Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Intrerupator cap scara dublu

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Vreau sa montez doua intrerupatoare cap scara ,dar sa fie duble.Care este schema de legatura a acestora?
Pt a actiona becurile independent unul de celalalt(la fel ca la intrerupatorul normal ,numai ca intrerupatoarele sa fie cap scara).
Multumesc!

#2
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View PostGERULA2006, on 17th February 2010, 16:11, said:

Salut!
Vreau sa montez doua intrerupatoare cap scara ,dar sa fie duble.Care este schema de legatura a acestora?
Pt a actiona becurile independent unul de celalalt(la fel ca la intrerupatorul normal ,numai ca intrerupatoarele sa fie cap scara).
Multumesc!
  

Din postarile dvs anterioare am dedus ca aveti ceva experienta in instalatii electrice(ca doar a-ti dat sfaturi si chiar dvs sunteti intro lucrare de anvergura) si acum cereti sfaturi in legatura cu o conexiune capscara :confuzzled: .Incercati cu google...poate aveti noroc.

Succes

#3
mirela82danut

mirela82danut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.11.2009

View PostGERULA2006, on 17th February 2010, 16:11, said:

Salut!
Vreau sa montez doua intrerupatoare cap scara ,dar sa fie duble.Care este schema de legatura a acestora?
Pt a actiona becurile independent unul de celalalt(la fel ca la intrerupatorul normal ,numai ca intrerupatoarele sa fie cap scara).
Multumesc!
exista in comert astfel de intrerupatoare astfel ca nu trebuie adaptate intr. normale ca sa obtineti comanda din parti diferite ale camerei. vb cu cineva care lucreaza la un depozit de elect. din orasul d-voastra sau prak. etc dar nu stiu sigur daca au , mai degraba dedeman. cost25lei cred buc nu mai tin minte exact daca nu gasiti repede pote ma informez eu la distr. mei si va dau maine un raspuns conret cu pret si toate alea. SUCCESE!!!

View Postmirela82danut, on 17th February 2010, 17:42, said:

exista in comert astfel de intrerupatoare astfel ca nu trebuie adaptate intr. normale ca sa obtineti comanda din parti diferite ale camerei. vb cu cineva care lucreaza la un depozit de elect. din orasul d-voastra sau prak. etc dar nu stiu sigur daca au , mai degraba dedeman. cost25lei cred buc nu mai tin minte exact daca nu gasiti repede pote ma informez eu la distr. mei si va dau maine un raspuns conret cu pret si toate alea. SUCCESE!!!
A ERA VB DE SCHEMA DE MONTAJ VA AJUT EU MAINE CU SCHEMA!

#4
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Pt Pachi : eu zic ca am destule cunostinte in domeniu ,dar sunt lucruri de care nu m-am lovit pina acum si vreau sa invat sa le fac. De aceea apelez la colegii de forum. Este o conexiune cap scara cu intrerupator dublu, ceea ce pe net nu prea am gasit.La google am apelat prima datat , apoi am venit aici.Sunt curios daca aveti aceasta schema!!!

Pt mirela82danut : doresc doar schema.Multumesc!

Edited by GERULA2006, 17 February 2010 - 18:13.


#5
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nu este o conexiune cap scara cu intrerupator dublu .

Este o conexiune cap scara cu comutator dublu , poate de aici si incurcatura in care te aflii .

Daca cunosti schema pt. o conexiune cap scara cu doua comutatoare simple atunci imagineaza-ti ca este aceiasi conexiune dar de data asta in loc de un comutator simplu ai un comutator dublu la fiecare capat .

De fapt sant doua conexiuni identice independente una de alta .

#6
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Poate m-am exprimat gresit eu: sunt doua intrerupatoare duble cap scara care sa actioneze doua becuri (la fel ca cel dublu normal)
Ideea era cum se duce faza la fiecare , si cite fire trebuiesc trase intre ele ( la cel normal sunt doua , cel dublu 4???)
MUltumesc!

#7
pachi1981

pachi1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.08.2009

View PostGERULA2006, on 17th February 2010, 18:11, said:

Pt Pachi : eu zic ca am destule cunostinte in domeniu ,dar sunt lucruri de care nu m-am lovit pina acum si vreau sa invat sa le fac. De aceea apelez la colegii de forum. Este o conexiune cap scara cu intrerupator dublu, ceea ce pe net nu prea am gasit.La google am apelat prima datat , apoi am venit aici.Sunt curios daca aveti aceasta schema!!!

Pt mirela82danut : doresc doar schema.Multumesc!

Din pacate schema nu o am deoarece se regaseste pe orice intrerupator cap-scara.Nu va ramane decat sa il cumparati si sa va apucati de treaba.

Hai sa iti dau eu o idee sa iti simplifici lucrul...foloseste un releu pas-cu-pas


PS
Nu cred ca vei gasi ``  intrerupator cap-scara dublu`` deoarece nu se poate realiza conexiunea cap-scara cu acelasi intrerupator pe 2 circuite de iluminat diferite.Daca gresesc sau sunt informat gresit imi cer scuze forumistilor.

Succes

Edited by pachi1981, 17 February 2010 - 18:35.


#8
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Se gaseste : http://images.google...ttp...sa=N&um=1
Daca nu se gasea , nu mai intrebam!
La releu m-am gindit si eu , dar merg pe varianta clasica mult mai durabila.

Edited by GERULA2006, 17 February 2010 - 18:56.


#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Exista intrerupatoare cap scara duble .

Se pune intr-o doza si actioneaza doua circuite diferite .

Daca vrei si consumul pe cele doua circuite permite poti cobori la unul dintre capete cu o faza cu care alimentezi amandoua comutatoarele .

#10
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006

View Postteknotronik, on 17th February 2010, 18:58, said:

Exista intrerupatoare cap scara duble .

Se pune intr-o doza si actioneaza doua circuite diferite .

Daca vrei si consumul pe cele doua circuite permite poti cobori la unul dintre capete cu o faza cu care alimentezi amandoua comutatoarele .
Una din intrebari era si cum se leaga faza!
Si cite fire se trag intre intrerupatoare!
Multumesc!

#11
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Deci daca vei cumpara acel cap-scara dublu o sa-ti dai seama cum se leaga .

In acel aparat exista de fapt doua comutatoare cap scara independente unul de altul asa cum am mai spus .

Spre exemplu la cele doua ( cel dublu ) din partea stanga sa zicem , vei duce faza sau fazele dupa cum preferi .

Daca duci un singur fir de faza nu ramane de facut decat sa alimentezi cu o bucatica de cablu scurta de cativa centimetri in acelasi mecanism celalalt comutator .

Daca duci doua fire de faza atunci fiecare comutator din acel intrarupator cap scara dublu va avea faza lui .

Apoi de la fiecare din cele doua comutatoare pleci cu cate doua fire ( poti folosi de exemplu doua maro pt. un circuit si doua negre pt. celalalt circuit pt. a le deosebi mai usor in partea cealalta ), partea dreapta sa spunem .

Acolo conectezi cele patru fire ,doua maro si doua negre la cele doua comutatoare din celalalt mecanism dublu iar apoi de la fiecare din ele pleci cu cate un fir la fiecare din cele doua becuri pe care vrei sa le aprinzi separat .

De la cele doua becuri nu mai ramane decat sa inchizi circuitele ducand cate un fir de la fiecare la nul .

Asta este tot , sper ca ai inteles .




Apropo citeste repede si baga la cap ca dupa aceea sterg ca sa nu-i luam painea de la gura unui electrician . :naughty:

Edited by teknotronik, 17 February 2010 - 19:33.


#12
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Aici vei intelege mai bine .

Attached Files



#13
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc  mult Tekno!
Acum am inteles ce am de facut .Voi lucra cu o faza.
Smecheria e ca voi alimenta si celalat intrerupator cu acea bucata de conductor.
Acum este important ca trebuie sa trag 4 FIRE intre cele doua intrerupatoare!!!!
Multumesc inca odata! :cheers:

#14
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nu-i mai spune intrerupator ca o sa ceri gresit la magazin . :naughty:

#15
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
:cheers:

#16
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
sau asa ca sa tragi mai putine fire intre comutatoare, dar depinde si de configuratia de pe teren a traseelor firelor sia  pozitiei becurilor, evident faza si nulul sunt conectate in aceelasi comutator
de preferat este insa configuratia postata de teknotronik, ea pretandu-se oricand intercalarii comutatoarelor cruce (intermediare intre cele cap scara)

Attached Files


Edited by baldovica, 19 February 2010 - 22:31.


#17
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postbaldovica, on 19th February 2010, 22:25, said:

sau asa ca sa tragi mai putine fire intre comutatoare, dar depinde si de configuratia de pe teren a traseelor firelor sia  pozitiei becurilor, evident faza si nulul sunt conectate in aceelasi comutator
de preferat este insa configuratia postata de teknotronik, ea pretandu-se oricand intercalarii comutatoarelor cruce (intermediare intre cele cap scara)

Ai grija .

Am senzatia ca nu este corect desenul facut de tine .

Daca nu ma insel exact in pozitia in care se afla comutatoarele in desen pe ambele circuite ajunge la becuri din amandoua parti faza , lucru care nu este tocmai bine .

Poate ma insel .

#18
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
de ce sa nu fie bine?
curentul printr-un consumator apare ca urmare a diferentei de potential, poate ca "te fura la ochi" desenul insa, imagineaza-ti ca ai un bec si 2 fire, daca le pui pe ambele pe faza nu se aprinde becul, daca le pui pe amble pe nul, nu se aprinde deasemenea.

Edited by baldovica, 20 February 2010 - 00:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate