Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tuberculoza

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#217
Hillfinger

Hillfinger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 20.01.2003
http://www.facebook.com/tuberculoza

#218
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
deci ..inteleg ca poti merge pe strada linistit..urmand ulterior ca ai luat tbc de la oricare..necunoscut?

Chiar asA?

#219
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostAl3csutzul, on 21st April 2011, 02:18, said:

deci ..inteleg ca poti merge pe strada linistit..urmand ulterior ca ai luat tbc de la oricare..necunoscut?

Chiar asA?

Chiar asa! De fapt, nu "faci TBC", ci te infectezi cu bacilul Koch. Foarte multa lume e infectata, dar nu toti fac TBC. Boala apare pe fondul unui sistem imunitar slabit din diverse motive: oboseala, stres, hrana nesanatoasa, anticonceptionale etc.

Teoretic, te infectezi cu bacilul Koch daca esti expus o perioada indelungata (de exemplu, daca ai in familie pe cineva contagios) insa daca te duci prin spital sau la dispensar sa-i intrebi pe oameni cum au facut TBC, ai sa vezi ca nu prea stiu de unde s-au infectat. Pe de alta parte, printre noi umbla atat de multi oameni infectati, ca nici nu e greu sa luam si noi. Ganditi-va doar la RATB, cand stranuta cineva drept in nasul tau sau tuseste si apoi pune mana pe bara pe care vei pune si tu mana. Mijloace de preventie? Daca puteti evita aglomeratiile si sa circulati mai mult cu masina proprie, ar fi ideal. Daca sunteti nevoiti sa mergeti cu RATB-ul, pastrati o igiena cat mai buna: nu mancati cu mainile nespalate, nu puneti mana pe fata, la gura, la nas PANA nu va spalati pe maini.

As vrea sa inteleaga toata lumea ca nu-i de glumit cu TBC-ul. Sigur, nu se mai moare ca acum 100 de ani, exista tratamente destul de eficiente, DAR odata vindecat poti sa faci recadere (adica boala revine) sau reinfectare (adica iei inca o data bacilul Koch) si deja lucrurile se complica: e posibil sa ai deja rezistenta la tratament si sa nu mai raspunzi la niciun antibiotic. In cazurile astea, chiar se moare.

PS. e adevarat ca TBC-ul era considerata boala mizeriei. Nu mai e cazul in zilele noastre. Chiar daca nu traim in saracie, stilul de viata ne macina incetul cu incetul sistemul imunitar. Aviz femeilor care se indoapa cu anticonceptionale din adolescenta pana la menopauza fara sa stie ca acestea slabesc sistemul imunitar, ceea ce le face candidatul numarul 1 la o imbolnavire de TBC.

#220
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

View Postroxanik23, on 1st September 2011, 13:07, said:

Buna, ma numesc Roxana, am 23 de ani si apelez la voi pt ca si eu am avut probleme cu nenorocitul bacil Khoc. Am descoperit acum 1 luna, fiind internata in spital pentru pneumonie.Momentan sunt in Italia, iar boala se pare ca am "adus-o" din Romania si din cauza unei greseli de alimentatie am reusit sa imi slabesc sistemul imunitar in asa fel in cat boala a luat avant. S-au mai acumulat si stresul si oboseala si totul a fost perfect. Am suportat totul destul de usor mai ales ca toate analizele in afara de IDR si  Quantiferon mi-au iesit negative si eram multumita ca poate nu reusisem sa transmit nimanui nenorocita de boala. Numai k dubiile imi cresc pe masura ce citesc opiniile si experientele voastre. Intrebarea mea este dak  expectoratul mi-a iesit negativ si la fel si broncoscopia inca de la intrarea in  spital atunci ce sanse sunt sa fi contaminat pe altcineva inainte? Dubiul meu cel mai mare il am in privinta unui copil de 6 luni cu care intrasem in contact de vreo cateva ori si l-am luat in brate si i-am vorbit. Mamik nu stie ca eu am TBC pt k am evitat sa vorbesc despre asta stiind k lumea te marginalizeaza. Vreau sa stiu dak e posibil ca avand boala  sa nu se transmita, mai ales k expectoratul si broncoscopia nu aratau urma de bacil. Va multumesc si ast raspunsurile voastre


Doar persoanele cu o forma activa a bolii sunt contagioase; persoanele cu o forma latenta sau inactiva de tuberculoza nu prezinta simptome si nu sunt contagioase.
O persoana contagioasa care urmeaza un tratament medicamentos nu mai este contagioasa dupa 2 -3 saptamani de tratament.
Reactia pozitiva cutanata la tuberculina(IDR) indica doar prezenta bacteriilor, care pot fi latente.
Tuberculoza este declarata atunci cand testul cutanat este pozitiv, iar plamanii apar vizibili afectati la radiografie.
Concluzie:daca plamanii la radiografie nu prezinta semne de boala inseamna ca nu ai o forma activa de boala si nu esti contagioasa  :naughty:

#221
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

View Postroxanik23, on 2nd September 2011, 15:37, said:

Multumesc pentru raspuns dar am uitat sa specific ca si la raza se vede o caverna si in urma acesteia mi-au fost prescrise piraldina , etanicozid si rrifampicin, tratament pe care va trebui sa il urmez timp de 6 luni. Astazi am fost la spital pentru a-mi vedea rezultatele analizelor pe care le fac lunar si am mai intrebat o data doctorul de rezultatul broncoscopiei si acum sustine ca e pozitiv. Nu mai inteleg nimic, mai ales k in spital mi s-a spus k broncoscopia si expectoratul sunt negative. Imi poate spune cineva dupa cat timp se pot avea rezultatele unei broncoscopii? Cred ca voi merge sa consult si alt doctor pentru ca cei la care merg acum sunt foarte evazivi: Si mai e ceva ... IDR-ul mi-a fost cerut numai pentru rude( mama, sora mea, cumnatul si logodnicul meu). Eu am lucrat ca si colaborator domestic aici, deci am avut contact cu alte 4 persoane, dintre care 2 au fost mai expuse. Nu trebuie sa mearga si ele sa isi faca IDR? Cred ca simptomele unei tuberculoze le-am avut cu 3 saptamani inainte de a merge la spital( dureri in spate, tuse, transpiratii, febra, lipsa poftei de mancare), iar doctorul la care mergeam mi-a pus 3 diagnostice diferite(traheidita, bronnsita si pneumonie- care s-a dovedit a fi adevarata) pana sa cer eu o raza (la care el ooricum nu se ganddise) si imi dadea doar cateva antibiotice pt o simpla raceala. Acum cosmarul meu cel mai mare este acela ca as fi putut imbolnavi un copil de 5 luni cu care intrasem in contact de vreo 2-3 ori inainte de a merge in spital. Eu oricum am evitat sa tusesc in aceeasi incapere cu el dar l-am tinut in brate si am vorbit cu el. Ma apuca groaza cand ma gandesc k i-as fi putut transmite nenorocitul de bacil, ma simt vinovata si imi vine sa mor numai cand ma gandesc, as fi vrut sa nu il fi luat in brate. Nestiind de gravitatea transmiterii la copiii mici am conntinuat sa il vad de vreo cateva ori si dupa ce am iesit din spital, doctorii spunandu-mi ca dupa 2 sapt de tratament sunt sterilizata si nu mai sunt un pericol public. Intrebarea mea este cate posibilitati sunt ca la un copil mic sa treaca de la latent la activ microbul  :confuzzled: Cred ca nu voi mai iesi cateva luni din casa pentru ca ma ssimt ca o bomba atomica. PS. care sunt simtomele care apar in cursul tratamentului? cateodata simt o intepatura in partea stanga( cea cu caverna), este normal?

Examenul RX fiind pozitiv,brohoscopia pozitiva ai o forma activa de boala cu contagiune pentru cei din jur.
Persoanele cu care ai intrat in contact clar ca au primit bacilul logic vor avea IDR pozitiv,trebuie urmarite radiologic,brohonscopic,cultura din sputa pentru a vedea daca vor dezvolta la randul lor o forma activa de boala
situatia este mai delicata pentru copilul de 5 luni datorita varstei si trebuie atent monitorizat  :naughty:

#222
andrei_32

andrei_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2011
Salut,
Am facut toate probele privind infestarea cu bacilul Koch, analiza sputa, radiografii si in urma analizelor a rezultat ca nu am declansata boala. Am consultat 2 medici, iar unul dintre ei mi-a spus ca e necesara si o bronhoscopie (tubul introdus pe gat, pana in plamani), iar celalalt imi spune ca nu este necesar asa ceva. Eu de 2 sapt am febra, tusesc si ma simt destul de rau. Ma intereseaza daca este foarte concludenta bronhoscopia in acest caz?!

merci,

#223
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postandrei_32, on 13th October 2011, 10:24, said:

Salut,
Am facut toate probele privind infestarea cu bacilul Koch, analiza sputa, radiografii si in urma analizelor a rezultat ca nu am declansata boala. Am consultat 2 medici, iar unul dintre ei mi-a spus ca e necesara si o bronhoscopie (tubul introdus pe gat, pana in plamani), iar celalalt imi spune ca nu este necesar asa ceva. Eu de 2 sapt am febra, tusesc si ma simt destul de rau. Ma intereseaza daca este foarte concludenta bronhoscopia in acest caz?!

merci,
Eu cred ca esti racit!!!
Daca nu a iesit in sputa nu ai tbc!!!
Credema ca nu vb. in necunostinta de cauza !!!!
Cat dormi pe zi?
Ai vomitat dupa o anume mancare?
Mancarimi de piele???

#224
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postandrei_32, on 13th October 2011, 10:24, said:

Salut,
Ma intereseaza daca este foarte concludenta bronhoscopia in acest caz?!

merci,
E concludenta pentru a vedea daca ai bronsita sau pneumonie. Ai grija sa-ti faca inainte testul de toleranta la iod. O ruda de-a mea era sa moara dupa o bronhoscopie fiindca a facut reactie alergica. L-a atentionat pe medic dar i s-a zis ca se face anafilaxie doar daca i se da iod prin sange ca pentru radiografie renala . Daca ai pneumonie, este o boala foarte serioasa care se vindeca intr-o luna doua cu tratament sustinut. Caile respiratorii sunt si asa iritate din cauza bolii, daca mai baga si tub vor fi iritate mai rau. Dar o radiografie nu ti-au facut? Celelate analize cum au iesit? Banuiesc ca ti s-a facut o hemoleucograma, un VSH, o biochimie. Bronhoscopia se justifica doar daca exista suspiciune de cancer bronsic. E tuse productiva sau uscata? Poate ar fi bine sa te duci la institutl de pneumiftiziologie daca stai in Bucuresti sau in apropiere. Oricum, la un pneumoftiziolog, nu la medicul de familie. Cred ca ar fi trebuit sa ti se faca antibiograma la sputa ca sa vada cu ce germeni esti ihfectat si la ce antibiotic e sensibil.

Edited by Freddy12, 13 October 2011 - 10:54.


#225
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Vezi ca nici multe radiografii nu sunt bune!!!!! :thumbdown:

#226
andrei_32

andrei_32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2011

View PostFreddy12, on 13th October 2011, 11:42, said:

E concludenta pentru a vedea daca ai bronsita sau pneumonie. Ai grija sa-ti faca inainte testul de toleranta la iod. O ruda de-a mea era sa moara dupa o bronhoscopie fiindca a facut reactie alergica. L-a atentionat pe medic dar i s-a zis ca se face anafilaxie doar daca i se da iod prin sange ca pentru radiografie renala . Daca ai pneumonie, este o boala foarte serioasa care se vindeca intr-o luna doua cu tratament sustinut. Caile respiratorii sunt si asa iritate din cauza bolii, daca mai baga si tub vor fi iritate mai rau. Dar o radiografie nu ti-au facut? Celelate analize cum au iesit? Banuiesc ca ti s-a facut o hemoleucograma, un VSH, o biochimie. Bronhoscopia se justifica doar daca exista suspiciune de cancer bronsic. E tuse productiva sau uscata? Poate ar fi bine sa te duci la institutl de pneumiftiziologie daca stai in Bucuresti sau in apropiere. Oricum, la un pneumoftiziolog, nu la medicul de familie. Cred ca ar fi trebuit sa ti se faca antibiograma la sputa ca sa vada cu ce germeni esti ihfectat si la ce antibiotic e sensibil.


In primul rand, multumesc mult pentru raspuns.

Am febra intre 37.5 si 38.5 de 2 saptamani, sa simt slabit, nici pofta de mancare nu prea am si obosesc destul de repede. Toate astea ar putea fi semnul unei tuberculoze, stiu. Timp de 7 zile am urmat tratament cu Unasyn si din pacate, febra si starea de rau si nici tusea nu au disparut. Tusea este productiva de dimineata si pe parcursul zilei devine uscata. Am facut dupa cum am zis si proba de sputa, cu rezultat negativ. Am facut si 2 radiografii, la cererea fiecarui medic, stiu m-am iradiat de 2ori inutil, le-am spus si medicilor, acum, asta e. Probele la sange arata ca ar fi vorba de o infectie, dar nu am fost internat pentru asta. Problema este ca analiza la sputa s-a efectuat in timpul tratamentului cu antibiotic (Ausyn), deci nu s-a putut pune un diagnostic ca sa se vada cu ce germeni sunt infectat, ci s-a facut numai pentru cautarea bacilului Koch. Acum mi s-a recomandat de catre al3lea medic, tot pneumolog, sa urmez un tratament cu Avelox, un antibiotic mult mai puternic ca Ausynul. Ideea e ca am 3 medici cu 3 pareri diferite, este incredibil asa ceva. Primul mi-a spus ca am o viroza si ca nu este vorba de TBC, al2lea ca e posibil sa am TBC si ca trebuie facuta bronhoscopia, iar al3lea mi-a spus ca as avea o pneumonie interstitiala pentru care mi-a dat si tratamentul cu Avelox.
aaa...mai mult, azi m-am trezit cu "pungile" de sub ochi, umflate, mi s-a spus ca poate am facut o reactie alergica la Ausyn, dar eu am terminat tratamentul de ieri.
Va cer si voua parerea...ce sa fac?!

View Postmihaiduban, on 13th October 2011, 11:34, said:

Eu cred ca esti racit!!!
Daca nu a iesit in sputa nu ai tbc!!!
Credema ca nu vb. in necunostinta de cauza !!!!
Cat dormi pe zi?
Ai vomitat dupa o anume mancare?
Mancarimi de piele???


Dorm cam 7-8h/zi, nu am vomat si nu am mancarimi de piele....

#227
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Salut,
Caut si eu un sfat. Sora prietenei mele a stat cam 2 saptamani internata intr-un spital din provincie. Doctorii de acolo ziceau ca ar avea TBC si dupa ce a primit acest diagnostic a cerut o trimitere catre Bucuresti. Cei de acolo n-au vrut sa-i dea, spuneau ca e mai aproape un alt centru, si pentru ca n-a acceptat i-au intrerupt tratamentul si au trimis-o acasa. De fapt, din ce am inteles i-au dat ceva care sa trateze simptomele, chestii pentru gat si tuse. Binenteles boala a revenit si mai puternic, se simtea foarte rau si dupa cateva zile a ajuns la medicul de familie care i-a dat trimitere spre Marius Nasta.

Azi noapte a ajuns in Bucuresti si cum nu avea unde sa stea a venit la mine acasa. Am stat cu totii, eu prietena mea si sora ei 3-4 ore impreuna, aceeasi camera, pana dimineata cand au plecat spre spital. Acolo cand au vazut radiografiile i-au zis ca ambii plamani sunt afectati si au internat-o si i-au dat niste recipeiente sa scuipe. Eu povestesc din ce mi-a zis prietena mea.

Iar eu acum stau cu grija daca m-am contaminat. Am inteles ca e foarte contagioasa si se transmite usor prin aer. Cei de la spital nu i-au zis prietenei mele sa-si faca vre-un test dar nici ea n-a intrebat. Cum ne putem testa? Sau sa mai asteptam pana se lamuresc si cei din spital, banuiesc ca o sa-i mai faca ceva analize.

Multumesc pentru orice sfat.

#228
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ai fi fost contaminat cu bacilul Koch ar fi trebuit sa faci o reactie urata la testul IDR (asa se numea pe vremuri cand la scoala ne facea acest test). As mai intrebat-o si pe soacra-mea ca e pneumoftiziolog dar a iesit la pensie de 25 de ani asa ca nu prea mai e in tema cu noutatile in materie. E motiv de ingrijorare ca ai facut edeme mai ales ca antibioticul pe care l-ai luat e pe cat de puternic, pe atat de toxic. Sa nu fie vreun inceput de insuficienta renala. Ai grija ca in perioada urmatoare sa mananci fara sare si carne cat mai putina iar aceea sa fie carne alba sau peste alb, cauata sa tii un regim de crutare a ficatului si rinichilor. Sa bei multe lichide( nu carbogazoase ci compot, sucuri naturale, ceaiuri de plante sau apa). Ruda de care povesteam avea temperatura mare, spre 40 de grade si s-a descoperit ca se infectase cu un germen banal care in mod normal i-ar fi provocat un guturai. Dupa mai multe tipuri de antibiotice care nu au avut efect fiindca starea i se agrava a fost internat si i s-a faut perfuzie cu penicilina in doze masive si asa a scapat cu viata. Cred ca ar trebui sa astepti cateva zile si sa mergi la un laborator sa-ti fac un exsudat faringian cu antibiograma

#229
pandraqueen

pandraqueen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2011
eu chiar nu cred ca esti racit ci ca ai un tbc ascuns,asa  sau poate nu asa ,am avut si eu,un an de zile am fost "curata",la sputa,raze,bronho....apoi ce crezi am avut un tbc f grav cu complicatii grave..pneumonie,pleurezie....mai multe,deci mi l-au descoperit f tarziu,du-te la padurea verde din timisoara,dr.Vancea,el si alti 2 dr.din acel spital mi-au salvat viata,pe cand Marius Nasta din bucuresti mi-a  dat un tratament gresit pt un diagnostic gresit,am stat ,am stat 7 luni in spital,deci du-te si nu mai sta,asa ziceam si eu las ca-mi trece ,e doar o raceala,negresit consulta un medic bun,bafta si sanatate,complicatile le-am facut pt ca nu am fost din timp la medic,tbc are consecinte f grave...ai grija,poti face ce am scris mai sus pneumonie,pleurezie,ba chiar poti muri de la tbc netratat....eu stiu si nu vreau ca tu sau altii sa treceti prin ce am trecut eu,am suferit groaznic,atat fizic cat si psihic....acum

#230
semiemy

semiemy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2011
Buna, numele meu este Emilia, am 24 de ani si de 4 zile am fost diagnosticata cu TBC. Stiu ce inseamna aceasta boala, stiu ce in seamna tratarea ei, dar sunt foarte curioasa ce inseamna viata de dupa.... mi-ar face mare placere sa vb cu cineva care s-a tratat deja de aceasta boala....Va multumesc, doresc multa sanatate tuturor

#231
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
"Viata de dupa" ce?
E .....cam interpretabil!

Iti pot raspunde doar de viata de dupa tratament: la fel ca orice om sanatos! Garantat!

Sanatate!

#232
pirce

pirce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.02.2008

View Postsemiemy, on 2nd December 2011, 17:12, said:

Buna, numele meu este Emilia, am 24 de ani si de 4 zile am fost diagnosticata cu TBC. Stiu ce inseamna aceasta boala, stiu ce in seamna tratarea ei, dar sunt foarte curioasa ce inseamna viata de dupa.... mi-ar face mare placere sa vb cu cineva care s-a tratat deja de aceasta boala....Va multumesc, doresc multa sanatate tuturor

Buna....cum sa fie dupa. Viata o sa isi reia cursul normal. Daca ai nevoie de cineva cu care sa discuti scrie-mi pe privat si vorbim. Multa bafta.

#233
marianaluna

marianaluna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.01.2012
Buna! Am o fata de 15 ani jumatate... acum un an si doua luni, in noiembrie2010, am depistat ca i-au aparut 2,,blande'' , in zona genunchilor, marisoare si rosii, medicul de familie a crezut ca sunt furunguri si le-am tratat cu oxacilina dar nu a avut nici un efect, din contra, ele tot cresteau... Speriata am mers cu ea la dermatologie unde ni s-a spus ca este din cauza amigdalitelor, au tratat-o cu penicilina si hidrocortizon dupa aceea am vrut un examen mai detaliat , am dus-o la clinica de copii din Iasi, acolo i-a facut IDR-ul , si i-a iesit 18mm. I s-a dat 6 luni de izoniazida 300mg, tratament profilactic. Dupa 6 luni de tratament a iesit IDR-ul 20mm, apoi doctorul i-a dat inca trei luni de tratament, dupa care i-a iesit IDR-ul 18mm. Inca trei luni de tratament IDR 17mm. in total un an de zile de tratament profilactic cu izoniazida. Acum nu i-a mai dat nici un tratament avand in vedere ca analizele au iesit toate bune... dar IDR-ul tot mare a iesit (17mm)... Va rog frumos ajutati-ma!!! Ce trebuie sa fac? Sa aflu parerea altui medic???? Tinand cont ca i iulie mi-am facut testul de sange si mi-a iesi pozitiv dar in stare latenta...( niciodata nu i-a iesit nimic la plamani)...........................




VA ROG AJUTATI-MA!!!!!

Edited by adadoi, 16 January 2012 - 08:57.
scrie corect sau șterg postul.


#234
Elenna96

Elenna96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2012
Si eu am tot 15 ani jumate si prietenul meu a avut tbc , am stat si eu internata timp de 10 zile , mi-au facut tot felul de investigatii . Si eu am repetat IDR-ul de 3 ori , si de fiecare data imi iesea mare. Dar radiografia spunea altceva :) , dar doctora a spus ca , chiar daca am luat tratament cu isoniazida 6 luni tot pot sa fac boala , ca si cum degeaba l-am luat...


View Postmarianaluna, on 8th January 2012, 16:44, said:

Buna! Am o fata de 15 ani jumatate... acum un an si doua luni, in noiembrie2010, am depistat ca i-au aparut 2,,blande'' , in zona genunchilor, marisoare si rosii, medicul de familie a crezut ca sunt furunguri si le-am tratat cu oxacilina dar nu a avut nici un efect, din contra, ele tot cresteau... Speriata am mers cu ea la dermatologie unde ni s-a spus ca este din cauza amigdalitelor, au tratat-o cu penicilina si hidrocortizon dupa aceea am vrut un examen mai detaliat , am dus-o la clinica de copii din Iasi, acolo i-a facut IDR-ul , si i-a iesit 18mm. I s-a dat 6 luni de izoniazida 300mg, tratament profilactic. Dupa 6 luni de tratament a iesit IDR-ul 20mm, apoi doctorul i-a dat inca trei luni de tratament, dupa care i-a iesit IDR-ul 18mm. Inca trei luni de tratament IDR 17mm. in total un an de zile de tratament profilactic cu izoniazida. Acum nu i-a mai dat nici un tratament avand in vedere ca analizele au iesit toate bune... dar IDR-ul tot mare a iesit (17mm)... Va rog frumos ajutati-ma!!! Ce trebuie sa fac? Sa aflu parerea altui medic???? Tinand cont ca i iulie mi-am facut testul de sange si mi-a iesi pozitiv dar in stare latenta...( niciodata nu i-a iesit nimic la plamani)...........................




VA ROG AJUTATI-MA!!!!!
Si eu am tot 15 ani jumate si prietenul meu a avut tbc , am stat si eu internata timp de 10 zile , mi-au facut tot felul de investigatii . Si eu am repetat IDR-ul de 3 ori , si de fiecare data imi iesea mare. Dar radiografia spunea altceva  , dar doctora a spus ca , chiar daca am luat tratament cu isoniazida 6 luni tot pot sa fac boala , ca si cum degeaba l-am luat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate