Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

am început o casă de tip "Mihaela"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#19
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
EEEEEIIIIIIII DA MARE SMECHERIE ce materiale ,,,,ce pachet ...----niste cofraje care iti vine de la bucuresti numarate --ca nare cum sa te fure la alea ---si restul materialelor le ai pi plan local  ,,,adica betonul,,fierul ,,,si scindura de pe acoperis ---si atit...eu sint mai mult ingrijorat cum au turnat betonul ,,,,ca cum am citit eu pi aici ar fi niste probleme,,,daca nui turnat corect,,,asta eeee ce sai faci asai cind faci casa de la distanta normal trebuiau urmariti .....da ficiorumiu nu se pricepe ,,,socrii nici atita ,,,,dar eu sper ca au facut treaba buna ,,,ziceau ca sint seriosi,,, :rolleyes  LA timplarie  din pvc am pus cu alta firma ,,,,,si acoperisul cu alta firma ..-----si asta e tot  deocamdata

in legatura cu centrala aia .....din pachet e alta mincare din peste ..-----aia e pe gaz ---si cu incalzire in pardoseala  si dupa cum am inteles  are o alta functionare fata de celelalte ...----intradevar ca putere am vazut si eu ca trebuie de 24 kw-----dar cind am fost acasa am mai intrebat baietii ---adica meseriasii cum se zic acuma mai nou ----si miau zis ca ar fi bine sati iei una cu o toleranta mai mare macar de 35kw ca sa nu o folosesti la maxim -----asta de 24 kw---fiind si pi lemne o fortezi la maxim sati incalzeasca in casa ----ca pret---sa stiti ca intradevar e in euro 2200de euro si nu se merita e foarte scumpa ,,,,,eu mai bine imi iau una de aici FERROLI---SI MA AJUNGE IN BANII nostri cam in jur de 55 de milioane de 35kw----cam asa sta problema

#20
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
da pretul e in euro....
doar ca e echipata pentru incalzirea in pardoseala.......ce o fi insemnand asta....(probabil iti dau si distribuitoarele termostatice, si vana cu trei cai, si...cine mai stie..?...aaa am descoperit si cu prietenul Google...poate o fi si in condensatie....


Ps....sper ca mama mea sa nu citeasca....ca va face educatie unora....legat de utilizarea cratimei., c conjunctiilor si a unor pronume ....

#21
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
auzi da mama ta  stie sa umble la calculator ------siii ce inseamna cratima ,,,,sti eu sint de la tara

#22
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View PostNycu2009, on 18th January 2010, 12:58, said:

auzi da mama ta  stie sa umble la calculator ------siii ce inseamna cratima ,,,,sti eu sint de la tara
Nu te supara, dar postarile tale sunt greu de citit -----urmarit-----inteles.

#23
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
De parca mai conteaza cum pocim limba asta...romaneasca....
Oricum...cred ca nu e chiar asa greu sa citesti...chiar daca scrisul e plin de greseli ortografice..

Deci..in concluzie...promit sa nu ma mai inervez cand voi citi posturile scrise prost din punct de vedere gramatical, si nu voi mai atrage atentia nimanui daca mai greseste...

PS...si cand ma gandesc ca eram impotriva unora care-si pun denumirile localitatilor in limba materna.....iar noi tiparim "Revista romana de nursing", iar Asociatia de Nursing din Romania a tiparit "Dictionarul Bailliere de nursing". Iar de aici pana la a ne "focusa" intr-o problema...credeti-ma nu e cale lunga.  Dumenzeu sa-l odihneasca in pace pe Pruteanu.....caci ala a fost mai rau ca mine....


Scuze de Off-topic....dar m-am saturat de ce se intampla in Romania...

View PostNycu2009, on 18th January 2010, 12:58, said:

auzi da mama ta  stie sa umble la calculator ------siii ce inseamna cratima ,,,,sti eu sint de la tara



iata ce stie GOOGLE-ul
http://dexonline.ro/...php?cuv=cratima

#24
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
AAAAAAAAAA......ASTA ERA ,,,,PROBLEMA STAI LINISTIT EU SINT MULTUMIT CA MA DESCURC CIT DE CIT LA CALCULATOR ,NU MA INTERESEAZA GRAMATICA ,ORICUM CRED CA MAM FACUT INTELES DESPRE CEAM VRUT SA SPUN DESPRE CASA ,,, PROBLEMA ASTA MA INTERESAT IN REST SANATATE SA FIE SI SPOR LA BANI .----PI MINE ASTA MA INTERESEAZA SA FIU SANATOS -----SA FAC BANI SI SA MA AJUTE DUMNEZEU SA TERMIN CASA ..... :deadtongue:

#25
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
"Evrica!!! a strigat Arhimede....."
Gata, cu toti ne-am prins....
Acuma hai sa vorbim de "Mihaele"....bre de case, da la ce va gandeati?????

Eu am in proiect un necesar de 18Kcal. necesar termic..deci o sa montez o centrala de 21 Kcal, de genul Ariston 23MFFI, sau Vaillant Turbomax Wuv3....transformata pe GPlL. Deocamdata am disponibila o centrala ROCA, cu un defect de placa...(electronica), de 23 KCal, pe care am schimbat-o din apartament. (defectul - prajeste un releu de pe placa, cam la 20-40 ore de functionare, releu care cupleaza pompa, sise incinge cam tare apoa, si intra in avarie -apoi trebuie curatite contactele la releul ala, si o omk, dar dupa 3-4 curatiri---se duce contactul de tot si trebuie altul.
Cand o sa mai vina vremuri mai bune...o s-o montez sa vad ce-i poate capul...(referitor la puterea necesara). Deocamdata ma tot rog de unul si de altul sa-mi faca niste diuze pentru GPL.
Deocamdata...folosesc un calorifer electric de 1,2 KW, cu ulei, in camera unde mai lucrez cate ceva.......in 30 minute temperatura in bucatarie..a ajuns la 22 grade. si s-a mentinut fara probleme...si asta duminica, iar afara au fost -3 grade.
Constructia este o Mihaela, la care s-a renuntat la balconul de jos, iar la etaj, un perete s-a retras pe placa, cam cu un metru....adica asa...

Attached Files

  • Attached File  018.JPG   513.05K   182 downloads


#26
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
DAAAAAA------foarte interesant ,ai facut ceva misto ,uite mie nu mi-o umblat mintea sa fac si eu asa ceva ,,,bine eu nici nu am avut intr-o luna sa cumperi si pamint si sa faci si contractul pentru casa am facut totul la el fugitivo-----dar dupa cum vad eu in poza jos ai marit bucataria -----si sus camera din dreapta e mai mica cu un metru,,,,in schimb iesi din amindoua camerele in balcon .....da ai facut ceva misto si ai schimbat si fata casei-----dar ia zi ai mai platit ceva la modificare ,,,,si vad ca in fata casei nu ai acoperisul ala mic sau cum se zice ala de la intrare .....-si vad ca tu esti mai avansat cu casa ai facut si finisajele ,esti tare  ,,,,tiam spus ca as trimite si eu niste poze dar nu vrea sa mearga ,,imi zice ca fisierul este timis catre forum ,,,,ce vrea sa zica oare si se invirte cerculetul ala exact cam cum se incarca ceva ,,,,


L.E.
in legatura cu centralele mai dat gata cu indiciii ,,,de ariston si vaillant am auzit de ele sint foarte bune centrale dar alea sint facute pi gaz.....si eu nu am gaz-----aici unde locuiesc am vaillant e bestiala centrala ,,,digitala si pot sa o programez noaptea sa ai ce temperatura vrea muschiul tau---eu deocamdata pentru casa mea din ROMANICA imi trebuie pi lemne

Edited by raduk, 18 January 2010 - 21:23.
postări consecutive


#27
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
pai...din ce spun prietenii mei...centralele pe lemne TEMOFARC rup gura targului. sunt facute la noi...si cele cu ardere deschisa functioneaza inclusiv cu deseuri de pal laminat( din ala de mobila).
Iata un exemplu...(la care m-am gandit si eu)...TERMOFARC FI-22 NS de 22.000 Kcal/h si costa doar 2730 lei, si face si apa calda (are doua serpentine)....si mai au si 3 ani garantie. un  cos de fum de 150mm...si gata...iacata caldura, iar pentru apa calda..mai trebuie un boiler cu acumulare...inca vreo 10 milioane de lei vechi...si problemele-s rezolvate.

Legat de modificare....proiectul meu nu este unul standard...ci desenat pe formele Mihaelei... adica aceeasi repartitie a spatiilor la parter pe dimensiunile Mihaelei... La parter a disparut spatiul tehnic, si am marit biroul...transformandu-l in dormitor...a disparut peretele de rigips de la intrarea in sufragerie....Am pastrat structura de beton exact ca la mihaela la parter, iar etajul are doar exteriorul amvic, interiorul este lemn.
Eu am cumparat de la Amvic doar cofrajele, restul le-am facut pe plan local, acte, proiecte si constructie...

#28
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

ma-m gindit in spatiul tehnic fac wc si in balcon pun centrala termica ----ca sub scara nu incape dus
Nu vreau sa fiu rautacios dar fraza de mai sus e dementiala, e de pus in rama .......  :roflmao: :lol:  :roflmaofast:  :first:

Edited by lifestyle2000, 19 January 2010 - 19:03.


#29
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
a cui a fost citatul ala? ca nu ma recunosc....

#30
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
A lui Nycu .... :D

#31
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
da este citatul meu ,,dar eu lam scris pentru cei care au facut casa mihaela ,,pentru-ca ei inteleg despre cei vorba ,,,dar hai sa trecem la lucruri mai serioase,,,,----eu aici scriu si in fuga ca sint pi netul patronului si numai stau acu sa fac ortografie ----gramatica -----si alte cicaturi ,,,,,cine vrea sa inteleaga despre ce vreau sa spun intelege el ---ok,, in legatura cu centrala cum se cheama de fapt ca ai zis in 2 moduri,,,,temofarc  sau termofarc----pai am sa intreb si eu meseriasii ,,drept sati spun nici nu am auzit de aceasta marca de centrala ,,---dupa cum spui tu o fi buna ---vad ca nici nui scumpa ---dar stii ceva eu nu vreau sa folosesc rahaturi din alea de rumegus  mi se pare ca se lasa cu mizerie in casa --eu totusi optez pentru una pi lemne si carbune si lemnele sa intre cit mai mari in ea ----de aia am zis ca vreau un ferroli italiana si din fonta ---multi au zis cai buna ---dar am sa ma interesez si de aceasta centrala

da ai facut o treaba buna cu acele modificari dar vreau sa te intreb wc unde lai pus sub scara ???si centrala unde ai so pui ??? chiar sint curios unde ai sa pui centrala----eu am mai spus la spatiul tehnic fac wc ----centrala o pun in balcon ----sub scara o sa fac de pus haine ---cutiii---si alte prostiii  CA oricum e mic spatiul acolo ----si tot jos am eliminat biroul si am lasat livingul  intreg mi so parut cam  mic livingul  si de aceea am eliminat biroul---de imi vine niste musafiri mai multi sa incapa si asa am sus trei dormitoare  cam astai cu casa mihaela ----

#32
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
O MY GOD! Und-ei Mihaela asta so cunosc si io!!!!  :roflmaofast:

#33
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
O GASESTI LA SISTEMUL AMVIC LA CELE 23 DE CASE PROIECTE GRATUITE------SI ACOLO POTI SO GASESTI SI PI IZABELA----MARIA---MARIANA--ANDREEA .....ELENA ,,,,,OANA,,,,,----SI TOT NEAMUL CEL ADORMIT -----AMIN.... :notangel:

#34
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Draga prietene....
Centralele TERMOFARC..sunt fabricate in Romania si sunt printre cele mai bune. Nu au schimbatoare termice cu fonta...ci cu otel...(reparatii usoare, lipsa probleme la lipsa curentului...)...si mai mult, modelul de care vorbeam poate inghite orice arde!...
O centrala pe lemn...are nevoie de nitel spatiu...cam 2m pe 3m....si ma mir ca o sa o poti monta in balcon...atentie astea au peste 200Kg...si cam 80x80x120cm....au destul de multe tevi pe dinafara lor..asa ca trebuie montate in spatii protejate in special de inghet.

PS.. daca vrei scule italiene...n-ai decat...dar eu unul sunt fript...asa ca o sa cumpar DOAR produse Romanesti...(sa nu exageram totusi). Nu ar trebui sa uitam de centralele Motan din satul VADURI, comuna Alexandru cel Bun, jud. NEAMȚ România.....sunt super incantat de promtitudinea cu care mi-au livrat ceva ce dealerul de la Buzau " uita"...(acuma nu mai e dealer)...
Am destule cunostinte care au centrale Termofarc...fabricare la Sacele - Brasov...si sa nu uit...pot sa-ti dau numarul de mobil a unuia (daca si el o sa fie de acord) sa-ti explice el de ce a schimbat un Ferroli cu un Termofarc....

Numai bine...si daca te-am bulucit...asta este...cine te pune sa scrii pe forumuri?....

Legat de intrebarile tale...baia mea de la parter e pe aceeasi pozitie doar acel spatiu tehnic a disparut iar scara de din lemn. Centrala  - una pe lemne..in spatiul tehnic (cladire separata in spatele casei) si un pe GPl in bucatarie.

#35
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu sunt la polul opus. Sunt lamurit de "calitatea" romaneasca. Mi-a ajuns ...
Am acasa un Folex (facut la Aiud), pe lemne, cu gazeificare. Centrala cu manta de inox .... partea convectiva din otel etc.
Toti mi-au recomandat-o "ia-o nene ca-i sfanta, robusta, lucru romanesc, simplu fara automatizari complexe care se strica usor etc."
Acum blestem clipa in care am ales centrala asta..... :wallbash: Am dat peste 10.000 ron pe ea. La banii astia luam un Viessmann sau orice altceva provenit din tari civilizate cu un CTC sfant.
Asta e, am invatat sa nu mai respect "spiritul de turma"

Are niste ra#ate de recuperatoare de caldura, in canalul de circulare a fumului, care aduna depuneri pe ele ca la balamuc. Are niste tije pt curatare care la depuneri trebuie sa le clintesti cu ciocanul - la propriu , indoindu-le ca la gimnastica.

S-a infundat .... "nici o problema" - romanul e mult prea destept ca sa puna usa de vizitare si in partea de jos a cazanului, a pus doar sus, iar la recuperatoarele de la jumatate in jos pur si simplu nu ai cum sa ajungi decat daca iei autogenul si tai cazanul in 2.
Raspunsul "tehnic" de la Folex: Toarna motorina pe recuperatoare si da foc sa arda depunerile.  :first: "cuuul"
Pierderi de presiune? Asta e - mici fisuri pe ici pe colo - mama ei de sudura.
Troncane apa in cazan - mare branza - e conceput prost si aerul din instalatie nu ajunge intotdeauna la aerisitoare.

Sa vad cat ma tine centrala, nu ii dau mai mult de 4 ani apoi trebuie sa cumpar alta.
La banii dati pe asta + cea noua luam o pompa de caldura  :madanimated:

Edited by lifestyle2000, 19 January 2010 - 23:09.


#36
Nycu2009

Nycu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.01.2010
da e clar am inteles wc il faci sub scara -----la centrala mam gindit si eu so fac linga casa dar nu am unde si este periculos --daca mai ales sa ai si niste vecini prosti poate sati faca o figura ---asa ca eu am loc so pun in balcon --sper --si balconul eu il inchid  doar nu-l las asa --- cu centrala stai linistit  nu mai bulucit mai am timp sa aleg pina la toamna ---pina atunci am alte treburi de facut ---dar ai vazut cea zis colegu ca e satul de marfa romaneasca ,,,si eu  nu te supara dar cam ii dau dreptate ,,,eu pot sati spun ca un ferroli am aici la un prieten si o urmaresc de 3--4 ani ---nu a avut probleme niciodata ---plus acasa in romanica are o nepoata de  a mea si nu a avut probleme ,,,,scuza-ma dar chiar nu am incredere in lucrurile romanesti----dar mai vedem --mai cintarim ..---ca este timp

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate