Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Motocositoare - topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6078 replies to this topic

#181
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

 onutm, on 28th May 2010, 10:02, said:

iaca si monstra video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZduaHgfpEYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumim pt impresii. cine lucreaza cu utilajul a mai folosit astfel de utilaje?
1. personal nu folosesc "tehnica" de cosit in ambele parti, ci mai mult cea asemanatoare cu coasa manuala. ce mi-a dat impresia: ca , coseste cam sus(cutitul trebuie tinut cat mai jos,pe protectia axului de sub cutit) si cred ca ramane iarba necosita intre randuri
2. in timpul cosirii este bine sa ii mai lasi timp de repaus motorului(insa tehnica folosita nu permite acest lucru pt s-ar reduce turatia si se opreste cutitul in iarba), motorul este cam turat si in 50 min de lucru(1rezervor) se va incinge destul de mult.
3. nu imi place hamul(tip chinga), prefer cel cu 2 bretele(tip rucsac) este mult mai comod si nu obeseste(raneste)
in rest , in iarba intra bine, motorul se cam aude infundat, nu stiu ce transmisie foloseste(ax solid sau flexibil) insa pare buna(sa nu zic bunicica)
spor la treaba si putine reparatii. (speram sa venim si noi cu video,daca gasesc cu ce sa filmez,,, ca altfel "vorba multa , saracia omului")
respect si succes

#182
spetz

spetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
nu foloseste nimeni o motocositoare? m-ar interesa sa cumpar scula asta la mana a doua si as vrea sa stiu ceva impresii.

Attached Files



#183
bim73

bim73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2010
Buna ziua.
Pot ,sa va rog ,sa ma ajutati si pe mine?
Trebuie sa cumpar, pt un teren pus cu lucerna ,o motocositoare.
M-ati convins, ca raportul pret /calitate e bun ,la firma al ko.
Ce ma intereseaza, este cu ce echipamente vine la pachet o motocositoare.
La ce anume sa ma uit atent si daca se ofera garantie.
Multumesc.

#184
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 spetz, on 28th May 2010, 12:24, said:

nu foloseste nimeni o motocositoare? m-ar interesa sa cumpar scula asta la mana a doua si as vrea sa stiu ceva impresii.
Ce te faci de cutit? Daca se rupe de unde iei? Se pot rupe usor cativa dinti! Eu as incerca cu cele rotative, au cutitul mult mai simplu! Nu mai spun ca pana il ascuti mananci 2 paini! Cele rotative taie prin turatie, cele cu lama, prin ascutire, ca o foarfeca! Daca il bagi printr-un musuroi e gata!

 bim73, on 28th May 2010, 15:24, said:

Buna ziua.
Pot ,sa va rog ,sa ma ajutati si pe mine?
Trebuie sa cumpar, pt un teren pus cu lucerna ,o motocositoare.
M-ati convins, ca raportul pret /calitate e bun ,la firma al ko.
Ce ma intereseaza, este cu ce echipamente vine la pachet o motocositoare.
La ce anume sa ma uit atent si daca se ofera garantie.
Multumesc.
Motocositoare sau motocoasa?

#185
bim73

bim73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2010
Scuze motocositoare, nu cumpar pt mine, ci pt la tara , de aici si lipsa de cunostinte.
Am cautat pe net prin forumuri si am inteles ca cea de la al ko 4125, e ok pt un teren mai mic si am vazut ca sunt la oferta in baumax.

#186
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
nu incercam sa convingem pe nimeni in favoarea AL-KO... totul tine de buget (mi-ar placea un WV, dar dc imi pot permite doar o Dacie, ma descurc cu asta).
Motocoasa vine impreuna cu 1 cap pe care poti monta fir, si un disc cu care poti cosi iarba (ca cel din videoclip), ham si... cam atat.
@dorel: chiar nu cred ca se rup acele cutite. sau nu chiar asa de usor. iar daca intri intr-un musuroi... dai inapoi si treci peste. e ca si cum ai spune... nu-mi iau buldozer (dar am nevoie de el), ca ... daca se rup senilele?

#187
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 dorel232004, on 28th May 2010, 15:57, said:

...Cele rotative taie prin turatie, cele cu lama, prin ascutire, ca o foarfeca!...
Rotativa taie cum apuca, folosind incapatanarea firului de taiat in a sta drept.
Daca-i cazuta lucerna/trifoiul/etc vei atinge pierderi insemnate, rotativa devenind tocatoare.
Cositoarele cu lama au taietura curata, si pierderi insignifiante.

 dorel232004, on 28th May 2010, 15:57, said:

... Daca il bagi printr-un musuroi e gata!...
Conditia necesara pentru ca afirmatia de mai sus sa fie 100% corecta, este ca acel musuroi sa fie facut de replicanti, si sa prinzi vreo doi in timp ce sectionezi musuroiul.

 bim73, on 28th May 2010, 16:07, said:

...nu cumpar pt mine, ci pt la tara , de aici si lipsa de cunostinte...
:eek:  :clapping:
ma doare burtaaaaa ! :roflmaofast:

#188
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 katilinus, on 28th May 2010, 16:38, said:

@dorel: chiar nu cred ca se rup acele cutite. sau nu chiar asa de usor. iar daca intri intr-un musuroi... dai inapoi si treci peste. e ca si cum ai spune... nu-mi iau buldozer (dar am nevoie de el), ca ... daca se rup senilele?
Eu ma refeream la motocositoare cu lama! Tot la asta te referi si tu?

 scaiba, on 28th May 2010, 17:00, said:

Rotativa taie cum apuca, folosind incapatanarea firului de taiat in a sta drept.
Motocositoare rotativa cu fir? Eu ma refeream la cele rotative cu tambur, cu cutite!

 scaiba, on 28th May 2010, 17:00, said:

Daca-i cazuta lucerna/trifoiul/etc vei atinge pierderi insemnate, rotativa devenind tocatoare.
Cositoarele cu lama au taietura curata, si pierderi insignifiante.
Daca e cazuta, daca e sculata, acum dam cazuri particulare!
Au taietura curata, daca e ascutita, altfel au indoitura curata, ca nu mai taie! La mine, Carpatina se schimba cutitul la jumatea zilei, iar Husqvarana cu "autoascutire" la 2 ore se ascutea la polizor! Asa ca...

 scaiba, on 28th May 2010, 17:00, said:

Conditia necesara pentru ca afirmatia de mai sus sa fie 100% corecta, este ca acel musuroi sa fie facut de replicanti, si sa prinzi vreo doi in timp ce sectionezi musuroiul.
Eu nu ma gandeam ca nu il taie, ma gandeam ca trebuie ascutit cutitul mai repede!

#189
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Dorel ar pune si la combina tot rotativa(tambur, intelesesem)!
O lama de cutit d-asta nu se schimba chiar asa de greu...2-3 ciocane aplicate cu simt de raspundere(obligatoriu si niste ochelari de protectie) si a sarit din nituri...alta noua nituita si gata.
Din auzite de la cei care au motocositoare d-asta ar suferi mult la ansamblul acela care transforma miscarea de rotatie in miscare de translatie.

#190
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 catalindinu23, on 28th May 2010, 17:18, said:

Dorel ar pune si la combina tot rotativa(tambur, intelesesem)!
Stii de ce nu pun rotativa? Ca se scutura graul! Dar la fan, daca se scutura samanta, care e problema?

 catalindinu23, on 28th May 2010, 17:18, said:

O lama de cutit d-asta nu se schimba chiar asa de greu...2-3 ciocane aplicate cu simt de raspundere(obligatoriu si niste ochelari de protectie) si a sarit din nituri...alta noua nituita si gata.
Mare lucru...O nimica toata!

Edited by dorel232004, 28 May 2010 - 16:27.


#191
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
O lucrare "la gramada" si pe suprafete mari poate-i pentru cositoare disc.
Da' daca-i terenul tau si il vrei aranjat frumos si cosit cu simt, folosesti lama...

Va las ca trebuie sa merg la frizer. Daca incearca sa ma tunda cu rotativa, il ating de sa-i iasa ochișorii ca la melculeț
Daca ma tunde cu masina cu dinti, îl voi si plăti :P

#192
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 dorel232004, on 28th May 2010, 17:29, said:

Stii de ce nu pun rotativa? Ca se scutura graul! Dar la fan, daca se scutura samanta, care e problema?
Daca zici tu asa o fi!
Totusi nu cred ca ma insel daca spun ca lucerna creste mai repede si mai uniform dupa ce a fost cosita cu o cositoare cu cutit fata de cea cu tambur.

#193
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 catalindinu23, on 28th May 2010, 17:41, said:

Daca zici tu asa o fi!
Totusi nu cred ca ma insel daca spun ca lucerna creste mai repede si mai uniform dupa ce a fost cosita cu o cositoare cu cutit fata de cea cu tambur.
Asa o fi, dar daca imi dai program de ciocan si nituit la mijlocul zilei cand si asa sunt mort de alergatura, prefer sa creasca mai neuniform si mai incet (daca o fi asa)!

#194
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 scaiba, on 28th May 2010, 17:40, said:

Va las ca trebuie sa merg la frizer. Daca incearca sa ma tunda cu rotativa, il ating de sa-i iasa ochișorii ca la melculeț
Daca ma tunde cu masina cu dinti, îl voi si plăti :P
Dar tu ai musuroaie in cap, ca atunci poate te tundea cu rotativa!?

@onutm: Multumim pt poze si filmulet! Esti un adevarat forumist!
Poate faci si o capita (cu poza) sa vedem cum ramane locul si sa vedem si capita, ca sa fie si masterd in extaz!

#195
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

 dorel232004, on 28th May 2010, 19:33, said:

Dar tu ai musuroaie in cap, ca atunci poate te tundea cu rotativa!?

@onutm: Multumim pt poze si filmulet! Esti un adevarat forumist!
Poate faci si o capita (cu poza) sa vedem cum ramane locul si sa vedem si capita, ca sa fie si masterd in extaz!
ce cursuri de mistocareala ati urmat domnilor?zi,seral,ff?

#196
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Eu nu am luat-o ca pe un "misto" il citesc de prea mult timp pe Dorel pentru a fi convins ca nu-i asa cum suna...
@dorel: ai inteles tu cate ceva din partea cu frizerul, da' nu chiar tot
Lasa rogu-te musuroaiele, problema pe care o ai tu la cositul cu lama, nu-i de acolo
@marian: ai uitat ID ;)

#197
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am vazut saptamana asta o Carpatina care a cosit 200 m lungime in 4 min (media era cam 8-9 min dus-intors pe un rand de 200 m lungime si 4 latime) si erau si musuroaie si denivelari de la tractor si balti. In balta parca nu taia asa bine. Imi vine sa urlu cand ma gandesc cat am dat pe dracia ai de motocoasa. Luam o motocositoare sh la banii aia

#198
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 sacos, on 28th May 2010, 22:20, said:

Eu am vazut saptamana asta o Carpatina care a cosit 200 m lungime in 4 min (media era cam 8-9 min dus-intors pe un rand de 200 m lungime si 4 latime) si erau si musuroaie si denivelari de la tractor si balti. In balta parca nu taia asa bine. Imi vine sa urlu cand ma gandesc cat am dat pe dracia ai de motocoasa. Luam o motocositoare sh la banii aia
Si cate "ture" dus-intors a facut pana nu a mai taiat? Si eu am vazut masini care prind 100 de km in 2 secunde, dar dupa 1km ii face reparatie la motor!

 marian36, on 28th May 2010, 21:18, said:

ce cursuri de mistocareala ati urmat domnilor?zi,seral,ff?
Crezi ca noua ne arde de misto?

 scaiba, on 28th May 2010, 21:26, said:

Lasa rogu-te musuroaiele, problema pe care o ai tu la cositul cu lama, nu-i de acolo
Asta e drept!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate