Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#109
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009
M-ai inteles gresit , pomii au facut fructe din anul 2 pana anul acesta ,fiind taiati de aceiasi persoana insa nu stiu ce au acum ; aceiasi problema se intalneste la mai multe livezi din zona ,nu doar la mine . Probabil sunt taiati prea scurt sau prea lung. Nu stiu care e problema.

View Postmircea11s, on 18th April 2012, 22:24, said:

Sa lasi foarfeca pentru altii care stiu ce este de facut. Asa o varza-i in capul tau ,de mai mare dragul.
In cazuri izolate Ionathan,Idared si Florina au avut muguri de rod inca din anul plantarii. Pomii aveau coroana preformata din campul 2 al pepinierei ,deci nu erau vergi in anul plantarii. Sa nu mai spui la nimeni ca nu ai rod in anul 6 ca esti de mandra minune.

Apropo ai experienta in domeniu , pot sa decarc poze cu ei, pentru a-ti da seama ca sunt dezvoltati foarte bine , sunt tyaiati dupa carte si totusi ceva este ; e posibil sa fie de vina clima sau zona ; e posibil sa fie doar un foc de paie ; merii nu au dat decat foarte putin din cauza temperaturilor scazute din aceasta primavara ; prima impresie a fost ca nu vor avea flori in acest an dar se poate sa nu fie asa.
Ms de rasp dar fii mai moderat in comentarii .

#110
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Moderat sa fiu ? Incerc. Cu o conditie ! Sa nu te mai astepti ca din smincea sa ai flori si sa cunosti cum poate evolua o tepusa . Fair destul ? Daca tot nu iti este clar unde bat reciteste primul post.

#111
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmircea11s, on 19th April 2012, 22:40, said:

Moderat sa fiu ? Incerc. Cu o conditie ! Sa nu te mai astepti ca din smincea sa ai flori si sa cunosti cum poate evolua o tepusa . Fair destul ? Daca tot nu iti este clar unde bat reciteste primul post.


Asa este dar nu imi pot axplca de ce nu pleaca nici din muguri cu flori ; ionatanul a dat cu flori si din tepusa si din smincea si din muguri floriferi , ionatanul e plin de flori iar celelalte soiuri nu au dat cu flori decat foarte putin ; mie mi-a taiat pomii un batran meserias timp de 5 ani si i-a tinut pe loc din coroana pentru a se dezvolta in tulpina , anul acesta i-am taiat eu din iarna , sistemul de taiere este piramida etajata ;am folosit acest sistem pentru a permite pomului o dezvoltare pe verticala deoarece pomii sunt de vigoare mare iar distanta de plantare e de 4x3 , in sist clasic , Referitor la tepuse si smincele nu pot sa cred ca din 10 astfel de ramuri nici macar una sa dea cu flori.Eu v-am cerut sfaturi nu pentru ca nu sunt documentat in domeniu ci pentru ca as vrea sa stiu ce sa fac pe viitor , nu stiu daca sa tai mai mult sau mai putin din ramuri pentru a-i da pe rod asa cum trebuie. Va mai spun ca nu i-am luat nici un mugure posibil florifer din interiorul coroanei , i-am lasat pe toti in ideea ca daca voi avea multe fructe sa le raresc pe ele. O sa vin cu niste poze foarte curand sa vedeti ca nu am gresit la taiere.Multumesc de comentariu indiferent de natura sa.

Arpopo stiu ca din smincea si tepusa pomul poate evolua in doua feluri vegetativ sau florifer. Sunt nou in bransasi se pare ca teoria si practica sunt lucruri antagonice.
Inca odata multumesc.

#112
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Eu am impresia ca nu esti documentat, asa cum afirmi tu. La 100 de meri nu mai esti un "gospodar" care are cativa pomi in gradina pentru consumul propriu. Nu esti nici mare proprietar de livezi sa-ti permiti sa platesti pe altii care stiu si tu sa fi doar  un fel de manager. Tu trebuie sa stii de toate. Citeste,citeste,greseste si apoi invata. Sminceaua are doar muguri vegetativi ! Punct. Nu cunosti "amanuntul" asta si cu atat mai putine sperante imi lasi sa cred ca vei stii care sunt factorii care influenteaza diferentierea mugurilor de rod. Despre forma de coroana ma abtin sa comentez, precum si despre ce intelegi tu prin termenul viguros.

#113
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmircea11s, on 22nd April 2012, 21:39, said:

Eu am impresia ca nu esti documentat, asa cum afirmi tu. La 100 de meri nu mai esti un "gospodar" care are cativa pomi in gradina pentru consumul propriu. Nu esti nici mare proprietar de livezi sa-ti permiti sa platesti pe altii care stiu si tu sa fi doar  un fel de manager. Tu trebuie sa stii de toate. Citeste,citeste,greseste si apoi invata. Sminceaua are doar muguri vegetativi ! Punct. Nu cunosti "amanuntul" asta si cu atat mai putine sperante imi lasi sa cred ca vei stii care sunt factorii care influenteaza diferentierea mugurilor de rod. Despre forma de coroana ma abtin sa comentez, precum si despre ce intelegi tu prin termenul viguros.

Asa o fi cum spui tu . O sa ma mai documentez . Mersi oricum.
M-am documentat:1. Pintenul - ramură anuală de 0,5-6 cm purtătoare de rod, (măr şi păr).
Pintenul simplu - are inelul bazal puţin conturat, iar deasupra fiecărei cicatrice a peţiolului frunzei se află inserat un mugur vegetativ slab dezvoltat.
Pintenul inelat - are 0,5-3 cm şi prezintă lateral cicatrice cu inel.
Ambii pinteni prezintă în vârf câte un mugur vegetativ. Pintenul se formează din muguri axilari sau terminali ai unei ramuri vegetative sau de rod.
2. Smiceaua - este o ramură prefloriferă de vigoare slabă, lungă de 10-30cm, nepurtătoare de rod, cu toţi mugurii vegetativi. Se formează înainte şi în perioada de rodire a pomilor.
3. Tepuşa - este o ramură de rod scurtă (0,5-6 cm), asemănătoare pintenului, dar care se deosebeşte prin aceea că în vârf  formează un mugur mixt. Este caracteristică în special soiurilor de tip spur.
4. Nuieluşa - este o formaţiune fructiferă purtătoare de rod. Se aseamănă ca lungime şi felul mugurilor axilari cu smiceaua, cu deosebirea că în vârf diferenţiază un mugur mixt, restul mugurilor sunt vegetativi.
5. Mlădiţa - are lungimea de 10-60 cm şi o grosime de 5-8 mm. Mugurele terminal şi următorii 2-6 axilari sunt de rod (micşti), restul mugurilor sunt vegetativi.
6. Bursa - este o formaţiune floriferă formată în urma fructificării mugurului terminal al ramurilor de rod.
7. Vatra de rod - este o formaţiune de rod, complexă care poate avea în componenţa sa toate celelalte formaţiuni fructifere.

Edited by iulian75p, 24 April 2012 - 20:21.


#114
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmircea11s, on 22nd April 2012, 21:39, said:

Eu am impresia ca nu esti documentat, asa cum afirmi tu. La 100 de meri nu mai esti un "gospodar" care are cativa pomi in gradina pentru consumul propriu. Nu esti nici mare proprietar de livezi sa-ti permiti sa platesti pe altii care stiu si tu sa fi doar  un fel de manager. Tu trebuie sa stii de toate. Citeste,citeste,greseste si apoi invata. Sminceaua are doar muguri vegetativi ! Punct. Nu cunosti "amanuntul" asta si cu atat mai putine sperante imi lasi sa cred ca vei stii care sunt factorii care influenteaza diferentierea mugurilor de rod. Despre forma de coroana ma abtin sa comentez, precum si despre ce intelegi tu prin termenul viguros.

Daca stii spune-mi ce sa fac? Sa ii scurtez mai mult sau mai putin la anul ?

#115
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmircea11s, on 18th April 2012, 22:24, said:

Sa lasi foarfeca pentru altii care stiu ce este de facut. Asa o varza-i in capul tau ,de mai mare dragul.
In cazuri izolate Ionathan,Idared si Florina au avut muguri de rod inca din anul plantarii. Pomii aveau coroana preformata din campul 2 al pepinierei ,deci nu erau vergi in anul plantarii. Sa nu mai spui la nimeni ca nu ai rod in anul 6 ca esti de mandra minune.
Ai dreptate ,problema mea este si in alte livezi; probabol ca este din cauza temperatuilor sub -35 grade celsius.

View Postiulian75p, on 24th April 2012, 19:58, said:

Asa o fi cum spui tu . O sa ma mai documentez . Mersi oricum.
M-am documentat:1. Pintenul - ramură anuală de 0,5-6 cm purtătoare de rod, (măr şi păr).
Pintenul simplu - are inelul bazal puţin conturat, iar deasupra fiecărei cicatrice a peţiolului frunzei se află inserat un mugur vegetativ slab dezvoltat.
Pintenul inelat - are 0,5-3 cm şi prezintă lateral cicatrice cu inel.
Ambii pinteni prezintă în vârf câte un mugur vegetativ. Pintenul se formează din muguri axilari sau terminali ai unei ramuri vegetative sau de rod.
"]2. Smiceaua - este o ramură prefloriferă de vigoare slabă, lungă de 10-30cm, nepurtătoare de rod, cu toţi mugurii vegetativi. Se formează înainte şi în perioada de rodire a pomilor. [/b]
3. Tepuşa - este o ramură de rod scurtă (0,5-6 cm), asemănătoare pintenului, dar care se deosebeşte prin aceea că în vârf  formează un mugur mixt. Este caracteristică în special soiurilor de tip spur.
4. Nuieluşa - este o formaţiune fructiferă purtătoare de rod. Se aseamănă ca lungime şi felul mugurilor axilari cu smiceaua, cu deosebirea că în vârf diferenţiază un mugur mixt, restul mugurilor sunt vegetativi.
5. Mlădiţa - are lungimea de 10-60 cm şi o grosime de 5-8 mm. Mugurele terminal şi următorii 2-6 axilari sunt de rod (micşti), restul mugurilor sunt vegetativi.
6. Bursa - este o formaţiune floriferă formată în urma fructificării mugurului terminal al ramurilor de rod.
7. Vatra de rod - este o formaţiune de rod, complexă care poate avea în componenţa sa toate celelalte formaţiuni fructifere.


#116
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Deci ai priceput macar acum ca sminceaua nu are decat muguri vegetativi si nu are rost sa speri ca din ea vei avea in anul respectiv flori.

View Postiulian75p, on 24th April 2012, 20:33, said:

Sa ii scurtez mai mult sau mai putin la anul ?
Nu asa se pune problema. La fiecare pom se apreciaza numarul mugurilor diferentiati,lungimea cresterilor anuale,desimea ramurilor in coroana,absenta alternantei de rodire,degarnisirea bazala,numarul lastarilor lacomi,etc. In functie de astea se fac taierile.
Daca ai o livada comerciala mai mare in zona nu ezita sa le faci cateva vizite in sezonul taierilor.

#117
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009

View Postmircea11s, on 1st May 2012, 09:58, said:

Deci ai priceput macar acum ca sminceaua nu are decat muguri vegetativi si nu are rost sa speri ca din ea vei avea in anul respectiv flori.

Nu asa se pune problema. La fiecare pom se apreciaza numarul mugurilor diferentiati,lungimea cresterilor anuale,desimea ramurilor in coroana,absenta alternantei de rodire,degarnisirea bazala,numarul lastarilor lacomi,etc. In functie de astea se fac taierile.
Daca ai o livada comerciala mai mare in zona nu ezita sa le faci cateva vizite in sezonul taierilor.


Ok mersi mult de ajutor.

#118
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009
Am un cires, dupa cite se pare amar, l-am cumparat acum cinci ani, primul rod l-a avut acum 1 an(5 cirese),
anul asta a facut o cireasa doar. I-am pus in fiecare an mranita, l-am sapat, i-am pus zapada iarna.
Este foarte viguros, a avut foarte putine flori de fiecare data, iar acum in tulpina are 10 cm, 4 m inaltime si se pare
ca pentru anul viitor cei mai multi muguri sint tot vegetativi(ascutiti).
Ce ma sfatuiti sa fac? Este soiul de vina(pentru ca pamint bun si expunere la lumina exista)?
Multumesc.

#119
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009

View Postautec, on 24 noiembrie 2012 - 20:24, said:

Am un cires, dupa cite se pare amar, l-am cumparat acum cinci ani, primul rod l-a avut acum 1 an(5 cirese),
anul asta a facut o cireasa doar. I-am pus in fiecare an mranita, l-am sapat, i-am pus zapada iarna.
Este foarte viguros, a avut foarte putine flori de fiecare data, iar acum in tulpina are 10 cm, 4 m inaltime si se pare
ca pentru anul viitor cei mai multi muguri sint tot vegetativi(ascutiti).
Ce ma sfatuiti sa fac? Este soiul de vina(pentru ca pamint bun si expunere la lumina exista)?
Multumesc.
Ciresul este altoit. Vreun sfat ?

Edited by autec, 27 November 2012 - 17:57.


#120
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
mai rabda 1-2 ani si dupa aia cadeti la intelegere, ori face cirese ori il tai Posted Image
ma intereseaza si pe mine de ceva vreme un cires amar si un corn
prin magazine n-am vazut nimic din asa ceva Posted Image

#121
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Kosstel, in marile supermarket-uri apar produse de la Yurta, am vazut de la ei si corn, asa ca in primavara urmareste raionul specific prin Cora, Praktiker, etc, desi e mai bine sa iei totusi de la o pepiniera, garden center, gasesti mai maricei, cu aia de la Yurta iti albeste barba pana cresc, ca-s tare micuti

Edited by claudia313, 27 November 2012 - 22:01.


#122
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postautec, on 24 noiembrie 2012 - 20:24, said:

I-am pus in fiecare an mranita, l-am sapat, i-am pus zapada iarna.
Prea multa "grija" strica .Posted Image

View Postautec, on 24 noiembrie 2012 - 20:24, said:

Este foarte viguros, a avut foarte putine flori de fiecare data
Posibil ca fertilizarea sa fi fost prea abundenta si atunci stimulezi cresterile vegetative in detrimentul rodirii.Cu alte cuvinte se amana intrarea pe rod. O apreciere se poate face pe baza lungimii ramurilor anuale, cresterile normale ajung pana la 50-60 cm. O depasire a acestor dimensiuni indica un exces de vigoare. Pentru a tempera din cresteri va trebui sa tai in verde si sa renunti deocamdata la fertilizare.Sper sa nu fi facut greseala de a intra cu foarfeca prin el in uscat !

View Postautec, on 24 noiembrie 2012 - 20:24, said:

se pare
ca pentru anul viitor cei mai multi muguri sint tot vegetativi(ascutiti).
Asa este si firesc sa fie .Dar stii sa deosebesti mugurii floriferi de cei vegetativi?

View Postautec, on 24 noiembrie 2012 - 20:24, said:

Este soiul de vina(pentru ca pamint bun si expunere la lumina exista)?
Poate fi si soiul de vina pentru fructificarea tardiva,dar se pare ca deja a "intrat pe rod" de 2 ani . Nu ?

#123
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmircea11s, on 27 noiembrie 2012 - 23:14, said:

Prea multa "grija" strica .Posted Image

Posibil ca fertilizarea sa fi fost prea abundenta si atunci stimulezi cresterile vegetative in detrimentul rodirii.Cu alte cuvinte se amana intrarea pe rod. O apreciere se poate face pe baza lungimii ramurilor anuale, cresterile normale ajung pana la 50-60 cm. O depasire a acestor dimensiuni indica un exces de vigoare. Pentru a tempera din cresteri va trebui sa tai in verde si sa renunti deocamdata la fertilizare.Sper sa nu fi facut greseala de a intra cu foarfeca prin el in uscat !

Asa este si firesc sa fie .Dar stii sa deosebesti mugurii floriferi de cei vegetativi?

Poate fi si soiul de vina pentru fructificarea tardiva,dar se pare ca deja a "intrat pe rod" de 2 ani . Nu ?

Multumesc pentru raspuns.
1.M-am uitat la lastari si am vazut ca sint unii care trec bine de 60 cm. In fiecare primavara am taiat toate cresterile
anuale verticale, alte cresteri le-am scurtat cu1/3...2/3 din lungime, altele le-am arcuit si legat cu o sfoara de
tulpina, deci am lucrat doar in uscat, ca n-am stiut ca operatia se face in verde! Dar care ar fi explicatia pentru
taierea doar in verde cind vrem sa limitam cresterile vegetative?
2.Mugurii vegetativi, din cit am citit, sint mai ascutiti spre deosebire de m. florali care sint bombati, de multe
ori grupati in "buchete de mai". Mai am un cires in curte, de aceeasi virsta cu "inculpatul", dar care are doar
2 m inaltime, are f. multe "buchete de mai" acum si a fructificat bine anii trecuti. La asta nu prea am facut taieri,
ca nu prea aveam ce. Nu inteleg de ce unul are acum multi muguri de rod si celalalt multi vegetativi si de ce spui
ca e firesc asa la cel viguros.  Nu cred ca daca acum nu se vad m. de rod, la primavara vor aparea. De unde?
3.Asa e, este pe "rod" de 2 ani.

Multumesc mult inca o data.

#124
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009

View PostKosstel, on 27 noiembrie 2012 - 18:23, said:

mai rabda 1-2 ani si dupa aia cadeti la intelegere, ori face cirese ori il tai Posted Image
ma intereseaza si pe mine de ceva vreme un cires amar si un corn
prin magazine n-am vazut nimic din asa ceva Posted Image

Mai astept si anul urmator si apoi cred ca asta va urma ...

Edited by autec, 28 November 2012 - 20:12.


#125
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postautec, on 28 noiembrie 2012 - 17:31, said:


Dar care ar fi explicatia pentru
taierea doar in verde cind vrem sa limitam cresterile vegetative?
Cand tai in verde cresterea lastarului este stopata temporar si pana sa-si reia cresterea trece o vreme. Ii mai dau in cap caldura si precipitatiile mai scazute (sau inexistente anul asta) ,astfel ca noile cresteri sunt mult mai mici (sau chiar inexistente in caz de seceta extrema).
http://forum.softped...-cires-si-prun/

View Postautec, on 28 noiembrie 2012 - 17:31, said:

2.Mugurii vegetativi, din cit am citit, sint mai ascutiti spre deosebire de m. florali care sint bombati, de multe
ori grupati in "buchete de mai".
Nu la buchete de mai m-am referit -ca le recunosti usor .La mugurii de rod de la baza lastarilor anuali.

View Postautec, on 28 noiembrie 2012 - 17:31, said:

Mai am un cires in curte, de aceeasi virsta cu "inculpatul", dar care are doar
2 m inaltime, are f. multe "buchete de mai" acum si a fructificat bine anii trecuti. La asta nu prea am facut taieri,
ca nu prea aveam ce.
O foarfeca neinspirata face mai mult rau decat bine si intarzie intrarea pe rod sau reduce inutil productia de fructe.

View Postautec, on 28 noiembrie 2012 - 17:31, said:

Nu inteleg de ce unul are acum multi muguri de rod si celalalt multi vegetativi si de ce spui
ca e firesc asa la cel viguros.
Pentru toti pomii fructiferi exista niste rapoarte optime intre mugurii floriferi si mugurii vegetativi.
Daca predomina cei floriferi pomul se supraincarca cu rod (initial,ca apoi va incerca sa-si regleze singur incarcatura in functie de cat poate el duce) si fructele pastrate pana la recoltat vor fi multe si mici ,iar cresterile vegetative mici. Sarcinile prea mari epuizeaza prematur pomii.
Daca pomii au f putini muguri floriferi ,atunci pomii vor avea cresteri vegetative mari si productie ioc.

Deci si la ciresul roditor si la cel viguros trebuie sa predomine mugurii vegetativi. Baiul este ca la cel viguros nu ai deloc (sau mai deloc ) muguri floriferi .

View Postautec, on 28 noiembrie 2012 - 17:31, said:

Nu cred ca daca acum nu se vad m. de rod, la primavara vor aparea.
Trebuie sa se vada acum.

#126
autec

autec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.01.2009
M-am lamurit cu ciresul meu prin lucrarea de pe : http://forum.softped...-cires-si-prun/
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate