Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#4753
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Eu pe unu cu 40 de dinti cu vidia parca am dat 25... Oricum e bun, taie lastari, iarba groasa si culcata, iti zboară pietrele in cap, iti repara dantura daca nu ai masca. Eu sunt multumit la cate face la 25 de lei :)

#4754
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Poate mai depinde si de oras. Eu in ultimele doua sezoane am cosit 80% doar panze pe care le si reascut. Am folosit polizorul umghiular(flex) atat cu panza de polizat mai groasa cat si cu panza aubtire de taiat.

#4755
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
După spusele unui ușer despre uleiul mineral am rămas  surprins si am zis sa ma uit la drujba care a mers numai cu ulei mineral!
Am făcut câteva poze sa va si arat!Nu sunt pozele excepționale dar se vede capul pistonului puțin "prăfuit" nicidecum o textura de smoala ...
Drujba are 4 ani timp in care am ars aprox. 1l de ulei mineral!
Eu zic ca arata ok!
Oare daca as folosi acel ulei sintetic ar dispărea negreala ala?

Attached Files



#4756
mihaipoz

mihaipoz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2015
Motocoase Alpina !...ce poate fi mai frumos decat escrocherie italiana facuta in china?...

#4757
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Nimic nou pana acum sub soare...multe firme cu renume produc sau aduc din china...care e escrocheria atunci?

Avem si model autohton demn urmas rurisoaei,pardon raresoaei..

#4758
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Un vecin de-al meu a dat 21 de milioane pe un Husqvarna, s-a defectat ceva dupa vreo 2 ani si cand a desfacut-o pe aproape toate piesele scria china, deci...ce poti sa zici...Si marile firme fac produse in China ca e forta de munca mare si ieftina...

#4759
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Ce ziceti de motocoasele mai ieftine? Ma tine asta vreo 5 ani de cosit vreo 25 ari de iarba din livada de 3 ori pe an?

http://www.compari.r...210-p219134356/
sau
http://www.compari.r...erea-produsului

#4760
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014

View PostSerioja01, on 26 ianuarie 2015 - 20:50, said:

Ce ziceti de motocoasele mai ieftine? Ma tine asta vreo 5 ani de cosit vreo 25 ari de iarba din livada de 3 ori pe an?

http://www.compari.r...210-p219134356/
sau
http://www.compari.r...erea-produsului
Orice ar fi sa te feresti de Ruris. Mai bine iti iei un Stern. E 500 de lei si daca ai grija de ea te tine ai peste 8. Ruris sunt aparate de 5 lei vândute la 500 ca au un scris in plus pe carcasa.

#4761
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Stern am si isi face treaba de banii dati,de ruris n am avut onoarea sa lucru cu ea..dar prea arata ca cele din bazar..

#4762
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Ce ziceti de utilajul acesta 2 in 1. Merita sau nu faci nici o treaba ca lumea? are 3,2CP.  Pentru gradina este buna?

http://www.produstv....-in-1-32cp.html
aici si video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a3Wb9y8Mfss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4763
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
In nici un caz nu merita!
Nu o sa fie bun nici ca motocoasa(cel mai probabil are un consum imens si este foarte grea)
Nici ca prășitoare pentru ca nu întoarce pământul si buruienile or sa se prindă la loc!
Este mai mult o freza,iar din cauza faptului ca tija este lunga si se indoaie nu poți sa aplici o forță prea mare pe  freza din capat deci râcâie  superficial pământul!

Edited by razvan29, 01 February 2015 - 15:25.


#4764
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
are o cunostinta.....e de 0.5 bani......o mizerie.....daca ai buruian mai maricel se incurca imediat.
ei in prezentare arata o rupere de buruian tanar si cu pamant ud. se manuieste greu e obositoare deci in niciun caz sa iei asa ceva vei regreta.

#4765
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Am inteles. Multumesc. 2 in 1 nu prea functioneaza la multe chestii. Ma gandeam si eu ca nu se poate chiar sa fie amandoua la fel de bune.

#4766
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Haideti sa facem un clasament cu cele mai bune motocositori. Desigur top alcatuit de cei ce utilizeaza utilajele. Intai nota motocositoare si apoi nota pentru raport pret/calitate.
Ex.: Ruris Expres89   ----------nota 10(? ha)   Nota Rap.Pret/Calit. -9 . Dar la modul real, multumesc! Va poftesc, domnilor si doamnelor!

#4767
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Nu se inscrie nimeni pentru a ajuta la realizarea clasamentului ?

#4768
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
Tu postezi despre o petarda care isi schimba eticheta dupa cum a avut stocul chinezul. In fiecare an se mai schimba putin plasticul si au alta denumire. Daca cauti un model, constant produs cativa ani la rand, gasesti la firme mari nu la firme de cacao care lipesc abțipilduri pe răpciugi.
Mai bine deschizi un topic nou in care se poate vota petarda cea mai ce. Gândeștete bine ce vrei sa faci ca ai câteva game:petardele astea de doi lei (pe care ai mentionat-o mai sus) pentru cațiva m2 , alea semiprofesionale si profesionale.

Edited by IdI1, 10 February 2015 - 09:33.


#4769
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Nu se poate face un clasament obiectiv din cauza ca fiecare are "scula cea mai buna". Eventual utilizatorii , daca sunt onesti, vor descrie plusurile si in special minusurile pe care considera ei ca le are modelul lor. Eventual neplaceri intampinate. Mai mult nu se poate.
Rapoarte bune calitate/pret gasesti doar de la firmele solo, makita(dolmar), efco(oleo-mac) in sus.
Ruris si in special Stiga mi s-au parut ca sunt o clasa peste chinezariile ce suna a compozitori. Insa nu justifica pretul dublat sau triplat. Parerea mea ca decat o stiga de 1600lei, mai bine 3 chinezarii. Am un vecin care a dat 1500 pe o stiga si la 2 ani a schimbat-o. A cosit  doar la el vre-o 3-3,5ha/ an. Comparativ, un prieten apropiat, la indemnaul meu  Posted Image , si-a luat o makita RBC 411 (aprox 1500 lei) care deja a folosit-o 2 ani intens(peste 4,5 ha/an) si merge  ca noua.

Edited by RazvanGL1, 10 February 2015 - 11:13.


#4770
razvan29

razvan29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.05.2014
Încep eu!
Stihl fs 56
Pro
-consum mic(la rodaj,inca nu a simțit iarba,cu 0.33l nu am avut răbdare sa o las pana se duce benzina,după o ora mi sa luat)
-ușoară
-am folosiți cu disc la rugi si mărăcini si se putea un pic mai multa putere,la mărăcini de 2cm durează un pic pana il taie
-chinga cu care a venit este ok,fiind ușoară nu ai nevoie de ham
Contra
-ca sa ungi angrenajul durează ceva neavand vreun sistem dedicat
-nu am primit capul cu fir in pachet
-prostia aia de lama cu 2 tăișuri este inutila.
8/10 din cauza ca nu are sistem de ungere a angrenajului si din cauza lipsei capului cu fir!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate