Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

am început o casă de tip "Mihaela"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#73
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010

View Postsupy_t, on 29th January 2010, 16:31, said:

ei hai ...da ce toata lumea e "citita"?
Bine ca suntem toti super invatati....si toti avem numai computere in jurul nostru!...(chiar daca o sa-mi dati BAN pentru asta...sau ce mai aveti la indemana!).

Recunosc ca si mie imi vine greu sa citesc ce scrie Nicu....si i-am facut unele observatii....dar atata poate...asa ca lasati-l in pace....MACAR EL A AVUT CURAJUL SA CONSTRUIASCA ....si acuma ne spune si noua ce a patit...

Si acum la ce scrie niku.

Pai cum sa nu-ti puna tevile de canalizare?....sa-i chemi tot pe ei sa-ti faca instalatiile sanitare..si cand o sa incepi sa ma chemi si pe mine ca sa vad cum vor sparge placa de beton si elevatia...(canalizarea unei constructii se realizeaza sub nivelul de inghet...adica, sub 80cm in zona Munteniei).



PS...Va recomand tuturor poezia "NU MOR CAII CAND VOR CAINII".....care se pare ca a fost scrisa de Arghezi.!

salut supy ----mam intors ---am fost plecat ----sa stiii ca nu ma speriii eu asa usor ----oricum iti multumesc ca miai luat apararea

View PostNycu2009, on 16th March 2010, 14:38, said:

salut supy ----mam intors ---am fost plecat ----sa stiii ca nu ma speriii eu asa usor ----oricum iti multumesc ca miai luat apararea

View PostNycu2009, on 16th March 2010, 14:38, said:

salut supy ----mam intors ---am fost plecat ----sa stiii ca nu ma speriii eu asa usor ----oricum iti multumesc ca miai luat apararea

pai nu stiu ce se intimpla dar baiatul asta raduk sau il mai cheama mi blocat forumul si nu mai pot sa scriu mia facut el un forum sau topic ---ca eu nu stiam ca se cheama asa ---dar il rog sa-mi dea drumul sa pot scrie si eu

am  vazut  era  f.nervos --de unde sa stiu eu ca nu poti sa vb chiar de toate pi forum ----sau topic --ei acum am invatat si eu ----ei ii multumesc ca mia facut forum --numai ca vreau sa-l rog sa ma deblocheze --sa pot scrie si eu ---ii multumesc lui raduk  :thumbup:

Edited by Nycu2009, 16 March 2010 - 14:51.


#74
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
salut pi toata  lumea in special pi raduk ---poate ia fost dor de mine ------multumesc lui raduk ca mia facut forum ----mam intors am fost plecat in elvetia --ma trimis patronul -----nu vreau sa va deranjez mult --- trec imediat pi forum sa vb cu supy ---numai ca vreau sa te rog raduk sa-mi dai voie sa vb --sint blocat pi forum celalalt care lai facut

va anunt ca zilele astea miam pus tabla ----ma costat 95 milioane ---adica vreo 2400 euro ----bineinteles se include si un geam velux care lam pus pi acoperis ---unde vine un wc---pentru-ca nu am mai vrut sa sparg in perete --de luna viitoare incep si eu cu finisajele----apropo supy tiam vazut acum ultimele poze ----iese misto casa ----- :clapping: :clapping:

#75
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
salut supy, vad ca muncesti tare la casa, m-am uitat la poze, iese misto. eu nici nu vreau sa ma gindesc.... cand incep finisajele. eu nu sint lamurit cu placile alea de rigips, ce munca la ele.... :eek:

Edited by conu71, 17 March 2010 - 08:13.
punctuatie


#76
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostNycu2009, on 16th March 2010, 15:03, said:

[....] pai nu stiu ce se intimpla dar baiatul asta raduk sau il mai cheama mi blocat forumul si nu mai pot sa scriu mia facut el un forum sau topic ---ca eu nu stiam ca se cheama asa ---dar il rog sa-mi dea drumul sa pot scrie si eu [...]

View PostNycu2009, on 16th March 2010, 22:24, said:

[...] vreau sa te rog raduk sa-mi dai voie sa vb --sint blocat pi forum celalalt care lai facut [...]
Din cîte poate vedea oricine, poți posta și aici și pe topicul lui supy_t, așa că nu înțeleg ce vrei să spui cînd afirmi că "ești blocat și nu poți să scrii". :confuzzled:

#77
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
ma gindeam la tine raduk poate ai facut ceva ----scuzama ---e posibil sa fi facut eu ceva pi aici -----adica ca sa fiu inteles pot sa scriu numai la raspunsuri rapide ------la rubrica raspunsuri sau subiect nou ,imi   apare chenarul  si nu -mi da voie --apas pi tastatura si nimic -----in fine dau eu de capat sa vad ce so intimplaT   :walkman: :walkman:

View PostNycu2009, on 26th January 2010, 21:18, said:

mai baiatule ...mai supy ,,,,----tu ai inceput sa exagerezi,,,,,tu nici nu stii in ce tara traiesti -----romania e o tara de cicat cu legi de cicat  :puke: unde daca ai bani esti puternic ai tot ce vrea muschii tai   daca nu ai bani mori  cu zile adica mori ca un cicat......numai vorbi de legi ...legile astea care sint facute sint pentru fraieri..... :)            da sa trecem la lucruri mai serioase

da am inteles carei treaba cu profilele alea si cu rigips ,dar cum se vede mai ai de treaba acolo ,,,si in continuarie ce mai pui pi perete ???,,,...

am impresia ca am reusit ,,,nu stiu sigur sa vad acum


si totusi unde-o fost problema ca tot asa am facut ca si pina acum sau poate am apasat pe ceva din greseala aici ,,,ia sa mai trimit niste poze


si totusi unde-o fost problema ca tot asa am facut ca si pina acum sau poate am apasat pe ceva din greseala aici ,,,ia sa mai trimit niste poze

da cam asa ceva ,,,sa vad ce-o iesit

da ia sa vad

OOOOOOOOOOOO    AM reusit  era cred ceva blocat pi aici inca o data scuze ca team invinuit  :worthy:

#78
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
cred ca degetele tale sunt blocate......

mai frate da greu mai reusesc sa inteleg ce vrei.....m-ai intrebat cum a montat rigipsul pe pereti?...daca da iata raspunsul

am trasat pe placa si pe tavan (la imbinarea cu peretele) cate o linie in dreptul santului mai adanc de pe cofraje....(pe acolo vine etrierul de plastic)...apoi coala de rigips pe perete....o sfoara intre semnele desenate(pe post de semn) ..si apoi hoslsuruburi...simplu.

#79
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010

View Postsupy_t, on 17th March 2010, 16:08, said:

cred ca degetele tale sunt blocate......

mai frate da greu mai reusesc sa inteleg ce vrei.....m-ai intrebat cum a montat rigipsul pe pereti?...daca da iata raspunsul

am trasat pe placa si pe tavan (la imbinarea cu peretele) cate o linie in dreptul santului mai adanc de pe cofraje....(pe acolo vine etrierul de plastic)...apoi coala de rigips pe perete....o sfoara intre semnele desenate(pe post de semn) ..si apoi hoslsuruburi...simplu.

aha am inteles ---dar ceva mai simplu nu se poate ---adica in sensul sa pun direct varuiala pi sciirtiitoara asta ---adica termosistemul asta  :eheyebrow:

#80
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010

View Postsupy_t, on 17th March 2010, 17:08, said:

cred ca degetele tale sunt blocate......

mai frate da greu mai reusesc sa inteleg ce vrei.....m-ai intrebat cum a montat rigipsul pe pereti?...daca da iata raspunsul

am trasat pe placa si pe tavan (la imbinarea cu peretele) cate o linie in dreptul santului mai adanc de pe cofraje....(pe acolo vine etrierul de plastic)...apoi coala de rigips pe perete....o sfoara intre semnele desenate(pe post de semn) ..si apoi hoslsuruburi...simplu.


#81
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
poti....
ceva de genul....adeziv de polistiren...si plasa de fibra de sticla...
Weber..adeziv de polistirent e cam 150.000 lei (din aia vechi) sacul...eu am folosit pe exterior cam 27 de saci.....faci tu calculul...caci avem cam aceleasi suprafete....(doar ca eu am la mansarda 5 randuri de cofraje)...
suprafata exterioara totala....8,5x9,5x5=403 mp.... adica pentru 400 de metrii patrati am folosit cam 27 de saci....(eu am luat masa de spaclu "Aval" la 25 Kg sacul)
Practic, pe interior vor trebuii 2 maini de adeziv si una de glet...si apoi var...
Varianta aleasa de mine a fost gipscarton de 9,5mm si var. (poate ca nu e cea mai ieftina varianta...dar pentru ca nu platesca manopera..pentru ca lucrez de unul singur....pentru mine asta e varianta optima....iar ce vei face tu./..abia asteptam sa aflam...

#82
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
salut supy ----tiam citit din urma mesajele ---si in concluzie cu ce adesiv ai pus faianta cu weber p39-----si lamureste-ma si pe mine cum adica tia ramas citiva saci de weber p39 de la izolarea casei??????? :mellow:

pi mine mar interesa acest adeziv care spunea crutescu EUROFIX  DAR PENTRU CITEVA GALETI TREBUIE sa merg pina la bucuresti ????--ca am inteles cai foarte bun

#83
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
NU
...am facut tencuiala exterioara cu masa de spaclu AVAL. (chesria cu weberul era doar un exemplu si nu cred ca sunr mari diferente).
adezivul de faianta pe care il folosesc..e Danke....si e cam 100.000 (lei vechi) sacul de 25 de kilograme

nu zic ca Euroflexul....sau cum ii zice adezivului lui Crutescu..o fi bun....dar pretul e cam piperat...adica e prea mare.....

eu unul am testat cam cum se lipeste o placa de faianta pe polistiren cu Weber P39, Danke si Ceresit CM11......nici o diferenta majora...parca Weberul a tinut mai bine...
(adica am lipit pe o coala de polistiren de 10 cm grosime trei placi de faianta veche...(din aia alba de 10x10 cm)

#84
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
mia sosit azi o oferta --dar nu stiu ce sa zic ---o inceputsa ma doara capul de cite materiale imi trebuie .....dar zi si tu .::..ADESIV -POLISTIREN----MASA DE SPACLU ---32 SACI ---X33LEI SAC----1056 RON--------PLASA FIBRA DE STICLA 145GR/MP------5 ROLE X56 LEI /ROLA =280 RON  -------POLISTIREN EXTRUDAT GLAFURI 0,6 MC X492LEI MC----------COLTARE ALUMINIU 17 BUC X 3LEI BUC   =51RON

TENCUIALA DECORATIVA 18 GALETI X220/GALEATA =3960 RON ----AICI MI SE PARE CAM MULT --------MANOPERA-------4870 RON-------IN TOTAL FARA TVA -----10512 RON ---SI CU TVA ---12509 RON  ------ARVENI FARA TVA ---2600 EURO---SI CU TVA  3100 EURO ----CAM MULT NUI ASA????

#85
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
ceva poze

#86
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
50 de bulioane manopera??????.....dau si masa de spaclu???.....pai la banii astia iti dau eu pe cineva care-ti face totul mai ieftin....mie mi-a cerut 20 milioane manopera pentru decorativa...(ce-i drept ca era anul trecut prin septembrie)...acuma s-ar putea sa ceara si mai putin...ca toata lumea e infometata dupa iarna....

pozele inca nu au aparut....poate data viitoare....

#87
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010

View Postsupy_t, on 19th March 2010, 21:28, said:

50 de bulioane manopera??????.....dau si masa de spaclu???.....pai la banii astia iti dau eu pe cineva care-ti face totul mai ieftin....mie mi-a cerut 20 milioane manopera pentru decorativa...(ce-i drept ca era anul trecut prin septembrie)...acuma s-ar putea sa ceara si mai putin...ca toata lumea e infometata dupa iarna....

pozele inca nu au aparut....poate data viitoare....

multumesc pentru ajutor, dar mai astept pina la vara. cind merg acasa te anunt eu. problema este ca stiu ca-i multa manopera, dar ce vrei, astia sunt meseriasii de la amvic. poze vroiam sa-ti trimit eu, dar iar nu vrea sa mearga, un prieten mi-a zis ca-i distanta mare, de aia nu merge tot timpul! oare asa sa fie????

vroiam sa-ti arat tabla care am pus-o. eu zic ca a pus-o bine, dar problema este ca mi-a tras teapa cu burlanele. cica alea sunt aparte, nu intra ca acessorii.

Edited by conu71, 21 March 2010 - 20:57.
data viitoare nu te mai rog frumos. nu o sa mai ai suspend de 2 zile. marim perioada!


#88
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Topicul este un dezastru in sine. Daca userul doreste sa deschida un jurnal ca toata lumea are toate posibilitatile sa o faca la fel ca ceilalti. Propun, totusi, sa se familiarizeze inainte cu modalitatea de a posta pe un forum si, de ce nu, cu limba romana.

#89
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Așa este. :coolspeak:

Dar, dacă nu ai remarcat,  era un topic de dialog, între inițiator și supy_t, singurul care a avut răbdarea să descifreze ceea ce spune Nycu2009 și bunăvoința de a-i răspunde. Așa cum am spus și mai sus, între a îl bana și a îi da p șansă de a primi un ajutor (așa limitat cum este), am preferat cea de-a doua opțiune, pe care am considerat-o mai constructivă și mai umană.

Atît timp cît era un topic în care discutau ei doi, consider că nu era o problemă chiar așa de mare, că doar nu era un topic sticky. Dar, dacă-i ordin... cu plăcere!  :peacefingers:

Edited by raduk, 25 March 2010 - 07:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate