Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acumulatoare de caldura, rezervoare acumulare, Puffer

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6261 replies to this topic

#3169
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
M-a disperat pompa asta a boilerului, desi e cea mai mica (25-40) si pe treapta cea mai mica (tr. 1  3-4 W):
1) daca leg returul pe P1 imi strica stratificarea pe acesta, uniformizand temperaturile de sus in jos (aprox. 60 grade)
2) daca leg returul pe P2 face urmatoarele chestii:
- imi incalzeste P2 (60/60/40) mai repede decat P1 (42/40/38), asta dupa vreo 5 ore de foc
- cu ajutorul pompelor de circulatie in faza de incarcare a pufferelor imi face circulatie inversa din P2 sus in P1 jos

Si asta cu Laddomat-ul pe 3. Daca il mai si pun pe 1...

Attached Files


Edited by lbadaca, 19 December 2014 - 00:08.


#3170
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu daca este potrivit locul pentru subiectul pe care vreau sa il postez.

Din ce am fost curios sa aflu, am vazut ca exista o firma germana , care in colaborare cu VW, adapteaza motor cu ardere interna de vw caddy, sa functioneze cu gaz metan, in cogenerare.
Astfel lucrul mecanic util produs este consumat de un generator electric de "sa zicem" 25-40kW, iar caldura reziduala este captata de la sistemul de racire si gazele de ardere, pentru a se folosi la termoficarea unui imobil.
Teoretic randamentul este maxim.
Investitia este pe masura.
Intrebarea este daca, legislatia din romania ne permite sau nu, sa debitam energia electrica produsa in reteaua "enel" sau care este disponibila?
Adica "sa mearga contorul inapoi" , sa vinzi energie electrica , castraveti gradinarului?
Iarna motorul ar functiona cu eficienta, caldura fiind folosita in casa, si energia vanduta.
Vara insa ar fi de prisos, climatizarea nu consuma mai mult de 3-4kWh, daca ar fi sa mearga in toata casa, iar caldura produsa ar fi prea multa ca sa fie inmagazinata.

Aveti mai multe informatii despre domeniul acesta? Foloseste cineva?

http://www.volkswage...zkraftwerk.html

#3171
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Este posibil, dar la felul in care e facuta legislatia e scump. Depinde de noroc si peste ce dobitoci dai

#3172
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am o instalatie cazan lemne + puffer + boiler termoelectric de 4-5 ani dar nu prea sunt multumit de randament
in perioada aceasta fac focul o data la 24 ore si il umplu la refuz cu lemne, cam o roaba plina

incalzirea pufferului se face prin metoda gravitatiei, adica apa calda trece prin cazan si urca in puffer iar cea rece iese de la baza pufferului si trece din nou prin cazan.
asa stia instalatorul respectiv sa faca
mai nou stiu ca se pune pompa si la retur unde iese apa mai rece din puffer sa intre in cazan.
ajuta lucrul aceasta?
in modul actual apa fierbinte urca in partea de sus a pufferului, dar in cazul unei pompe apa ar fi mult mai omogena in puffer...n-ar mai intra clocotita in calorifere
ar fi vreun avantaj sau nu?

am pus si doua poze sa va dati seama cum arata instalatia
momentan am doar 2 pompe, una catre calorifere si una catre boiler

Attached Files



#3173
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Pe turul de la calorifere montează o vană de amestec (termostatată), eventual una reglabilă și poți da ce temperatură vrei la calorifere.

P.S. Cât de mare e centrala de-ți intră o roabă de lemne? Sau roaba e mică?
Eu am un Viadrus de 40 KW, dar o roabă îmi ajunge la 3 plinuri.

#3174
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
ca si putere e de 35KW dar e facuta de cineva din otel
asez cat mai compact lemnele si atunci intra o roaba... dar nu umpluta cu varf

vana de amestec... ce amesteca de fapt...?
apa fierbinte din turul de la calorifere cu apa racita din retur?

#3175
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Exact. Prin asta în puffer îți va intra mai puțină apă rece din retur, deoarece o parte se va întoarce înapoi în calorifere și o va răci pe cea care intră în tur.

Edited by andrei_ci, 22 December 2014 - 06:25.


#3176
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
inca o intrebare , ce temperatura e recomandata pentru apa din puffer?
de obicei e 100-110grade, dar cand bagam mai multe lemne mergea si pana la 120.

#3177
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

View Postvasilefi, on 22 decembrie 2014 - 08:37, said:

inca o intrebare , ce temperatura e recomandata pentru apa din puffer?
de obicei e 100-110grade, dar cand bagam mai multe lemne mergea si pana la 120.

Cam 95 sau 100 C ar fi maxim pentru aplicatii mici (rezidentiale)... dar daca aveai 120 C in puffer inseamna ca ceva protectii la soba/cazan erau ocolite sau... nu existau?

Corect?

#3178
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdredis, on 08 decembrie 2014 - 10:18, said:

Acum alimentez cu lemne in straturi cu bricheti la 0.35ron/1kg merge strasnic, cam un sac de 22kg la 3 zile.
Mai are cineva experiente cu brichetele de rumegus ? E vreo sfaraiala ?
Eu folosesc de vreo doua sapt. Le bag printre lemne dar nu pot sa zic ca am observat ceva iesit din comun.
Problema e ca eu citisem ca lasa mai putina cenusa dar la mine e invers, de cand folosesc brichete e mai multa, chiar si dupa un foc. Centrala se invarte pe la 80 grade. Cenusa brichetelor are un aspect ca un nisip gri. M-am gandit la un moment dat ca baga nisip sau lut in ele. Am bagat una in apa si s-a facut un terci de rumegus totusi.

Edited by lbadaca, 22 December 2014 - 10:38.


#3179
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postlbadaca, on 22 decembrie 2014 - 10:38, said:

Mai are cineva experiente cu brichetele de rumegus ? E vreo sfaraiala ?
Eu folosesc de vreo doua sapt. Le bag printre lemne dar nu pot sa zic ca am observat ceva iesit din comun.
Problema e ca eu citisem ca lasa mai putina cenusa dar la mine e invers, de cand folosesc brichete e mai multa, chiar si dupa un foc. Centrala se invarte pe la 80 grade. Cenusa brichetelor are un aspect ca un nisip gri. M-am gandit la un moment dat ca baga nisip sau lut in ele. Am bagat una in apa si s-a facut un terci de rumegus totusi.
Am folosit si de rumegus si de paie.
Cele la 0.35 s-ar putea sa fie de paie/resturi vegetale, si acestea lasa cenusa multa.
Cele din rumegus, mi-au lasat dupa arderea a 10 kg doar o mana de cenusa.

A, daca ai lemne uscate, nu o sa observi diferente mari. Ar trebui ca autonomia/consumul sa fie cu circa 15-20% mai mare/mic

#3180
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postcheluakame, on 22 decembrie 2014 - 11:19, said:


Am folosit si de rumegus si de paie.
Cele la 0.35 s-ar putea sa fie de paie/resturi vegetale, si acestea lasa cenusa multa.
Cele din rumegus, mi-au lasat dupa arderea a 10 kg doar o mana de cenusa.

A, daca ai lemne uscate, nu o sa observi diferente mari. Ar trebui ca autonomia/consumul sa fie cu circa 15-20% mai mare/mic
Cred ca e rumegus, ca am bagat unul in apa. Brichetele astea sunt mai negre pe exterior, dar am vazut tot la fabrica asta unele mai albe. Ce diferenta o fi intre ele ?


View Postcheluakame, on 22 decembrie 2014 - 11:19, said:


Am folosit si de rumegus si de paie.
Cele la 0.35 s-ar putea sa fie de paie/resturi vegetale, si acestea lasa cenusa multa.
Cele din rumegus, mi-au lasat dupa arderea a 10 kg doar o mana de cenusa.

A, daca ai lemne uscate, nu o sa observi diferente mari. Ar trebui ca autonomia/consumul sa fie cu circa 15-20% mai mare/mic
Cred ca e rumegus, ca am bagat unul in apa. Brichetele astea sunt mai negre pe exterior, dar am vazut tot la fabrica asta unele mai albe. Ce diferenta o fi intre ele ?


#3181
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Diferenta e probabil cat de presate sunt, sau cat de dense, cat de mare e umiditatea samd...presarea se face im mai mukte moduri, unele metode implica si dezvoltarea decaldura in timpul acestui proces si asta duce la pierderea umiditatii si la cresterea densitatii...deci teoretic ar fi mai bune cele ma inchise la culoare, practic daca sunt presate bine si materia prima e.corect uscata diferentele sunt mici...arsura de pe exterior datoranduse mai mult frecarii de tubul prin care se extrudeaza...


#3182
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008
@ Idabaca - Unde ai gasit brichete de rumegus la 0,35 lei/kg? Posted Image  e un pret foarte bun!!! deisgur daca sunt de calitatea...

Edited by tudor32, 22 December 2014 - 15:38.


#3183
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postlbadaca, on 22 decembrie 2014 - 12:26, said:

Cred ca e rumegus, ca am bagat unul in apa. Brichetele astea sunt mai negre pe exterior, dar am vazut tot la fabrica asta unele mai albe. Ce diferenta o fi intre ele ?
Cele mai inchise la culoare sunt brichete mecanice, cele mai deschise sunt brichete hidraulice.

Cele mecanice sunt mai putin dense, mai sfaramicioase, mai ieftine.
Cele hidraulice sunt mai dense (ajung si la 1100-1400 kg/mc), sunt foarte tari, mai scumpe.

#3184
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Posttudor32, on 22 decembrie 2014 - 15:37, said:

@ Idabaca - Unde ai gasit brichete de rumegus la 0,35 lei/kg? Posted Image  e un pret foarte bun!!! deisgur daca sunt de calitatea...
la negru...Posted Image

View Postcheluakame, on 22 decembrie 2014 - 18:12, said:

Cele mai inchise la culoare sunt brichete mecanice, cele mai deschise sunt brichete hidraulice.
Aste de care vorbeam eu sunt din aceeasi fabrica, pe aceeasi linie de productie.
Am intrebat si cica alea negre ar fi din rumegus mai umed.
De calitate nu stiu exact ce sa spun. Lasa totusi destul de multa cenusa ca un nisip fin (sau e chiar nisip - siliciu).

Edited by lbadaca, 22 December 2014 - 23:08.


#3185
eugolan

eugolan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 12.12.2011
o mica problema ... puffer la 80  sus 72 jos  pompa puffer -casa sta.. in acest timp caloriferul din bucatarie(cel mai scurt traseu )frigea doar la partea de sus ,am redus din distribuitor robinetul la retur si...surpriza a inceput sa se incalzeasca , caloriferul din baie si sufragerie... sunt putin nelamurit poate exista circulatie prin gravitatie intre puffer si casa chiar prin pompa  de la puffer:?

Edited by eugolan, 26 December 2014 - 11:25.


#3186
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Posteugolan, on 26 decembrie 2014 - 11:24, said:

o mica problema ... puffer la 80  sus 72 jos  pompa puffer -casa sta.. in acest timp caloriferul din bucatarie(cel mai scurt traseu )frigea doar la partea de sus ,am redus din distribuitor robinetul la retur si...surpriza a inceput sa se incalzeasca , caloriferul din baie si sufragerie... sunt putin nelamurit poate exista circulatie prin gravitatie intre puffer si casa chiar prin pompa  de la puffer:?
Poti sa formulezi un pic mai...clar ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate