Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8146 replies to this topic

#2323
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
E prins intre provideri ca intr-o menghina grinci, la UPC este fan TV si iese mai ieftin la pachet cu net, la Rezilie-Telekom este fan upload de 200 mbps cu orice destinatie. Cel mai sifonat din combinatia asta iese RDS, pentru ca nu au nici televiziune la nivelul UPC si nici upload la nivelul Rom-Telekom-Pom.

#2324
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Ii impac eu pe toti :)

#2325
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007

View PostDIGI_Helper, on 10 decembrie 2014 - 09:59, said:

Imi poti detalia te rog intr-un PM situatia? (voi avea nevoie si de adresa exacta)
Implicit, sa imi comunici ce servicii te-ar interesa si un numar de contact.
Acest mod de comunicare este valabil si pentru alti prezumtivi clienti? Ori ai ca deviza textul de pe afisul  de la intrarea intr-o crasma rurala poreclita restaurant: "Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientela!"...  Posted Image Posted Image

#2326
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005
Mi se par cam aiurea pozitionate preturile la abonamentele Digi Net dupa dublarea vitezei la pachetele mici. In consecinta au redus pretul la cele mari si s-a creat o discrepanta.
Pentru inca 100 Mbps in plus platesti 10 lei, in schimb de la FL.200 la 500 e doar 6 lei, iar mai departe 10 lei pentru FL.1000.

Ar trebui facut ceva, o diferenta de 10 lei intre fiecare cum era inainte ar fi mai bine, dar ar insemna o reducere si probabil nu se va intampla.
- FL.100 la 25 lei
- FL.200 la 35 lei
- FL.500 la 45 lei
- FL.100 la 55 lei

Evident se promoveaza abonamentele mai mari FL.500/1000 avand in vedere ca se ofera router gratuit la acestea si chiar o reducere de 10 lei la FL.1000 in functie de servicii.
Pachetul FL.200 pare cel mai aiurea pozitionat, pentru inca 6 lei mai bine treci la FL.500 sau chiar FL.1000 la acelasi pret, mai ales ca primesti si router-ul gratuit.

Daca problema ar fi stick-urile gratuite oferite la FL.200+ atunci mai se renunta la acestea in schimbul unei reduceri. Cine are intr-adevar nevoie il poate achizitiona separat.

Edited by deathnite, 13 December 2014 - 02:55.


#2327
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai asta se doreste, trecerea a cat mai multor clienti la FL 1000.

#2328
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdeathnite, on 13 decembrie 2014 - 02:27, said:

Mi se par cam aiurea pozitionate preturile la abonamentele Digi Net dupa dublarea vitezei la pachetele mici. In consecinta au redus pretul la cele mari si s-a creat o discrepanta.
Pentru inca 100 Mbps in plus platesti 10 lei, in schimb de la FL.200 la 500 e doar 6 lei, iar mai departe 10 lei pentru FL.1000.

Ar trebui facut ceva, o diferenta de 10 lei intre fiecare cum era inainte ar fi mai bine, dar ar insemna o reducere si probabil nu se va intampla.
- FL.100 la 25 lei
- FL.200 la 35 lei
- FL.500 la 45 lei
- FL.100 la 55 lei

Evident se promoveaza abonamentele mai mari FL.500/1000 avand in vedere ca se ofera router gratuit la acestea si chiar o reducere de 10 lei la FL.1000 in functie de servicii.
Pachetul FL.200 pare cel mai aiurea pozitionat, pentru inca 6 lei mai bine treci la FL.500 sau chiar FL.1000 la acelasi pret, mai ales ca primesti si router-ul gratuit.

Daca problema ar fi stick-urile gratuite oferite la FL.200+ atunci mai se renunta la acestea in schimbul unei reduceri. Cine are intr-adevar nevoie il poate achizitiona separat.
Nu se va intampla si consider ca nu ai dreptate de data asta.

In varianta veche aveam Fiberlink 1 la 29 de lei cu 50 Mbps si Fiberlink 2 la 39 de lei cu 100 Mbps.

Deja vitezele s-au dublat, pentru 29 de lei ai 100 Mbps, pentru 39 de lei ai 200 Mbps.

Daca s-ar aplica ce zici tu ar trebui sa se ieftineasca abonamentele cu 4 lei.

Practic, abonatul primeste viteza dubla si i se mai si ieftineste abonamentul cu 4 lei pe luna. Posted Image

RDS in loc sa faca profit iese pe minus in varianta ta.

Cei ce aveau 50 Mbps si 100 Mbps oricum sunt multumiti ca in aceeasi bani li s-a dublat viteza la internet.

#2329
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,421
  • Înscris: 08.06.2005
Am mentionat la sfarsit, acea reducere ar fi acoperita prin renuntarea la stick-urile oferite gratuit care costa 10 lei daca sunt luate separat de cei cu internet fix asociat. Poate asa se mai imbunatateste si viteza la Digi Mobil.
Sunt probabil si destui care le tin doar in sertar si nu se folosesc de ele decat in rare situatii. Daca ai internet fix nu prea ai ce face cu acel stick decat daca pica net-ul fix sau esti in deplasare.
Majoritatea le-au luat probabil pentru faptul ca sunt gratuite si de ce sa nu profiti de oferta, chiar daca nu au intr-adevar nevoie de ele. Dar dupa cum se stie, nimic nu e gratuit, pretul acestora e inclus in abonament.
Mai bine sa fie redus pretul abonamentelor deca sa ofere internet mobil 'gratuit', cine intr-adevar are nevoie poate lua separat.
E doar o sugestie, dar ceva oricum ar trebui facut, cel putin cu FL.200.

Si asa viteza e cam limitata pe acele stick-uri, nu prea sunt benefice pentru clienti. Mai bine un Digi Optim 2 si folosit prin tethering/hotspot.

Edited by deathnite, 13 December 2014 - 16:32.


#2330
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Eu sunt multumit de prelungirea abonamentului si trecerea la 200 Mbps.. deja mi-am ocupat backupul extern de 2 TB.. acum trebuie sa iau altu.. :(

#2331
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
http://www.gadget.ro...imele-probleme/

#2332
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
La RDS, internet mai exact, se poate plati factura in avans? Pe 6 - 12 luni spre ex?

#2333
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014
Se poate achita in avans un anumit serviciu.

#2334
catas49

catas49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.12.2001
De 2 luni indeplinesc toate conditiile pentru un abonament internet FL1000 redus de la 55 la 45 lei insa mi se factureaza in continuare la pret intreg (55 lei).
Am facut sesizare in POP si prin intermediul DIGI_Helper insa nu s-a rezolvat nimic. Ce trebuie sa mai fac?

Attached Files



#2335
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca am cerut astazi trecere la Fiberlink 1000, de cand se produce schimbarea? Ca am uitat sa intreb domnisoara de la comercial. Precizez ca am FTTH. Mi s-a facut comanda si de echipament cu wifi, presupun ca un ONT Huawei cu wifi voi primi, ca am un alt ONT pus de ei care nu are wifi si e alb.

#2336
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Contractual incepand cu 1 ianuarie 2015.

Daca zici ca ai deja FTTH nu trebuie decat sa iti modifice din server viteza la 1000 Mbps.

#2337
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

View Postcatalinman, on 19 decembrie 2014 - 00:46, said:

Contractual incepand cu 1 ianuarie 2015.

Daca zici ca ai deja FTTH nu trebuie decat sa iti modifice din server viteza la 1000 Mbps.

Am inteles. Multumesc frumos.

#2338
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014

View Postcatas49, on 18 decembrie 2014 - 22:18, said:

De 2 luni indeplinesc toate conditiile pentru un abonament internet FL1000 redus de la 55 la 45 lei insa mi se factureaza in continuare la pret intreg (55 lei).
Am facut sesizare in POP si prin intermediul DIGI_Helper insa nu s-a rezolvat nimic. Ce trebuie sa mai fac?

Imi poti te rog oferi din nou un cod client in PM sa verific?

Multumesc.

#2339
Blu3Cosm1n

Blu3Cosm1n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2014
Salut,

Desi nu am vrut sa apelez la aceasta solutie deoarece am crezut ca exista oameni "profi" la RDS&RCS care sa ma ajute cu problema mea, multi mi-au recomandat sa imi postez si aici problema, deoarece foarte multe situatii au fost rezolvate pe acest topic dedicat. Dupa cum a postat si userul conu acum cateva zile, eu sunt cel care este afectat de problema expusa in articolul http://www.gadget.ro...imele-probleme/ . Toate detaliile problemei mele le gasiti in articol, dar voi face un rezumat pe scurt.

In data de 1 decembrie am semnat contract de portare a numarul meu din Orange la RDS&RCS. Astazi este 20 decembrie si eu inca nu sunt portat. Nimeni nu stie ce sa imi spuna, singura explicatie mai mult sau mai putin logica, este aceea ca cei de la Orange pun bete in roate, astfel incat sa amane portarea numarului.

Am fost la magazine fizice, mi-au transmis ca numarul meu este in status asteptare, dar nu stiu de ce. La relatii cu clientii mi-au transmis acelasi lucru. Un cititor de pe blog care lucreaza ca tehnician la RDS&RCS a incercat sa ma ajute, dar mi-a spus ca din punct de vedere tehnic, totul este ok si ca problema vine de la comercial. Cei de la comercial nu stiu ce sa imi zica etc. Telenovela continua.

Problema este ca de 3 zile mi-a expirat optiunea activa de la Orange si nu imi pot utiliza telefonul, decat online cand ma conectez la Wi-Fi. Am inteles ca aici pe site exista asa numitul digi_helper si sper, ca in al 100-lea ceas, sa imi ofere un raspuns sigur cand voi fi portat si de ce tot sunt amanat de 20 de zile.

Cu respect,

Musat Cosmin

#2340
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Doar întreb : Orange-ul ce zice ?

Sim-ul Orange mai e activ ? Dacă mai e , înseamnă că e o problemă de la ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate