Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Apple iPad

- - - - -
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#397
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postmoneylord13, on 10th June 2010, 21:41, said:

banuiesc ca nimeni nu are nimic de zis, vis-a-vis de ce am zis eu, nu ?

LIPSURI DE NEIERTAT:    pt segemntul tablet pc !!!

- lipsa conectorilor USB ( ce drequ....orice tablet PC ii are !)
- lipsa unor iesiri directe video ( WTF ....e dispozitiv MEDIA ) se poate scoate semnalul video, dar necesita adaptori greoi !!! ceea ce e cam auto-defetist, deoarece se vrea un device portabil
- incapacitatea de a rula aplicatii reale ! ( sigur, app urile din itunes store sunt ok, dar nu se pot compara cu cele full de pe un calculator !!!(
- lipsa camerelor video fata si/sau spate !!! ( e deja ridicol !!! tablet-uri vechi de cca 3 - 4 ani de la HP le aveau !!! )

aceste lipsuri sunt absolut de neiertat pe segmentul Tablet PC !!!
Ba, am eu ceva de zis...dude, exista destule persoane care au un salariu MULT superior celui minim pe economie !  :D  Ca mine de ex, si imi voi lua iPad, si nu il voi utiliza doar de fitza...il iau cu mine la plaja, este o jucarie multimedia ideala!  :coolspeak:

#398
kissunicum

kissunicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.05.2006

View Posth3llboy, on 11th June 2010, 15:46, said:

Tot respectul pentru tine, daca la 11 ani te exprimi asa elocvent si categoric. Succes pe viitor si capu sus :naughty:

tot respectul si din partea mea si felicitari ca ai ajuns developer pt apple! succes in continuare

#399
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
@h3llboy

1) referitor la USB:  vorbesti tampenii !!!   migratia spre wireless de care vorbesti este in desfasurare intr-adevar, dar va dura un MINIM de 10 ani, pana cand USB va deveni inutil !
     pana atunci, 85 % din toate electronicele au legaturi MULT mai bune cu instrumentele de calcul prin portul USB

     nu stiu cum gandesti tu, dar pentru mine,  MOMENTUL PREZENT si MOMENTUL VIITOR  APROPIAT  ( sub 5 ani ) e MULT mai important ca ce va fi peste 10 ani minim !
    ( de ex:  unitati DVD, camere video, mousuri daca se vrea, unitati de proiectare pe perete etc)

     slotul USB si mini-USB au inca viata in ele .... nu ai sa le vezi disparute prea curand !
     transmiterea informatiilor prin blue-tooh, wireless etc, e inca subreda fata de fiabilitatea unui cablu USB cand vrei sa descarci filme, poze etc !

     nici nu mai mentionez ce cosmar de radiatii ar fi, daca totul ar fi wireless 100%!

     pana cand transmisiunile wireless nu vor fi MACAR la fel de rapide ca cele prin cablu USB si sa aiba 1% ( un procent ) din cat emit radiatii astazi .........  te imbeti cu apa rece si propaganda apple!


  2) referitor la procesor
     ba nu!  ipad chiar e un ipod touch mai mare! ! !

      are un procesor mai bun deoarece are o carcasa mai mare ..... dar e doar fratele mai mare al unui ipod touch !
   daca vrei sa iti sustii afirmatia ....... ce are si ce face in plus, in mod atat de drastic, tablet iPad fata de un ipod touch !?!?  

       trebuie sa aiba cu adevarat niste atu-uri puternice, sa isi justifice titlul de tablet !!!!!!!!!
       daca bifam rand cu rand, lista a ce face si nu face ...... vedem ca e identica cu cea a lui ipod touch !

        rational vorbind ..... dincolo de orice apucaturi de fanboy apple    (si eu sunt fanboy apple....dar nu fanatic!)


    3) Camera video    
        aici o dai rau de tot in bara !!!!!
  
         pana si plasticaturile ieftine de ebookuri au camere web in ele ! !!!!!!
        
         TOTUL migreaza spre interconectivitate si comunicatie usurata mult ....... si ce stii tu mai usor, decar sa iti vezi partenerul ?!!?    poate teleportarea .... :P

         da, poate nu o vei vrea mereu ....corect.  
        dar de pilda, daca ai treaba cu adevarat si vrei sa vb cu un client, colaborator etc etc,  sa il poti vedea si intelege ca si cum ai fi fata in fata e un atuu IMEENS ce nu popate fi neglijat, oricat de fanatic apple-jihad ai fi tu !

        tablete HP, Compaq etc vechi de 4 ani, au camere web pt conversatie !  

     inca odata, eu am  DOVADA REALA MATERIALA,   ca ipad e doar un ipod touch mai mare ......

          si da...poate pe viitor vor avea!   dar asa cum deja am zis, eu traiesc in prezent!   NU ma hranesc cu vise si iluzii (poate desarte...poate nu...)


   4) iesirea video

          aici argumentul tau iarasi pica !
          un mare segment de clienti caruia ipadul se adreseaza e tineretul !    astia nu vor avea bani de dat in plus pe  nspe mii de accesorii !  

          inca ceva ....daca unul din tineri are ceva cool pe ipad si vrea sa arate la tot grupul ...nu e mai usor sa il bagi la TV, decat sa se cingramadeasca toti, sa se uite pe tablet !?    

          iar ipad se vrea si in mediul corporatist !!!  acolo, imposibilitatea de a lega rapid la un proiector pt o proiectie intervenita spontan ( o vizita neasteptata a vreunui client etc) poate duce la pierderea clientului si a unei afaceri chiar!

         plus ca unul din atuurile ipad tablet e portabilitatea !!!!
        
      
           portabilitate ------> abilitatea de a fi carat, purtat in diferite locuri, cat mai usor si fara a fi ingreunat de elemente inutile!  
       eu asa o definesc ...............  daca am nevoie de nspe mii de adaptoare si cabluri, doar pt a face ceva ce plasticuri ieftine fac cu un cablu mic,  unde mai e PORTABILITATEA ?!?!?!?

          stii ce e ironic !?    reclamele apple care aratau gadgeturile apple ca fiind  cable-free, in timp ce ele microsoft erau infatisate sugrumate de cabluri!
          paradoxal ca pt ipad, ai nevoie de un intreg set de accesorii, ca sa faci lucruri, care pe alte gadgeturi la o treime de pret cel mult, le faci doar cu un cablu usb sau de iesire video ... HAHAHAHA

      

       5) design

   da, are un design super.   asta nu as pune o la indoiala. e unul din punctele forte ale apple.

     dar eu sunt un om ce vreau sa imbin aspectul super, designul super cu utilul super!

          e cam inutil sa arati super, daca esti tufa de venetia ....trisulfat de clei etc !      

    
  altfel, esti doar o muiere ce are or***gasm  cand vede un ruj lucios de 10 milioane, intr o vitrina :))


si daca tot vorbim de design super + utilitate superba  =  laptop apple macbook pro !!!     regele indiscutabil al tuturor laptopurilor de user !



P.S.  si daca vreunul imi zice mie ca un app de office e mai puternic sau egaleaza office ul de pe un calcualtor...........raspunsul meu e:   ,, orice fumezi ....pune jos tigarea!   si lasa fanboy-ismul si ganditi!''

Edited by moneylord13, 11 June 2010 - 16:40.


#400
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007
Vezi ca ai citat pe cine nu trebuie colegu moneylord13, nu eu ti-am adus argumentele respective. Doar am apreciat atitudinea si modul in care el si-a exprimat opinia, comparativ cu varsta pe care o are. Il apreciam la fel de mult si daca sustinea ceva ce nu avea legatura cu apple(felul cum a facut-o mi-a placut si modul de exprimare, n-am sustinut ca e general valabil tot ce a zis). Tine pledoaria de mai sus altcuiva, nu mie, pentru ca eu nu m-am lansat sa te contrazic in vreo afirmatie.
Ca un sfat prietenesc, pe viitor, citeste de 2 ori inainte sa postezi, si ai grija pe cine citezi cand dai reply-uri.

#401
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
my bad :)  am folosit un ipod touch ........


era pt andreigherghe

#402
h3llboy

h3llboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 02.06.2007

View Postmoneylord13, on 11th June 2010, 23:59, said:

my bad :)  am folosit un ipod touch ........


era pt andreigherghe

No problem, si eu am postat de pe 3gs ;)

#403
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View Posth3llboy, on 12th June 2010, 00:05, said:

No problem, si eu am postat de pe 3gs ;)


dar sincer.... afara de acel tip, postul meu era de fapt adresat  INCLUSIV  tuturor acelora care venereaza acel ipad tablet, fara a gandi si fara a isi da seama, ca e de fapt doar o JUCARIE !!!

numele de ,,tablet'' e TOTAL INSELATOR !

tablet ----e un laptop ce nu are tastatura (sau are, dar e detasabila )  si ecran touchscreen, dar e de fapt, un calc portabil in toata puterea cuvantului


din motivele justificate rational mai sus, am demonstrat  RATIONAL si LOGIC de ce ipad NU e tablet


astept contra-argumente  la fel de bine fundamentate ca al meu

si nu ...doar pt ca Apple ii zice asa, nu e un rationament


UITAAATI !!!!

http://www.facebook....id=279962539370

un tablet HP din anul 2003 !!!!

bate ipad oricand !!!

uitati...si plangeti de cum ati fost fraieriti

Edited by moneylord13, 12 June 2010 - 03:09.


#404
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Poate ca posesorii de iPad erau constienti ce cumpara si nu se considera fraieriti. Te-ai gandit si la asta? Sau ti-ai propus cu orice pret sa pozezi in justitiarul luminii sau Zorro / Neo?

Fiecare e liber sa aleaga ce vrea. Nu te dezaprob in totalitate, insa nu iti inteleg inversunarea.

#405
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009

View Postmoneylord13, on 11th June 2010, 17:30, said:

dar de pilda, daca ai treaba cu adevarat si vrei sa vb cu un client, colaborator
daca e ceva serios , vorbesti cu clientul fata in fata, eventual te intalnesti cu el la un restaurant, iar daca nu e ceva important vorbesti cu clientul la telefon sau prin messenger

View Postmoneylord13, on 12th June 2010, 03:49, said:

UITAAATI !!!!

http://www.facebook....id=279962539370

un tablet HP din anul 2003 !!!!

bate ipad oricand !!!

uitati...si plangeti de cum ati fost fraieriti
ai dreptate, tableta aia e mult mai performanta decat ipadul, dar uita-te, la design e praf, arata ca naiba, la design ipadul e net superior

#406
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSpadasinulFricos, on 12th June 2010, 17:32, said:

ai dreptate, tableta aia e mult mai performanta decat ipadul, dar uita-te, la design e praf, arata ca naiba, la design ipadul e net superior
design?? ce importanta are design-ul? in afara de fitza, "ah, uite cu ce ma fatzai prin fata voastra"?

#407
SpadasinulFricos

SpadasinulFricos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 15.04.2009

View PostCelest, on 12th June 2010, 19:43, said:

design?? ce importanta are design-ul? in afara de fitza, "ah, uite cu ce ma fatzai prin fata voastra"?
cum sa n-aiba importanta, asa iti aduc eu o caramida cu functiile unui laptop, ti-ar conveni?

#408
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010

View PostSpadasinulFricos, on 12th June 2010, 19:52, said:

cum sa n-aiba importanta, asa iti aduc eu o caramida cu functiile unui laptop, ti-ar conveni?


de fapt, ce spui tu e chiar hilar !!!

deoarece 99% din plasticaturile windoze  (adica din laptopurile ieftine...) chiar sunt iste caramizi din plastic, cu un design de zici ca l-a facut un designer constipat :))


si stii ce e si mai si .... !?
ca plasticaturile alea cu design de 2 lei, scuipa pe tableta ta frumoasa, da' proasta ca noaptea!  ( hmm...straniu cat de bine i se potriveste si lui EBA :) )


daca vrei ... ne intalnim !

si in timp ce tu abia apesi pe una - doua aplicatii ...........

.............    eu fac documente, vad internet  FULL  ( da, vrei - nu vrei, flash e o parte majora a internetului !  nu am chef sa astept 10 ani, pana flash nu va mai fi ! eu traiesc  ACUM, NU peste 10 ani !), deschid si rulez cam orice si oriunde !!!

si totul cu nici 300 Euro !    

  can you say .... PWNAGE ?!!?  :D   :thumbup:


da' hei ! tableta ta luceste !    :lol:


P.S. :  acum 2 zile, am folosit un ipad timp de 2 ore aproape
          e o idee super, DAR executia lasa mult de dorit !!!

          pe de alta parte, un ipad apple ar tre sa aiba urmatoarele caracteristici:
             - stocare:   250 GB  SSD minim
             - durata:    12 ore folosire full, cu WIFI, stralucire la maxim etc.
             - rezolutie:  1400 x 900  cel putin
             - soft: Mac os leopard    ( putand INCLUSIV sa functioneze si ca un ipod touch mai mare !!!! )
             - conectivitate:   minim 2 x USB,  1 x firewire,  1 x bluettoth, 1 x wifi, 1 x EDGE  ....  + FULL GPS capabilities ( exact ca MIO etc )
             - compatibilitate Flash.......cu OPTIUNEA dezactivarii lui !
             - memorie:  echivalent 4 GD DDR4
             - video:   Nvidia GForce GT 330 M   1025 GDDR3    ( ca macbook pro de 15 inch )

     cand va avea MACAR  prima jumatate din lista asta de insusiri,  apoi sa aveti curaj  ( voi, fanaticii apple si Apple insusi...) sa veniti si sa ziceti ca e o inovatie  !

Edited by moneylord13, 12 June 2010 - 19:48.


#409
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postmoneylord13, on 12th June 2010, 20:41, said:

...cand va avea MACAR  prima jumatate din lista asta de insusiri,  apoi sa aveti curaj  ( voi, fanaticii apple si Apple insusi...) sa veniti si sa ziceti ca e o inovatie  !

s-a mai discutat, cu aceeasi retorica in thread, citeva pagini mai sus.

s-au mai discutat inclusiv motive de ce ar fi preferabil iPad-ul fata de un calculator care e pregatit sa scuipe, si de ce unii oameni ar folosi iPad.
poti sa citesti citeva pagini inainte sa scrii la limita insultei?

m-am plictisit, si s-ar putea sa ma rup in figuri ca moderator.

Edited by Centris, 12 June 2010 - 21:24.


#410
flipdascript

flipdascript

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 10.11.2008

View Postmoneylord13, on 12th June 2010, 19:41, said:

.............    eu fac documente, vad internet  FULL  ( da, vrei - nu vrei, flash e o parte majora a internetului !  nu am chef sa astept 10 ani, pana flash nu va mai fi ! eu traiesc  ACUM, NU peste 10 ani !), deschid si rulez cam orice si oriunde !!!

si totul cu nici 300 Euro !


View PostCentris, on 12th June 2010, 21:22, said:

s-a mai discutat, cu aceeasi retorica in thread, citeva pagini mai sus.

s-au mai discutat inclusiv motive de ce ar fi preferabil iPad-ul fata de un calculator care e pregatit sa scuipe, si de ce unii oameni ar folosi iPad.

@moneylord13, trebuie sa intelegi ca pe planeta asta sunt oameni si oameni. Unii aleg sa cumpere unule lucruri, altii altele. Se poate discuta,analiza, comenta, pe marginea unui subiect, dar nu poti da in cap omului pt ca si-a achizitionat un gadget care tie nu-ti place.
In alta ordine de idei, nici nu cred ca este vreunul, oricat de inversunat fan iPad -Apple ar fii, sa sustina ca iPad-ul va putea inlocui vreodata un laptop sau notebook, ce o fi... Si eu mi-l permit, dar nu am sa-l cumpar, nu pt ca nu imi plac produsele Apple ( am un iPhone 3G, printre alte telefoane ) dar sincer, nu-i vad utilitatea. Am un laptop Compaq si un netbook Sony Vaio, deci, ce as putea face in plus cu un iPad fata de acestea 2? Un singur lucru, intr-adevar: nervi, multi nervi. Exact ca si cand ma apuc sa reconvertesc toate clipurile si filmele care le pun pe iPhone. As simti mult lipsa unui Micro USB sau Mini USB, cum au majoritatea telefoanelor. Nu mai demult decat alaltaieri eram la un prieten acasa si tocmai trasese un film de pe net. Zic, hai sa-l copiez si eu. Aveam la mine iPhone-ul si Omnia HD. Cum tipul are nokia 5800, fain-frumos mi-a dat cablul USB, l-am pus in Omnia si pe urma acasa l-am copiat pe laptop ca sa-l vizionez. Acuma, daca aveam doar iPhone-ul la mine sau un iPad, de ex, asa-i ca ma taiam cu lama? Sa nu mai vb de CardSlot si muuulte altele. Dar, dupa cum ziceam mai sus, nu pot sa-i dictez nimanui ce sa-si cumpere sau in ce mod sa-si cheltuie banii. De mine, sa le dea foc...

Edited by murMembruAnonimut, 13 June 2010 - 00:52.


#411
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostIon_Cristoiu, on 3rd May 2010, 11:40, said:

Pai si atunci cu ce e mai mutil iPad fata de un telefon mai potent?
In primul rand este pt fanboy Apple, si sunt destui.
Apoi, pt cei care au bani de aruncat si nu stiu ce sa faca cu ei, iar asta e cel mai la moda, astfel ca il cumpara.

Si acum folosirea lui. Este util, fiind mai manevrabil decat un netbook, in forma clasica, fara sa fie flip.
Ecranul este destul cat sa citesti ceva, sa vorbesti pe IM cu destul usurinta, sa ai experienta de PC dar cu aroma de iPod/iPhone.
Sincer, cam inutil, cand trebuie sa dai bani pe el. Dar primit gratis, cati nu l-ar vrea.
Este un gadget, interesant, unic pana acum, prin modul cum este construit si gandit.
Un iPod supradimensionat, dar interesant si trezeste curiozitatea in oricine.

Marketing Apple, reusit pana la ultima picatura.
Inca mai critic iPadul, dar chiar si asa mi-as cumpara unul. Are si avantaje, sa nu vedem doar minusurile. Ethernet lipsa, dar e gandit pt mobilitate, lipsa unitate optica, dar totul e cloud.
Ce ati critica la Macbook Air puteti aplica si aici.

#412
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Minusurile vor fi oricum eliminate gradual, odata cu aparitia urmatoarelor generatii / update-uri. Vor exista si slotu-uri USB sau HDMI out, camera frontala si altele. Insa, asta e politica Apple: All good things come to those who wait! :)

#413
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postthe__1, on 13th June 2010, 16:09, said:

Minusurile vor fi oricum eliminate gradual, odata cu aparitia urmatoarelor generatii / update-uri. Vor exista si slotu-uri USB sau HDMI out, camera frontala si altele. Insa, asta e politica Apple: All good things come to those who wait! :)
Sau mai bine, esentele tari vin in sticlute mici, dar la ei sticlutele chiar nu au decat un capac.

Vor veni, dar ca si la iPhone sau iPod, prima data este un device sterp.
Comparativ, iPhone 2G cu iPhone4, chiar un "Quantum Leap". Astfel ca...
Pe cand iPad4?  :lol:

#414
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postmoneylord13, on 12th June 2010, 19:41, said:

pe de alta parte, un ipad apple ar tre sa aiba urmatoarele caracteristici:
             - stocare:   250 GB  SSD minim
             - durata:    12 ore folosire full, cu WIFI, stralucire la maxim etc.
             - rezolutie:  1400 x 900  cel putin
             - soft: Mac os leopard    ( putand INCLUSIV sa functioneze si ca un ipod touch mai mare !!!! )
             - conectivitate:   minim 2 x USB,  1 x firewire,  1 x bluettoth, 1 x wifi, 1 x EDGE  ....  + FULL GPS capabilities ( exact ca MIO etc )
             - compatibilitate Flash.......cu OPTIUNEA dezactivarii lui !
             - memorie:  echivalent 4 GD DDR4
             - video:   Nvidia GForce GT 330 M   1025 GDDR3    ( ca macbook pro de 15 inch )
nu intelegi ca unii oameni isi cumpara lucruri nu in functie de NEVOI, dar pt. placere, sau cum zic romanii care crapa de invidie 'fitze' !  :rolleyes:

Edited by Centris, 14 June 2010 - 10:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate