Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Refacere izolatie casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
2704

2704

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2007
Va salut!
Sunt din Rasnov_Brasov si am o problema:
        _am construit o casa din boltari (P+M), am izolat-o cu polistiren expandat de 2 cm pe exterior crezand ca boltarii au suficienta inertie termica pentru a-mi asigura confortul si pe timp de iarna.
Din pacate se pare ca m-am inselat: acum, cu temperaturile astea deosebit de scazute centrala termica (24 kw la o supr utila de ~150 mp) nu mai face fata.
Intrebarea mea este cum sa procedez:
1.izolez in continuare pe exterior pana la 10 cm cum este calculat pentru zona noastra sau
2.izolez si interior (10 cm) si exterior cu vata minerala si rigips?
Mentionez ca problemele cele mai mari sunt pe casa scarii unde nu se mai incalzeste aproape deloc. Sa fie si din cauza izolatiei slabe de la mansarda?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri!
Cu respect,
George

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai pune aia 10cm pe exterior si imbunatateste izolatia si la mansarda daca e nevoie. Acum cum e mansarda izolata?

PS deci daca pui 10cm peste aia 2 iti scad de vreo 6 ori pierderile prin perete, deci nu are sens sa mai pui si pe interior caci f. probabil alta va fi scurgerea principala de caldura nu peretii... acoperisu, geamurile sau prin pamant.

Edited by blimpyway, 31 January 2010 - 22:13.


#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Nu e necesar inca un topic despre izolatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate