Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum sa te ingrasi rapid si sanatos in doar o luna

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#37
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Inginerul, on Jun 24 2005, 18:40, said:

Ati uitat de berea servita in timpul mesei sau la terasa cu baietii. Calorii multe, psihic linistit, detasare, somn bun. Multa sanatate!

<{POST_SNAPBACK}>



Pai asa ar trebui sa am 80 KG... beau cam zilnic 2-3 beri seara sau o bere ziua... si am doar 58 KG... si si mananc... este cand mananc de 4 ori si chiar si noaptea la 1-2...

#38
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
eu tocmai am terminat un sfert de pepene  :w00t:

#39
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

shumilica, on Jun 25 2005, 02:35, said:

eu tocmai am terminat un sfert de pepene  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

care conține multă apă :-)

#40
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

The|SpAwN, on Jun 25 2005, 01:08, said:

Pai asa ar trebui sa am 80 KG... beau cam zilnic 2-3 beri seara sau o bere ziua... si am doar 58 KG... si si mananc... este cand mananc de 4 ori si chiar si noaptea la 1-2...

<{POST_SNAPBACK}>


Pai tu esti genul slabanog care se ingrasa foarte greu. Probabil ca esti si sedentar. Daca ai trage ca lumea de fiare si te-ai alimenta corespunzator, sa vezi cum ai lua in greutate vazand cu ochii.

#41
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003

Necronomikon, on Jun 25 2005, 10:23, said:

Pai tu esti genul slabanog care se ingrasa foarte greu. Probabil ca esti si sedentar. Daca ai trage ca lumea de fiare si te-ai alimenta corespunzator, sa vezi cum ai lua in greutate vazand cu ochii.

nici solutia asta nu-i valabila tot timpul. eu merg destul de mult cu bicicleta.
anul trecut ma duceam in fiecare zi la serviciu cu bicicleta (de prin apr. - mai pana prin sept.), si dupa serviciu, ieseam cu bicicleta prin oras, si mergeam destul de mult si repede, faceam efort mult si ma consumam. cand ajungeam seara acasa, mancam mult (de obicei dupa 8 seara), ca mi-era foame de la atata sport. si nu m-am ingrasat deloc, ma mentin la aceeasi greutate si vara si iarna.

#42
sweepy

sweepy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2005
Fumati marijuana si o sa vedeti ce pofta de macare aveti , mancati aproape orice fara oprire . :puke:

#43
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004

View Postsweepy, on Nov 21 2005, 04:32, said:

Fumati marijuana si o sa vedeti ce pofta de macare aveti , mancati aproape orice fara oprire . :puke:
SUUUPER sfat! Mai ai si altele?  :ciocan:

#44
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

View Postzuppy, on Jun 19 2005, 14:18, said:

incearca mcdonald's dimineata, la prinz si seara. nu am vazut documentarul ala.
Simpatica chestie.
Sa fac o mica paranteza. Am putea pune si un topic: "Cum sa obtii (garantat) SIDA (cancer, etc.), rapid si sigur!"

#45
miss27thjanuary

miss27thjanuary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.12.2005
:D Eu am facut o serie de injectabile intravenos calciu si vitamina c ca sa am pofta de mancare si am luat si centrum in acelasi timp.Am avut pofta de mancare atat cat am luat vitaminele.Dupa ce m-am oprit, s-a oprit si pofta. Problema la mine e ca vara ma ingras, nu f mult, dar arat destul de bine. Iarna si in timpul scolii (sunt a 12-a) slabesc. Ma trezesc de dim, stresul de la scoala si asta ma doboara. Ajung acasa nu pot sa dorm nici o ora ca am de invatat. Deci... nush ce sa fac  :angry:

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
eu rod curmale cand am chef de dulciuri. si au ff multe calorii.

si vitamine.

#47
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Prin combustia carbohidratilor, proteinelor si grasimilor se produce energie. O calorie (kcal) este echivalenta cu 4,184 KJoule.
Necesarul mediu zilnic energetic al unui adult este de apoximativ 2000 kcal sau 8368 Kj. Aceasta cantitate poate varia in functie de constitutia fizica specifica si in functie de activitatea desfasurata si asigura mentinerea greutatii corporale a unui adult sanatos.
Pentru o dieta sanatoasa, intre substantele enegetice pe care le ingeram trebuie sa existe un echilibru. 60% din calorii trebuie sa provina din carbohidrati, 30% din grasimi si 10% din proteine (un gram de carbohidrati aduc 4 Kcal (calorii), un gram de proteine 4 calorii si un gram de grasimi 9 calorii).
Datorita energiei furnizata de alimente, organismul este capabil sa lucreze atit din punct de vedere fizico-chimic cit si intelectual.
Sintomele carentei energetice: intirzierea cresterii copiilor, slabire, slabiciune fizica.
Consecintele excesului enegetic: obezitate.

Exemple de alimente vegetale calorigene si energia furnizata in kcal(calorii)/100 g:
ulei de masline 884
nuci 642
arahide 587
zahar 387
cartofi prajiti 309
paine 267
castane 213
avocado 161
linte 116

Exemple de alimente de origine animala (kcal/100 g):
grasime de porc 902
unt 717
sunca 558
salam 455
branza fermentata 413
carne de porc 376
frisca 345
muschi de vaca 283
ton in ulei 198
sardine 178
carne de pui 119
iaurt degresat 102

Cei care sunt mai slabi au in general si oasele mai subtiri. O greseala facuta de acestia este sa se indoape cu proteine. Acestea, luate in exces, produc aciditate metabolica (si, in general, regimurile bazate aproape exclusiv pe alimente de origine animala). Organismul este fortat sa neutralizeze aceasta aciditate mobilizand calciu din oase. Pentru un adult, cea mai sanatoasa sursa de calciu este iaurtul, existand si multe surse vegetale bogate in minerale (calciu si magneziu in special) precum fructele seci (migdale, arhide, nuci). In perioadele reci (noiembrie-martie) un supliment de calciu cu vitamina D poate ajuta. Se recomanda 800-1200 mg calciu pe zi + 500-1000 unitati vitamina D. Exista multe preparate farmaceutice care combina aceste 2 elemente. Multivitaminele existente in farmacie sunt in special cele din grupul B. Ele sunt utile in functionarea sistemului nervos, dar sunt catabolizante, fiind incluse chiar in multe preparate pentru slabit. Vitaminele antioxidante sunt mai utile in prevenirea catabolismului: vitaminele A,C,E si mineralul seleniu. Vitamina C ajuta vitamina D la fixarea calciului in oase, creste imunitatea organismului impreuna cu vitamina A si infrumuseteaza pielea.

De asemenea, cei care au o constitutie slaba au tendinta de a nu retine grasimea in organism. Acestia pot creste in greutate prin dezvoltarea masei musculare (mers la sala, sau exercitii facute acasa, exista numeroase situri care va invata cum se fac aceste exercitii). Prin folosirea de suplimente adaptate pentru acest tip constitutiv (65% carbohidrati, 35% proteine), acestia pot creste spectaculos in greutate. Un grup de aminoacizi cu un efect foarte puternic anabolic este BCAA (leucina, izoleucina, valina). De asemenea, creatina este o substanta cu un puternic efect anabolizant, stimuland cresterea masei musculare. Este de mentionat ca administrarea de proteine si creatina este bine sa fie facuta daca se fac si exercitii fizice. Altfel, aminoacizii rezultati nu vor sintetiza proteine in organism si nu vor face decit sa acidifieze sangele si sa elimine calciul, iar creatina va impiedica eliminarea toxinelor pe cale renala.

#48
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View Postsorinel_pustiu, on Jun 19 2005, 13:31, said:

Salutare tuturor!!!  Am o rugaminte la voi: stie careva ce program de alimentatie trebuie sa urmez ca sa ma ingras cu aproximativ 4-5 kg intr-o luna, o luna si jumatate? Trebuie sa mentionez ca la ora actuala detin 55 de kilograme sanatoase la 171 inaltime :)  si nu stiu ce sa mai mananc ca sa iau nitel in greutate. Chestia e ca nu vreau nici sa-mi dau metabolismul peste cap, pt cei ce au vizionat documentarul "Supersize me" ;)

Sa auzim de bine!


Bea minim 5 beri pe zi timp de o luna (berea iti face si pofta de mancare).Chiar merge,am patit-o pe propria-mi piele!

#49
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostFrankie, on Jan 23 2006, 13:42, said:

Bea minim 5 beri pe zi timp de o luna (berea iti face si pofta de mancare).Chiar merge,am patit-o pe propria-mi piele!

Mie nu-mi place berea. Alte idei?

#50
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004

View PostFrankie, on Jan 23 2006, 13:42, said:

Bea minim 5 beri pe zi timp de o luna (berea iti face si pofta de mancare).Chiar merge,am patit-o pe propria-mi piele!

Mie mi se pare cam mult. Cred ca esti ametit toata ziua. 5 beri contin 125 g alcool pur. E ca si cum ai bea o cana de vodca in fiecare zi. In felul asta devii alcoolic. Plus ca unele cercetari nu au asa o parere buna despre bere (cica ar favoriza aparitia de tumori la colon).

SARLOTA CU LAPTE DIN PROTEINE (DESERT)

Ingrediente: o jumatate de litru de apa, un plic cu pudra de sarlota (pentru0,5 litri de lichid), zahar (40g) sau, mai bine, indulcitori (zaharina), 100g Prot-R 65.
Preparare: Se amesteca apa rece cu Prot-R 65 pentru a se obtine inlocuitorul laptelui. Din acest inlocuitor se iau 4 linguri si se amesteca cu praful de sarlota si 40g zahar (sau zaharina). Restul lichidului se pune la fiert. Cand ajunge la fierbere se ia de pe foc si se amesteca incontinuu cu praful de sarlota dizolvat anterior. Crema rezultata se pune in cani si se tine la rece inainte de a se consuma. Praful de sarlota folosit in aceasta reteta este " DR.OETKER" , de vanilie, si in cazul folosirii zaharului rezulta o compozitie ce contine: 65g proteina, 3g grasimi, 75g carbohidrati. Desigur, exista si alte firme ce produc praf de sarlota si difera atat compozitia cat si reteta, fiind totusi la fel de usor de preparat. Nu aveti de facut decat sa inlocuiti laptele cu apa si proteina si sa urmati apoi instructiunile ce sunt de obicei tiparite pe spatele plicului - ideal este sa inlocuiti si zaharul cu un indulcitor artificial, daca el nu se afla deja inclus in praful de sarlota.

CLATITE DIN CONCENTRAT PROTEIC

Ingrediente:doua oua , 200 g Prot-R 65 , 600 ml apa minerala , ulei pentru uns tigaia.
Preparare:Se bat ouale intr-un castron , se adauga proteina si apa, obtinandu-se o compozitie ceva mai groasa decat laptele.
In tigaia de teflon incinsa si unsa cu putin ulei se toarna cu polonicul o cantitate din compozitie suficienta pentru a acoperi fundul tigaii. Dupa ce compozitia s-a intarit suficient , se intoarce pe parte cealalta . Se obtin aproximativ 12 clatite (depinde de marimea tigaii) destul de gustoase pentru a putea fi mancate goale. Toate clatitele la un loc contin 136g proteine , 56g carbohidrati , 20g grasimi.
Desigur, puteti umple clatitele cu diferite compozitii traditionale sau mai putin obisnuite.

Sursa: www.topculturism.ro

#51
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Șarlotă? Șarlota colcăie de substanțe dăunătoare. Prefer să rămân sănătos, dar slab.

#52
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostCristian Suciu, on Jan 23 2006, 20:49, said:

Mie mi se pare cam mult. Cred ca esti ametit toata ziua. 5 beri contin 125 g alcool pur. E ca si cum ai bea o cana de vodca in fiecare zi. In felul asta devii alcoolic. Plus ca unele cercetari nu au asa o parere buna despre bere (cica ar favoriza aparitia de tumori la colon).

SARLOTA CU LAPTE DIN PROTEINE (DESERT)

Ingrediente: o jumatate de litru de apa, un plic cu pudra de sarlota (pentru0,5 litri de lichid), zahar (40g) sau, mai bine, indulcitori (zaharina), 100g Prot-R 65.
Preparare: Se amesteca apa rece cu Prot-R 65 pentru a se obtine inlocuitorul laptelui. Din acest inlocuitor se iau 4 linguri si se amesteca cu praful de sarlota si 40g zahar (sau zaharina). Restul lichidului se pune la fiert. Cand ajunge la fierbere se ia de pe foc si se amesteca incontinuu cu praful de sarlota dizolvat anterior. Crema rezultata se pune in cani si se tine la rece inainte de a se consuma. Praful de sarlota folosit in aceasta reteta este " DR.OETKER" , de vanilie, si in cazul folosirii zaharului rezulta o compozitie ce contine: 65g proteina, 3g grasimi, 75g carbohidrati. Desigur, exista si alte firme ce produc praf de sarlota si difera atat compozitia cat si reteta, fiind totusi la fel de usor de preparat. Nu aveti de facut decat sa inlocuiti laptele cu apa si proteina si sa urmati apoi instructiunile ce sunt de obicei tiparite pe spatele plicului - ideal este sa inlocuiti si zaharul cu un indulcitor artificial, daca el nu se afla deja inclus in praful de sarlota.

CLATITE DIN CONCENTRAT PROTEIC

Ingrediente:doua oua , 200 g Prot-R 65 , 600 ml apa minerala , ulei pentru uns tigaia.
Preparare:Se bat ouale intr-un castron , se adauga proteina si apa, obtinandu-se o compozitie ceva mai groasa decat laptele.
In tigaia de teflon incinsa si unsa cu putin ulei se toarna cu polonicul o cantitate din compozitie suficienta pentru a acoperi fundul tigaii. Dupa ce compozitia s-a intarit suficient , se intoarce pe parte cealalta . Se obtin aproximativ 12 clatite (depinde de marimea tigaii) destul de gustoase pentru a putea fi mancate goale. Toate clatitele la un loc contin 136g proteine , 56g carbohidrati , 20g grasimi.
Desigur, puteti umple clatitele cu diferite compozitii traditionale sau mai putin obisnuite.

Sursa: www.topculturism.ro

SI dupa ce ingurgitezi supa asta de prafuri o sa-ti fiarba burta de nu o sa mai stii de tine... toate chestiile astea romanesti - redis & shit sint proaste rau...

#53
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Depinde si de varsta...daca ai pana in 25 de ani te ingrasi mai greu...poti sa mananci si alimente cu 30 000 de calorii

#54
kimy

kimy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.01.2006
Si eu vreau sa mai pun cateva kilograme.Medicul mia recomandat vitamine,mese regulate si sala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate