez cat pot de mult pe softline. nu imi plac magariile sau "romanismele" de aia incerc sa ii explic clientului cat mai pe fata si pe intelesul lui care sunt diferentele intre profile. nemtii au ascultat de romani si parca se intrec care sa faca un profil mai de cacat decat altul. nu mai spun de infolieri pe culoare la bucuresti, craiova sau ploiesti. toti incearca sa scoata cat mai mult profit. unde te uiti in jur: plin de tepe. si tepe mari.

#3028
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Dar există și prag înalt din aluminiu, cu etanșare pe 2 garnituri. Singurul avantaj e rezistența sporită la călcat.

#3029
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Atasez si poze cu niste tocuri de usa asa cum se prezinta ele acum (f urate) pe care vreau sa le inlocuiesc cu niste usi din pvc de tip balcon (cercevea fereastra, prag tip toc de fereastra). Peretii sunt tip sandwich din lemn iar tocurile din fotografii apartin usilor actuale si par a fi din ceva gen pluta sau lemn presat infoliat. Este posibila montarea noilor usi termopan dpdv tehnic? Nu-mi dau seama daca tocul noilor usi are in ce sa fie acorat si daca peretii sutin greutatea unor usi cu sticla tripan pe toata suprafata usii.

Digix, nici nu stiam ca ar exista sa ceva, ce am mai vazut eu pe la altii era plate. Ar putea fi o solutie dar sa vad daca pot strapunge bariera de comunicare cu pitzi de la calculator care e mai depasita depasita decat mine de situatie. Posted Image vineri nu am semnat nici un contract ca nu stia sa calculeze deschiderea exterioara in bani (probabil ca i se erona programul de calcul cand selecta optiunea).

PS: vezi si intrebarea de mai sus, daca as putea scapa usor fara alte ciocaneli de usile alea naspa ar fi nemaipomenit dar nici nu as vrea sa comand 2 usi care sa nu poate fi montate.

Edit: Inca o intrebare, ca sa va distrez pe cinste sambata seara: daca aleg prag pvc si il sparg, se poate inlocui doar acesta (evident, contra cost)?

Attached Files


Edited by dcg, 17 November 2012 - 20:30.


#3030
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Ușile respective vor fi cu clanță pe ambele părți?

Din moment ce vei trece cu șuruburile prin tocul respectiv și acesta va pătrunde suficient de adânc în zid, da ține, nu vei avea probleme.

Praguri din aluminiu sunt de renovare, adică mici, de 20-25 cm, pe care calcă doar garnitura de jos a ușii, și praguri pentru construcții noi, cu etanșare pe ambele garnituri, de 50-55 mm. Ambele au rupere termică.

Iart-o și tu pe fata de la calculator, e și ea tinerică și vrea să câștige un ban pentru  club.Posted Image Posted Image

Răspunsul  la ultima întrebare este NU!

#3031
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View PostDigix, on 17 noiembrie 2012 - 22:09, said:

Ușile respective vor fi cu clanță pe ambele părți?

Nu, vor fi pe cercevea, clanta si filosofie de fereastra. Oscilobatante, tot tacamul. Doar la parter o sa pun usa cu clanta de usa si tot ce trebuie.

View PostDigix, on 17 noiembrie 2012 - 22:09, said:

Răspunsul  la ultima întrebare este NU!

Ouch! Deci trebuie sa aleg cu grija sau sa calc cu grija. Posted Image


Quote

Praguri din aluminiu sunt de renovare, adică mici, de 20-25 cm, pe care calcă doar garnitura de jos a ușii, și praguri pentru construcții noi, cu etanșare pe ambele garnituri, de 50-55 mm. Ambele au rupere termică.

Iart-o și tu pe fata de la calculator, e și ea tinerică și vrea să câștige un ban pentru  club.

Ce sa-i mai povestesc eu de prag de 50-55 mm, ea cand imi facea calculatie nu era sigura nici macar ca e de aluminiu pragul pe care l-a pus acolo. Posted Image


View PostDigix, on 17 noiembrie 2012 - 22:09, said:

Din moment ce vei trece cu șuruburile prin tocul respectiv și acesta va pătrunde suficient de adânc în zid, da ține, nu vei avea probleme.

Ti-am atasat o sectiune transversala a unui perete tip sandwich deci... CARE ZIDARIE? Aici e problema. Exista solutii?

Attached Files


Edited by dcg, 17 November 2012 - 23:40.


#3032
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ce gol e ala??
de usa? unde sunt profilele in u care rigidizeaza golul, de alea se prinde tamplaria.

#3033
stefaniayy

stefaniayy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2012
sal
pana la urma o sa pun  Salamander 76 line  cred ca sunt mai corecti decat ceilalti

#3034
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postmsn2, on 18 noiembrie 2012 - 09:16, said:

ce gol e ala??
de usa? unde sunt profilele in u care rigidizeaza golul, de alea se prinde tamplaria.

Acolo e un gol de usa facut ulterior constructiei peretelui, asta ar explica absenta unui profil pe toc. In interior, prin vata, sunt niste profile metalice care leaga cele doua felii ale sandwichului.

Acum, golurile unde vreau eu sa pun usile de balcon sunt facute odata cu casa, de la bun inceput. Din ce imi spui tu ar trebui sa fie niste profile chiar pe cadrul golului de usa de care s-ar putea acora tocul de usa din pvc. Am inteles corect?

#3035
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
orice gol interior nou trebuie rigidizat cu profile adecvate, u-urile alea de care vorbeam sunt de 2mm groase si in ele se ancoreaza fereastra/usa,
cauta pe net: profil UA75 si o sa il vezi cum arata; si coltare speciale trebuie din aceeasi clasa

#3036
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postdcg, on 17 noiembrie 2012 - 23:38, said:

deci... CARE ZIDARIE? Aici e problema. Exista solutii?

Atunci trebuie să faci un cadru înainte. Cu tripanul nu e glumă, trebuie să ai o bază solidă de prindere. Eu zic să dai tocurile jos, pentru că nu iese bine dpdv estetic.

View Poststefaniayy, on 18 noiembrie 2012 - 10:11, said:

sal
pana la urma o sa pun  Salamander ...

După cum am spus, toate ofertele tale erau atractive, așa că, dacă ai ales așa, e foarte bine!
Baftă la montaj!

#3037
stefaniayy

stefaniayy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2012
ms fain digix

#3038
stefaniayy

stefaniayy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.11.2012
sal
Posted Imagemsn2, pe 16 octombrie 2012 - 16:28 , a scris:
daca alegi streamline vezi ca sunt 2 variante, cea cu buza la exterior e cea mai buna.
cum o sa imi dau seama ca are buza la exterior ?si sigur ii mai buna?

#3039
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Salut,

Ma puteti ajuta cu detalii despre geamul din atasament...va rog.


Si inca ceva, vreau sa transform in living terasa cu deschidere de 2400mm*5500mm. Asezarea este S-V (daca e important)
Ma gandesc la cea mai buna solutie d.p.d.v costuri-izolare. Sunt Ok usile culisante (2 usi culisante deschidere 2m fiecare)?
Recomandati alta solutie?

Multumesc anticipat!!!

Attached Files

  • Attached File  geam.jpg   129.1K   29 downloads

Edited by alec, 19 November 2012 - 18:58.


#3040
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
pare o sticlă termoizolatoare standard (Low-E+Float) şi argon.

2 panouri glisante de 2,75m din aluminiu cu rupere termică, fiecare cu câte 2 canate? ar fi o soluţie, de ce nu.
terasa este deja acoperită? sau incă nu?  poze, se poate?

#3041
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Geamurile montate au rama din plastic Gelan culoarea lemnului.  
Deci sunt obligat sa merg pe aceeasi varinanta.

#3042
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Mr.Smith Posted Image, am observat c-ai preluat casa...
mergâd pe raţionamentul tău, ar însemna că există doar o unică varaintă.
ce te faci dacă varianta optimă (echilibru intre preţ/calitate/izolaţie/FIABILITATE) diferă de aşteptările tale?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate