Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ce se intampla dupa ce murim?

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
MoTzZy

MoTzZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2010
Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...

#2
VladyR80

VladyR80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 16.03.2009

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...

buna intrebare :) si eu de multe ori stau si ma gandesc ca , dupa ce ne ducem toti ce va mai fii cu lumea asta ? e foarte interesant si ciudat in acelasi timp ..

#3
Golfus

Golfus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2009
Ma gandesc de mult timp la chestia asta . Sunt mai multe variante , sa nu se intample nimic , sa ajungem in rai/iad sau sa devenim spirite intr-un univers paralel . Ar mai fi una , sa ne nastem sub alta forma plante , animal .

#4
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Ne descompunem! E verificat

#5
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 11:59, said:

Tot ma intreb,,,oare cum e dupa ce murim...ne mai aducem aminte ceva din viata asta?.....Ce vom fi dupa...:-?...e foarte interesannt sa te gandesti...
Ce-i asa interesant? Ai fost mort o eternitate inainte sa fii, a fost interesant?

#6
Golfus

Golfus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 29.12.2009

View Postx38t1, on 7th February 2010, 12:14, said:

Ce-i asa interesant? Ai fost mort o eternitate inainte sa fii, a fost interesant?
Inainte sa te nasti nu ai fost creat , deci nu ai fost mort , pur si simplu nu ai existat , nu ai fost nimic .

#7
x38t1

x38t1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 23.12.2009

View PostGolfus, on 7th February 2010, 12:15, said:

Inainte sa te nasti nu ai fost creat , deci nu ai fost mort , pur si simplu nu ai existat , nu ai fost nimic .
Nu e vreo diferenta cu adevarat. De unde venim, acolo ne ducem. Nimic am fost, nimic vom fi.

Viata e o scurta intrerupere a mortii. :)

#8
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
Pentru mine , e de mult daramata ipoteza asta , de la 10 ani ,  cu raiu/iadul.
Sa murim...si atat , ar fi o varianta , nimic mai incolo.
Sa trecem intr-o alta stare ar fi varianta pe care bat cel mai mult , e o chestie care se explica cam greu , dar totusi e mortal de simplu.
Cel mai interesant e faptul ca nimeni nu stie dar cel mai mult ma scarbeste atitudinea tuturor bisericilor , care dau explicatii prostimii care pune botul.
Ar fi cea mai buna lume daca nu ar fi religia ! nu mai stiu cine a zis asta..

#9
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Mda...frecventata intrebare...:P
Dupa mine...(desi sunt crestin) nu se intampla multe lucruri...
adica la fel cum moare un caine..o musca la fel murim si noi...
daca ar fi sa am incredere in ceva...adica sa zicem k exista iad/rai as considera singurul element de departajare:
-fapte bune
-fapte rele

fapte bune insemnand ganduri bune....nu neaparat sa nu bei sa nu fumezi sa nu injuri SA mergi la biseric...ETC

CINE E DE ACORD CU MINE? :D:D:D:D

#10
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

View Postspiridusul_0591, on 7th February 2010, 12:26, said:

daca ar fi sa am incredere in ceva...adica sa zicem k exista iad/rai as considera singurul element de departajare:
-fapte bune
-fapte rele

fapte bune insemnand ganduri bune....nu neaparat sa nu bei sa nu fumezi sa nu injuri SA mergi la biseric...ETC

CINE E DE ACORD CU MINE? :D:D:D:D
Tu crezi ca ajungi in iad daca gandesti negativ , "faci lucruri rele pe pamant" ? Cat de slab esti , te legi de o poveste de speriat copii sa fie cuminti si sa faca cum le dicteaza biserica , doar pentru presupunerea ca ei ar putea avea dreptate si-ti dublezi sansele de a fi in siguranta dupa ce mori ?
Nu indemn pe nimeni sa faca lucruri nelegiuite , dar nu vi se pare puierila povestea asta ? Cat o sa mai tina ?

#11
MoTzZy

MoTzZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2010
E acuma,stii cum e vorba aia.... gusturile nu se discuta :P

#12
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Ce se intampla dupa ce mori ? Nu stiu... Unii se gandesc ca atunci e cel mai bine de platit datoriile si alte alea ! :D

Lumea cealalta ? Asta cred ca a fost inventata de oameni ptr. a nu le fi frica de moarte => lumea aia trebuia sa aibe si ea un conducator asemenea lumii de pe Pamant si cum pe Pamant unele popoare se mai razboiau => trebuia sa fie si o lumea opusa ca bunatatea celei deja existente acolo sus .  (Mai departe trageti si voi singuri concluziile...)

Oricum cine vrea sa moara e liber sa se sinucida daca vrea neaparat asta, oricum, din ce am observat eu nicunu nu se mai intoarce de acolo deci o fi bine . :D

Raspunsul la intrebarea de mai sus poate fi unul cat de scurt pe de alta parte: NIMIC !

#13
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

View PostMoTzZy, on 7th February 2010, 12:37, said:

E acuma,stii cum e vorba aia.... gusturile nu se discuta :P
Nu se discuta , dar spun multe despre acea persoana gusturile astea , poti sa le pui eticheta mai usor.

#14
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ne mananca viermii.

#15
bai_the_best

bai_the_best

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2010

View PostKrisler12, on 7th February 2010, 12:41, said:

Ce se intampla dupa ce mori ? Nu stiu... Unii se gandesc ca atunci e cel mai bine de platit datoriile si alte alea ! :D

Lumea cealalta ? Asta cred ca a fost inventata de oameni ptr. a nu le fi frica de moarte => lumea aia trebuia sa aibe si ea un conducator asemenea lumii de pe Pamant si cum pe Pamant unele popoare se mai razboiau => trebuia sa fie si o lumea opusa ca bunatatea celei deja existente acolo sus .  (Mai departe trageti si voi singuri concluziile...)

Oricum cine vrea sa moara e liber sa se sinucida daca vrea neaparat asta, oricum, din ce am observat eu nicunu nu se mai intoarce de acolo deci o fi bine . :D

Raspunsul la intrebarea de mai sus poate fi unul cat de scurt pe de alta parte: NIMIC !
Din perspectiva crestin ortodoxa si un mesaj pt cei ce-l vor primi..nu luati de bune toate mesajele acestor atei,pt ca au intentii rele.Chiar daca vi se pare mai usor de crezut ca nu va fi nimic dupa moarte nu va lasati inselati asa usor.Si daca ai nostri (batranii) cred in viata de veci de ce sa nu credem si noi?Cum spunea un sfant parinte, "de vom crede in Hristos si El nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa de nu vom crede si El exista atunci vom indura consecintele".Deci va rog sa reflectati bine la ceea ce credeti si nu va lasati inselati."Cercetati Scripturile" asta e sfatul meu.

#16
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
Ar fi foarte tare daca am ajunge fantome! Ganditi-va si voi.... sa mergi unde vrei cand vrei.... sa te plimbi peste tot prin lumea asta... Mie mi se pare genial! Ok, mie imi place sa calatoresc, deci poate altora nu le prieste idea mea. :rolleyes:

#17
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Asta se-ntampla...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OUpi7mTTS_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View Postbai_the_best, on 7th February 2010, 12:54, said:

Din perspectiva crestin ortodoxa si un mesaj pt cei ce-l vor primi..nu luati de bune toate mesajele acestor atei,pt ca au intentii rele.Chiar daca vi se pare mai usor de crezut ca nu va fi nimic dupa moarte nu va lasati inselati asa usor.Si daca ai nostri (batranii) cred in viata de veci de ce sa nu credem si noi?Cum spunea un sfant parinte, "de vom crede in Hristos si El nu exista, nu avem nimic de pierdut, insa de nu vom crede si El exista atunci vom indura consecintele".Deci va rog sa reflectati bine la ceea ce credeti si nu va lasati inselati."Cercetati Scripturile" asta e sfatul meu.
Ce intentii rele au ateii? Auzi la el cercetati scripturile, Biblia ii un basm de doi bani. Biblia nu este sustinuta de nici o dovada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate