Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#325
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu sunt de acord cu redirectionarea celor 2% catre unitati bugetare (chiar daca legea
ar permite acest lucru)! ... am si eu un fix cu bugetarii astia care se pricep f bine la
cheltuit bani!
/Unui om sarac nu e bine sa-i faci cadou 1 kg de peste!....seara va praji pestele si-l
va consuma la singura cina! ...si tot sarac/neajutorat ramane!
Daca-l inveti sa pescuiasca (sa-si procure singur pestele ptr cina) va fi mai castigat!
Bugetarii astia nu au dreptul la cei 2% si altele dar au dreptul de a se autofinanta.
De ce nu cultiva legume (soiuri romanesti) sa vanda legume vara/toamna iar semintele
sa le doneze/vinde f ieftin iarna?

Exista si probleme reale in ograda lor:
-primesc donatii de seminte pana in martie dar toti solicita seminte in ianuarie/februarie.
Asta e lipsa de organizare!
-cantitatea de seminte este mica vis-a-vis de cerere: trebuie sa recunoasteti ca multi dintre
noi arunca multe seminte primavara (cu gandul ca vor recolta alte seminte proaspete ptr
anul viitor) dar f putini dintre noi trimit surplusul de seminte catre bancile de seminte!
-cea mai "grea" problema la orice banca de seminte este etichetarea corecta: eu trimit niste seminte
catre o banca si le etichetez ca fiind soiul X! Banca nu poate sa verifice cele scrise de mine si
"inghite pastila"! Cei care trimit seminte etichetate gresit ar face bine sa se abtina de la trimis!!!
Cei care ati cerut rosii mari, romanesti si ati cules "ciresele" mici si sexi nu trebuie sa injurati banca!

In legatura cu etichetarea corecta e de ajutor si cultivarea soiurilor pe loturi mici (macar ptr recoltarea
de seminte)!

Exista pe forum si un topic cu schimburi/etc de seminte....acolo-l puteti verifica (usor) pe cel care trimite....
greselile de etichetare sunt f rare in aceste cazuri ....dar nu prea se inghesuie multa lume sa doneze/schimbe!

Numai bine!

#326
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
In imaginatia mea naiva, imi inchipuiam ca banca primeste donatii de la populatie, le cultiva (ocazie cu care poate verifica daca ce iese corespunde cu ce s-a trimis), stocheaza o parte din seminte pentru a-si alcatui un inventar propriu - ca de aia e banca -  si ca restul de seminte din productia proprie ramas dupa stocare este distribuit catre doritorii din teritoriu..
Daca e adevarat ce spui, si anume ca semintele donate se retrimit in teritoriu, pur si simplu fara niciun control, atunci ....
Dar, sper din tot sufletul sa nu ai dreptate

Edited by n_priceputu, 05 February 2014 - 06:55.


#327
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
" Explorarea, inventarierea si colectarea resurselor genetice vegetale sunt principalele activitãti ale sectorului de colectare. Acestea se realizeazã prin organizarea unor misiuni de colectare conform standardelor stiintifice internationale " ,de unde deduceti ca ei primesc samanta de la tarani si ii cred pe cuvant ca ce trimit este si real,totusi e un institut de cercetare.

#328
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca nu iau de bun ce zic eu.dar ar trebui sa dezvolte o comunitate de membri, certificati cumva, is asa fel incat sase poata colabora si pe baza de incredere, semimte contra consultanta pt a se asigura ca sunt de calitate.

#329
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Din cate am inteles eu exista,in misiunile lor de colectare,merg si pe la tara.Nu am stat sa citesc prea mult ca nu ma prea ma intereseaza pe mine,imi parea doar greu de crezut,chiar si pentru Romania.Totusi este o diferenta enorma,intre a merge ei sa colecteze,si  vad ce si cum,sau sa trimita cineva de capu lui.Dar cel mai simplu afli daca trimiti un mail.

#330
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
K1dnapper
Undeva pe site-ul lor exista o lista cu persoaneloe care au facut donatii de seminte. Nu stiu daca lista e completa, adica daca astea astea au fost toate persoanele donatoare sau au mai fost si altele, dar lista e o dovada ca se primesc seminte de la populatie. Sunt convins ca donatorii sa straduiesc sa nu faca incurcaturi, dar gresala a fost si va fi mai desteapta decat fiinta umana.

parintele
Nu se poate face excelenta la nivel de masa. Daciada, Cantarea Romaniei sunt exemple de esecuri usturatoare desi, totusi, au scos la iveala cateva varfuri. Am avut sansa sa-i cunosc pe cativa dintre cei implicati in proiect si toti sunt, fara exceptie, demni de toata isprava. Le respect efortul, dar raman convins ca este orientat intr-o directie gresita, pentru ca dupa modul in care actioneza am impresia ca mai degraba au ca scop rezolvarea unor probleme sociale si nu constituirea unei baze de gene. Cu mana pe inima iti spun ca la capitolul rosii romanesti stau mai bine decat ei.

#331
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ptr cei interesati de rasaduri de la scdl Buzau, am luat de la ei rasaduri de rosii Siriana si Carisma de 2 ori,  acum 2 ani (am fost la ei) si anul trecut(prin curier).Va pot spune ca de Siriana am fost multumit, fara sa fiu foarte impresionat, insa Carisma sunt exceptionale, sunt de tip chery, un aspect incredibil, parca sunt de ceara, sunt dulci si cu gust si miros intens de rosie de tara, Merita cultivate.Am si congelat intregi si s-au comportat f bine, Anul asta o sa incerc sa fac rasaduri, mi-am pastrat seminte.

#332
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ai idee daca este o comanda minima? Ma interesau si pe mine cateva soiuri de tomate.

#333
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Oameni buni, toate semintele sunt de la populatie! De asta e o banca de gene, ca nu sunt de la ei din gradina ci sunt soiuri culese din gradini taranesti pe teritoriul tarii.  Soiul respectiv trebuie sa fie o populatie localala dica un anume numar de familii sa cultive de mult timp acele seminte,  cum ar fi de la bunici, sa le aiba mai multe vecine, sa le cultive an de an pentru a se stabiliza anumite caractere specifice ce tin de zona si rezistenta la factorii locali. Acele seminte sunt donatii. Aceste "excursii" se fac pe o perioada ceva mai lunga, nu sunt doar de o zi, si nu constau doar in a cere donatii de seminte, ci au in spate si un studiu. Semintele respective au specificul zonei, s-au adaptat la conditiile locale.

Edited by corinaSIM, 06 February 2014 - 09:40.


#334
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Pai da,dar merg ei pe teren, unii prin donatie au inteles ca le trimit eu o punga pe care scriu o denumire.si aia fraieri o iau de buna,

#335
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

View Postanasstasia, on 05 februarie 2014 - 20:34, said:

Ai idee daca este o comanda minima? Ma interesau si pe mine cateva soiuri de tomate.
Nu e nici o comanda minima, trimit oricat de putine, sunati din timp ptr inscriere, trimit in ordinea in care au primit comanda. Cu plata ramburs.

#336
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Stie cineva de unde se pot cumpara cartofi de samanta,certificati, in cantitati mici, 10-15 kg?  Cred ca  sunt mai multi interesati. Daca stiti o sursa va rog ajutati si pe altii.Eu nu am gasit decat en-gros.

#337
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Ce seminte la plic sint mai indicate pt un gradinar amator? Adica sa fie de calitate,eventual netratate chimic,   am fost in piata si sint multe sortimente, frumos colorate, dar chiar nu ma pricep de care sa iau...

Edited by sov, 15 March 2014 - 14:42.


#338
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ce legume vrei sa semeni?

Edited by meganedoi, 15 March 2014 - 15:42.


#339
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pai toate care ies din seminte, necesare pe linga casa omului;  cele care se planteaza cu  rasad (rosii, ardei gras, gogosar) le cumpar rasaduri din piata.

#340
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
IA de unde apuci si care iti pica in mana...mare treaba nu e, sfecla, ridichi, spanac (tarziu), mazare(tarziu), fasole verde ....si cam atat, patrunjel, bame si alte asemenea...niciuna nu necesita vreo atentie deosebita si in general toate semintele sunt ok...uita-te sa fie cat mai proaspete, in rest nu conteaza

#341
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Aha, credeam totuși ca sînt și aici pe calități, mai naturale,mai tratate, etc. Spunea cineva de semințe bulgaresti, Semplus -Florian:  la semințe nu e ca la pomi fructiferi, adică sa fie aproape de zona de plantare pt aclimatizare?

#342
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
ultima zi pt comanda seminte..

accesati

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate