Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tuberculoza

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#145
Seamus

Seamus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2009
Oameni buni, nu faceti o fixatie din asta pana ajungeti obsedati. NU se ia atat de usor!
Eu am locuit cu ai mei pana m-au depistat, apoi am stat acasa in izolare intr-o camera (unde tot mai intra mama cu diverse) si nu a luat nimeni nimic de la mine. Pericolul mai mare e la cei care au sistemul imunitar slabit (alimentatie deficienta, lipsa somnului corespunzator, stil de viata dezorganizat, alcool, tigari).

Nu va faceti griji la primul tusit. Tusea trebuie sa fie persistenta ca sa constituie un simptom, cel putin asa am fost informat.

#146
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ba mai mult, "oameni buni" ( am ajuns si Banica jr, na), TBC poti sa iei.... de oriunde, asa ca n-are rost sa va panicati si sa va dusmaniti rudele sau sa va ginditi la asta in fiecare zi. Poti sa iei din autobuz, din metrou, de la scoala, de la piata, de oriunde intri in contact cu multa lume. Poti sa fii purtator si sa n-ai habar!!!
Inteleg disperarea celor pusi fata in fata cu posibilitatea de a fi infectat, daaar chiar nu e cazul sa faceti din boala asta un scop in sine!

#147
Seamus

Seamus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2009
Eu unul am fost foarte panicat asteptand diagnosticul: pneumonie sau tbc.. Dupa ce-l am aflat si m-am informat de boala,  m-am linistit. Primele 3 sapt au fost grele din cauza carantinei. Acum pot sa vad si lucrurile bune care au iesit din boala asta: 1.m-am lasat complet de fumat, 2. scot pt cel putin 6 luni orice urma de alcool din meniu (oricum nu eram decat cu 2-3 beri la o iesire si alea rare) 3. mancare sanatoasa 4. odihna. 5. ma obisnuiesc sa ma trezesc de unul singur dis-de-dimineata (pastilele) sa continui? :-)

In plus, poate sa va cada o caramida in cap cand mergeti pe strada. TBC-ul se vindeca daca este urmat tratamentul!!!
Problema pare a fi la copiii mai mici cu diagnosticarea si tratamentul. Sanatate tuturor!

#148
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
deci ma impusc si nu ma mai aveti pe forum...deci raspundeti pls!

vinerea trecuta m-a sunat asistenta de la gradinita ca sa duc pitixul (tinut o sapt.acasa din cauza de muci) luni pentru test IDR. luni cand am ajuns am intrebat de ce? mi s-a raspuns ca un copil a fost in contact cu un adult care a fost diagnosticat cu TBC si copilului i se facuse radiografie pe care iesisera 2 pete...dar la examenul de sputa a iesit negativ. tot asistenta mi-a spus ca mama copilului il dusese la analize dupa ce a aflat de adultul cu TBC cu care copilul ei intrase in contact si dupa ce fiicei ei nu ii mai trecea tusea(ocazie cu care i-am spus din nou asistentei ca sunt copii care tusesc cam de bronsita pe la gradi si care ar trebui izolati dupa parerea mea). i s-a facut testul fiicei mele luni dimineata, maine trebuie citit. luni la 4 m-am uitat la manuta: nimic-abia se mai vedea intepatura, marti la fel...azi dimineata mi s-a parut ca e mai rosie acolo...am masurat-12 mm, in seara asta am masurat iar-12 mm. maine i se citeste de catre medic...la ce sa ma astept? spuneti-mi va rog ca pana maine sigur mor de grija! locul nu pare umflat, inflamat (am citit pe net despre cum se pipaie si cum trebe sa fie la pozitiv...dar imi cam tremura mainile la pipaiala), e rosu si daca o ating usor nu o doare, dar daca apas zice ca o doare (nu rau). ma gandesc io ca daca era reactie alergica era din prima zi si dupa 3 zile se diminua...clar ca in noaptea asta mor!

#149
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate sa apara eritem, dar nu inseamna nimic (cred ca ai citit si tu asta).

Dar de ce ii citeste de-abia vineri? Nu se citeste la 72 de ore??

TBC-ul nu se ia asa de usor, plus ca sputa acelui copil era negativa.

#150
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
maine, joi il vor citi (si pana maine mor), deci 72 de ore.
trebuia sa fie locul un pic umflat si rugos? nu? nu doar rosu...sper io!

#151
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
:D Scuze, pentru mine azi era joi. Da, umflatura aceea mai tare conteaza, asta se masoara.

#152
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu e umflata, portiunea rosie nu pare altfel nici la atingere si nici ca denivelare decat restul pielii. dar totusi eritemul asta nu aparea din prima zi? adica apare asa...dupa 2 zile?

#153
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Poate s-a infectat locul?? Nu stiu, zic si eu.

#154
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postanknic, on Feb 25 2009, 23:08, said:

nu e umflata, portiunea rosie nu pare altfel nici la atingere si nici ca denivelare decat restul pielii. dar totusi eritemul asta nu aparea din prima zi? adica apare asa...dupa 2 zile?
lui Tudor i-a aparut tot dupa doua zile, cam 14 milimetri la citit, au zis ca-i ok. Da, era usor in relief, dar nu-mi amintesc sa fi fost rugoasa sau nu. Oricum, mie mi-a spus doctorita (ca si eu m-am dus crizata la ea) ca pana pe la 4 ani IDR-ul nu-i foarte relevant la copii, sputa e baza.

#155
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai ea are 5 ani si 4 luni. s-a masurat azi la 9 si are 9 mm. mi-a spus medicul pneumo ca este absolut in regula-coroborat cu cicatricea de vaccin care e OK (ca m-am dus la gradi deoarece dimineata mi s-a parut ca pata e si in relief). m-am linistit...da' nu vreau sa va spun ca noaptea trecuta mi-a consumat 5 ani din viata!

#156
didaia

didaia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2007

View Postantigen, on Jan 31 2009, 00:33, said:

@didaia: De ce ii recomanzi sa isi faca QuantiFERON-TB Gold la Matei Bals, daca tu ai fost nemultumita de ei?

nu ii recomand, doar ii spun unde se poate face la noi. de recomandat nu i-as recomanda nicaieri, la noi in tara hmmm

#157
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
spuneti-mi va rog care e posibilitatea sa ma imbolnavesc de tuberculoza daca locuiesc in camin si intr-o camera de pe etaj un baiat are dar a plecat din camin inainte de anul nou. nu am intrat in contact direct cu el doar ca au intrat alti baieti din camin cu care am intrat eu in contact.



si mai spuneti-mi va rog care sunt simptomele tuberculozei.

multumesc anticipat.

#158
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
http://www.lmgtfy.com/?q=tuberculoza+simptome

#159
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
acum aproape 2 ani o colega de echipa s-a imbolnavit de TBC. cum l-a inceput nu s-a stiut ce e, toate colegele am stat pe langa ea fara rezerve. cand s-a aflat, ne-am facut radiografii, dar niciuna dintre noi nu a luat. in schimb, un baiat din alta aripa a etajului a facut TBC 5 luni mai tarziu.
nu stiu daca a fost coincidenta sau nu, dar cred ca depinde si de organismul fiecaruia dintre noi, de imunitate.

tin minte chiar ca o tineam de dupa umeri asa si o mangaiam pe spate cand tusea...noi credeam ca e o viroza mai naspa si o trata cu ceaiuri si bitter suedez :lol:

succes

#160
ReSego

ReSego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 04.06.2008
ieri am fost la spital si am facut mai multe analize printre care si examenul I.R.D. ...azi de dimineata cand m-am trezit m-am uitat la mana in locul vaccinului si s-a inrosit in jurulul intepaturii in forma de cerc cu diametrul de 2 cm...asta ce inseamna? ca am TBC sau poate sa fie si de la altceva? am facut aseara un dus fierbinte, poate sa fie din cauza asta?

#161
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu inseamna nimic. Nu conteaza roseata, ci umflatura (denivelarea) - asta se masoara.

#162
ReSego

ReSego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 04.06.2008
IDR nu IRD pardon xD

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate