Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sa construim o casa 2010 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4201 replies to this topic

Poll: ANUNȚ (80 member(s) have cast votes)

Pentru cei ce au răsfoit prezentul topic și-au găsit, din punctul lor de vedere, problematici nesatisfăcător dezbătute, sunt RUGAȚI să le REaducă în atenție. Vom relua discuția, după pricepere, în lumina experiențelor noi dobândite.

  1. Util (80 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

Vote

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Discutii generale despre tamplarii pentru ferestre, pereti cortina, sisteme, usi...etc.

Edited by euribiontuL, 20 February 2012 - 15:19.
Introdus anunț


#2
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
URA!!!
Felicitari celui ce a luat aceasta decizie! :thumbup:

Deci speram ca aici sa nu mai auzim NUME  de producatori de profile!!!
Si nici PRETURI date la mp sau la kg!!

imi permit atunci sa lansez (din nou) citeva subiecte de discutii, sper eu argumentate stiintific si practic, nu pe principiul "asa vreau eu"!

Deci:

1. PVC, Aluminiu, Lemn, Aluminiu-lemn, Lemn-Aluminiu, PVC-Aluminiu ( mai este vreo combinatie de care nu stiu?), toate au avantajele si dezavantajele lor!
2. montare la fata interioara, exterioara sau la mijlocul peretelui!
3. bagheta de Aluminiu sau NU ca despartitor al "termopanului"!
4. "Termopan" cu 2 sau 3 foi : avantaje, dezavantaje, marimi maxime, grosimi minime, structura sticla, etc!
5. Low E si superioarele sint bune sau rele atunci cind vrei sa te incalzesti iarna SI de la Soare?
6. Deschideri oscilo-culisante, armonice, culisante, si alte facilitati , in mod special ale segmentului PREMIUM!
7. Montari bune sau proaste ( de genul gaurilor de drenaj lipsa sau acoperite)!
8. Glafuri interioare/exterioare de la inceput sau nu !
9. Sisteme asociate de protectie solara.
10. Sisteme automate sau semi de microventilatie a ferestrei!

Iar lista este mult mai lunga!

Edited by fastcojo, 18 February 2010 - 15:46.


#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
salut inițiativa acestei fragmentări a vechiului thread.  :thumbup:
devenise gigantic și greu de urmărit.

preluând ideia discuției pe puncte, mi-ar plăcea:
10. sisteme de ventilație și microventilație. puțin se vorbește, puțin se cunoaste și mai puțin se pune în practică.

în părerea mea, ce este important de  accentuat este faptul că în această perioadă, început de an - vreme friguroasă, mohorâtî - umedă, domeniul termopanelor cunoaște un regres. vanzările s-au diminuat dramatic, prețurile au scăzut. atelierele au  mai mult timp disponibil. altfel spus, se pot ocupa mai pe îndelete de fel și fel de solicitări pe care le refuză în timpul anului, sau le onorează în timpi foarte mari de așteptare.
nu spun că dorințele beneficiarilor în materie de ferestre/uși/compartimentări ar putea fi de forma:
[ http://img246.imageshack.us/img246/8286/softpedia2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://img691.imageshack.us/img691/6537/softpedia1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
spun doar că este sezonul propice pt punerea în operă a proiectelor atipice.

Edited by euribiontuL, 18 February 2010 - 17:49.


#4
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Pt ca nu se cunosc avantajele lui, uneori chiar necesitatea folosirii!

#5
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Urmeaza sa colind in stanga si-n dreapta dupa oferte de pret pentru urmatoarele configuratii ( a se vedea atasamentul).

As vrea sa stiu care sunt combinatiile cele mai bune intre tamplarie, sticla si feronerie pentru o calitate cat mai buna?
Casa este din caramida (zid de 30 cm) si izolatie de 10 cm (polistiren).

Eu am mers pe :
  • 1Rehau Brillant Design - 5 camere
  • 2Culoare: Stejar auriu
  • 3Sticla: Tripan, Low-e+Clar+Clar, 32 mm ARgon, la 2 ferestre mai mari
  • 4Sticla: Low-e + Clar, 24mm (Argon) la restul
  • 5Feronerie: Maco (doar aceasta era si GU, dar in celalalt topic nu era recomandata, si am ales Maco)
Daca vrei o contraoferta, te rog sa postezi pe topicul de cotatii. Pe topicul asta discutam despre tamplarie in general si calitatile tehnice lale unei marci in defavoarea alteia.

Edited by gugutata, 18 February 2010 - 21:32.


#6
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Posthorean, on 18th February 2010, 18:23, said:

Eu am mers pe :
  • 1Rehau Brillant Design - 5 camere
  • 2Culoare: Stejar auriu
  • 3Sticla: Tripan, Low-e+Clar+Clar, 32 mm ARgon, la 2 ferestre mai mari
  • 4Sticla: Low-e + Clar, 24mm (Argon) la restul
  • 5Feronerie: Maco (doar aceasta era si GU, dar in celalalt topic nu era recomandata, si am ales Maco)
Tocmai ce rugam sa nu se dea nume de producatori! Da Deceuninck, Veka, Komerling, Salamander, Siegenia, etc ( ca sa ma refer doar la PVC si feroneria sa) ce au???

Mai bine intrebati-va daca prima pozitie ( cea cu usa pe mijloc!) va etansa sau nu?!
Sau ultimele doua usi ( cu doua canate mobile. Apropos, daca sint cu deschidere exterioara nu maco este solutia lor!) vor etansa ori ba?
Tripan de ce grosime totala?33? Ati calculat cit va mai ramin de groase straturile de gaz, straturi care sint ADEVARATELE izolatii termice? Simplu 32-3*4=20/2=10 mm. Ura! Geamul de la vagoanele de cale ferata are mai mult!
Stiati ca "afara" sticla din mijlocul tripanului NU este simpla, ci securizata?Oare doar ca sa fie mai scumpa?
Stiati ca argonul are prostul obicei de a se "evapora" in timp, 3-5 ani??

Si nu in ultimul rind, sticla are cca 2.5 kg pt fiecare mp si mm grosime! 4*3*2.5= 30 kg pt fiecare mp de tripan! Stiti care este greutatea GARANTATA la care rezista feroneria respectiva????

Pt preturi a se vedea si
http://forum.softped...howtopic=346013.

Edited by fastcojo, 18 February 2010 - 21:40.


#7
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Nu doream deloc preturi sau oferte pe aceasta arie, doar sa explic situatia cu care ma confrunt, adica de ce am eu nevoie, si sa fiu indrumat spre alegerea cea mai buna.  

@fastcojo , nu stiam toate acele chestii, de accea am postat aici pentru a stii ce sa aleg intre multitudinea de posibilitati de pe piata, si de cand am postat, pana acum, am renuntat la sticla tripan (cu ajutorul lui conu).

Eu atat doresc , sa stiu cum sa fac alegerea buna sau alegerea mai buna,  pentru cand voi da comanda.

Edited by horean, 18 February 2010 - 21:57.


#8
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Posthorean, on 18th February 2010, 21:56, said:

Eu atat doresc , sa stiu cum sa fac alegerea buna sau alegerea mai buna,  pentru cand voi da comanda.

Buna decizia cu tripanu!

In rest, nu doar profilul conteaza, ci si cine si cum il pune in opera!Vreo 1000 firme numai in Bucuresti! Serios!

Pina la urma, doriti pretul minim pt un profil rezonabil sau calitatea maxima la un buget cu 15-25% mai mare decit minimul? Caci "optimele" sint prea multe si prea variate!

#9
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Tind spre calitate. (asta daca nu sare calu, adica ieuroii prea sus)

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
sa va aduc aminte ca termopanele s-au ieftinit cu 25% de cand a inceput criza?:)))

#11
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Chiar nu exista pe piata o feronerie care sa reziste la greutatea tripanului?
Vad la marii producatori ca recomanda si tripan - ei pe ce feronerie se bazeaza?
Intreb asta fiindca si pe mine ma "ademeneste" tripanul.

Sustin postul #2 a lui fastcojo - o informatie structurata astfel ar raspunde la multe intrebari. :cheers:

Apropo de deschideri - caut de inebunesc asa ceva pe piata din romania si nu gasesc decat in state  :D
Orice ajutor e binevenit, se produc astfel de ferestre in ro? Intreb de ferestrele astea pe toti cei cu care am contact din domeniul tamplariei pvc insa nimeni nu stie un producator.
Attached File  1.jpg   13.06K   504 downloadsAttached File  single_hung.jpg   14.19K   457 downloads - deschidere pe verticala (cu sprosuri bineinteles  :D)

Edited by lifestyle2000, 18 February 2010 - 22:45.


#12
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postlifestyle2000, on 18th February 2010, 22:38, said:

Chiar nu exista pe piata o feronerie care sa reziste la greutatea tripanului?

Apropo de deschideri - caut de inebunesc asa ceva pe piata din romania si nu gasesc decat in state  :D

La doi raspunsul este din FERICIRE nu sint producatori! Din fericire, pt ca nu sint chiar asa de etanse!

La prima intrebare, nu conteaza doar feroneria ci si PROFILUL in care este prinsa ea! De ex. nu am incredere in PVC ca rezista asa bine.
Iar de tripan nu are sens sa discutam sub 42/44 mm grosime totala si fara geam securizat la mijloc!
Si mai ales cu distantiere din Al!

Edited by fastcojo, 18 February 2010 - 22:55.


#13
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Cum ar arata o configuratie tripan ideala? Se pot da niste exemple?
Cu ce procent imbunatateste tripanul transferul termic fata de un dualpan?

#14
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postlifestyle2000, on 18th February 2010, 23:02, said:

Cum ar arata o configuratie tripan ideala?

Spatiul dintre sticle fiecare intre 16-18 mm grosime ( mai mic nu izoleaza, mai mare apare si convectia termica, deci iarasi nu izoleaza bine).
Distantierele dintre foile de sticla NU DIN ALUMINIU!
Sticla din mijloc tratata termic.

Acum , ca parere personala, prefer duplexul la exterior si LowE la interior!

In rest, daca  vorbim de grosimi totale sub 42 mm, tripanul nu-si are rostul decit pentru mai buna izolare FONICA!

maximul realizat pt un tripan ca si izolare termica, este de 0.4 W/mpK ( vorbesc doar de sticla, nu si rama ei), si nu in Romania!

Aici, un 0.7-0.8 mi se pare un vis frumos pt tripane uzuale, cind un 0.8-0.9 se poate obtine cu dual de buna calitate!

#15
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postfastcojo, on 18th February 2010, 15:45, said:

URA!!!
Felicitari celui ce a luat aceasta decizie! :thumbup:

In sfarsit! Pe acest topic sa putem discuta deschis fara cereri de oferte si fara suparari. Omul cat traieste invata...si dupa amar de ani de tamplarie tot mai am de invatat. Am rasfoit revista "Fereastra" nr.76. Modelele din PVC intampina probleme la montaj apropiindu-se de 40%. Asa ca foarte putin conteaza ce nume are profilul, ci mai degraba "Dorelu' " care-l monteaza. Iar despre sticla - o provocare pt sortimentele din aluminiu - evaluarea defectelor aparute indica peste 29% din probleme se refera la lipsa de calitate a vitrajului.

ASA ca hai sa ne concentram pe sticla si montaj.

View Postlifestyle2000, on 18th February 2010, 22:38, said:

Chiar nu exista pe piata o feronerie care sa reziste la greutatea tripanului?
Vad la marii producatori ca recomanda si tripan - ei pe ce feronerie se bazeaza?
Intreb asta fiindca si pe mine ma "ademeneste" tripanul.

Exista. Cel putin pt aluminiu.

View Postlifestyle2000, on 18th February 2010, 22:38, said:

Apropo de deschideri - caut de inebunesc asa ceva pe piata din romania si nu gasesc decat in state  :D
Orice ajutor e binevenit, se produc astfel de ferestre in ro? Intreb de ferestrele astea pe toti cei cu care am contact din domeniul tamplariei pvc insa nimeni nu stie un producator.
Attachment 1.jpgAttachment single_hung.jpg - deschidere pe verticala (cu sprosuri bineinteles  :D)

Se produc...de fapt am produs dar nu recomand acest sistem american. Este bun doar pt statele din sud. In nord dupa cum ati vazut si in filme au ferestre normale. La noi in niciun caz mai ales la bucatarie. Tot aburul se ridica la tavan si poti sa lasi fereastra deschisa cat vrei ca degeaba. Mai apare si condens + igrasie in timp.

Edited by iordangabi, 19 February 2010 - 09:24.


#16
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postiordangabi, on 19th February 2010, 09:28, said:

ASA ca hai sa ne concentram pe sticla si montaj.

Exista. Cel putin pt aluminiu.

Bravo. 1.000.000. de puncte.

Mie imi "plac" doreii de la montajul ferestrelor care caleaza in plus sticla ( ridicind usor cerceveaua!) apoi se atirna de cercevea pina o aduc la pozitia initiala.
Imi "plac" si doreii ce produc PVC sudat super prost la colturi, sau Al cu coltare mecanice ( prinse si cu suruburi de otel!!!!) si far nici un pic de etansare la colturi.Sau "doreii" ce pun suruburile ce fixeaza armatura de rama din PVC la jumatate de metru distanta intre ele, CHIAR SI LA CELE COLORATE!

In rest, exista feronerie suficient de rezistenta si pt PVC si pt lemn. Dar lemnul, cel putin cel de brad, si o mare parte din PVC, nu pot avea aceeasi rezistenta la smulgere ca si Al!

Mai nou chiar, producatorii de sisteme moderne de Al s-au raliat la camerele de montaj a feronerie la dimensiunile pt PVC., deci folosesc practic feroneria pt PVC!

Idealul meu ca si rame este Aluminiul placat cu lemn la interior, pe locul doi lemnul ( dar nu BRAD!!!) placat cu Al la exterior. Pe locul trei PVC, pe patru Al, pe cinci lemnul"made in Romania".
Dar asta este o parere personala, deci si jumatate din ea subiectiva!

#17
iordangabi

iordangabi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.01.2010

View Postfastcojo, on 19th February 2010, 10:06, said:

Bravo. 1.000.000. de puncte.
Idealul meu ca si rame este Aluminiul placat cu lemn la interior, pe locul doi lemnul ( dar nu BRAD!!!) placat cu Al la exterior. Pe locul trei PVC, pe patru Al, pe cinci lemnul"made in Romania".
Dar asta este o parere personala, deci si jumatate din ea subiectiva!

Cati dintre producatorii de lemn stratificat lucreaza cu meranti?

Edited by iordangabi, 19 February 2010 - 11:33.


#18
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postiordangabi, on 19th February 2010, 11:14, said:

Cati dintre producatorii de lemn stratificat lucreaza cu meranti?
Majoritatea cumpara meranti gata stratificat,nu am auzit ca ar stratifica cineva meranti la noi.
Eu am tamplaria din meranti,masiv pe vremea acea o singura firma facea tamplarie cu meranti stratificat si erau f departe de mine si distanta si costuri .
Pe urma,mai tarziu am facut o usa de balcon,dar ca o usa de intrare dubla cu tripan,pe vremea aia nici nu stiam ca sa se va numi asa.Vitrajul a fost importat,am asteptat 2 luni dupa el dar are coeficientul certificat de 0,5.
pe atunci a fost o experienta dar este cea mai urata usa din casa,din cauza feroneriei butucanoase,gasite ca solutie de compromis din cauza greutatii.
de izolat,garantez ca izoleaza mai bine decat celalate ,cu u geam 1,1,sau ferestrele de mansarda cu u geam de 1,0.
Apropo am vazut o tamplarie facuta la timisoara,din meranti si placata cu aluminiu la exterior,aproape perfecta.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate