Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#937
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Alta problema cu clapeta de la carburator ridicata(inchis) in momentul cand acceleram se oprea ..prin tatonari am gasit o pozitie intermediara in care pot accelera cum trebuie.
Ochiometric pe lungime bate 5 / 6 m  in inaltime 4 m ...am ridicat lancea si la 90° si tot arunca ceva...am incercat maneta de pe pozitia 1 pana la 10 dar nu am observat diferenta(solutia mai multa sau mai putina) ..pe undeva totusi scapa cativa picuri de apa(ori cand m am chinuit sa l pun in spate,ori n am pus capac bine ori cumva jetul a venit spre atomizor)

Am facut cateva filmulete,nu prea concludente,eu artist si tot eu cameraman,poate maine le pun...atasez doua poze spre a se vedea deficientele de asamblare..credeti ca trebuie remediate sau sa le las asa?

Attached Files



#938
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu e in regula, daca nu ai etansarea corespunzatoare pierzi presiune, parerea mea eswte sa desfaci si sa montezi din nou

#939
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am facut si ultima cumparatura pe anul in curs, un kasei 3wf 3 de la o-mac parea sa fie la un pret decent. oricum, bani nu mai am :)). sper sa fie o alegere ok.

#940
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Depinde de cati pomi/inaltime/suprafata...eu am putini ar trebui sa mearga...cu cat l ai luat?e asamblat bine adica e etans sau are ca si al meu...?

#941
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
azi ajunge, o sa verific. vreo 30 de pomi (inca mici, 2m), 1000m2 + solar la mine in curte si vreo juma de ha + 20 de pomi de 5+m mai are tata. am zis ca e de ajuns cat ne-am chinuit cu unul manual. la el cel putin pomii erau netratati.

http://www.o-mac.ro/...asei-3wf-3.html

la dedeman era 424, oricum eu prefer 99% online pentru retur.

Edited by fr0ggybv, 30 December 2015 - 08:03.


#942
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View Postfr0ggybv, on 30 decembrie 2015 - 07:56, said:

azi ajunge, o sa verific. vreo 30 de pomi (inca mici, 2m), 1000m2 + solar la mine in curte si vreo juma de ha + 20 de pomi de 5+m mai are tata. am zis ca e de ajuns cat ne-am chinuit cu unul manual. la el cel putin pomii erau netratati.

http://www.o-mac.ro/...asei-3wf-3.html

la dedeman era 424, oricum eu prefer 99% online pentru retur.

Salut.Si eu vreau in februarie 2016 sa stropesc pomii din gradina.Rugamintea mea ar fi ce solutie folosesti(ma refer la lichidul preparat) si de unde pot cumpara online asa ceva.Multumesc mult.Aurel...

#943
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pana acuma am folosit in principal confidor oil (toamna/primavara) si calypso cand aparea ceva de tratat cu el. probabil de la anul o sa imi fac o schema de stropire adecvata, nu dupa ce pomii sunt atacati.

Edited by fr0ggybv, 30 December 2015 - 13:23.


#944
AUREL211252

AUREL211252

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.05.2011

View Postfr0ggybv, on 30 decembrie 2015 - 13:21, said:

pana acuma am folosit in principal confidor oil (toamna/primavara) si calypso cand aparea ceva de tratat cu el. probabil de la anul o sa imi fac o schema de stropire adecvata, nu dupa ce pomii sunt atacati.

Multumesc mult...Posted Image

#945
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
LA MULTI ANI.
Va rog sa va dati cu parerea despre Agrimotor TPB-256 Pulverizator-tip roaba ,pentru livada de pomi aprox 200 pomi fructiferi,unii din ei chiar foarte inalti!
p.max 25 atm asa scrie in descriere,cap.vas solutie 75L
motor 2,5CP cred ca are pompa de inalta presiune
furtun 20ml si duze aferente
Daca cineva poseda asa ceva sa dea citeva sfaturi.
Un coleg din Dimbovita spune ca prin zona domniei sale se fabrica artizanal atomizor cu butoi si pompa de mare presiune, cu posibilitate actionarii de la motor motocultor prin curele, este cam acelasi lucru cu utilajul de mai sus? Ca si pret punere in practica  credeti ce sunt compatibile.
An bun sa avem!!
Cu respect

#946
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.05.2008
Salutare .
Am un atomizor Solo 450 la care s-au rupt racordurile flexibile atasate rezervorului de benzina pentru circuitele de retur carburator si supapa .
Fiind un cauciuc prost , a devenit casant , s-a fisurat/spart  fara posibilitate de reparare .
Atasez schita lui 444 in care racordurile sunt reperul nr. 1 si un desen al acestuia . Dimensiuni fi 10 +8 [5] , gaura de 3 si lung de 70 mm.
Intrebare : se gasesc undeva ( eu nu am gasit) sau pentru inlocuire stie cineva asemanatoare la motoferastraie sau altele care utilizeaza benzina ?
Multumesc tuturor.

Attached Files



#947
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna seara.
Trebuie sa aleg(pret apropiat!!) intre ruris 103S si gardelina 3wf-3 ambele 3CP
prima cu pompa booster la care problema cu simeringul si rulmentul pompei nu este chiar o mare problema(din punct de vedere financiar!!)
a doua optiune are o mare "enigma" si anume "Piesa principală o reprezinta pompa cu piston plonjor bidirectională" reproduc ce scrie peste tot netul ,nimic concret ce face acea pompa ,cum functioneaza si daca e mai fiabila decit booster!!! acu, eu cred ca face tot presiune spre capul de purjare.(poate gresesc!!!) si mai lauda "Acest model reduce considerabil vibrațiile cu ajutorul unui ventilator de aluminiu echilibrat dinamic."
prima optiune spune ca sufla la 12m H si V ,a doua 8-10m nu spune H sau V.
Cunoscatorii, poate, ma ajuta sa aleg .
Multumesc

#948
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
3wf 3 dar de la kasey am eu luat din decedatul baumax la 400 lei,undeva la 4 -5 m vertical cred ca bate dupa scurta proba facuta....103s cu pompa buster ar trebui sa bata si mai sus....unii colegi au adaptat(la modelele fara buster)o pompa de benzina parca pe post de pompa buster daca citesti mai in urma gasesti

Edited by willrock252000, 19 January 2016 - 21:24.


#949
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Multumesc,am urmarit eventualele modificari-de fapt o potentiala solutie ,nu a pus nimeni in practica ,cel putin asa am inteles eu!!
daca am doar livada si asta doar in zona de ses(teren drept) nu o fi mai eficient un pulverizator ,decit un atomizor---zic si eu oricum nu am avut nicide unul!! am vazut din descrieri ca si pulverizatorul arunca spre 15m asa lauda vinzatorii pe net! pulverizatoare au motoare mici dar au pompa de presiuene -corect?
Cu respect.

#950
bbbgeorgebbb

bbbgeorgebbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 26.02.2013

View Postaghet, on 19 ianuarie 2016 - 20:50, said:

Buna seara.
Trebuie sa aleg(pret apropiat!!) intre ruris 103S si gardelina 3wf-3 ambele 3CP
prima cu pompa booster la care problema cu simeringul si rulmentul pompei nu este chiar o mare problema(din punct de vedere financiar!!)
a doua optiune are o mare "enigma" si anume "Piesa principală o reprezinta pompa cu piston plonjor bidirectională" reproduc ce scrie peste tot netul ,nimic concret ce face acea pompa ,cum functioneaza si daca e mai fiabila decit booster!!! acu, eu cred ca face tot presiune spre capul de purjare.(poate gresesc!!!) si mai lauda "Acest model reduce considerabil vibrațiile cu ajutorul unui ventilator de aluminiu echilibrat dinamic."
prima optiune spune ca sufla la 12m H si V ,a doua 8-10m nu spune H sau V.
Cunoscatorii, poate, ma ajuta sa aleg .
Multumesc

Se poate mai concret?  Unde scrie (pe tot netul...) ca Gardelina 3wf-3 are acea pompa ?  Un link. o adrsa, un document...
B. George

#951
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postwillrock252000, on 19 ianuarie 2016 - 21:21, said:

103s cu pompa buster ar trebui sa bata si mai sus.
Da bate, am eu, sunt multumit cum isi face treaba, peste 8 , bate sigur la vertucala, l-am probat pe casa :) alt reper mai inalt, masurat nu am avut. Dar ca sa bata asa trebuie sa ai duza la 4.

#952
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.
bbbgeorgebbb pe "compari.."  gasiti acolo Gardelina 3WF-3 Pulverizator si la magazinele unde se gaseste la vinzare scula respectiva scrie cam asa

"Atomizoarele sunt utilaje usor de folosit, portabile in spate, aprindere electronica, asigura un bun tratament plantelor prin pulverizarea fina a solutiei de stropit, dar si a granulelor solide.
Motorul de 2,13 Kw este susţinut, printre altele, de un angrenaj pentru reducerea vitezei, în timpul lucrului .
Rezervorul său de benzină are o capacitate de 1,3 L.
Acest model reduce considerabil vibrațiile cu ajutorul unui ventilator de aluminiu echilibrat dinamic.
Piesa principală o reprezinta pompa cu piston plonjor bidirectională.
Structura este simplă si compactă si de aceea este usor de întretinut.
Atomizorul 3 WF 3  este recomandat pentru în prevenirea si tratarea bolilor si parazitilor unor plante precum bumbacul, orezul, grâul, pomii fructiferi, arborii de ceai, bananierii, etc."
cam asta este situatia va astept cu eventuale lamuriri despre acea pompa!!!
Cu respect.

#953
bbbgeorgebbb

bbbgeorgebbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 26.02.2013

View Postaghet, on 20 ianuarie 2016 - 15:51, said:

Buna ziua.
bbbgeorgebbb pe "compari.."  gasiti acolo Gardelina 3WF-3 Pulverizator si la magazinele unde se gaseste la vinzare scula respectiva scrie cam asa

"Atomizoarele sunt utilaje usor de folosit, portabile in spate, aprindere electronica, asigura un bun tratament plantelor prin pulverizarea fina a solutiei de stropit, dar si a granulelor solide.
Motorul de 2,13 Kw este susţinut, printre altele, de un angrenaj pentru reducerea vitezei, în timpul lucrului .
Rezervorul său de benzină are o capacitate de 1,3 L.
Acest model reduce considerabil vibrațiile cu ajutorul unui ventilator de aluminiu echilibrat dinamic.
Piesa principală o reprezinta pompa cu piston plonjor bidirectională.
Structura este simplă si compactă si de aceea este usor de întretinut.
Atomizorul 3 WF 3  este recomandat pentru în prevenirea si tratarea bolilor si parazitilor unor plante precum bumbacul, orezul, grâul, pomii fructiferi, arborii de ceai, bananierii, etc."
cam asta este situatia va astept cu eventuale lamuriri despre acea pompa!!!
Cu respect.


Va salut!
Am vizitat site-ul respectiv. Pe "Compari" este prezentat Gardelina 3wf3 drept pulverizator, insa in poza este un atomizor clasic, chiar si la varianta NEW, ambele putand sa faca si  IMPRASTIERE DE PARTICULE/prafuri/granule!!! (ceeace pulverizatoarele NU FAC). Veti fi de acord ca cei ce posteaza au unele lacune, macar in exprimare (fara sa exagerez... cam si in cunostintze!).
Ieri le-am si pus , in mod calificat conf., procedurii SITE-ului respectiv... "COMPARI"...intrebarea " pentru ce prezinta un pulverizator iar in poza este un atomizor...3wf-3. Intrebarea a fost autentificata si confirmata la adresa mea de MAIl dar raspunsul.....   MOUKLES !!!
Deci, pe net sunt prezentatate si multe PROSTII,  mai ales de catre cei ce fac simpla punere in pagina de web, fara cunostinte tehnice sau experientza. Sa nu mai vorbim despre posibilitatile de traducere a unei documentatii, in general precare!
Totusi, parca sesizez  ca problema dvs. este alegerea intre un atomizor si un pulverizator cata vreme nu ati avut nici-unul dintre acestea.
Anterior am facut o marunta comparatie intre cele doua (atomizoare si pulverizatoare), rog urmariti toate postarile mele si, daca mai sunt nelamuriri, reveniti cu intrebari la care voi participa cu toata experientza mea de cca 10 ani.
Eu sunr adept de puverizator si am xps25G, (am avut si atomizor Garelli cu pompa boost cu recirculatie stil pulverizator, presiune 2 bar direct in lancea de atomizare0) dar mai sunt si kasei 3wz-4 (nu stiu cine il mai vinde), mai slab ca al meu si , de vanzare la Cluj , un pulverizator superb, japonez, marca MARUIAMA, Pulverizator Cu Motor model Ms0735w, scula profesionala dar si.... 2750RON...!!! Il gasiti la : http://olx.ro/oferta...oLC.html.  Nu fac reclama dar, daca va intereseaza (eu nu as da atatia bani!!!!), intru in detalii si in legatura cu furnizorul, deoarece este f. interesant.
Mai astept legatura cu dvs. dupa ce parcurgeti spusele/scrisele mele.

Cu aceeasi stima,
B.George

#954
bbbgeorgebbb

bbbgeorgebbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 26.02.2013
Pentru dl. AGHET:
Am primit astazi raspuns de la echipa de la "COMPARI" in care isi cer scuze si spun ca ESTE o gresala a lor (ref. la aparatul Gardelina 3WE-3 PREZENTAT DREPT PULVERIZATOR !!). Inca este bine!

Singura gama de aparate GARDELINA care sunt pulverizatoare sunt TF-900  (2T /25 L portativ) si gama YS-90 sau 120 (4T, pe rotile). Asta am gasit eu de vanzare in Romania, poate mai sunt si altele.
Cu stima,
B. George

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate