Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Gard viu, pentru suprafete mari si mijlocii

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Buna ziua,
Ma intereseaza sa imprejmuiesc un teren, 1-2-3 ha, altfel decat traditional. Mai exact ma gandesc la plantarea de copaci de-a lungul perimetrului.
Ce parere aveti ? Merita, este o procedura acceptata si fezabila ?

Sincer sa fiu am vazut mai rar astfel de imprejmuiri, insa ma gandesc ca desi sunt mai "lente" pot fi mai ieftine, sunt mai acologice, si poate chiar mai sigure.

Am inteles ca ar fi o specie de salcam cere se poate folosi pentru asa ceva, insa poate stiti si alte specii de copaci potriviti, sau arbusti etc. Nu m-ar deranja sa astept un an sau doi pana creste cat de cat un gard, cel putin pe mine.

Multumesc mult, si sper ca subiectul sa intereseze si alte persoane.

#2
markiz

markiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2010

 tavktm, on 24th January 2010, 00:15, said:

Buna ziua,
Ma intereseaza sa imprejmuiesc un teren, 1-2-3 ha, altfel decat traditional. Mai exact ma gandesc la plantarea de copaci de-a lungul perimetrului.
Ce parere aveti ? Merita, este o procedura acceptata si fezabila ?

Sincer sa fiu am vazut mai rar astfel de imprejmuiri, insa ma gandesc ca desi sunt mai "lente" pot fi mai ieftine, sunt mai acologice, si poate chiar mai sigure.

Am inteles ca ar fi o specie de salcam cere se poate folosi pentru asa ceva, insa poate stiti si alte specii de copaci potriviti, sau arbusti etc. Nu m-ar deranja sa astept un an sau doi pana creste cat de cat un gard, cel putin pe mine.

Multumesc mult, si sper ca subiectul sa intereseze si alte persoane.
Daca ii veti pune exact pe limita de proprietate, o problema ar putea sa fie vecinii, (daca aveti), care poate nu vor fi de acord ca jumatate din coroana copacilor sa treaca pe proprietatea lor. Daca ii puneti mai spre interiorul proprietatii dv., ca sa nu depaseasca, nu mai are nici un haz.

#3
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 tavktm, on 24th January 2010, 00:15, said:

Buna ziua,
Ma intereseaza sa imprejmuiesc un teren, 1-2-3 ha, altfel decat traditional. Mai exact ma gandesc la plantarea de copaci de-a lungul perimetrului.
Ce parere aveti ? Merita, este o procedura acceptata si fezabila ?

Sincer sa fiu am vazut mai rar astfel de imprejmuiri, insa ma gandesc ca desi sunt mai "lente" pot fi mai ieftine, sunt mai acologice, si poate chiar mai sigure.

Am inteles ca ar fi o specie de salcam cere se poate folosi pentru asa ceva, insa poate stiti si alte specii de copaci potriviti, sau arbusti etc. Nu m-ar deranja sa astept un an sau doi pana creste cat de cat un gard, cel putin pe mine.

Multumesc mult, si sper ca subiectul sa intereseze si alte persoane.
Incearca asta :            
"De ce sã alegeþi aceastã plantã?

        
      Ulmul din Turkestan (Ulmus pumila celer):
        
  
creºtere rapidã (3 m în 2 ani)
  
capacitate de umbrire excelentã
  
nepretenþios (atât în privinþa solului cât ºi a îngrijirii)
  
capacitate ridicatã de protecþie antipraf
  
proprietãþi antizgomot
      creºtere reglabilã
  



     

Este o plantã cu frunze cãzãtoare ,mici ºi lucioase cu o coloraturã de verde viu, formând un gard viu de mare densitate.

  
Firma noastrã oferã ºi arborele Ulm din Turkestanxprecum ºi varianta gard viu a acestuia.
   Plantã cu proprietãþi de gard viu:
     


Este o specie deosebit de rezistentã, nepretenþioasã, pretându-se la orice fel de sol ºi condiþii climaterice.

Sãdire în imagini

Dacã dorim ca aceastã specie de plantã sã creascã în mod intensiv, se recomandã a fi udatã regulat, ,folosireaxfoliei Sövitexxx în aceastã situaþie fiind absolut indispensabilã.

Mod de îngrijire

Atunci când se atinge mãrimea gardului viu dorit, arborele Ulm se mulþumeºte ºi cu o cantitate redusã de apã încetinind procesul sãu de creºtere. Este o plantã idealã pentru a fi utilizatã în contextul unui gard viu.

Imagini despre plantã

Poate înregistra anual chiar ºi o creºtere de 1,20-1,80 m, în timp ce îºi croieºte un diametru dens, tufos. Înãlþimea ei poate ajunge chiar ºi la 5 metri. Într-un interval de 1,5-2 ani, se poate ajunge la înãlþimea unui gard normal.Înregistreazã o rezistenþã crescutã la procesul de rarefiere ºi tundere.
Frunzele ei mãrunte permit realizarea oricãrei forme spaþiale/tridimensionale.

  
      Avantajele speciei:
      1. creºtere rapidã, capacitate excelentã de umbrire
      2. proprietãþi de izolare, protecþie ºi absorbþie a prafului
      3. dezvoltare ºi creºtere în condiþii vitrege de sol ºi climã
      4. posibilitãþi de plantare cu cheltuieli reduse Preþuri de cumparare ºi livrare "
P.S. : nu pot sa-ti dau site-ul pt. ca ar insemna publicitate si iar iau BANN 7 zile...
Spor la treaba! :thumbup:

#4
amarastean

amarastean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.10.2009

 tavktm, on 24th January 2010, 00:15, said:

Buna ziua,
Ma intereseaza sa imprejmuiesc un teren, 1-2-3 ha, altfel decat traditional. Mai exact ma gandesc la plantarea de copaci de-a lungul perimetrului.
Ce parere aveti ? Merita, este o procedura acceptata si fezabila ?

Sincer sa fiu am vazut mai rar astfel de imprejmuiri, insa ma gandesc ca desi sunt mai "lente" pot fi mai ieftine, sunt mai acologice, si poate chiar mai sigure.

Am inteles ca ar fi o specie de salcam cere se poate folosi pentru asa ceva, insa poate stiti si alte specii de copaci potriviti, sau arbusti etc. Nu m-ar deranja sa astept un an sau doi pana creste cat de cat un gard, cel putin pe mine.

Multumesc mult, si sper ca subiectul sa intereseze si alte persoane.
Cred ca poti sa incerci si cu catina. Alba sau rosie. Ai avantajul ca pe langa imprejmuire sa valorifici. Se pot folosi pentru diverse ceaiuri si uleiuri atat fructele cat si frunzele sau ramurile.

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da, poate fi o solutie buna catina, + ca poti scoate si un ban in plus; conditia e sa gasesti butasi de catina, lucru nu tocmai usor.

daca nu - gardurarita sau salcam pitic (denumirea exacta o gasesti pe topicul "plantatie de nuci ..." ; imi scapa acum)

#6
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Specia de salcam este "spin boieresc", si catina este interesanta, depinde acum cat de inalta creste.
Si mai conteaza foarte mult de cat teren are nevoie un astfel de gard pentru a fi folositor si eficient, este clar ca va consuma ceva mai mult spatiu decat un gard traditional insa are si multe alte avantaje.

Stie cineva daca exista norme privind vecinii atunci cand se vorbeste de gard ?

#7
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 DDuras, on 24th January 2010, 23:06, said:

da, poate fi o solutie buna catina, + ca poti scoate si un ban in plus; conditia e sa gasesti butasi de catina, lucru nu tocmai usor.

daca nu - gardurarita sau salcam pitic (denumirea exacta o gasesti pe topicul "plantatie de nuci ..." ; imi scapa acum)
CATINA ALBA este polivitamina naturii! NU gasesti in natura la noi , alta planta care sa aiba la fel de multe vitamine precum catina!
Rezista intre +45 grade si minus 40 grade...
E buna pentru foarte multe , dar si pentru livezi pentru ca este ca o bariera naturala de spini iar iepurii nu mai trec p-acolo...(mi-au ros mie iepurii niste pomi de m-au "terminat"... pana i-am invelit cu un material DUR)
De "scos bani" cu catina , ia-ti gandul! Ai cules vreodata catina alba?  iti trebuie SCULE si protectie la greu...
Si oricum te vei intepa in ultimul hal...
Pana faci un kg de catina  iti blestemi zilele!

 tavktm, on 25th January 2010, 00:18, said:

Specia de salcam este "spin boieresc", si catina este interesanta, depinde acum cat de inalta creste.
Si mai conteaza foarte mult de cat teren are nevoie un astfel de gard pentru a fi folositor si eficient, este clar ca va consuma ceva mai mult spatiu decat un gard traditional insa are si multe alte avantaje.

Stie cineva daca exista norme privind vecinii atunci cand se vorbeste de gard ?
Daca gardul respectiv este EXCLUSIV pe terenul TAU , vecinul n-are nimic de zis! :naughty:
Pentru catina poti sa variezi tu latimea gardului(o tunzi dupa ceva ani).
Pe rod intra dupa vreo 4 ani....
Butasi poti sa iei si din anumite zone unde creste catina(se gasesc pe langa tufele mari ; ies din semintele/fructele cazute  cu trecerea anilor!)
Spor la treaba!

Attached Files

  • Attached File  692.jpg   98.89K   555 downloads

Edited by gabigowriel, 25 January 2010 - 11:02.


#8
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 tavktm, on 25th January 2010, 00:18, said:

Stie cineva daca exista norme privind vecinii atunci cand se vorbeste de gard ?


1. Plantarea se poate face la distanta de 2m de gard pentru arbori inalti si 0,50 cm pentru gard viu, art.607 cod civil

Suprafata pe care o vrei imprejmuita este enorma...te-ai gandit la costuri ?
Ulmul de Turkmenistan se planteaza cca. 9 plante/metru si e destul de scump, la fel si catina. In plus, pentru rezultate bune ai nevoie de irigatie.

De fapt, vrei ingradire in loc de gard, sa nu se poata trece prin el sau doar sa nu se poata vedea in interiorul proprietatii ?

#9
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Ma gandesc la ceva "all in one", nici sa nu treaca nimeni prin gard, nici sa nu se vada nimic, si sa si protejeze de vant.
Stiu ca este greu si poate costisitor, insa poate merita, si un gard normal costa foarte mult pe intinderi mari.

Ca sa fie totul ca la carte probabil ca salcamii sau catina, sau orice altceva, vor trebui plantati la 2 metri de hotar, asta inseamna o pierdere destul de mare ca teren.

Edited by tavktm, 25 January 2010 - 19:55.


#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pana la urma cred ca-i poti planta la vreo juma de metru de hotar, si in caz de discutii (mai putin probabil, fiind exgtravilan) ii tunzi periodoc pe latura cu vecinul.


 gabigowriel, on 25th January 2010, 10:57, said:

De "scos bani" cu catina , ia-ti gandul! Ai cules vreodata catina alba?  iti trebuie SCULE si protectie la greu...
Si oricum te vei intepa in ultimul hal...
Pana faci un kg de catina  iti blestemi zilele!


pai si cei care-si infiinteaza plantatii de catina, ce fac ?  se gasesc solutii
ca sa nu mai zic ca sunt unele soiuri care se scutura !

#11
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 DDuras, on 25th January 2010, 23:08, said:

pai si cei care-si infiinteaza plantatii de catina, ce fac ?  se gasesc solutii
ca sa nu mai zic ca sunt unele soiuri care se scutura !


Pai unii taie crengutele cu fructe si le culeg dupa !

#12
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 tavktm, on 23rd January 2010, 22:15, said:

Buna ziua,
Ma intereseaza sa imprejmuiesc un teren, 1-2-3 ha, altfel decat traditional. Mai exact ma gandesc la plantarea de copaci de-a lungul perimetrului.
Ce parere aveti ? Merita, este o procedura acceptata si fezabila ?

In Anglia, se practica foarte mult acest sistem. In functie de zona, marea majoritate au terenul delimitat cu un gard viu de tip arbust, dar nu am habar ce specii folosesc.
Ei folosesc niste trimere pentru curatatul lor periodic care se ataseaza la un tractor.
Daca vrei o sa fac niste poze sa vezi.
Deci poate fi bineinteles o solutie fezabila.

#13
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 gabigowriel, on 25th January 2010, 10:57, said:

E buna pentru foarte multe , dar si pentru livezi pentru ca este ca o bariera naturala de spini iar iepurii nu mai trec p-acolo...(mi-au ros mie iepurii niste pomi de m-au "terminat"... pana i-am invelit cu un material DUR)
De "scos bani" cu catina , ia-ti gandul! Ai cules vreodata catina alba?  iti trebuie SCULE si protectie la greu...
Si oricum te vei intepa in ultimul hal...
Pana faci un kg de catina  iti blestemi zilele!

Pentru catina poti sa variezi tu latimea gardului(o tunzi dupa ceva ani).

Cam asa e ! Problema e ca drajoneaza, se intinde. Eu am lastari de catina si la 2m de locul unde am plantat initial ! In plus, nu prea admite tunderea .

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 Paulbogdan_a, on 26th January 2010, 09:35, said:

Pai unii taie crengutele cu fructe si le culeg dupa !

asta fac cei care culeg catina din natura.  daca ai plantatie nu te apuci sa-i tai crengile, ca mai ai nevoie de ele   ;)

#15
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 Paulbogdan_a, on 26th January 2010, 11:51, said:

Cam asa e ! Problema e ca drajoneaza, se intinde. Eu am lastari de catina si la 2m de locul unde am plantat initial ! In plus, nu prea admite tunderea .
GRESIT TOTAL! uite ce zice in cartea asta cu arbusti fructiferi >( vezi poza atasat! ) ;)  Cum ai obtinut lastarii de catina? Din seminte? Eu acum incerc sa obtin ceva plante! As fi putut sa iau butasi dintr-o zona mult retrasa din calea circulatiei , dar , lenea mare, plus ceva treaba neprevazuta a facut ca toamna ce a trecut sa nu mai fac nimic... Dar anul asta sigur plantez cateva ! Ori in gradina acasa ori pe la tara!

 DDuras, on 26th January 2010, 15:38, said:

asta fac cei care culeg catina din natura.  daca ai plantatie nu te apuci sa-i tai crengile, ca mai ai nevoie de ele   ;)
catina alba daca ajunge sa creasca INALTA nu mai face la fel de multe fructe!
Ideal este sa o "tii" din scurt la 1 metru inaltime(aproximativ!)

Attached Files



#16
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 gabigowriel, on 26th January 2010, 16:06, said:

GRESIT TOTAL! uite ce zice in cartea asta cu arbusti fructiferi >( vezi poza atasat! ) ;)  Cum ai obtinut lastarii de catina? Din seminte? Eu acum incerc sa obtin ceva plante! As fi putut sa iau butasi dintr-o zona mult retrasa din calea circulatiei , dar , lenea mare, plus ceva treaba neprevazuta a facut ca toamna ce a trecut sa nu mai fac nimic... Dar anul asta sigur plantez cateva ! Ori in gradina acasa ori pe la tara!


catina alba daca ajunge sa creasca INALTA nu mai face la fel de multe fructe!
Ideal este sa o "tii" din scurt la 1 metru inaltime(aproximativ!)

Cartea se refera la taierile de formare si fructificare. Eu ma refer la tunderea acestor tufe ca si gard viu, doar ca forma.Asta ar presupune tundere cam din 3 in 3 luni. Una e sa tai pt fructificare, ca pe orice arbust si, alta e sa tai ca sa pastrezi gardul drept.
Lastarii de catina i-am plantat cu radacina, asa i-am cumparat .
Ma mai gandesc si cum s-ar face tunderea, raportat la suprafata f mare cultivata...?! Fiecare tufa in parte sau cu ce utilaj...?!

#17
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Paulbogdan_a, on 26th January 2010, 14:43, said:

Ma mai gandesc si cum s-ar face tunderea, raportat la suprafata f mare cultivata...?! Fiecare tufa in parte sau cu ce utilaj...?!

Cu un utilaj ca astea din poze.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   214.11K   553 downloads
  • Attached File  2.gif   101.66K   541 downloads
  • Attached File  3.jpg   152.44K   453 downloads


#18
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai parca dorea gard viu ca sa minimizeze costurile, nu sa le maximizeze .   ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate