Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1577 replies to this topic

#163
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 "BandiT", on 28 mai 2013 - 15:20, said:


chiar asa rau am putut taia?

Tu te cunosti cel mai bine. Posted Image

#164
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
erata:
pomii au fost plantati in noiembrie 2008.

si de taiat, am taiat dupa ce am citit pe forum, dar se pare ca am citit si nu am priceput.

#165
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mai bine iti iei 1-2 carti. altfel intelegi. carti in domeniu se gasesc.

#166
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
E o treaba cu cartile astea, terbuie mai mult decat atat...
Pomii se comporta diferit, unii au mai multi lastari/crengi tinere, altii mai putin,unii au crstere exclusiv pe varfuri,  unii fructifica pe ramuri scurte, altii pe varfuri, unii fructifica abundent si trebuie taiati pt normare, altii nu au nevoie de asa cva si pierzi toata productia daca incerci sa aplici metoda asta pe ei, la unii ramurile cresc in unghiuri ascutite , la altii nu, trebuie deci aplicate diverse artificii pt a ajunge la forma dorita...
Si tot asa..evident ca orice documentatie in plus, cu atat mai mult una corecta, iti e de ajutor DAR de la citit 2-3 carti pana la a sti sa faci taieri corecte la toti pomii de prin curte e drum lung de tot... nu e stiinta nucleara dar nici atat de simplu nu e...
Trebuie intai o baza, e corect, apoi multa practica si observatie....apoi iar citeala, recunoscut fenomenele si exemplele, iar incercat practic si in 10 ani e posibil sa poti spune ca te pricepi, cat de cat.

#167
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Stiu și eu pe cineva, care, dacă citește o pagină dintr-o carte, îl ia somnul. Omul mi-a spus că cel mai bine înțelege dacă îi explică cineva cum trebuie tăiați pomii.

#168
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ideal e sa stai pe langa cineva care se pricepe si sa "furi" meserie.
Dar cum putin probabil sa gasesti, ramane tot formula: carti+practica . Altceva n-ai ce face.

In general o carte buna explica destul de clar lucrurile, inclusiv tipul de fructificare si cam ce fel de taieri merg pe specii si soiuri. Acum mai trebuie sa stii si ce soiuri ai in curte. In rest, experiment,n-ai ce face. Cu riscul ca la inceput, un timp, pomii sa nu aiba parte de cel mai bun tratament :) , dar altfel nici n-ai cum sa inveti.

#169
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Anul acesta a fost destul de generos atat cu recolta de fructe cât și cu dăunătorii. Din cauza rodului excesiv și a lăcomiei am vre-o câțiva meri și pruni cărora li s-au mai multe crengi. Ce ar trebui sa fac? Sa tai crengile acum sau sa aștept pana la primavara?
Mulțumesc!

#170
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Taie-le acum si pune alifie pe taietura!

#171
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Alifie de galbenele preferabil. :)))

#172
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Înțeleg! Dar vrun substituent natural pt aceste alifii nu sunt?

#173
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Vazui un video cu un nene inginer care exemplifica extrem de sumar taierile la mai multe specii.. Rubrica despre taieri e mai pe la jumatatea clipului, asteptati sa se incarce ca sa puteti face scroll...sunt 2 secvente una pe la jumatatea emisiunii si alta un ultimul sfert. PAreri? Util pentru un habarnist?


http://transilvaniat...8-ianuarie-2013

#174
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
Foarte bine explicat... Pentru un incepator sunt foarte bune informatiile, pentru cineva care vrea sa treaca de nivelul hoby, trebuie sa mai citeasca ceva carti... Insa, revin si sustin ca este un reportaj foarte bun.

Pun si eu un link ce mi s-a parut la fel de interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_rDd4uVW0cQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#175
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

Insa, revin si sustin ca este un reportaj foarte bun.

Si mie mi s-a parut la fel, ca desi e mult prea pe diagonala facut, nenea ala puncteaza fix cateva lucruri esentiale care in general scapa si incepatorului si multora din cei care se mai dau meseraisi pe net...
Da ca lumina in coroana, circulatia aerului, forma, regula treimii si alte cele sunt repere importante, particularitatile de fructificare, asa generalizate sever cum au fost expuse reprezinta de fapt printre cele mai importante criterii dupa care te orientezi... Si desi prin carti evident ca informatiile sunt prezentate mult mai in detaliu, parca forma asta extrem de sumara si simpla, exemplificata rapid si simplu, chiar daca super prost filmata samd... e un mare ajutor pentru amatorul incepator care nu a citit nearat o tona de carti sau daca le-a citit, nu are inca practica necesara pentru a fi in stare sa ia in seama informatia relevanta, incapabil sa o filtreze cum trebuie.

Amuzant este altceva, ca tocmai zilele astea ma mai uitam pe net la diverse treburi "inrudite" si am constatat cati taie de-a-boulea, aproape toti pomii abortati cam la fel, si cam in ce hal aratau niste pruni  taiati ca si cum ar fi fost meri... Urati nu erau dar degarnisiti...grupa mare, mai rau decat ii faceam eu cand eram chiar praf la acest capitol...

#176
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 24.02.2013
Multe lucruri bune in filmul de la Maracineni.Asteptam insa de la un dr.ing.care tine o lectie practica in fata unor studenti sa aud mai multe cuvinte de specialitate;sarpante ,subsarpante ,felurite ramuri ,semischelet,scurtare, reductie,etc. Modul in care a facut deosebirea intre vasul clasic si vasul ameliorat a fost jenant.
Filmuletul de la Cluj a fost mult prea scurt pt. a trata,chiar sumar,principalele aspecte la taierile speciilor respective.

#177
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 pupu_depadure, on 15 februarie 2010 - 12:27, said:



atunci inveti din proriile greseli, sincer eu nu sunt de acord cu teoria ta ca decat sa-i tai gresit mai bine nu-i tai... sigur ideal este sa apelezi la cineva cu experienta si care stie ce are de facut, dar daca vorba ta nu-l ai atunci taie si singur, mai citesti, mai tai, mai inveti si tot asa, oricum pomii trebuiesc taiati/curatati/formati, fiecare avand specificul lui, dar toate se invata si cel mai bun prieten este functia search, timp sa ai sa te dai pe net ca e balta plina
spur=soi pitic spre deosebire de standard care este soi normal
buchetele de mai = vatra de fructe

ai aici de exemplu un sit cu sfaturi care mie mi-au folosit destul de mult

succes!

Spur nu este egal cu pitic si buchet de mai nu este vatra de fructe, totate sunt altceva si nu sunt sinonime.

 pupu_depadure, on 15 februarie 2010 - 12:27, said:



atunci inveti din proriile greseli, sincer eu nu sunt de acord cu teoria ta ca decat sa-i tai gresit mai bine nu-i tai... sigur ideal este sa apelezi la cineva cu experienta si care stie ce are de facut, dar daca vorba ta nu-l ai atunci taie si singur, mai citesti, mai tai, mai inveti si tot asa, oricum pomii trebuiesc taiati/curatati/formati, fiecare avand specificul lui, dar toate se invata si cel mai bun prieten este functia search, timp sa ai sa te dai pe net ca e balta plina
spur=soi pitic spre deosebire de standard care este soi normal
buchetele de mai = vatra de fructe

ai aici de exemplu un sit cu sfaturi care mie mi-au folosit destul de mult

succes!

Pupu, tu te supara dar...

#178
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Mai pe cand eram copila mi-a imprumutat un nene din generatia bunicilor o carte despre taierile la arborii fructiferi si una despre trandafiri. Nu-mi aduc aminte nici titlul si nici daca faceau parte din vreo colectie tehnica la moda in vremea lui Ceasca.
As aprecia daca careva dintre voi ma poate indruma spre cartile alea (sper sa si existe pe la vechituri).

#179
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
Recomand tuturor, in special amatorilor si incepatorilor cartea "POMII SI ARBUSTII FRUCTIFERI LUCRARILE DE TAIERE" HEINER SCHMID, editura MAST

Sunt detaliate foarte bine organele pomului, tipurule de muguri, dispunerea acestora, posibilitati de evolutie in functie de taiere, teierile de plantare, de formare, de fructificare, intineri, pe fiecare specie in parte...

Am gasit-o foarte interesanta!!!

#180
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salut,
Pomii plantati acum in primavara se toaleteaza sau se lasa asa pana primavara vitoare?
Ma refer daca coroana este deja formata e bine sa ii tai acum sau sa astept?
Eu de obicei ii tai atunci cand ii plantez, dar am auzit ca e bine sa ii lasi asa cum sunt pentru dezvoltarea sistemului radicular e asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate