Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Tăierea pomilor fructiferi (tăieri anuale, de întinerire, tăieri în verde și altele)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1586 replies to this topic

#91
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ramurile alea sunt prea jos si trebuiesc taiate.Daca tulpina nu mai are si alte ramificatii laterale  procedezi ca si cum ai in fata o varga.Arunca o privire http://forum.softped...howtopic=717858.

#92
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postmircea11s, on 29th January 2012, 16:08, said:

Ramurile alea sunt prea jos si trebuiesc taiate.Daca tulpina nu mai are si alte ramificatii laterale  procedezi ca si cum ai in fata o varga.Arunca o privire http://forum.softped...howtopic=717858.

Multumesc pentru informatii. O sa ma uit si pe cartile recomandate de tine. Pana una alta o sa-ti cer informatii la problemele de mai jos
Deci la ciresul care il am o sa tai cele 3 crengi, dar cu varful ce fac? Nu ma indur sa tai din varf pentru ca in fiecare an e un mugure care pleaca chiar din centru.
Alta problema e la caisul din imagine. A crescut cam dezechilibrat. Are 2 crengi intr-o directie, alta in alta directie, iar in celelalte 2 parti nu e nicio craca. Il las asa?
Ce mai tai la el?
Mai am un mar Ionathan care are o coroana cam stufoasa. Am taiat eu anu trecut, dar anu asta cum tai? Mai raresc din ele? Varful (axul central) il mai scurtez? Nu am mai pus poze cu el.
Si o ultima intrebar: mai am un prun la care s-a rupt varful in timpul iernii trecute si in vara trecuta au crescut vreo 5 crengi in loc din punctual de rupere, pe care le-am lasat; au format un fel de pahar. Pe acesta cum il tai?
Cam atat, dar o sa revin cu intrebari ca vreau sa nu tai gresit sau sa pierd ani din rod.

Attached Files

  • Attached File  cais.jpg   30.79K   229 downloads


#93
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postfree_2_joy, on 11th February 2012, 21:11, said:

Deci la ciresul care il am o sa tai cele 3 crengi, dar cu varful ce fac? Nu ma indur sa tai din varf pentru ca in fiecare an e un mugure care pleaca chiar din centru.
Il tai la inaltimea la care trebuie pentru formarea coroanei.Intr-un fisier din cele doua postate este descrisa formarea coroanei vas ameliorat.De sub locul unde vei taia vor creste lastari laterali si cel putin unul vertical din care va rezulta etajul 2 al vasului.

View Postfree_2_joy, on 11th February 2012, 21:11, said:

Alta problema e la caisul din imagine. A crescut cam dezechilibrat. Are 2 crengi intr-o directie, alta in alta directie, iar in celelalte 2 parti nu e nicio craca. Il las asa?
Ce mai tai la el?
Mai am un mar Ionathan care are o coroana cam stufoasa. Am taiat eu anu trecut, dar anu asta cum tai? Mai raresc din ele? Varful (axul central) il mai scurtez? Nu am mai pus poze cu el.
Si o ultima intrebar: mai am un prun la care s-a rupt varful in timpul iernii trecute si in vara trecuta au crescut vreo 5 crengi in loc din punctual de rupere, pe care le-am lasat; au format un fel de pahar. Pe acesta cum il tai?
Cam atat, dar o sa revin cu intrebari ca vreau sa nu tai gresit sau sa pierd ani din rod.
Cauta pe cineva cu experienta la taieri din zona ta sa vina sa-ti taie pomii.El sau ea va putea vedea 3D.Noi nu putem vedea .
Poate iti vin idei citind asta !? http://forum.softped...m...&p=10406121

#94
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Vreau s ainvat EU cum sa tai. Imi trebuie doar cateva sfaturi. Hai sa vb pe mess sa-ti explic acolo mai multe. ID-ul meu e acelasi cu cel al username-ului de aici. Lasa-mi acolo un mesaj sa stiu cand te gasesc.

#95
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Nu iti trebuiesc doar cateva sfaturi ! Ai nevoie de o gramada de sfaturi !Raman la parerea de acum doi ani.

View Postmircea11s, on 9th May 2010, 17:44, said:

Parerea mea este ca doar citind si lucrand cot la cot cu cineva care sa-ti si explice vei reusi sa ai rezultate si vei invata.Asta ar fi varianta cea mai usoara.Taierea depinde de la pom la pom si sunt foarte multe de luat in calcul
Daca as sta in Bucuresti mi-ar surade ideea de a invata de la http://revistaflacar...parfum-domnesc/ .Nu vad ce motive ar avea sa te refuze daca vrei sa inveti sa tai pomi.

#96
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005

View Postmircea11s, on 14th February 2012, 21:46, said:

Nu iti trebuiesc doar cateva sfaturi ! Ai nevoie de o gramada de sfaturi !Raman la parerea de acum doi ani.

Daca as sta in Bucuresti mi-ar surade ideea de a invata de la http://revistaflacar...parfum-domnesc/ .Nu vad ce motive ar avea sa te refuze daca vrei sa inveti sa tai pomi.

Nu am nevoie decat de raspunsul la cele 3,4 intrebari pe care le-am postat. Ma gandeam ca poate ma ajuti. Iti trimiteam niste poze personale cu pomii din mai multe unghiuri si iti dadeai seama. Dar daca ai alta treaba, ma adresez altcuiva de pe acest forum.

#97
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ai spus ca vrei sa inveti sa tai.

Ma tem ca din  cele 3-4 raspunsuri nu vei realiza dezideratul tau ... acela de a invata.Eventual vei gasi o rezolvare punctuala la situatia actuala a pomilor .Insa anul sau anii viitori ?Vei da cu banul ce tai,de unde tai ?Sau ceri iarasi opinia altcuiva ?

Repetitia este mama invataturii !
Ti-am sugerat linkul pentru ca acolo vei gasi situatii diverse si vei vedea cum se rezolva.Cu cat tai mai multi pomi sub indrumarea cuiva priceput ,cu atat vei invata mai mult.

#98
otto900

otto900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.02.2012

View Postfree_2_joy, on 12th February 2012, 09:48, said:

Vreau s ainvat EU cum sa tai. Imi trebuie doar cateva sfaturi. Hai sa vb pe mess sa-ti explic acolo mai multe. ID-ul meu e acelasi cu cel al username-ului de aici. Lasa-mi acolo un mesaj sa stiu cand te gasesc.
Daca mai esti interesat de taieri la pomii fructiferi pana la varsta de 4-5 ani gasesti aici http://pomifructifer...i-necesare.html .

#99
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Va salut . Am citit si studiat topicul dedicat tunderii pomilor fructiferi si as atasa 3 poze pentru cei care au cu adevarat stiinta de tunderea /formarea pomilor fructiferi (in cazul meu MARUL) daca mi-ati putea indica/arata crengile care ar trebui sectionate si pe unde . Va multumesc

Attached Files


Edited by danlucyan, 04 March 2012 - 14:17.


#100
Ba100

Ba100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2010
Dupa cum o sa va dati seama nu ma pricep deloca la tuns pomii si am o mare nelamurire.
Am un cires care a fost plantat acum doi ani si nu stiu daca a fost tuns corect. Atasat pun o poza cu ciresul pentru a vedea cum arata el acum.
Are o inaltime de aproximativ 2,5 m si dupa cum se vede din poza nu prea are coroana.
Poate cineva sa-mi dea un sfat in aceasta directie?
Parerea mea de profan este ca la varsta asta ar trebui sa aiba coroana oarecum formata si dupa cum se vede ciresul meu este aproape ca o varga.
A fost tuns corect? Daca nu, poate fi corectat? Cum? Ar trebui taiat varful pentru a facilita formarea coroanei?
Ieri am comandat niste carti care astept sa vina si din care sper sa ma lamuresc si in aceasta problema, dar as aprecia si o parere venita din partea colegilor de forum.

Multumesc!
O zi buna!

Attached Files


Edited by Ba100, 06 March 2012 - 13:09.


#101
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBa100, on 6th March 2012, 13:08, said:

Dupa cum o sa va dati seama nu ma pricep deloca la tuns pomii si am o mare nelamurire.
Am un cires care a fost plantat acum doi ani si nu stiu daca a fost tuns corect. Atasat pun o poza cu ciresul pentru a vedea cum arata el acum.
Are o inaltime de aproximativ 2,5 m si dupa cum se vede din poza nu prea are coroana.
Poate cineva sa-mi dea un sfat in aceasta directie?
Parerea mea de profan este ca la varsta asta ar trebui sa aiba coroana oarecum formata si dupa cum se vede ciresul meu este aproape ca o varga.
A fost tuns corect? Daca nu, poate fi corectat? Cum? Ar trebui taiat varful pentru a facilita formarea coroanei?
Ieri am comandat niste carti care astept sa vina si din care sper sa ma lamuresc si in aceasta problema, dar as aprecia si o parere venita din partea colegilor de forum.

Multumesc!
O zi buna!

Este superb ciresul tau ... lasa-l in pace ca isi formeaza el o frumusete de coroana ... singur.
Era bine sa-l fi taiat mai devreme pentru a incepe coroaana mai de jos ... asa zona sarpantelor e cam sus ... dar are formate deja etaje si daca-l lasi se va ramifica singur ... natural si echilibrat.

#102
Ba100

Ba100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2010

View Postmasterd6ib6, on 6th March 2012, 14:00, said:

Este superb ciresul tau ... lasa-l in pace ca isi formeaza el o frumusete de coroana ... singur.
Era bine sa-l fi taiat mai devreme pentru a incepe coroaana mai de jos ... asa zona sarpantelor e cam sus ... dar are formate deja etaje si daca-l lasi se va ramifica singur ... natural si echilibrat.
Deci felul in care l-am tuns nu e chiar atât de rău.
Mersi de răspuns.

#103
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View Postdanlucyan, on 4th March 2012, 14:15, said:

Va salut . Am citit si studiat topicul dedicat tunderii pomilor fructiferi si as atasa 3 poze pentru cei care au cu adevarat stiinta de tunderea /formarea pomilor fructiferi (in cazul meu MARUL) daca mi-ati putea indica/arata crengile care ar trebui sectionate si pe unde . Va multumesc




NIMENI NIMIC ?  :mellow:

#104
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012
@danlucyan, undeva la înălțimea de 0,8-1,2 m scurtezi axul principal și apoi alegi, în partea superioară a axului, 3-4 lăstari cât mai uniform distribuiți radial din care vei forma șarpantele. Restul lăstarilor se taie în orb, adică cât mai aproape de ax. Tăietura de scurtare a axului principal o faci deasupra celei mai sus dintre șarpante, cât mai aproape de nod, astfel încât nodul va închide rana.

Edited by A44lex, 30 March 2012 - 18:14.


#105
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

View PostA44lex, on 30th March 2012, 19:09, said:

@danlucyan, undeva la înălțimea de 0,8-1,2 m scurtezi axul principal și apoi alegi, în partea superioară a axului, 3-4 lăstari cât mai uniform distribuiți radial din care vei forma șarpantele. Restul lăstarilor se taie în orb, adică cât mai aproape de ax. Tăietura de scurtare a axului principal o faci deasupra celei mai sus dintre șarpante, cât mai aproape de nod, astfel încât nodul va închide rana.

Merci . I-AM CASAPIT de ceva vreme si mi-am incercat talentul si la altoit pe doi bieti ciresi . Ce o iesi D-zeu cu mila  :worthy:

Edited by danlucyan, 31 March 2012 - 22:09.


#106
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
pentru alunul de padure ce taieri se face? am un alun altoit care face alune mari, cam 20mm diametru. as vrea sa-i fac taierile de rigoare, am inteles ca incusiv in vegetatie se fac taieri. dar cum?

#107
iulian75p

iulian75p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.06.2009
Am si eu 100 meri in anul 6 si am o problema :pomii  nu dau cu flori , i-am taiat in sistem piramida etajata au ramificatii de ordinul 2 si 3 foarte bine formate dar din muguri floriferi, tepuse si smincele dau cu muguri vegetativi in loc de muguri micsti si floriferi ; ionatanul merge foarte bine si am probleme cu idaredul, goldenul si florina . Ce ma sfatuiti sa fac?

#108
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Sa lasi foarfeca pentru altii care stiu ce este de facut. Asa o varza-i in capul tau ,de mai mare dragul.
In cazuri izolate Ionathan,Idared si Florina au avut muguri de rod inca din anul plantarii. Pomii aveau coroana preformata din campul 2 al pepinierei ,deci nu erau vergi in anul plantarii. Sa nu mai spui la nimeni ca nu ai rod in anul 6 ca esti de mandra minune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate