Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#37
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
exact asta ma macina si pe mine...
in ce masura se altereaza furajul?
de ex. in cazul unei motocoase, cu lama (si au fost enuntate 2 nume pana acum), cum ramane fanul/lucerna in urma?

Edited by katilinus, 28 March 2010 - 14:07.


#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkatilinus, on 28th March 2010, 14:03, said:

motocositori purtate
Ce intelegi prin motocositoare purtatata?
Motocositoare=cea care are motor si roti
Motocoasa=cea de umar cu motor
Purtata ma gandesc ca e cea de tractor!

#39
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
mi-am dat seama de greseala si am editat, dar ai fost mai rapid ca mine
motocoasa.

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu am o motocoasa Stihl taie OK dar, ca sa faci ce zici tu trebuie sa "dansezi" cu ea! Adica dai de la dreapta la staga, te opresti, o dai inapoi pe gol, avansezi, o dai iar la staga samd. Daca dai stanga, dreapta si timp ce avansezi o dai in ambele parti si o faci varza! Si in timpul asta trebuie sa pastrezi distanta egala fata de pamant! Dupa 15 minute sare apa din tine! Nu mai zic daca ai si pomi pe acolo! Eu am folosit-o 1 ora si m-am linistit! Dar daca ai rabdare si timp ii dai de cap pana la urma!

#41
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postmasterd6ib6, on 27th March 2010, 10:36, said:

Inca o dilema ... nu stiu in ce masura lasa iarba/furajul taiat fara sa-l toace si sa-l faca de neutilizat.
In mod sigur este pt. cosit.La o tura dus-intors trebuie sa ai o brazda de furaj cosit.Singura mea nelamurire este cum se impaca nevoia de turatie mare a costorii cu viteza de inaintare...cred ca alergi dupa ea.O sa ma uit mai atent la ele cu prima ocazie.

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalindinu23, on 28th March 2010, 14:54, said:

turatie mare a costorii cu viteza de inaintare...cred ca alergi dupa ea.
Daca e motocoasa, viteza o reglezi.. la mers! Daca e motocositoare are acceleratie! Nu inteleg ce nelamurire ai?

#43
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postdorel232004, on 28th March 2010, 16:29, said:

Daca e motocoasa, viteza o reglezi.. la mers! Daca e motocositoare are acceleratie! Nu inteleg ce nelamurire ai?
Era vorba de un dispozitiv atasat la motosapa,nicidecum de motocositoare.Stai linistit ca stiu cu ce se mananca cam toate,doar ca d-asta n-am vazut la lucru.Poate ai vazut tu si ne spui si noua daca are turatie suficienta cat sa formeze o brazda in urma sau lasa cositura  raspandita.Motosapa nu are o turatie mare a motorului si asta e nalamurirea mea...dar probabil ca la 2700 cat costa o fi bine gandita...oricum,principiul asta e mult mai fiabil decat cel cu cutit oscilant....a se vedea cositoarele purtate de tractor cu doi tamburi rotativi

#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posthoria66, on 1st March 2010, 02:03, said:

Nu era vorba de teren plat sau inclinat ci de teren drept sau cu da^mburi. Ca una tractata sau auto-propulsata nu intra prin toate vaioagele.
Sunt motocositoare pentru teren inclinat cu unghiul de taiere reglabil. Normal ca fiind pe roti, pe un teren cu damburi o iau razna, dar trebuie sa tii cont ca nu pentru defrisare de vaioage este realizata o astfel de unealta ci pentru teren cultivat, care a fost arat, semanat in prealabil...
Vindroverele cu fiabilitate ridicata sunt cele care asigura si tăiatul, strivitul și lăsatul la sol sub formă de brazdă îngustă în vederea uscării mai rapide a plantelor pe camp și realizării lucrărilor ulterioare din tehnologie: greblat, adunat și încărcat sau balotat.

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalindinu23, on 29th March 2010, 07:34, said:

Era vorba de un dispozitiv atasat la motosapa,nicidecum de motocositoare.Stai linistit ca stiu cu ce se mananca cam toate,doar ca d-asta n-am vazut la lucru.Poate ai vazut tu si ne spui si noua daca are turatie suficienta cat sa formeze o brazda in urma sau lasa cositura  raspandita.Motosapa nu are o turatie mare a motorului si asta e nalamurirea mea...dar probabil ca la 2700 cat costa o fi bine gandita...oricum,principiul asta e mult mai fiabil decat cel cu cutit oscilant....a se vedea cositoarele purtate de tractor cu doi tamburi rotativi
Sincer, nici nu am stiut pana acum ca se poate cosi cu motosapa! Nu am stiut ca au atasamente cositoare! Repet, ma refer la motosaspa, nu motocultor! Motosapele au priza de putere? Cum se pot atasa? In locul frezei? Nu imi dau seama!

#46
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postdorel232004, on 29th March 2010, 10:27, said:

Sincer, nici nu am stiut pana acum ca se poate cosi cu motosapa! Nu am stiut ca au atasamente cositoare! Repet, ma refer la motosaspa, nu motocultor! Motosapele au priza de putere? Cum se pot atasa? In locul frezei? Nu imi dau seama!
Se foloseste doar motorul.Se desface colierul si se pune motorul pe cositoare.Foarte simplu.Valabil la cele cu transmisie cu ax melcat.

#47
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalindinu23, on 29th March 2010, 22:55, said:

Se foloseste doar motorul.Se desface colierul si se pune motorul pe cositoare.Foarte simplu.Valabil la cele cu transmisie cu ax melcat.
Stii vreun site sau ai vreo poza? Cred ca e destul de incomod sa stai de fiecare data sa tot demontezi la ea, pt.fiecare operatie!

#48
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
din pacate n-am gasit pe net nimic ca puneam o poza si nu,nu-i deloc incomod...nu-ti ia mai mult de un minut toata treaba...prin aceeasi metoda se poate pune pe o pompa de apa sau moara...sunt si d-astea

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalindinu23, on 29th March 2010, 23:28, said:

din pacate n-am gasit pe net nimic ca puneam o poza si nu,nu-i deloc incomod...nu-ti ia mai mult de un minut toata treaba...prin aceeasi metoda se poate pune pe o pompa de apa sau moara...sunt si d-astea
Scrie producatorul care stii ca face asa ceva, ca incerc sa-l caut si eu! Chiar sunt curios!

#50
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Crezi c-am luat seama?...am vazut pompa de apa si uruitorul in Bricostore Ploiesti iar cositoarea rotativa in Praktiker.Cand voi mai trece promit sa ma uit mai atent.

#51
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcatalindinu23, on 30th March 2010, 14:47, said:

Crezi c-am luat seama?...am vazut pompa de apa si uruitorul in Bricostore Ploiesti iar cositoarea rotativa in Praktiker.Cand voi mai trece promit sa ma uit mai atent.
Am inteles!

#52
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am gasit aici ca are si cositoare ca accesoriu, dar nu da nici o poza cu cositoarea!
http://www.basaromco...1/motosape.html

#53
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View Postdorel232004, on 30th March 2010, 15:31, said:

Am gasit aici ca are si cositoare ca accesoriu, dar nu da nici o poza cu cositoarea!
http://www.basaromco...1/motosape.html

cred ca glumesti, nu vezi ca astea sunt copii "asiatice". vezi atomizoarele si drujbele, oare cit de bune vor fii motosapele?

#54
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postclespet, on 30th March 2010, 16:03, said:

cred ca glumesti, nu vezi ca astea sunt copii "asiatice". vezi atomizoarele si drujbele, oare cit de bune vor fii motosapele?
Pe mine ma interesa ideea de motosapa cu accesoriu cositoare, ca nu mai vazusem si nici nu auzisem! Acum dpdv al calitatii sculei nu sunt interesat, poate doar curios sa vad... cum coseste!

@clespet: Vreo veste cu vacuum harvester?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate