Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Adevarata Energie Libera

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
Am gasit zilele acestea cateva articole desore energia libera. Stie cineva mai multe? Perfect
http://www.energobio...gie-libera.html

Eu incep cu acest link.Pe mine m-a surprins articolul respectiv. Anii 1800........interesant..

Pentru "inginerii, doctoranzii si superbii nostri oameni de stiinta " , va rog mult sa va indreptati atentia in zona ; Stiinta aplicata si cele de felul ei . Mai exact invit cu raspunsuri pe acest topic , doar pe cei suficienti de "ticniti" incat sa creada asa ceva. Va multumesc! :peacefingers:

http://www.energobio...Hendershot.html
Ar mai fi.

Dar imi amintesc ca, acum cativa ani"mai multi de fapt" Am gasit undeva un articol. Era vorba despre o masinarie, ceva, avea si o poza, despre care se spunea ca colecteza energie electrica din aer. Acum caut, dar nu mai gasesc nimic in legatura cu treaba asta. in mare ,arata ca un paun de metal , amestecat cu o antena parabolica ceva, uhh. Sper sa gasesc ceva legat despre asta cat de curand.

#2
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Nu am avut rabdare sa citesc tot articolul, dar un singur lucru pot sa-ti spun. Nicola Tesla a dat-o in diverse pe final de cariera, ceea ce nu-i stirbeste din meritele deosebite in materie de electromagnetism, ci doar e o realitate.

Nu tot ce a realizat Tesla a fost "pe bune"

#3
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
Stateam si ma gandeam.Si puteti sa ma numiti ;ignorant,taran incult, semianalfabet"oricum mi se rupe",dar zic eu. Nu cumva suntem inconjurati de energie? Lumina=energie             Caldura=energie                     Gravitatie=energie
                                             Magnetism=energie         Aer=energie                           Apa=energie
Unde radio=energie        Radiatii"si aici e multe"=energie                     Cica si spatiul dintre atomi ar fi energie
                Cica nu exista vid ci peste tot e 'Materie neagra' a carei existenta e recunoscuta oficial.


Nu cumva ,noi in loc sa ne folosim de toate aceste energii, o frecam aiurea?Astept  concluzii................ :peacefingers:

#4
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

 eu0800, on 25th January 2010, 05:49, said:

Cica nu exista vid ci peste tot e 'Materie neagra' a carei existenta e recunoscuta oficial.
Materia intunecata(aka neobservabila/nedetectabila) e recunoscuta 'oficial'  :lol:  laolalta cu energia intunecata (aka neobservabila/nedetectabila) ca modele teoretice pentru a explica dpdv fizic+matematic comportamentul materiei si energiei observabile in dispunerea cunoscuta a acestora in Univers.
Daca ne-am fi aflat prin sec. 16-17 probabil ca ar fi fost numita materia hic sunt dracones.

Edited by Ixtl, 25 January 2010 - 07:41.


#5
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Iti multumesc pentru ghilimelele aferente. Trecand peste observatia adolescentina care demonstreaza un lucru evident, anume ca nu ai citit nici macar un manual, da suntem inconjurati de energii. Problemea este ca "inginerii, doctorii si oamenii de stiinta" au vazut asta cu mult inaintea ta, au formulat modele matematice care aproximeaza intr-un anumit grad aceste energii iar drept dovada ai : transmisii satelitare, emisii si receptii radio, transmiterea de energie wireless ba chiar in idiotenia noastra am mai trimis un robotel de 300 kg pe marte, si alte "tampenii". Daca esti semianalfabet o rezolvi prin invatare nu prin aere de superioritate inutile.

Acum, strict la subiect, ceea ce spui tu acolo se cunoaste de multe sute de ani, singura problema este reprezentata de randamentul acestor transformari. Stiinta moderna iti ofera tie posibilitatea sa te duci la primul supermarket si sa iti cumperi un luminar de gradina cu celule fotovoltaice, alte state investesc in transformarea valurilor in energie electrica, in SUA apar primele centrale electrice bazate pe temperatura degajata la andancime in pamant, iar in Germania deja se gaseste pentru utilizatori casnici sisteme de climatizare pasive, pe acelasi principiu.

Undele radio au multa energie, lucru care il cunoaste orice racan ce a facut macar armata la transmisiuni (se aprindeau neoanele pe masa de transmisiuni), il stie orice student amarat care trece la fizica, problema cu undele radio tine exclusiv de om : sunt daunatoare asemenea radiatii pentru om.

Materia neagra sau mai degraba anti-materia reprezinta o sursa formidabila de energie, insa foarte periculoasa. Deoarece anti-materia reprezinta o stare energetica aproape totala, la interactiunea cu o particula de materie (asadar cu energie mica) are loc o echilibrare violenta, ceea ce se traduce printr-o mare explozie.

Problema nu este reprezentata de sursa de energie, ci de sistemele aferente obtinerii unui randament cat mai mare. Ele exista, dar sunt experimentale, pentru fabricarea in masa este nevoie de analize complexe, studii si evolutii, nu poti sa pui in practica tehnologii netestate dar cu un efecte mari, eventual ireversibile.

Edited by Tom_Cat, 25 January 2010 - 09:17.


#6
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 Tom_Cat, on 25th January 2010, 09:15, said:

Iti multumesc pentru ghilimelele aferente. Trecand peste observatia adolescentina care demonstreaza un lucru evident, anume ca nu ai citit nici macar un manual, da suntem inconjurati de energii. Problemea este ca "inginerii, doctorii si oamenii de stiinta" au vazut asta cu mult inaintea ta, au formulat modele matematice care aproximeaza intr-un anumit grad aceste energii iar drept dovada ai : transmisii satelitare, emisii si receptii radio, transmiterea de energie wireless ba chiar in idiotenia noastra am mai trimis un robotel de 300 kg pe marte, si alte "tampenii". Daca esti semianalfabet o rezolvi prin invatare nu prin aere de superioritate inutile.

Acum, strict la subiect, ceea ce spui tu acolo se cunoaste de multe sute de ani, singura problema este reprezentata de randamentul acestor transformari. Stiinta moderna iti ofera tie posibilitatea sa te duci la primul supermarket si sa iti cumperi un luminar de gradina cu celule fotovoltaice, alte state investesc in transformarea valurilor in energie electrica, in SUA apar primele centrale electrice bazate pe temperatura degajata la andancime in pamant, iar in Germania deja se gaseste pentru utilizatori casnici sisteme de climatizare pasive, pe acelasi principiu.
Pompe de caldura , sau "inversul frigiderului", sau EXACT precum un frigider cand se doreste racirea locuintei!
Undele radio au multa energie, lucru care il cunoaste orice racan ce a facut macar armata la transmisiuni (se aprindeau neoanele pe masa de transmisiuni), il stie orice student amarat care trece la fizica, problema cu undele radio tine exclusiv de om : sunt daunatoare asemenea radiatii pentru om.

Materia neagra sau mai degraba anti-materia reprezinta o sursa formidabila de energie, insa foarte periculoasa. Deoarece anti-materia reprezinta o stare energetica aproape totala, la interactiunea cu o particula de materie (asadar cu energie mica) are loc o echilibrare violenta, ceea ce se traduce printr-o mare explozie.

Problema nu este reprezentata de sursa de energie, ci de sistemele aferente obtinerii unui randament cat mai mare. Ele exista, dar sunt experimentale, pentru fabricarea in masa este nevoie de analize complexe, studii si evolutii, nu poti sa pui in practica tehnologii netestate dar cu un efecte mari, eventual ireversibile.
Nu ar fi prea "bine" pentru  unele companii sa existe surse de energie MOCA...
Pune-te TU in locul lor; ca patron de companie energetica cu siguranta nu ti-ar conveni asa ceva...
De fapt cea mai  interesanta energie libera este  cea primita de la Soare!  Era vorba de un proiect in Nordul Africii prin care se vroia acoperirea unor km patrati cu panouri solare  , iar unul din  patratele putea furniza energia pentru intreaga Europa , iar altul "ceva mai mare"  pentru intreaga lume!
Banul face TOATE jocurile!
http://www.treehugge...ope-germany.php

Attached Files



#7
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
Bah bih! Care-i treaba tom cat?Am deschis acest topic pentru oameni mai putin "dastepti", asa ca mine. Te deranjeaza?
Atunci pa pe alte topicuri. Nu vreau sa jignesc, doar ca m-am plictisit de toti "oamenii astia de stiinta" care imi spun ce pot si ce nu pot face. Sii app, inteligenta nu se masoara in anii de studii sau/si bagajul de cunostinte acumulat.

On topic: am gasit acel device,mai sunt vreo doua topicuri si pe softpedia. E vorba de Testatika generator.Revin cu amanunte.
Asta e tarehttp://energiegratis.wordpress.com/

#8
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

 eu0800, on 26th January 2010, 19:15, said:

Sii app, inteligenta nu se masoara in anii de studii sau/si bagajul de cunostinte acumulat.


Pana si IQ-ul care masoara nivelul brut de inteligenta se modifica in functie de gradul de folosire al creierului. Folosirea intensiva a acestui organ, tradusa si prin acumularea de noi cunostinte, duce la ridicarea IQ-ului.

De ce cei care nu stapanesc macar cateva notiuni de baza in fizica, cred in permanenta in bazaconii pe care le imbraca in te miri ce descoperiri. Au innebunit toti de cand cu flacara violet.

Decat sa sperati la cine stie ce gaselnite aiuristice, mai bine cititi carti de popularizare a stiintei. Nu spune nimeni sa luati fizica cuantica in brate.



Energia asa zisa "libera" are multe forme, nu e o noutate pt nimeni energia de agitatie termica, energia solara, energia vantului, etc, dar din ce am inteles tu te referi la altfel de energie, ceva ce nu se arata decat "initiatilor"

#9
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
dom'le, adevărata energie liberă e aia care se poate "extrage" dintr-un sistem termodinamic, în scopul efectuării de lucru mecanic & șit.
energia liberă = U - TS. și cam atât.

pe net îs o grăma de saituri obscure. zău așa :)

#10
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
App. de motoarele cu apa.

http://energiegratui...i-pionieri.html

Aici am gasit ceva zic eu interesant. Nu am pretentia ca inteleg tot,dar  cei care au mai pus mana pe o carte de fizica poate raman pe ganduri,macar putin. Sau voi chiar haliti tot ce scrie intr-o carte al carui titlu ,din intamplare e Fizica ?

http://energiegratis.../05...sibil’/

Alt link de pe alt sait obscur .

P.s. Doar pt. cei interesati. Multumesc pt. intelegere.............

#11
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 eu0800, on 26th January 2010, 23:07, said:

Sau voi chiar haliti tot ce scrie intr-o carte al carui titlu ,din intamplare e Fizica ?
da, chiar așa, noi, ăștia mai proștii, rumegăm pe nemestecatelea tot ce scrie într-o carte de fizică, fie că-i vorba de jackson, lifșiț, huang, perdew sau mai știu eu cine.

întrebarea e, ce te face pe tine să nu crezi ce e acolea? că vai, energia gratuită din nimic se duce pe copcă?

Quote

motoare care produc mai multa energie decat consuma, aparent incalcand legile fizicii newtoniene:
l-aș suspecta de inteligență pe autorul articolului de mai sus, dacă evidența n-ar arăta contrariul.

#12
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
Gigele! tu daca nu ai fi asa "orgolios :puke: ", ai fi chiar baiat bun (esti baiat nu?). :notangel:



Apropo de Tesla, ete ce am gasit:

Attached Files



#13
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
repet întrebarea.
ce te face pe tine să nu crez ce scrie într-o carte de fizică? ai impresia că ăia spun prostii. spune unde, punctual. sau, să înțeleg că până acu n-ai citit vreo carte? pare plauzibilă varianta asta, și atunci, de ce critici ceva ce nu cunoști?

doar pentru că sunt infirmate fantasmagoriile în care speri?
energia liberă e un potențial termodinamic foarte cunoscut și foarte prezent prin cărțile de termodinamică, statistică șamd.

toată fizica actuală se bazează pe jde mii de experiențe care confirmă teoria. ceea ce propui tu, este o pseudoștiință, bazată pe teorii aberante care n-au să fie niciodată confirmate experimental.

apropo de teslă, uite ce-am găsit [ http://www.americantrails.org/i/tools/adze.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da nu pricep de ce unii continuă să-și de-a cu ea la [ http://vladr.files.wordpress.com/2009/04/oua.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gigel de hohențolărn, 27 January 2010 - 13:16.


#14
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 gigel de hohențolărn, on 27th January 2010, 13:16, said:

repet întrebarea.
ce te face pe tine să nu crez ce scrie într-o carte de fizică? ai impresia că ăia spun prostii. spune unde, punctual. sau, să înțeleg că până acu n-ai citit vreo carte? pare plauzibilă varianta asta, și atunci, de ce critici ceva ce nu cunoști?

doar pentru că sunt infirmate fantasmagoriile în care speri?
energia liberă e un potențial termodinamic foarte cunoscut și foarte prezent prin cărțile de termodinamică, statistică șamd.

Mie îmi aduce aminte de eforturile de prin 1990 ale unui alt inventator român de geniu nerecunoscut, D. Boșoschi-Junior.
Aidoma titlului thread-ului de față, individul susținea ca Newton a greșit grav definiția lucrului mecanic și ca ar trebui adoptată o nouă definiție pentru ceva ce putem numi convențional Adevăratul Lucru Mecanic. Conform calculelor competente ale respectivului, Adevaratul Lucru Mecanic era o mărime care face tot timpul zero, deci cu atât mai mult Newton trebuie să fi facut treabă de mântuială. Omul mai susținea ca a inventat un contor de lucru mecanic care ar putea aduce milioane României și cel puțin un premiu Nobel, la un moment dat făcea și greva foamei în Piața Universității așteptând să îi intre două milioane în cont de la statul român sau de la un reprezentant al său cu bani. La fel ca aici, unul din punctele de glorie ale tipului era necunoașterea (datorată disprețului suveran, desigur) a ceea ce făcuse de fapt Newton și a ceea ce scrie în manualele de fizică.
Nu am aflat daca în cele din urma s-a găsit cineva sa îi umfle contul cu două milioane de $.

#15
eu0800

eu0800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zlinM1wAI5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oare in acest video se incalca "aparent"legile termodinamice. Le incalca? Nu le incalca?.....La naiba....sunt deja confuz :confused:

Eu am 8 clase ca si studii "recunoscute oficial" si nici nu m-am omorat cu fizica la scoala, deci nu-mi pot explica acest fenomen.. DAR domnul Gigel de Hohento.... Pare a fi un mare cunoscator al acestei stiinte, asa ca il voi ruga frumos sa ne exp;ice(daca are amabilitatea), prin formule de calcul , teoreme si legi cum sta treaba cu acest exemplu de masinarie care produce mai mult decat consuma. Asta daca nu-mi spune in secunda 2 ca e facatura, pt. ca atunci o sa cred ca e platit ca sa intre pe acest forum si sa faca propaganda  :arigato:

#16
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 eu0800, on 27th January 2010, 22:49, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zlinM1wAI5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Oare in acest video se incalca "aparent"legile termodinamice. Le incalca? Nu le incalca?.....La naiba....sunt deja confuz :confused:

Eu am 8 clase ca si studii "recunoscute oficial" si nici nu m-am omorat cu fizica la scoala, deci nu-mi pot explica acest fenomen.. DAR domnul Gigel de Hohento.... Pare a fi un mare cunoscator al acestei stiinte, asa ca il voi ruga frumos sa ne exp;ice(daca are amabilitatea), prin formule de calcul , teoreme si legi cum sta treaba cu acest exemplu de masinarie care produce mai mult decat consuma. Asta daca nu-mi spune in secunda 2 ca e facatura, pt. ca atunci o sa cred ca e platit ca sa intre pe acest forum si sa faca propaganda  :arigato:
:console:  inca un videoclip "a'la' youtube"...
Bah da' credul mai esti...
Cum zicea unul : Inteligenta ARE LIMITE , prostia NU... :photo:

#17
ovico

ovico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 26.09.2004
nu e facatura deloc.
probabil daca o sa-l invit pe gigel la o  bere,dupa care eu voi turna berea mea in rezervorul unui motor cu combustie 4 timpi,de la un generator electric si acesta va functiona cu bere,la fel va zice ca este facatura.
daca o sa-i arat clar ca functioneaza tot va zice ca este facatura.
de fapt este un simplu motor pantone.
dar e facatura, ;)

#18
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 eu0800, on 27th January 2010, 22:49, said:


Tu ti-ai creat acest cont sa faci caterinca nu? Intr-adevar prezinti saituri si idei de inventii amuzante dar totusi ar trebui sa ai mai multa grija sa nu te creada lumea... daca intri prea bine in pielea personajului s-ar putea sa te confunde cu el.

Daca totusi nu faci caterinca as vrea sa imi spui de ce dracu nu au aparut pe piata aceste masinarii minune?
Unde sunt motoarele care nu consuma, unde sunt generatoarele ce scot energie din piatra seaca? Nu imi veni cu teoria conspiratiei, ca vezi dom'le sunt interese economice la mijloc si de aia nu apar.  Cu asemenea inventii pur si simplu devii miliardar in euro peste noapte si marile puteri nici n-ar sti ce le-a lovit.

De exemplu cu pompa care nu consuma (aia din videoclip) vine Ion Jmecheru cu un milion de coco si face o linie de asamblare de pompe de apa normale, cumpara si un patent pentru asta (nu din ala de taiat firele), si cateva ateliere de facut piese pentru acele pompe.

Aia din ateliere fac diferite piese, nu stiu ei despre ce e vorba exact (Gheorghe strungarul nu e interesat unde ii va ajunge surubul, la NASA sau la Tractorul SA), iar aia cu asamblarea nu stiu ce asambleaza de fapt. Cand a scos un stoc de cateva mii de produse poate incepe campania de reclama, in fiecare oras cate un om doi care sa goleasca cisterne de apa folosind energia bateriei de la ceas. Sa vezi atunci ce sare taranu sa dea banu pe pompa minune care nu consuma curent (stii cata ura e in roman fata de RENEL-CONEL-ENEL-CEZ-si care dracu de furnizori ar mai fi)
Vorba marelui nostru virtuoz Gutza "si vin milioanele, cu sacu..."


Uite ca ti-am facut un plan de afaceri, ca tot aveai tu planuri pentru masnia minune, poate dai si tu de-o friptura cand vei fi miliardar...

Edited by eu_unul, 28 January 2010 - 00:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate